Dyskusja nt. realnego EROI dostępnych OZE

Świecowa.

2 Likes

cicho sza^^ bo i to będzie z dostawa za 90 dni…

2 Likes

Potrzebuje agregat z autostartem (zeby nie bylo przerwy w zasilaniu) 20-30kW, ile takie cos kosztuje? uzywany zapewne

3 Likes

A miejsce na kontener? Tak wielkości pokoju? I druciki niechude z niego do serwerowni? I odprowadzenie spalin kulturalne?

To używkę znajdziesz w niedorzeczu za 20k PLN ale musisz umieć ocenić stan i zakres (raczej sporego) remontu.

Chyba, że bateria powojskowych PAB po sztuce na serwer, to po 2kw z 10 sztuk po 300-400zł i w 5k PLN się może uda z remontami (kupisz +5 sztuk i przekładki).

Ale mój exp tutaj jest niewielki

2 Likes

Nie jestem pewien, czy to najbardziej odpowiedni temat, ale z drugiej strony tutaj i tak wszędzie się sieje offtopami, a to trochę na temat przynajmniej - jaka jest Wasza opinia na temat pomp ciepła jako głównym źródle ogrzewania domu w klimacie niedorzecza? Sensowne, bezsensowne?

2 Likes

Bardzo słuszna koncepcja.

2 Likes

Pod warunkiem że masz dostęp do niezawodnego źródła energii elektrycznej (zakładam, że mamy na myśli typową domową pompę ciepła zasilaną z sieci energetycznej). Do tego dobrze jak budynek jest przystosowany do ogrzewania tego typu źródłem czyli najlepiej jakby miał instalacje CO przystosowana do niskiej (~35 st.) temperatury wody w obiegu.

@3r3 masz jakąś eksperiencje w zakresie takich urządzeń Made in Sweden?

2 Likes

Pod warunkiem, że nie jest to pompa powietrzna.

Pod warunkiem, że dom masz zbudowany jak termos.

Pod warunkiem, że dolnym źródłem ciepła jest w miarę wilgotna gleba poniżej punktu przemarzania.

Pod warunkiem, że górnym odbiorem jest instalacja niskotemperaturowa (podlogowka) i sporadycznie baniak ciepłej wody użytkowej.

Na plusy można dodać do pompy gruntowy wymiennik ciepła lub rekuperację - oszczędzamy każdy kw dostarczony do domu/termosu oraz do pompy doprowadzamy/wspomagamy jak najcieplejsze miejsce poboru.

Wszystko powyższe wywałkowane do kilowata w tysiącach wypowiedzi na forum muratora i elektrodzie.

No chyba, że mieszkasz w ciepłych krajach z +5 zimą, to pompa w ciemno jakakolwiek.

COP pompy się kłania. Średnio koło 3.
Z 20*C zrobi 50 stopni w lato.
A w zimę jak ujemne temperatury są jako źródło, to co zrobi? Będzie grzać prawie czystym prądem 1:1 i się tylko zużywać.

5 Likes

Ogrzewanie chaty GPU, postuluje od 2017…

3 Likes

@blacha mi LG czy coś takiego nazwoził i działa od lat.

Wtedy będziesz miał ciągle zapalenie spojówek.

Bez znaczenia. Skupiasz się jedynie na rachunku za prąd przy nagrzewnicy vs pompie ciepła i masz rezultat.
Najważniejsze jest chłodzenie latem.

Po to jest.
U mnie wspomaga CO.

2 Likes

Pytanie było tylko o pompę ciepła w domu w niedorzeczu. Rozumiem, że jak ktoś wyda na pompę, to raczej węgla dorzucać do pieca już nie będzie za drugie tyle miejsca i kasy.

Mikroklimat w termosie zapewnia zazwyczaj i poprawnie wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Odwracanie źródeł w lato też dobre o ile nie rosi podłogi.

Po prostu dom, budynek, stodołę, cokolwiek trzeba traktować jak system. Nie rozdzielać ‘ah zrobię sobie kominek no bo tak’ tylko do niego przemyśleć wlot i wylot, przeliczyć ciepło i ilość popiołu itd. Każdy system w domu (wentylacja, okna, ocieplenie, grzanie, chłodzenie, materiały) wpływa na inny i musi się to zazębiać.

Równie dobrze można było dodać, że nie będę miał zapalenia spojówek jeśli nie mam dachu.

W skrócie - zakopać niebieskiej rury fi 25 z glikolem w ogrodzie poniżej granicy przemarzania. 200m będzie czasem słabo na normalny dom. 400m już ok, pamiętamy o mocy pompy obiegowej do tłoczenia glikolu. Pompa ciepła samemu to copeland (sprężarka) ma już dobrą renomę. Górne źródło podlogowka i jakiś baniak cwu. Sprężarka w małym zamkniętym obiegu i dwa wymienniki płytowe. Chyba tyle. Reszta to chłodniarz na godziny do twardych lutów wokół sprężarki lub samemu jak kto umie. Podłączenie, by zamieniać źródła. Koniec tajemnic pompy.

