Białe papiery inicjatywy kumotrów

Anonimowe przesyłanie pieniędzy bez potrzeby wozenia ich osobiście

W jaki sposób blockchain chroni przed rozpłynięciem się kuriera we mgle ?

1 Like

Od kiedy blockchain jest anonimowy?
Od kiedy operuje pieniędzmi?

1 Like

W oparciu o blokchain możnaby zrobić narzędzie do anonimowego transferu pieniędzy. Minimalna marża przy przesyłach mogłaby zapewnić to że kurier się nie rozplynie

Myślałem nad tym zagadnieniem w kontekście zbliżającej się imprezy. Wiadomo, tam będą finansiści, fintechowcy, startapowcy, venture-capitaliści i inni tacy a my tu o pomysłach spomiędzy straganu a garażu rozprawiamy…

I też nic mądrego nie wymyśliłem. Hawala jest konceptem zbyt prostym i zbyt skutecznym żeby coś dało się przy tym wykombinować.

Natomiast jeśli już ktoś koniecznie czuje taką potrzebę, to hawaladarzy pomiędzy sobą mogą prowadzić rozliczenia w kryptowalutach. Jeśli nie przeszkadza im pseudo-anonimowość, zmienności, I/O oraz inne bolączki, których właśnie używając hawali pragniemy uniknąć.

PS: gdyby ktoś chciał w tym pogrzebać, to do słów kluczowych dorzucam jeszcze “hundi” oraz “black market peso exchange”.

1 Like

Banksterka też nie żyje z wykonywania przelewów przecież. Gospodarz naucza żeby konsolidować w pionie więc z grzeczności wypadałoby go posłuchać. Z punktu widzenia firmy Western Union rynek wygląda tak że przesyła ona 5 mld FEDów rocznie i wykazuje przy tym 900 mln zysku co oznacza że po pierwsze jest komu odbierać rynek, po drugie rynek ten jest niczego sobie wcale nie taki znowu malutki, po trzecie marże są całkiem całkiem (20% r/r to przeważnie wykręca pharma w jej obydwu formach i tylko banksterka oraz prywatne armie oferują więcej) a po czwarte powyżej poziomu radaru pewnie by jeszcze od biedy na działkę dla polityków (bieda firma daje bieda łapówki) wystarczyło choć przypuszczam że @3r3 od razu zacznie rzucać panienkami choćby tylko dla zasady (“Psy 3” też są “w imię zasad”). Jakby się toto-coto tam się gdzieś w garażu rodzi zaczęło samo na własne koszty zarabiać to już będzie sukces. A jak się będzie kręcić to się dalej pomyśli.

Widzę to tak że na fundamentach nie opłaca się oszczędzać mimo tego że fundamenty same z siebie przecież na siebie nie zarabiają. Zarabiają na przykład hotele które na tych fundamentach stoją.

1 Like

Element zestawu “Mały hawaladar”. Na zdjęciu “Fat kipa”, zwana też “jarmułką przemytnika” - w tym przypadku o pojemności 200 tys. PLN.

fat%20kipa

2 Likes

Western Union nie jest niestety anonimowy. O czym od czasu do czasu przekonują się Ukraińcy przesyłający pieniądze w rodzinne strony.

Przy takim systemie, jak opisaliście wyżej, nie ma w zasadzie potrzeby, by przewozić gotówkę przy każdej transakcji.
Dwa przedsiębiorstwa, przy każdym z nich zamożny hawaladar, który różnice w saldzie może przewieźć fizycznie, chociażby raz w roku /to taki zamożniejszy/.
Może też wykorzystać krypto-wynalazki /nie tylko BTC/, których momenty wejścia i wyjścia z nich nie są jednak anonimowe.

Problem zatem rozwiązany.

Wadą oczywiście zaufanie. System działałby między zaufanymi osobami i zaufanymi hawaladarami. Co z takimi nieuczciwcami zrobić? Wiadomo, na forum się pisze, ale jak trzeba wykonać, to robić nie ma kto.

