Core meltdown A.D. 2022

na weekend trzeba było ratować szwajcarską firmę energetyczną Axpo państwowym kredytem w wysokości 4 mld CHF bo w poniedziałek mogło już jej nie być.

Zatrudnili sobie tam chłopaczków wyrzuconych z banksterki po 2008 roku, chłopaczki zaczęły się bawić derywatami na prąd, na gaz i tak dalej. Najpierw zyski rosły i politycy byli wniebowzięci. Zatankowali ryzyka w tym Axpo pod dach, nikt nie wie ile tego jeszcze w księgach leży. Na razie trzeba było dorzucić 4 mld CHF z drukarki (kredyt jest prywatny ale żyrant jest państwowy - yeah !) choć sytuacja jest dynamiczna.

Teraz z kolei chwieje się Credit Suisse. Karuzela kadrowa kręci się u nich od lat, kurs akcji CS spadł z 69,48 CHF w 2006 roku do 3,65 CHF dzisiaj. Podobno pytali się ostatnio własnych grubych klientów co oni sądzą o zmniejszeniu margin debt na własnych pozycjach i klienci podobno nie byli zadowoleni.
Klienci byli tak szczęśliwi że aż z tym do prasy poszli a to generalnie nie są chude misie żeby po prasie latać - oni mają własne plutony do rozwiązywania problemów na garnuszku.

Jakby problemów z CS było mało: SNB - monopolista jeśli o dodruk papierków z nadrukiem CHF chodzi - lata temu zaczął skupować z głównie amerykańskiej giełdy akcje. Kursy akcji rosły, wartość księgowa rezerw rosła, kantony kasowały dolę i wszyscy byli happy.

SNB właśnie imploduje na naszych oczach. Wartość assetów w księgach SNB zmalała o 150 mld CHF w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku. Q4 2022 jeszcze przed nami.

Kapitał własny banku SNB wynosi dzisiaj podobno ~50 mld CHF. Niby dużo ale w procentach sumy bilansowej wyrażając na koniec 2008 roku kapitał własny banku SNB stanowił około 19% sumy bilansowej banku, w ostatnich dniach spadł poniżej 6%. Bo SNB to się hedge-fond zrobił. Złośliwi twierdzą że największy na tej planecie.

Bajer z SNB tkwi w definicji “banku istotnego systemowo”. Otóż, w Szwajcarii, bank centralny (SNB) nie jest istotny systemowo. Tak twierdzi regulator rynku bankowego, FINMA (taki lokalny odpowiednik SEC albo KNF, co kto lubi).
Dla banków istotnych systemowo współczynnik kapitału własnego wynosi w Szwajcarii 4,5% plus uznaniowa stawka ustalana przez FINMA. Od sześciu procent do czterech i pół droga nie jest daleka a zjazd wywołany umacnianiem się franka oraz przeceną akcji z portfela SNB przecież nadal trwa.

Więc szafa gra. SNB może teoretycznie upaść niczym Lehman Brothers skoro nie jest systemowy.
No nie, nie może. To jest wykluczone ustawą. Gdyby SNB upadł to nie byłoby komu ratować Credit Suisse gdyby ewentualnie okazało się że CS trzeba chwycić pod pachy, tak jak trzeba było chwycić innego czempiona UBS w roku 2008.

Jaki płynie z tej układanki wniosek ?
Że inflacja na franku szwajcarskim czyli jego dodruk jest zdecydowanie za mały i coś trzeba z tym zrobić. Axpo, CS, SNB … lista chętnych do bycia ratowanymi jest długa. Bateria drukarek: cel, pal.

Skoro Bank of England może odpalić drukarki w trybie ‘whatever it takes’ to SNB może też.
Oszczędzacie we frankach ? No to możecie mieć pecha … *)

*) to nie jest porada inwestycyjna w rozumieniu jakiegoś paragrafu jakiejś ustawy jakiegoś bantustanu.
Bo co to za porada która operuje stratami zamiast obiecywać złote góry ?

8 Likes

Malzonce na studiach EMBA mowia ze owszem sa problemy,. ale winne jest usländerstwo w sensie winnym kryzysu bankowego w CH jest Deutsche Bank i Commerzbank.

A jak sie jeszcze okaze ze w SNB byla firma zewnetrzna sprzatajaca zlozona z obcokrajowcow, to juz kolega wie.

5 Likes

wyłącznie przejściowe.

w Układzie Warszawskim winni byli imperialiści i podżegacze wojenni.

Wracając do tematu: to chyba dlatego Bank of England wziął CS pod lupę a FED zwołał na dzisiaj ponadplanowe posiedzenie kierownictwa.
To o to Üslanderstwo centralnie pieprzone jedne chodzi ?

A w Szwajcarii cisza i spokój - temat w przekaziorach praktycznie nie istnieje.

3 Likes

Bo nie chca chyba zrobic runu na bank. Niektore chlopki by sie wurwili a ze maja broni dostatek to mala rabacja swisserska by sie szykowala.

