Dyskusja nt. realnego EROI dostępnych OZE

Marzenia trzeba mieć. :wink:

Liczba problemów do rozwiązania rozsadza mi głowę.

W wyścigu widzę szanse.
To co osiągnęli Sowieci z Jankesami podczas wyścigu.
Coś pięknego.

2 Likes

Dobra, to ile dżuli kosztuje panel 10kW i turbina 10kW (może być jako frakcja większej turbiny)

2 Likes

Na razie to się Lucy zasilanie do końca nie rozłożyło - najwidoczniej za skomplikowane bo używane dopiero od kilku dekad rozwiązanie^^

Tylko o utleniacz ciężko - deficyty są^^

Na przykład jak głęboko trzeba kopać i jak dużo skały odcedzić od materiałów na to wszystko^^

Na roboczogodziny.

2 Likes
2 Likes

Hm, COP26 jak na razie ma sukces w postaci zakorkowania lotniska samolotami uczestników…

A u mnie w fabie stawiamy po Nowym Roku farmę 1 MW a później magazyn energii - ja proponowałem zrobić najpóźniej na początku 2021 i od razu 4 MW + magazyn energii.
Reakcja była standardowa, do której jestem przyzwyczajony - wyśmiano moje “fanaberie”.
Teraz wierchuszka zastanawia się, czy w I kwartale 2022 roku będą mogli kupić panele PV dla tej farmy - mogą od Chińczyka nie dopłynąć do Europy, jak pan Chińczyk zdecyduje postawić u siebie 100 GW zamiast 10 GW farm PV.

5 Likes

z Panem Chińczykiem byłaby inna rozmowa gdybyście wymienili cztery pociągi waszych produktów na pociąg paneli. Wtedy okazałoby się zapewne że w panelach nie ma żadnych opóźnień.

3 Likes

W zasadzie to już czekają pod bramą^^

2 Likes

U nas barter to rzecz całkowicie nieznana…

3 Likes

Wszystko przed Wami^^
Ale Ty jeszcze pamiętasz jak się węgiel na zapałki przeliczało w handlu międzybliskozagranicznym^^

3 Likes

Za dużo zmiennych jest tu zaszytych. Mogę ci podać jedną liczbę, ale będzie z tym masa roboty. Poświeć mi garścią słoneczek w oczy, to będziemy działać. Mówiąc krótko, liczby przeciwników są bliższe prawdy. Bilans nie ma prawa wyjść na plus.

2 Likes

Gdyby wyszedł był na plus to dopłaty nie byłyby potrzebne.

2 Likes

Hmm dzięki wszystkim, wygląda na to, że w tle sobie puszcze deamona który będzie kolekcjonował różne dane i coś z tego skleje za pół roku, może jakiś artykuł wyjdzie.

Bo temat mnie bardzo nurtuje intelektualnie ale też zupełnie nie dotyczy więc na razie skupiam się na tym, że by 100 TB paliło mi ~ 100w a nie 160.

3 Likes

Podjęto decyzję że OZE mają się rozwijać więc sponsorowane są badania potwierdzające że eko jest super.
Badań bez słusznej tezy do udowodnienia z góry się nie finansuje. To tak, jakbyś od pracownika Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu oczekiwał bezstronnego, opartego na faktach porównania systemów gospodarki wolnorynkowej i gospodarki planowej.

Nasz obecny system gospodarczy czyli gospodarka centralnie sterowana stosuje nieprzejrzystą i zmienną sieć dotacji celowych, zwolnień i ulg podatkowych oraz ceł. Efektem tego nie dojdziesz ile naprawdę OZE kosztuje. Ta woda z założenia ma być mętna.

3 Likes

Czegoś się tutaj jednak nauczyliśmy.
Większość przeciwników też nie ma żadnych konkretnych danych.

To jest dopiero władza i siła, co?
Miliony chomików biegających tak jak “oni” chcą.

3 Likes

gdzie opublikowałeś analizę opłacalności OZE ?

2 Likes

Nie rozumiem?

2 Likes

miałeś na tapecie analizę opłacalności OZE od kopalni poczynając. Wozidełka na bateryjki też zdaje się odgrywały w tej analizie rolę. Można ją gdzieś przeczytać ?

2 Likes

Formalnie to @3r3 oznajmił, że on napisze artyukuł na ten temat. Ja rozpocząłem dyskusję tutaj fakultatywnie celem zdobycie informacji od tych którzy może jakieś mają. W kuluarach ja, @3r3 i @nomad cośtam co jakiś czas sobie szepnęliśmy ale to @3r3 jako ten który najwięcej o przemyśle wie został wytypowany do stworzenia opracowania.

Jest to trudniejsze niż myśleliśmy bo spór jest w dużej mierze sektariański.

Przenoszę do odpowiedniego wątku.

2 Likes

Pracujemy nad tym, chory byłem i do tego piszę jeszcze inny tekst - dużo gorszy^^

Bo ciężko wykluczyć co tam właściwie można wykluczyć (a w globalnej gospodarce wykluczanie transportu jest niegrzeczne).

1 Like

tak informacyjnie nasz system energetyczny jest w niezłym stanie^^ i przed nami świetlana przyszłość^^ brakuje mocy bo część ma przestoje planowane a cześć nieplanowane (np całe Kozienice) :hugs: jak na dziś jedna MWh na giełdzie ponad 1000 zeta…
aha pisałem tez wcześniej że na agregaty hondy czekamy do marca…^^

3 Likes