Krzem, tlen, (ro)zwolnienia w kontekście rozsądnego użytkowania reaktora na nieboskłonie

Tak tak, oczywiście piasek. Elfy, wróżki, piasek, panele, jednorożce i pegazy.
Dyskusja z szympansami o łańcuchu dostarczającym smartfony to jak kontakt trzeciego stopnia z cargo cult.

Skończą w rezerwacie i nawet się nie połapią.

3 Likes

Jak Bruksela wprowadza zielony ład to wyjdzie z tego czerwony burdel. Usiadłem na weekend do planowania podróży międzypaństwowej. W ramach Schengen, żeby nie było niedomówień. Obszaru który już jakieś 20 lat temu zniósł kontrolę przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi hrabstwami. Teoretycznie.

Na razie zużyłem na wchłanianie wzajemnie sprzecznych przepisów to tak około pół dnia i dalej jeszcze nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Wot, integracja …

5 Likes

Gdzieś mi mignęło że Panasonic kończy produkcję ogniw i paneli…a skoro tak to mają już moim zdaniem coś nowego na tapecie… No teraz w polin to lodówkę otwierasz i słyszysz: Załóż panele

2 Likes

Panasonic skończył.
Ostatnio wygrałem zakład z żoną.
Zadzwonił do niej naganiacz na panele PV. Po 5 minutach zrezygnowała z udziału w tym fantastycznym przedsięwzięciu. :wink:
Ja powiedziałem, że w ciągu godziny zadzwoni ten sam na moją komórkę.
Pomyliłem się - wystarczyło 9 minut.
Uciąłem dyskusję stwierdzeniem, że nie mam domu…

4 Likes

A widzieli dachy spadziste z panelami w kierunku wschodnim oraz zachodnim? Jakos dużo bogatych że zbierają słonce tylko przez pol dnia na jednym zestawie.

2 Likes

Akurat w Polin takie klimaty mi służą :slight_smile: No dzięki temu że tu jest bałagan to da się żyć. Co prawda system gnębi tych co ma u siebie na misce( Ostatnio w szkole odbyło się spotkanie nauczycieli jednej ze szkół z dyrekcją i usłyszeli że albo się szczepią albo wypad) niektórzy ledwo przeżyli ten eksperyment a jeden tak się zachowuje jakby mu dysk wymazało.
No przepisy to celowo takie ,proste, i przejrzyste. Mnie ostatnio wojewoda wydał decyzję wywłaszczającą z terminem 14 dni na odwołanie…tyle że decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności…Pokazali mi gdzie mogę sobie wsadzić akt własności :slight_smile:

No i właśnie w ten sposób wyciekają ludzie z systemu… Co prawda teraz podatek od deszczu dostaną na garba Ci co sobie ładne podjazdy na działkach porobili ale prosumenci też zostaną docenieni przez władze…wszystko w swoim czasie.

4 Likes

Jak kto przy kasie to przy takim układzie ma mniejszą produkcję w południe ale większą rano i przed wieczorem - więcej zużywa wtedy na potrzeby własne.
A jak wiadomo nad Wisłą sieć energetyczna zaczyna “trzeszczeć” od nadmiaru PV.

2 Likes

Ja tak ucinam, wszak jestem cyganem i każdy to wie

Nie skończy się bo są drogi produkcji via hydroliza alkanosilikanów które można kleić z syfu, koszt, no z 5x drożej niż wykopać, ale pewnie przy dobrej skali zejdziemy na 3x. Tanio? Nie. Ale się nie skończy

3 Likes

No to pa.
W se tak zrobili i dzieciaki nie wiedzą już kto ich czego uczy bo się tak szybko zmieniają.

Koszt oznacza zużycie energii, którą trzeba wykopać^^

Wieloryby też miały się nie skończyć.
Tak jak mamuty.

2 Likes

Otóż to. Ja jestem w trakcie realizacji takiej instalacji u siebie ale bez przeświadczenia, że coś dostanę za darmo (a takie mniej więcej bajki sprzedają naganiacze) i bez zadęcia że się musi zwrócić. Instalacja ma przede wszystkim zapewnić minimum samowystarczalności na wypadek blackoutu.
Jak miałem oddać jako podatek inflacyjny to wydałem na PV a przy okazji wpadła nowa wiedzą i doświadczeniem bo wszystko własnymi rencami robione.
Praca tego co się dziś powszechnie instaluje przy braku zasilania że słupa jest niemożliwa ale o tym nie powie otwarcie żaden domokrążca. Za kilka lat energetyka powie, że dość już “magazynowania” energii w sieci i musicie sobie kupić magazyny energii (dziś tak się robi mikroinstalacje w DE). I wtedy zaczną się nowe żniwa dla naganiaczy. To jest z resztą moim zdaniem pomysł na biznes.

4 Likes

Ja już miałem w sobotę zanik napięcia na wszystkich trzech fazach. Pół godziny później sąsiad z naprzeciwka wpadł z rozbieganymi oczyma i pytaniem na której fazie mam prąd…
Powiedziałem, że na żadnej.
A że się świeci na każdym piętrze to już z mojego prywatnego zasilania.
Nawet zaglądał do lodówek - miałem z żoną niezłą polewkę z niego - wyraz twarzy niezapomniany.

4 Likes

za kilka? hm stawiałbym ze max 2-3 wtedy zostanie ubranych w to dość ludzi żeby można śmiało zmienić zasady^^

4 Likes

masz już projekt i dobrane urządzenia? pochwal się^^ pewnie zainteresowani ocenia jakie ma to słabe strony…może dopracujemy w miarę sensowna instalacje…

3 Likes

Dlatego zwracałem uwagę, żeby sobie do PV podczepić własną instalację 12V i mieć w poważaniu całe to podłączanie do śmieci.

@blacha Ci podłączy w skrzynce wejście na agregat, agregat w warsztacie i tak trzeba mieć na wyjazdy w plener, paliwo zapewniają firmy transportowe bo jakoś trzeba kierowców rozliczać, a przy tych podatkach to taniej jak paliwo ginie na kilometrach indywidualnie bo idzie w koszty.

3 Likes

mówisz o dodatkowych wydatkach no i infrastrukturze…na dziś było max 5000 zeta do zwrotu i magazyn…więc mało kogo bys na to namówił…nie mówię ze to nie ma przyszłości ale to chyba jeszcze nie ten moment no chyba ze ktoś jest takim folarzem jak ja^^

2 Likes

to żadna filozofia ^^ przełącznik siec - agregat no i ewentualnie wydzielenie obwodów priorytetowych…jak agregat mały

3 Likes
  • 9 modułów SELFA SV120M - po 370Wp szt.
  • Inwerter hybrydowy Growatt SPF3500
  • 2 baterie Pylontech US2000
    No i drobny osprzęt rzecz jasna.

I na to jesteśmy przygotowani. Gniazdo z przełączaniem już jest. Agregat jest na krótkiej liście.

2 Likes

masz na myśli jakieś konkretne sprawdzone urządzenia 12/230V bo dziś tego sporo na rynku^^

3 Likes

idziesz waćpan po całosci ^^

2 Likes

jak na ta cena pojemność nie rzuca na kolana…a właściwie wg mnie jest zupełnie nie do przyjęcia…

2 Likes