A dzwajcarskie chlopki prosto rozumuja. Dawajcie hajs dyrektorze albo… no i tu by najlepszy anwalt za 3000/h nie pomogl.

3 Likes

8 Likes

mozemy sie smiac ale ja i @gruby szykujmy sie na nowy podatek solidarnosciowy. W koncu szampan pity ustami przedstawicieli narodu nie moze przestac plynac…

2 Likes

skoro można podnieść VAT żeby próbować zasypać dziurę w schemacie Ponziego pod nazwą “AHV” (taki szwajcarski ZUS) to można podnieść go raz jeszcze, żeby dosypać cierpiącej banksterce.

są tańsi adwokaci na rynku. 3k CHF/h wydaje mi się być zdeczka wygórowaną stawką.

Jeden z tańszych adwokatów wygląda tak:

można go dostać po znajomości za stówę, z białkiem oczywiście.
Miałem okazję i nie kupiłem, cholera.

Po wsiach ciągle spotyka się dużo adwokatów poprzedniej generacji:

To są solidne papugi, szybkostrzelne, no i działają w trybie full-auto. Tylko z amunicją jest problem bo to egzotyk. Ale jeśli o dokładność, długowieczność i stabilność termiczną chodzi to ten dinozaur wymiata. I widać to na każdych zawodach. Plastikowe zabawki (ten pierwszy) są dla dzieci, metalowy RKM zamaskowany w formie broni osobistej (ten drugi) są dla dorosłych.

2 Likes

ale ten drugi to wiesz- jakbys szyne kolejowa w lapach trzymal.
No i Ammo poza strzelnicami droga.

3 Likes

nie potwierdzam. Jest stabilniejszy bo cięższy a jednocześnie bardziej kopie bo kaliber. Ale podczas marszu wolałbym targać ten mniejszy i przyznaję to otwarcie.

2 Likes

Zwróć uwagę, że Norki załadowały się tak z zyskami z ropy.
Fundusz przyszłych pokoleń… będzie dla przyszłych pokoleń do spłacenia?^^

Czyli są tam przytomni ludzie.

To rozwiąże wiele problemów. A zanim zostaną wyjaśnione winni zakończą pobieranie emerytur.

Za ile?

Że kto zrywa z pokryciem w barbarzyństwie sam sobie winien.

Ważą się losy - nie peszmy wagi^^

Chyba Ty! @gruby jest zaszczepiony.

A jak dostaniesz szyną kolejową do oddasz?
Czy mamy jeszcze wjechać pociągiem?

Wsiadasz na pickupa i masz w poważaniu marsz.

2 Likes

on nie jest dla rurkowcow, wez strzelaj z niego w pozycji stojacej. To bauerski karabin, oni maja takie miesnie a rurkowiec z zarzadu CS tego nie utrzyma.

2 Likes

Z pensji z automatu pociagna i juz.
A swoja droga @gruby - czy wiesz ze za chwile mozesz rozwazac zmiane kantonu.
Jak padnie w reakcji lancuchowej ZKB to przeciez kanton jest gwarantem… podateczek kantonalny dopasowany placciez, ku chwale naszych kolegow, z ktorymi sobie cygara palimy, koniaczek degustujemy i kurtyzany…

no i jeszcze socjalisci powiedza ze masz placic wiecej bo zarabiasz wiecej niz najbiedniejsi, praca nie skalani…

2 Likes

eeee, ja wiem że jesteś na miejscu ale nie bądźmy takimi pesymistami. CS będzie wystarczająco tani by ktoś go kupił i tyle…

ZKB wydaje się być solidny jak skała :wink:

2 Likes

… za ile taką ustawę się zmienia ?

nie interesowało mnie to na razie. Pewnie ze dwie kompanie wyposażone w te zabawki dla mniejszych i większych chłopców reklamowane wcześniej byłyby potrzebne, plus parę wiader amunicji.

To daje siłę ognia dostępną i leżącą po szafach u mieszkańców każdego szwajcarskiego miasteczka, takiego powiedzmy powyżej 7k mieszkańców. Przy czym trzeba zauważyć że Szwajcarzy a już ze dwieście lat sami do siebie nie strzelali i mogą mieć z tym problem.

za mało. Poziom przeciwciał co prawda nie spada ale licznik bije i trzeba polepszać ochronę. Zupełnie jak w wojsku: okopy nigdy nie są ani gotowe ani skończone ani wystarczające.
Trzeba będzie niedługo dobrać kolejnego boostera. W kantorkach chwilowo na półkach rządzi ocet i rwę pejsy że nie ma z rana po co wstawać.

insynuujesz mi tutaj że wyglądam jak rurkowiec ? I że mam masę rurkowca ?
My chyba dawno się nie widzieliśmy …

ważne jest miejsce zameldowania na dzień 1 stycznia - to ono decyduje w którym kantonie i której gminie płacisz podatek dochodowy. Więc zamelduję się u Ciebie 30 grudnia na Sylwestra a wyprowadzę się od Ciebie 3 stycznia jak już wytrzeźwieję i socjaliści z ZH mogą mi skoczyć.

