Jako że jesteśmy tu w Szwecji se

2 Likes

Na ruskich by im Grippen wystarczyl. Ale to nie ejst samolot tej samej generacji co F35
A poza tym kto dla Grippena produkuje silniki ?

2 Likes

a z kim oni chcą walczyć oprócz? z Chinami czy z Turcją? haha ale ja się nie znam na samolotach :wink:

2 Likes

Ale jankes nie dał rozkazu się bronić tylko terroryzować.

Podstawowe jankes, na wypadek W sven.

Z kimkolwiek by nie mieli walczyć jesteśmy na liście pokonanych.

może ktoś wyjaśnić jakie są podstawowe różnice pomiędzy myśliwcem czwartej i piątej generacji ?

1 Like

Tak sobie popatrzylem na historie. Szwedzi bardzo pomogli Niemcom z Grupy Armii Kurlandia. Gdy Iwan odcial droge ewakuacji na Zachod ilu Hansow znalazlo sie w Kalmar ?

Czyzby mimo postepu biedniejsi jestesmy ? Ile dzis licza Armie? Jas wyglada wysycenie sprzetem? Ile Terawatogodzin produkowala Tysiacletnia ?

1 Like

Myśliwce 4 generacji służą do walki gdy to my mamy przewagę w powietrzu, na morzu i na lądzie.
Myśliwce 5 generacji służą do walki gdy to oni mają przewagę.

Trudniej je wykryć, więcej widzą, mają wszystkie systemy myśliwca 4 generacji plus dodatkowe, ale potrafią zrobić robotę i świetnie sobie poradzić zupełnie bez nich.

5 Likes

… ale czy one potrafią walczyć bez stałej a szerokopasmowej łączności z centralą ?

1 Like

Ok.

Nie ma czegoś takiego jak definicja słowa myśliwiec.
Nie ma czegoś takiego jak definicja wyrażenia myśliwiec 5 generacji.
Wymyślamy sobie jakieś definicje, bo musimy się jakoś komunikować.
Tak naprawdę to wszystko jest rozmyte, dużo bardziej skomplikowane i ciekawe.

F-35.
F-35, bo F-22 to jest coś innego, a Chińczycy i Rosjanie tak naprawdę to do swoich samolotów nawet jeszcze silników nie mają.
F-35, to nie jest myśliwiec, bo on nie będzie latał ani szybko, ani wysoko, a do jego 5 generacji też się można przyczepić, bo jest za wolny.

Tak, F-35 będzie potrafił walczyć samodzielnie.
Nie myślcie o tym samolocie jako o myśliwcu nowej generacji.
F-35 to są samoloty rozpoznania i walki elektronicznej zminiaturyzowane do małego, szybkiego i uzbrojonego po zęby samolotu wielozadaniowego.
F-35 sam w sobie będzie centralą.

Już teraz wiemy, że takich samodzielnych central będzie grubo ponad dwa tysiące.
Jednocześnie te wszystkie centrale są samolotami sieciocentrycznymi.
Samemu będąc centralą są tylko elementem większej sieci.
Ten samolot będzie potrafił odpalać rakiety z lądu i morza, w locie będzie potrafił przekazywać te rakiety innym samolotom, będzie wydawał polecenia dronom itd., itp.
Latający, walczący rozgrywający.

Podstawą komunikacji F-35 ma być Stealth Data Link, o którym nic nie wiem.
Link 16 też jest na wyposażeniu.

3 Likes

A co z komputerami kwantowymi i 5/6 generacja ?

1 Like

Są problemy i obsuwa z czasem i pieniędzmi na 5.

1 Like

Z tego co wiem 6 generacja ma byc juz dronem, bezpilotowa.
Piszac o 5generacji moglbys nam wyjasnic jak to jest z supercruise czyli naddzwiekowa bez uzycia dopalaczy. Jak dlugo samolot generacji 5 moze uzywac supercruise i jak ma sie to do statyki materialow - jezeli uzywamy supercruise to przeciez rozklad wektorow obciazen platowca jest inny niz bez.

