Brenton Woods 1944 - 2019

Cześć,

Czy ktoś może mi wskazać właściwe artykuły badź wytłumaczyć i opisać wstępnie sprawe, żebym mógł dalej sam szukać.

Co takiego wydażyło sie w 2019 roku, co było wskaźnikiem tego, że gospodarka monetarna oparta na Brenton Woods 1944 “dochodzi do końca”.

Z góry dziękuję!

2 Likes

Kryzys REPO 16.09.2019r.

To nie Bretton Woods stały się motorem całego zamieszania lecz postanowienia z Kingston

https://www.imf.org/external/pubs/ft/ar/archive/pdf/ar1976.pdf

Enjoy.

6 Likes

Kontrakty na odkup długu we wrześniu (tradycja) wybiły dziurę w systemie.

5 Likes

REPO BOOM

Wszystko co się wydarzyło i wydarzy będzie okraszane powyższym zaskoczeniem ^^

6 Likes

Kryzys Repo 2019 jest hasłem kluczem którego potrzebowałem, reszte już sobie doczytam,

jeśli chodzio postanowienia z Kingston, to chyba zostanie mi do obejrzenia film, bo 176 stron .pdf, niekoniecznie bede chciał zaraz czytać. A może odpowiadające 2 godziny na skan dokumentu będą lepszą inwestycją?

Tak czy inaczej, prima, dzięki

2 Likes

Proces odpinania waluty od zmagazynowanego w skarbcu złota dokonywał się na raty.

Bretton Woods ostatecznie pogrzebany został 1 stycznia 2000 roku. Tego dnia drukarze z SNB zerwali ostatnią kotwicę w postaci parytetu złota w ilości drukowanego franka szwajcarskiego.

Od tej pory żyjemy w systemie w którym wartość waluty wyznaczana jest centralnie i administracyjnie przez urzędników z banków centralnych a co za tym idzie gospodarka zachodu przeszła na ręczne sterowanie. Mamy ponownie gospodarkę planową.

Kryzysu repo z września 2019 nie oceniam jakoś szczególnie - w przeciwieństwie do niedawnej decyzji Rosji o zerwaniu połączenia dolara FED z ropą naftową i gazem. W porównaniu do znaczenia decyzji Rosji o przejściu na rozliczenia w rublu inwazja Ukrainy jawi mi się jako ustawka, działanie odwracające uwagę od prawdziwej naparzanki odbywającej się pod stołem.

To starcie rozstrzygną Chińczycy - na razie udają że pozostają neutralni.

2 Likes

4 Likes

Czasami tak bywa, że się Brenton-a wywoła do tablicy ^^ btw., to ten skrajnie prawicowy terrorysta.

2 Likes

Ja widzę oczami wyobraźni Crudona Ojla jak czytam Brenton

2 Likes

Gdybam jak zawsze.

Jest propozycja na kontakt B2B z firmą z polską jurysdykcją.

Zaproponują na pewno PLN/h.
Chciałbym AU/h.

Czy jest sens cisnąć na stawkę Euro/h?

Czy to jest jeden pies?

1 Like

Zaproponuj żeby kupili u Kłamteusza.
A u Ciebie jest gotówką w zocie.

my take;
przelozenie wajchy nastapilo w marcu 2018, kiedy Chinczyki odpalili oil futures w Yuanie.
To jak strzał z pancernika na Westerplatte. Ogłuszająca cisza w mediach jest dowodem, że strzał był celny i i bolesny. Ograniczenie zdolności eksportowania inflacji w tak przelewarowanej gospodarce to jak bomba atomowa. Gdześ natknąłem się na info ze forsa, jaką uzyskiwali USiarze tytułem seniorażu to około 800mld usd. Co ciekawe, to mniej wiecej tyle samo co koszt utrzymania us army. Nic dziwnego że wstawacze z kolan natychmiast pognali z propozycją utrzymywania amerykańskich brygad na koszt ziemnniaczanego podatnika.

Repo to tylko (oczywista) konsekwencja.

4 Likes

Była wrzuta na ten temat jak to Saudowie nagle wychodzą z dolarka/euraska na rzecz yuanka. Na te wspaniałe wieści system obrony przeciwrakietowej tudzież wyłapywania wrogich celów, warty miliardy dolarków, chroniący ropodajne pola, kolokwialnie mówiąc - dał ciała. Że czajniki wywęszyli temat na okazję to nie ma im się co dziwić ale że onuce wyjechali z propozycją ochrony ww złóż to jak nóż w plecy technologii wojskowej zachodu.


2 Likes

przypomnę, że dokładnie w czasie kiedy Chinczyki przygotowywali się do odpalenia futures, przywódca jedynie słusznej Korei nagle zwariował i zaczął wszystkich dookoła straszyć atomówką.

Ku uciesze wszystkich, kryzys został w pocie czoła zażegnany, Trump mógł obwieścić sukces i nikt nie pytał o jakieśtam futuresy, poza kilkoma zdawkowymi artykulikami w Bloombergu.

“Złoty most” jak się patrzy. Jak mistrz Sun Tzu przykazał.

3 Likes

Dawaj te zdawkowe artykuliki, pośmiejemy się Wszyscy ^^

2 Likes

o tu jakiś, stare dobre czasy ;D

naturalnie artykułów bylo wiecej, ale na portalach niezachodnich

3 Likes

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć, jak petrodolar przekłada się w prostych słowach na tę nadwyżkę 800 mld dolców? Jeśli USA jest szeryfem, to dobrze wiedzieć ile im za przysługę płacimy?

3 Likes

W prostych słowach się przekłada z prawa na lewo słoik z miodem i można oblizać ręce.
A że jest tylko jeden sklep z legalną walutą do wymiany na ropę to trzeba dać potrzymać swój słoik. Pod rygorem ujawnienia się kolorowych siniaków na zadzie wykonanych spontanicznym butem ludu, a w razie braku spontaniczności twardą walką z USArmy o demokraturę^^

Rząd czwartej rzeszy coś tam już zaczyna chrząkać, że nakładanie sankcji na siebie żeby zadowolić ręce od przekładania słoików to drogo wychodzi. Być może doskwierają im okupanci po ostatnio przegranej wojnie.

7 Likes

Ja słyszałem, że koszt utrzymania tej firmy to 1.5 biliona (a po angielsku tryliona, po internetowemu wujdyliona). Poupychane po różnych ciemnych miejscach i pozycjach ‘pozabilansowych’.

1 Like

zależy gdzie zaksięgujesz wydatki na wojskowych emerytów, inwalidów i wdowy. W Polsce z tego co się orientuję ponad 20% budżetu “na obronność” to transfery socjalne dla byłych pagonów i ich rodzin.

4 Likes