Dyskusja nt. realnego EROI dostępnych OZE

Za dużo zmiennych jest tu zaszytych. Mogę ci podać jedną liczbę, ale będzie z tym masa roboty. Poświeć mi garścią słoneczek w oczy, to będziemy działać. Mówiąc krótko, liczby przeciwników są bliższe prawdy. Bilans nie ma prawa wyjść na plus.

2 Likes

Gdyby wyszedł był na plus to dopłaty nie byłyby potrzebne.

2 Likes

Hmm dzięki wszystkim, wygląda na to, że w tle sobie puszcze deamona który będzie kolekcjonował różne dane i coś z tego skleje za pół roku, może jakiś artykuł wyjdzie.

Bo temat mnie bardzo nurtuje intelektualnie ale też zupełnie nie dotyczy więc na razie skupiam się na tym, że by 100 TB paliło mi ~ 100w a nie 160.

3 Likes

Podjęto decyzję że OZE mają się rozwijać więc sponsorowane są badania potwierdzające że eko jest super.
Badań bez słusznej tezy do udowodnienia z góry się nie finansuje. To tak, jakbyś od pracownika Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu oczekiwał bezstronnego, opartego na faktach porównania systemów gospodarki wolnorynkowej i gospodarki planowej.

Nasz obecny system gospodarczy czyli gospodarka centralnie sterowana stosuje nieprzejrzystą i zmienną sieć dotacji celowych, zwolnień i ulg podatkowych oraz ceł. Efektem tego nie dojdziesz ile naprawdę OZE kosztuje. Ta woda z założenia ma być mętna.

3 Likes

Czegoś się tutaj jednak nauczyliśmy.
Większość przeciwników też nie ma żadnych konkretnych danych.

To jest dopiero władza i siła, co?
Miliony chomików biegających tak jak “oni” chcą.

3 Likes

gdzie opublikowałeś analizę opłacalności OZE ?

2 Likes

Nie rozumiem?

2 Likes

miałeś na tapecie analizę opłacalności OZE od kopalni poczynając. Wozidełka na bateryjki też zdaje się odgrywały w tej analizie rolę. Można ją gdzieś przeczytać ?

2 Likes

Formalnie to @3r3 oznajmił, że on napisze artyukuł na ten temat. Ja rozpocząłem dyskusję tutaj fakultatywnie celem zdobycie informacji od tych którzy może jakieś mają. W kuluarach ja, @3r3 i @nomad cośtam co jakiś czas sobie szepnęliśmy ale to @3r3 jako ten który najwięcej o przemyśle wie został wytypowany do stworzenia opracowania.

Jest to trudniejsze niż myśleliśmy bo spór jest w dużej mierze sektariański.

Przenoszę do odpowiedniego wątku.

2 Likes

Pracujemy nad tym, chory byłem i do tego piszę jeszcze inny tekst - dużo gorszy^^

Bo ciężko wykluczyć co tam właściwie można wykluczyć (a w globalnej gospodarce wykluczanie transportu jest niegrzeczne).

1 Like

tak informacyjnie nasz system energetyczny jest w niezłym stanie^^ i przed nami świetlana przyszłość^^ brakuje mocy bo część ma przestoje planowane a cześć nieplanowane (np całe Kozienice) :hugs: jak na dziś jedna MWh na giełdzie ponad 1000 zeta…
aha pisałem tez wcześniej że na agregaty hondy czekamy do marca…^^

3 Likes

Świecowa.

2 Likes

cicho sza^^ bo i to będzie z dostawa za 90 dni…

2 Likes

Potrzebuje agregat z autostartem (zeby nie bylo przerwy w zasilaniu) 20-30kW, ile takie cos kosztuje? uzywany zapewne

3 Likes

A miejsce na kontener? Tak wielkości pokoju? I druciki niechude z niego do serwerowni? I odprowadzenie spalin kulturalne?

To używkę znajdziesz w niedorzeczu za 20k PLN ale musisz umieć ocenić stan i zakres (raczej sporego) remontu.

Chyba, że bateria powojskowych PAB po sztuce na serwer, to po 2kw z 10 sztuk po 300-400zł i w 5k PLN się może uda z remontami (kupisz +5 sztuk i przekładki).

Ale mój exp tutaj jest niewielki

2 Likes

Nie jestem pewien, czy to najbardziej odpowiedni temat, ale z drugiej strony tutaj i tak wszędzie się sieje offtopami, a to trochę na temat przynajmniej - jaka jest Wasza opinia na temat pomp ciepła jako głównym źródle ogrzewania domu w klimacie niedorzecza? Sensowne, bezsensowne?

2 Likes

Bardzo słuszna koncepcja.

2 Likes

Pod warunkiem że masz dostęp do niezawodnego źródła energii elektrycznej (zakładam, że mamy na myśli typową domową pompę ciepła zasilaną z sieci energetycznej). Do tego dobrze jak budynek jest przystosowany do ogrzewania tego typu źródłem czyli najlepiej jakby miał instalacje CO przystosowana do niskiej (~35 st.) temperatury wody w obiegu.

@3r3 masz jakąś eksperiencje w zakresie takich urządzeń Made in Sweden?

2 Likes

Pod warunkiem, że nie jest to pompa powietrzna.

Pod warunkiem, że dom masz zbudowany jak termos.

Pod warunkiem, że dolnym źródłem ciepła jest w miarę wilgotna gleba poniżej punktu przemarzania.

Pod warunkiem, że górnym odbiorem jest instalacja niskotemperaturowa (podlogowka) i sporadycznie baniak ciepłej wody użytkowej.

Na plusy można dodać do pompy gruntowy wymiennik ciepła lub rekuperację - oszczędzamy każdy kw dostarczony do domu/termosu oraz do pompy doprowadzamy/wspomagamy jak najcieplejsze miejsce poboru.

Wszystko powyższe wywałkowane do kilowata w tysiącach wypowiedzi na forum muratora i elektrodzie.

No chyba, że mieszkasz w ciepłych krajach z +5 zimą, to pompa w ciemno jakakolwiek.

COP pompy się kłania. Średnio koło 3.
Z 20*C zrobi 50 stopni w lato.
A w zimę jak ujemne temperatury są jako źródło, to co zrobi? Będzie grzać prawie czystym prądem 1:1 i się tylko zużywać.

5 Likes

Ogrzewanie chaty GPU, postuluje od 2017…

3 Likes