Co ze zmianami zmeczeniowymi konstrukcji wtedy? Bo to ze wszystkie problemy rozwiazuja kompozyty to nawet taki laik jak ja nie uwierzy.

Co z pokrywami absorbujacymi fale radarowe? Im wyzsza predkosc tym tarcie powietrza i nagrzewanie struktur platowca wyzsze, co ile musza byc sprawdzane, malowane etc.

I jak to sie ma do cost/efficiency ?

2 Likes

Nie wiem Medyk.
To co wiem to, to co w wolnym czasie mogę wygooglać z oficjalnych źródeł i czasem coś usłyszę.
My tutaj drobne szajbki dla nich robimy.

Brytyjczycy, którzy zamówili wersję B, narzekają.
Rachunki im się nie podobają.

2 Likes

Widziałem siedmiocyfrowy projekt który jego kierownictwo zarżnęło już w fazie planowania i dyskusji. Kiedy wreszcie przyszło do fazy realizacji okazało się że budżet się skończył. Oczywiście winnych nie znaleziono.

Dwa tysiące managerów, powiadasz ?

2 Likes

Dla samego USA.
Ponad 400 jest już zamówionych dla reszty świata.

2 Likes

a lantanowcow starczy na to? Bo jak sie Chinczyk zdenerwuje to nie starczy.

1 Like

Ja mógłbym już rzucić grabkami i wyjechać w Bieszczady, ale siedzę na tyłku i obserwuję.

Anglosasi szykują się do wielkiej wojny.
Zobacz jak pięknie Australia wydymała Francję.
Po co Polsce czołgi i F-35? Bronić się tym chcą?

3 Likes

Na Iwana ? Ale jak UK ma sie szykowac na konflikt, nie majac dzis glebi strategicznej? Co ich Tridenty zrobia w obliczu Bulaw i RS-24 Jars?
Na pastuchow w Afganistanie to sie nie nadaje. Francja ostatnio sprzedala swoje zabawki na bliski wschod. Dassault Raffale mimo drozszej oferty zostal przyjety. Czyzby dywersyfikacja byla kluczowa? Przeciez to maszyna 4,5 Generacji max ?

2 Likes

ale lata i działa. No i nie potrzebuje zezwolenia z Pentagonu żeby zaatakować.

3 Likes

obawiam sie z racji zaangażowania RUS ze tutaj może nie być blefu. Moze czeka nas pokojowe przylaczenie zbuntowanej prowincji Chin przez Puchatka?
A RUS przylaczy co jego od razu nie rozdrabniajac sie z BEL i UA? Wprawdzie kartoszkow i sloninki od tego malo przybedzie ale Krymnasz! Rosjanie rzadko liczyli sie ze stratami czy jeszcze mniej ze zdaniem tak zwanej opinii publicznej. Sprawa jednak UA w RUS to także prestiż na Kremlu.

Pieniadze maja. Gazprom im daje. A co do PL to obawiam sie ze jak zwykle wyjdzie przed szereg. Pamietacie sprawe Cichanouskiej - Zachod przemilczal, cos tam pod niosem mruknal, ale w PL Klamteusz Moradziecki dal im oficjalne wsparcie, nieruchomosc i srodki na dzialalnosc.

Zaraz, nasz sasiad z ktorym graniczymy w sposob oczywisty i wprost ostentacyjnie wspiera moja opozycje i ja mam byc wobec niego lojalny i mily ? Przeciez jaki by ten dyrektor sowchozu nie byl to go Warszawa prowokowala czy Bielsatem czy w inny sposob. A popatrzmy na Niemcow jak oni siedzieli i pieniadze z nimi robili.

Polacy historycznie maja zajoba na punkcie swojej waznosci, roli i mozliwosci. To se ne wrati, najpierw robia, potem mysla o konsekwencjach…

Moze to wszystko jest na zasadzie zastaw sie a postaw sie i my pokazac mozemy i potrafimy…No to znowu bedzie kilka rocznic …

3 Likes