W kantonie Berno też tak uważali - ile biznesów tam się zalęgło ? I gdzie byłby finansowo kanton Berno gdyby waaadza federalna nie zmusiła spółek skarbu państwa żeby były porejestrowane w kantonie Berno ?

tu nie chodzi o cenę za domek tylko o koszty posprzątania jego piwnicy. Nie dość że płatne później, nie dość że kości mogą proka wzbudzić to dodatkowo trzeba poczekać aż się cały ten smród przez świeżo otynkowane mury przedostanie żeby było wiadomo które tynki i podłogi zrywać …

Widziałeś jak sufit przebiła wycena CDS na okoliczność wypadeczku na obligacjach CS ?

192 mld CHF zobowiązań, 12,6 mld kapitału własnego. To nawet nie jest dziesięć procent.
Dane pochodzą z raportu za 2021 rok.

A teraz zastanów się co oznacza pojęcie “kapitał własny” w przypadku banksterki. Ewentualnie klienci mogliby mieć inne zdanie niż syndyk masy upadłościowej gdyby się dowiedzieli co oznacza “kapitał własny” w przypadku banku operującego na rezerwie cząstkowej ? Bo lewnictwo wykręciło kota ogonem tak że obydwu stronom umowy o prowadzenie rachunku bankowego wydaje się że to jest “ich” kapusta i to jednocześnie ?

2 Likes

To nie będzie brał pensji.

Nie ma przymusu kalania się pracą.

Tradycjonalizm innowacyjny. Nowe atrakcje, zapomniane wrażenia.

Połapałem się, że okopy nie są dość filigranowe kiedy trzeba je było zmieścić na cztery naczepy. A ja mam ciągle wrażenie, że zbyt dużo palików zostawiliśmy na miejscu (przydasiem) i okop nie jest dość głęboki.
Tak samo skarbiec - nigdy nie jest dość pełny. Zanim się zrobi pełny zostaje powiększony i tak bez końca.
No dobra, w pewnym momencie jest tak duży, że miejsce samo rośnie w przestrzeni pędu, ale to nam na razie nie grozi.

W razie czego służę w nieodległych górach, no ale Pan krawatował o rabat - czekamy do Świąt^^

Honorablę Korespondę nadesłali fotomontaż na którym postacie, których wszelkie podobieństwo do Was jest absolutnie przypadkowe, dzierżą rurki. Zbliżone funkcją do przedstawionych wyżej urządzeń.

Lochów gdzie w chciwości kopano zbyt głęboko.

Daj nam Panie takie możliwości.

Kapitał przywłaszczony.

Czyli mają jednocześnie maksymalną energię potencjalną i kinetyczną^^

1 Like

zapamiętałem inaczej te negocjacje - miałem ofertę miejscową na 23 CHF z hakiem po przecinku i to brutto za ten asortyment o którym rozmawialiśmy a Szanowny Pan Dzierżyciel metalu pragnął 23 plus tajemnica handlowa plus franco z odległej ode mnie lokalizacji tzn na trasie stamtąd gdzie metal ten wylądował do mojej jaskini. Nie dość że franco magazyn to jeszcze musiałbym z tym metalem ślizgać się przez zewnętrzną granicę UE (od strony finansowej przedsięwzięcia patrząc). Kolejne koszty, kolejne utrapienia.

No nie spięła mi się owa transakcja finansowo wtedy ale to nie znaczy że nie zepnie mi się i następnym razem.

Pożiwiom, uwidim.

Słowianie w panterkach z zabawkami kołysanymi na rękach to teraz popularny motyw w Europie. Czy ten korespondent wojenny to on ewentualnie mógłby dać od czasu do czasu znać że żyje ? I czy ewentualnie można mu jakoś pomóc w jego dziele pomagania ?

3 Likes

W FED odbywa się pozaplanowe posiedzenie rady gubernatorów, w czasie jej posiedzenia czyli wieczorem naszej strefy czasowej wycena zoota rośnie o 40 FEDów za uncję.

Komunikat FEDu dla gawiedzi:

“Effective October 3, 2022, the meeting was closed to public observation by Order of the Board of Governors because the matters fall under exemption(s) 9(A)(i) of the Government in the Sunshine Act (5 U.S.C. Section 552b(c)), and it was determined that the public interest did not require opening the meeting.”

Seria przypadeczków takich.

2 Likes

To nie ten. To z teczki innego TW.

Temu to tak. Za jakiś czas pewnie się ujawni bo prowadzę w Jego imieniu inkasso.

To przecież dzierżyciel też będzie wtedy chciał więcej, bo wyzbywa białe żeby zamienić na żółte, aby paleta barw na magazynie się zgadzała. W zasadzie to możesz od razu płacić żółtym - po co nam te papierki w transakcji?

1 Like

sytuacja z wczorajszego wieczora naszej strefy czasowej. W Nowym Jorku była druga po południu.

8 Likes

ktoś kiedyś na Inside Paradeplatz żartem zasugerował fuzję UBS z CS…

2 Likes