EOL dla banknotów CHF ósmej generacji

Dzisiaj straciły ważność banknoty CHF ósmej generacji. Zostały wycofane z obiegu.

Ich wymiana na banknoty dziewiątej generacji możliwa jest bezterminowo w siedzibach drukarzy z SNB w Bernie i w Zurychu.

Jeśli na posiadanych przez Was banknotach znajdują się ryje to macie problem.
Jeśli wasze banknoty zawierają rysunki rąk to są to banknoty dziewiątej generacji które są oficjalną walutą obiegową w Szwajcarii.

7 Likes

Dzieki za info, musze zajrzeć co tam na moich narysowali ^^

Powaznie trzeba jechac do CH zeby wymienic, w niedorzeczu nie idzie tego gdzies zrobic?

2 Likes

Mam mieszane, czy qrła musze zapitalać do CH? Podpinam pytanie pod @klakson

3 Likes

U mnie same rynce.
W sumie szkoda, zawsze chcialem do CH pojechac, byłaby wymówka.

2 Likes

Dobra, co się wstępnie dowiedziałem. Kantor “C” dostał dzisiaj rano od banku info że nie może przyjmować ani wydawać papiru z mordą. Sprawę będą chcieli wyjaśnić bo wysiadują dość sporą ilość celulozy i nie za bardzo wiedzą co z tym zrobić. Zaraz klienci będą walić do okienka żeby wymieniać.

Edit: Btw, dzięki @gruby za info!

2 Likes

Albo Ty albo ktoś kto to pozbiera i się wybierze za Ciebie.

Nie znalazłem informacji czy banki zagraniczne (ze szwajcarskiego punktu widzenia zagraniczne) wymieniają banknoty stare na nowe. Ale dowiedziałem się że od dzisiaj banki w Szwajcarii nie wymieniają już banknotów starych na nowe, nawet swoim klientom. Od dzisiaj trzeba się udać do banku centralnego i nastawić się na przesłuchanie.

3 Likes

Znalazłem jeszcze info z zeszłego roku Szwajcaria - wycofanie z obiegu banknotów ósmej serii | Nowości ze świata monet i banknotów

Dokładna data wycofania zostanie podana z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Ktoś coś słyszał?

3 Likes

to żeś mi gruby zrobił majówke - same ryjce , kurw…
a takie nowe są

EDIT:
własnie dzwoniłem do kantoru - jheszcze dzisaij da rade wymienić .
jaadeeee !!!

5 Likes

Jakie miasto?

2 Likes

Widzialne ręce rynka?

Swiss jest poza granicami EI więc maks 10keur na dzioba^^

3 Likes

stalowa wola

3 Likes

Pewnie nie dotarła do nich ta wspaniała informacja. Chyba że się wygadałeś :wink:

3 Likes

Niektóre banki pozwalają na wpłaty innych walut we wpłatomatach, podejrzewam, że nie zdążyli wszystkich zaktualizować, jakby ktoś miał problem to też mogłoby być jakieś wyjście.

2 Likes

numer się widzę powtarza, wzorem ze Skandynawii:)

3 Likes

takie coś znalazłem na stronie KC z Brukseli:

Currency that is no longer in circulation as means of payment is not considered cash.

https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/cash-controls/what-is-cash-be-declared_en

czyli że dziewiąta generacja to cash a ósma to papier toaletowy.

3 Likes

Ale tam dali rok, bo to kraj rolników i na pitchforki może się skończyć.

Wchodzę w to!
Jeśli stworzymy własny bank, i własne banknoty to mogą nam skoczyć^^
Nie będzie uero i centów, będą elony i eureki^^

2 Likes

raczej nie , jakiś zajęty gośc odebrał tel i pytam czy wymieniaja generacje 8 CHF - poweidział że tak.
Z tonu wywnioskowałem że był świadomy o czym rozmawiamy.

BTW . jeden śmieć zmieniony na inny śmieć - bez problemu.
Może zrób tourne po mieście i na głupa wymieniaj.

@Gruby - czymś by Ci wynagrodzić to info :slight_smile:

3 Likes

Nie siedźcie przed komputerem, tylko wsiadajcie samochód i jedźcie na miasto.

W pierwszym kantorze trafiłem na profesjonalistkę i powiedziała mi, że przyjmie ode mnie te franki w depozyt i jeśli bank im je przyjmie, to wtedy mi wypłaci funty.
Podziękowałem.

W drugim poszło jak z płatka.
Teraz ja mam funty, a oni mają kłopot.

Dzięki @gruby! Jesteś super gwiazdą!

Absolutnie nic.
Przed chwilą, tutaj się dowiedziałem.

6 Likes

Niech nam żyje i podrasta gruby mistrz nasz chluba miasta.

Serdeczne dzięki za info.

W znanym tu kantorze na T nie chcą dotykać 8 generacji, wiedzą że od dzisiaj nieważne.

Jedyna szansa to wcisnąć na razie po mniejszych kantorach na prowincji.
Ja już po tourne. :wink:

Jeszcze raz dzięki gruby i duży rośnij.

4 Likes

Również pozbyłem się gorącego kartofla u lokalnego cinkciarza:) kto ostatni ten gapa

2 Likes