Funkcja i stan maszyny.

Link do artykułu: https://zarobmy.se/funkcja-i-stan-maszyny/

Kontynuacja przydługiego tekstu, tak jakby był za krótki. Tu nieco uporządkuję. Jakby komuś się zwidziało, że tam odbył się baszing Pani Biotechnolożki jako nieuświadomionej. Zapewniam, że w biotechu siedzą ludzie, którzy ogarniają swoją działkę && rozwiązania programistyczne && sprzętowe && chemię && fizykę. Nie spotkałem jeszcze Pana Chemika nie posługującego…

3 Likes

a

znajomy bada w ramch postdoca ukłąd złożony z kilku-kilkunastu atomów litu (nadprzewodniki wysokotemperaturowe) i juz w tej skali nawet numerycznie nie da się tego rozwiązać

Bo wszystkie panie B wybrały taką karierę, bo był ambitne, mądre i pracowite i chciały dobra ludzkości:) Czuje sie jakbym był przy tej rozmowie.

dzielimy i mnożymy przez dwa. Ja Cię lubię, ale jak potrafisz opowiadać takie niestwożone nonsensy, ze czasem się zastanawiam czy nie jesteś taką blond panią B o perłowym uśmiechu, która co prawda nie rozumie, ale za to tak mądrze na człowieka patrzy wielkimi niebieskimi oczami…

Znowu jakbym tam był. Kiedyś z jedną Panią B, drugą Panią Ch i Panem F (ja byłem Panem Pythonem) rozwiązywaliśmy dosyć prosty problem (tzn jak już zrozumiałem o co chodzi). Ale chyba 2x2h najpierw o kawie a potem o winie próbowaliśmy dokonać translacji problemu B->Ch->P->F->P->B.

Eee, nie jest tak źle. Całkiem sporo tych badań biotech+AI ma o tyle ręce i nogi że szuka czegoś bardzo prostego, typu jak paszę naturalną (kilkaset curków) zastąpić syntetyczną (kilkanaście) by w smaku była podobna i dało sie przekonać FDA że w wartościach odżywczych tez. Bardzo dobry problem do AI, bo AI/ML w sumie umie jedno: zakładajac że każdy wielowymiarowy problem można przybliżyć siatką punktów, a między punktami założyć liniowość procesów… no to wtedy go tak wyoptyamlizujemy jakimś Symplexem że mucha nie siada.

Czy to ma sens? A czy ja zaglądam do łóżka temu co mi nakłada żarcia do michy?

3 Likes

Wiem^^
A lit jest epicko prosty… teoretycznie^^

Znaczy numerycznie się da, tylko liczba przypadków numerycznych do rozwiązania jest nienumeryczna^^

Nie przeczę, że byłeś przy takich rozmowach^^

Jebłem się, co innego miałem na bezmyśli.
Zachowamy dla potomnych czy edytować?
Że przesuwamy o tyle pozycji ile jest?

Oderwałem się od klepania buforów żeby dziewięć stron napisać. Szukamy błędów dalej.

Byłeś.

No to wiesz jak to zagadnienie wygląda.

A miska jest wymienna? Na jakie inne skwarki?

Sukces. Peer Review znalazło jeden błąd.

2 Likes

Dodałem edycję, zostałeś uwzględniony^^

3 Likes

Wzmianka zaszczytna:)))

3 Likes

Rozwiń te śmieszne dyskusje na styku B->Ch->P->F->P->B.

2 Likes

Pomijajac plotki towarzyskie, to chodzilo o szybkie odsiewanie (negatywne) probek do sekwencjonowania DNA (drogie) za pomocaelektroforezy (tanie). Tzn o to by wykrywac czy probka jest zanieczyszczona.

Z punktu widzenia ML to mamy taki mocno wykladniczy (piki etc) wykres i chcemy go klasyfikowac dobry/zly na podstawie danych ktore mamy. W sumie to jest optymalne rozwiazanie: https://arxiv.org/abs/1909.00367
( ale dyskusja byla chyba w 2017r, plus jak sie ma za malo danych treningowych to trzeba mocno upraszczac modele zeby nie przetrenowac)

Jak przebiegała rozmowa? Fizyk i ja jak usłyszeliśmy zadanie powiedzieliśmy “to trywialne”.
I przedstawilismy rozwiązanie, które byłoby w sumie dobre, gdyby nie dystrybucja danych wejściowych.

I o to się rozbijał problem: trzeba było zrozumiec czym są piki, i że liczy się nie tyle ich wysokość, ale relacja na osi OX z kolejnymi. Czyli żaden Optimal Transport, bo oś OY jest de facto bez znaczenia.

Ale od Pani Biolog ciężko to wyciągnąć, bo ona będąc białkową AI sama rozpoznawała które próbki mają sens “intuicją” ( a propos samoświadomości: model nie ma świadomości jak działa, w ogóle świadomośc jest przereklamowana). Więc musieliśmy zrozumieć logikę elektroforezy i sekwencjonowania, a to musiał wytłumaczyć Chemik, bo inaczej było za dużo przeskoków typu “magia”. Fizyk by sobie poradził od tego momentu, ale z racji różnicy temperamentów i cierpliwości do dzieci to ja musiałem robić za międzymordzie, plus zrobić trochę reversve engineeringu żeby dane z zamkniętej apki na windowsa wczytać do pythona.

2 Likes

Czyli jakie kondensatory zamontowane i wynikłe z jakości układu pomiarowego żyją w wyniku^^

Ale musi sobie coś na ten temat skonfabulować jako hipotezę roboczą, a to potrafi.

Hipoteza robocza - czary, i na daną chwilę jest to hipoteza wystarczająca. Czary oznaczają zjawisko roboczo fundamentalne, ponieważ jeszcze w nie nie wnikaliśmy. Skąd się bierze dana liczba? Ano taka była^^

Kazali mu nawiązać łączność z cywilizacją innego rzędu.

Mojo już straszy po kątach? Czy dopiero straszy, że nastraszy?

1 Like