Drony, rakiety, spektrofotometry, plotery, radia, bimberek - bonsuła

Witam wszystkich, w końcu zdecydowałem się dołączyć onlajn choć z niejednym z Was już miałem ostatnio pić łiski ^^

Korzystając z tego, że miałem dzisiaj trochę czasu zrobiłem nieco porządku - oraz przegląd swojego arsenału. Bawię się od jakiegoś czasu elektroniką, w szczególności rzeczami arduinopochodnymi (chociaż ostatnio bardziej ESP***** są bliskie mojemu sercu). Większość to projekty edukacyjne, komercyjnych nie za wiele - a te co były też raczej traktowałem rekreacyjno-edukacyjnie. Największy, stalowy to projekt naturalnie wspólny z szanownym jegomościem przez którego w ogóle tutaj jestem :wink:
Od festiwalu prowizorki na tymczasowych częściach z recyklingu i paździerzu, hardkodowania kroków silników przez GRBL i RAMPS na teraźniejszą planowaną migrację na Klippera- nie ma sensu od razu iść na łatwiznę, bo jak nie popełni się błędów, to na czym się człowiek niby ma nauczyć?

Praktycznie każda z rzeczy jest niedokończona bo drukarka 3d i czas na lutowanie nie nadąża nad galopującymi zmianami koncepcji i pomysłów na udoskonalanie dizajnów ^^ Mój ulubiony long-term projekt to spektrofotometr, niestety w związku z tym, że ulubiony to też ma najwięcej “apdejtów” - pełno mam części do pięciu różnych wersji - ostateczna czeka na montaż może w tym miesiącu?

Jakby ktoś chciał wspólnie zbudować działo Gaussa, telemetrię do rakiet, autonomiczne drony albo coś bardziej full-time to zapraszam do kontaktu, bardzo chętnie bym coś ciekawego z kimś poczynił. Podrzucam kilka poglądowych fotek jak sprawa wygląda - to jest chata z serii “więcej rodzajów modułów komunikacji radiowych niż sztuk t-shirtów”, mam nawet piec hutniczy do metali szlachetnych ^^ A elektroniki w bród, mogę mieć więcej i na pewno nie jest! przepłacane ^^

Mam nadzieję, że wklejanie zdjęć po jednym per post jest halal (inaczej nie można dla nowych userów), wolałbym, żeby 3r3 nie wypuścił fatwy z okazji mojego postu :wink:

2 Likes

Coś 3d, na razie chyba wsadzę w to dremel ale i tak wszystko z PLA co jest na zdjęciu co nie jest niebieskie jest do redesignu więc głowica to problem na później :slight_smile:

1 Like

Przykład projekciku, prezent dla taty na święta, sterownik wentylacji, w środku trochę bajerów, poza standardowymi rzeczami - na luxometr się znalazło miejsce :wink:

1 Like

Jeszcze trochę mojego arsenału, żeby pokazać wszystko to bym musiał chyba założyć swojego bloga ^^

1 Like

Część “rodziny mikrokontrolerów”, wszystkie moje MCU to jedna wielka szczęśliwa rodzina ^^

1 Like

Nie ma lipy, że zabraknie rezystora. Albo stu. Albo kondziołka, induktorka… Chata jest otwarta dla dobrych ludzi jakby kto potrzebował co skleić a nie miał gdzie i z kim :slight_smile:

1 Like

A jak czegoś nie ma, to się wyczaruje z PLA :slight_smile:

1 Like

A tu jakiś komercyjny sterowniczek do storczyków.

No, starczy tego dobrego. Mam nadzieje, że ktoś mnie nie zbije za mocno za te 8 postów, chciałem w jednym, ale się nie udało.

1 Like

Czy mi na jednym zdjęciu mignęło charakterystyczne pudełko z JLCPCB? :slight_smile:

1 Like

Nah, na razie używam tradycyjnej receptury na kabelsalat. Tempo innowacji większe niż nadchodzenia paczek z Wuhan więc nie ma to sensu. Ale SMD to postanowienie noworoczne, leci już hotair to będzie PCB robione nożem do tapet… :wink:

EDIT: Zakładam, że chodzi Ci o pudełko małe zawierające pyszne LoRA od ebyte, to na środku materaca małe ?