1 Like

A jeśli handlujących i współpracujących firm jest więcej i ich właściciele jednocześnie robią za hawaladarów to potrzeba kompensacji pieniężnej w systemie wraz z jego rozwojem maleje. W idealnym systemie utrzymywanym przez przedsiębiorców i dla przedsiębiorców w obrocie znajdują się wyłącznie prawa ciągnienia z magazynu. Obok systemu rozliczeniowego potrzebnego do smarowania bieżącej działalności gospodarczej może pojawić się system oszczędnościowy w którym osadzać będą się nadwyżki wypracowywane w systemie rozliczeniowym. Zadaniem tego drugiego systemu bynajmniej nie jest oszczędzanie lecz finansowanie inwestycji oraz prowadzenie wojen typu wrogie przejęcia, inwazje na nowe rynki czy szpiegostwo gospodarcze.

Hawala nie jest wynalazkiem lecz efektem obserwacji mechanizmów działania gospodarki.

1 Like

W idealnym komunizmie też, bo system transakcyjny takie ma właśnie zadanie, żeby było w nim jak najmniej zobowiązań odłożonych na zaś co skutecznie reguluje lichwa. Nie należy podejmować zobowiązań odległych ani nawet brać w nich biernego udziału.
Obrót zobowiązaniami to zło konieczne będące odmianą bata napędzającego kierat. Ale jeśli zaczyna z tego być batożenie dla samej frajdy to mamy patologię.

W praktyce tak, chociaż oznacza to że muszą być wytwarzane nadwyżki które nie są wcale konieczne jeśli da się wierzyciela wyizolować.

System bankowy miał to realizować, ale się razem z państwem zbiesił i trzeba sobie całą partyzantkę od nowa samodzielnie dłubać, a okupant będzie tradycyjnie polował na bandy.

Im bardziej zobowiązanie jest odległe tym gorzej to znaczy z mniejszą dokładnością jest wycenialne. Są specjaliści od wyceniania ryzyka, oni najlepiej potrafią amortyzować wahania popytu i podaży.
Na ile ich praca jest analizą informacji a na ile wróżeniem z fusów to już ich problem.

Zobowiązania odległe czyli kontrakty terminowe są w rzeczy samej operacją sprzedaży bądź kupna ryzyka. Skoro istnieje popyt na tego rodzaju towar to i podaż ktoś zapewni - jeśli będzie mu się to opłacało.

1 Like

To dosyć ścisła dziedzina i radzimy sobie z tym od tysięcy lat. Poruszyłem kwestię tego mechanizmu (w tekście który trafił do korekty wczoraj) jak i przyczyna dla której banki obsługujące przemysł mają szybsze justowanie wykresu do rzeczywistości od tych obsługujących uprawy, a te lepsze od tych obsługujących hodowlę czy wydobycie, a na samym dole leśnictwo.

Tyle że jeśli to robi urzędnik to rezultat pracy różni się od tego jaki uzyskuje przedsiębiorca operujący własnym bankiem we własnym interesie.

Jedną z przyczyn dla których ciężko jest jankesom wywrócić chińską gospodarkę jest fakt jej celowego i kosztownego splecenia z jankeską, podejmowaliśmy już te tematy pod koniec lat dziewięćdziesiątych, że będzie to skuteczny sposób deeskalacji zapędów USA bo będą niszczyć w ten sposób własne inwestycje. A do tego te wszystkie przedsiębiorstwa obracają dolarem, więc atak walutowy przez banki z USA nie bardzo trzyma się kupy, bo w najlepszym wypadku na dno idą wszyscy zabierając USA ze sobą a w najgorszym USA zostanie ze swoją walutą mając wykluczenie wymianą dolara w relacji do pieniądza po kursie dnia.

Wywinięcie numeru “założymy się że Wasza gospodarka upadnie” sprawi że Chińczycy wykupią zakład za środki ze swojej gospodarki i go wygrają - gospodarka upadnie i emitenci zakładu (banki USA) będą musiały wypłacić z subskrybowanych przez Kitajców środków plus nawiązka za wygraną. Nie pójdzie tak łatwo jak z Japonią, Tajlandią czy Koreą - jankeskie banki mogą tej wojny handlowej nie wytrzymać.