Ja zrezygnowałem z pompy, bo wziąłem dom gotowy, budowany tradycyjnie i jaram wszelkimi olejami - elektroda, delavan, piec olejowy przerobiony.

W nowym domu od zera budowanym bym zrobił jak największy termos z ocieplenia, druty grube oporowe zalał w posadzkę, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i tyle. Żadnych kotłowni… Awaryjnie i do dekoracji biokominek na jakiś metanol zapachowy i tyle. Te wszystkie solary, fotowoltaika, węgle, oleje, pompy to zawsze wyrzeczenia i obsługa. Że kosztu instalacji nie wspomnę w stosunku do drutów…

3 Likes

Ponieważ?
Jest chytry?
W Niedorzeczu tak ciasno że w wieżowcach mieszkacie?

Jest to wysoce prawdopodobne.

Ale mamy stan zastany.

1 Like

Może wtedy warto pomyśleć nad pompą ciepła zasilaną gazem.

2 Likes

To na razie luźne dywagacje i zwiady, bo jestem wciąż dopiero na etapie rozglądania się za domem. Docelowo myślałem o dodaniu pompy, ale i pozostawieniu również już istniejącego pieca, jeżeli będzie taka możliwość (90% wystawionych na sprzedaż domów ma piec na węgiel).
Pompa gruntowa, nie znam się na tym za dobrze, ale powietrzna mi jakoś nie pasuje do normalnej zimy w Polsce (ostatnio mieliśmy nienormalnie ciepłe, ale wolę być przygotowany na sytuację mroźniejszą).

Rozumiem, że dla każdej instalacji cieplnej dom musi być sensownie izolowany, bo w przeciwnym razie każda będzie niepotrzebnie marnować energię, jaka by ona nie była.

No właśnie tak ciasno, dlatego chcę się przeprowadzić do domu.
Chytry, nie chytry, ale też nie tak uzdolniony i bogaty jak tu piszący, na razie poznaję opcje, a budżet się doklaruje dopiero, jak padnie na konkretną chałupę. Operuję tu na pierdyliardzie zmiennych na razie.

Ja myślę raczej o źródle, którego w razie czego nie będzie tak łatwo reglamentować. Okazuje sie, że nawet z węglem mogą być zaraz cyrki, gaz postrzegam już w perspektywie kilku lat jako bez mała produkt luksusowy.

Generalnie widzę, że oferty sprzedaży i instalacji pomp ciepła idą zwykle w parze z jakąś instalacją fotowoltaiczną, chociaż nie wiem jak to się ostatecznie spina poza reklamami, stąd pytania do bardziej zorientowanych.

2 Likes

Zestaw pompa + fotowoltanika – uwaga do fv, w zimie w PL przecież nic z paneli nie wyprodukujesz, musisz czerpać z sieci na warunkach które zostaną Tobie narzucone, dodatkowo wydając naście pln. Gdzie tu sens, gdzie oszczędności, gdzie niezależność, widzę tylko wady.

Patrz na całościowe koszty instalacji, a nie tylko na jednostkowy koszt późniejszego ogrzewania, w razie czego zmienisz.se
W moim konkretnie przypadku najtańsza rozsądna pompa ciepła , w stosunku do pieca gazowego to była przebitka mnożnikiem x6. Uwzględniając podwyżki gazu, „inwestycja” zwróciła by się za 10 lat, co jest kompletnie bez sensu.

3 Likes

Pompy powietrze są w PL modne w skojarzeniu z fotowoltaika w systemie prosumenckim gdzie przewartościowana instalacja PV pozwala ci wirtualnie zmagazynować energię podczas słonecznej części roku i odebrać ją zimą…od 01.04.2022 system wygasa…patrząc na stabilność systemu tylko czekać jak wiejska pewnej ciemnej zimowej pory zmieni zasady i wszyscy będą w ciemnej dup…

3 Likes

Uwzględniam raczej braki gazu.

2 Likes

Dlatego mam też drugie źródło ciepła, niezależne od braków gazu i prąd.

3 Likes

To może wybierz sensowniejsze terytorium do osadnictwa?

Rury po gazie.
Będą jeszcze kable po elektryczności.
Do zwinięcia^^
Przecież instalacji nikt nie kradnie tylko dlatego że kopie^^

zapalenie spojowek to jest pikus, jest najczesciej koronawirusowe.

A zyjatka typu legionella pneumophila zyjace w klimatyzacjach i innych rzeczach? To trzeba przeciez serwisowac i drogimi chemikaliami czyscic, aby nie zabijalo ludzi, Ci co te rzeczy wymyslili madrzy przedsiebiorcy sa, wiedza jak robi pieniazki.

2 Likes