1 Like

Na tym pysznym jakieś rekordy odległości już biłeś?

1 Like

Będą bite jak antenki przyjdą, na razie po ostatnich eksperymentach z ground plane’ami dla monopoli doszedłem do wniosku, że antenę to jednak lepiej kuuuupić (gdzie hitem było to, że każda wiadomość była efektywnie odbierana/nadawana 3x gdy podłączyłem pod masę puszkę z lakierem do włosów i odchodziły jaja nad którymi rozkładali ręce nawet najbardziej zasłużeni członkowie hackerspace wro).

Ale mam mocno w planach porównywać zasięgi 433 i 868 bo wyżej na pewno czyściej ale czy lepiej to zobaczymy. Na pewno będę celować w dipolowe anteny jak tylko będzie można, najlepiej kupne. Oczekiwania są spore bo do projektu na PWr będe potrzebował tych paru km przez teren półzabudowany.

1 Like

Jak każdy lud ciemiężony mamy od tego przedstawicieli, którzy piją za nas bez wytchnienia.

Mnie się elementy tej fuchy jakoś przed oczyma przewinęły na produkcji.
Socjalizm ma swoje zalety^^

Narożniki by wzmocnili - sztywność by wzrosła.

Wielokanałowy zagłuszacz wszelkopasmowy z mocną anteną “precz z łącznością w okolicy”.

Mamy od tego ludzi - poprowadzą, trzeba tylko pisać i wrzucać teksty.

Jak nie pójdziesz do spychologa to skończysz z tym w kilkusetmetrowej hali. Bo w mniejszej się nie zmieści.

To takie pudełka z pięcioma płytkami za dwa dolary, z których już szósta działa poprawnie?

1 Like

Akurat moje doświadczenia z nimi były całkowicie odmienne - wszystkie, które dostałem, były bardzo dobrej jakości.

1 Like

@Eltor

Byłbyś tak miły opisać swoje doświadczenie z największym (gabarytowo płytki) zamówieniem? Bo właśnie w ramach zabawy z MFC (microbial fuel cells) mam misję zrobić 96-kanałowy logger voltażu z dokładnościę 1e-4 V i będę potrzebował usług płytkorobnych na coś rzędu 15x12cm. Wszelkie uwagi bardzo mile widziane, dzięki :slight_smile:

1 Like

Ja zamawiałem u nich takie płytki ok. 5 cm x 6 cm, ale nie wydaje mi się, by większe miały im spowodować trudności produkcyjne.
Raz zuploadowałem im pliczek, gdzie jedna z warstw miała błędy i to, co by z tego zrobili, niespecjalnie byłoby do czegokolwiek przydatne. Dostałem od nich maila z informacją o pomyłce i sugestią, by to skorygować. Sama komunikacja była bardzo sympatyczna.

Na JT znalazłem kilka info, trzy z brzegu z wyszukałki wrzucam.



1 Like

@Eltor

https://www.gatemapcb.pl

Cos wiesz, cos slyszales?

Niestety moja epicka 96-kanalowa ADC jest pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce, takze szukam alternatyw.

Latest Announcements!
Due to coronavirus outbreak, production of Multi-layer PCBs, SMT assembly and stencils was postponed to February 10. DHL announced that their service will temporarily be suspended till February 6.

1 Like

Kompletnie nie kojarzę ich, niestety.

1 Like

Sa drodzy I w ogole nie warto z nimi rozmawiac, lepiej poczekac na jlcpcb.

Nie wiem nawet czy jlcpcb nie szybsze - 2-3 dni produkcji I 4h wysylki dhlem. Tamci dali tydzien produkcji, wysylka tez pewnie nie teleportem. 12x drozej.

1 Like