2 Likes

… chyba że tańszym niż spłacanie wierzytelności okaże się likwidacja wierzycieli. Chińczycy sprawy rozmnażania się biorą na poważnie lecz Amerykanie pozostawili ten problem emigrantom i niewolnikom.

1 Like

Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Chodziło mi o konkretnie o możliwość połączenia hawali i blockchaina. Zasadności samej hawali nie kwestionuję w najmniejszym stopniu.

To przecież oczywiste że nie jest, inaczej nie mógłby jawnie reklamować swoich usług i prowadzić punktów obsługi w każdym europejskim mieście.

Ale dlaczego “niestety”? My druzi ciłoho switu. A my ciji zaroblenny hroszi perekażemo, a my Waszu sławnu Ukrainu hej hej rozwesełymo.

Jak się pisze to się robi. Zaręczam Ci, że na tym forum są ludzie wykonujący podobne transakcje i nie ginie przy tym ani złamana kopiejka.

Ona jest ścisła jak gładkie rozwiązania równań Naviera-Stokes’a dla przepływu turbulentnego^^.

Coś tam to niby przy bardzo szczególnych założeniach określa, ale największy problem z pomiarem ryzyka jest taki, że ryzyka są często niemierzalne, i wynika to z samej ich natury, nie zaś niedoskonałości naszych metod.

To jest przykład dziedziny, w której praktyka rzeczywiście ma wybitną przewagę nad teorią.

Zwłaszcza praktyka wzięta na własnej dudzie.

To tylko na wybrzeżach tak wygląda, rednecki z Bible Beltu mnożą się jak należy.

1 Like

Młotkiem robiłem blaszki korygujące przepływ na potrzeby R&D BSH
https://www.bsh-group.com/se/company
jajogłowi liczyli te wymienniki, rurki, cuda wianki, ja się na to popatrzyłem i jakoś potrafiłem to sobie wyobrazić, wykonać i działało.
Dla łysego ssaka dynamika płynu jest wyobrażalna jak dynamika gazu dla ptaka. Dynamika rynku zaś… po wynikach ich poznacie^^

Też mam podejrzenia że AI jeszcze długo nie pograją z nami w te klocki.

Inicjatywa kumotrza chodzi o to, że jeden ma 100 tys, drugi ma milion, trzeci kilka milionów i sztaby, ale wszystkich nas łączy to że chcemy mieć jeszcze więcej, a nawet niektórzy z nas są katolami (łączy nas bratnia krew Baranka) to silna ezoteryczna podstawa mogąca konkurować z masonerią (Trzeba się odwołać do wartości wyższych). Łączy nas też to że wiele z sitew są silniejsze od nas bo np. (mogą drukować), ale ten stan wojny tylko sprzyja sprzymierzeniu się.

No i teraz pytanie jak zrobić (wyemitować?) kumotrze kupony między nami, opiewające na usługi jakie możemy sobie świadczyć bez konieczności wydawania fiatów, fiaty zostawmy na system i jego produkty.

ja tak rozumiem inicjatywy kumotrze. jak urządzić umowy między kumotrami, żeby były świątobliwie respektowane.

O to jest pytanie?

1 Like

Współpracując z ludźmi którzy mają rezultaty więc jest z nimi co robić oraz dyskryminując bezskutecznych.

Zawsze mnie to interesowało i do dziś jestem zdziwiony, że nikt nie opisał i udowodnił dokładnych równań dla przepływu turbulentnego. Wydaje mi się, że problem tkwi w samych założeniach i pomija jakieś blachę kwestie. Co więcej zdaje się że dla tego kto to zrobi jest 1mln dolców nagrody.

1 Like

Czy ta ilość wystarczy żeby zatrzymać zapędy czerwonych do rewolucji?

1 Like

Jak sobie wyobrażasz wprowadzenie komuny w Bible Belt?
Komisarzy-szeryfów wyślą i będą strzelać się z lokalną gwardią narodową i milicją obywateli?