Krzem, tlen, (ro)zwolnienia w kontekście rozsądnego użytkowania reaktora na nieboskłonie

Panasonic skończył.
Ostatnio wygrałem zakład z żoną.
Zadzwonił do niej naganiacz na panele PV. Po 5 minutach zrezygnowała z udziału w tym fantastycznym przedsięwzięciu. :wink:
Ja powiedziałem, że w ciągu godziny zadzwoni ten sam na moją komórkę.
Pomyliłem się - wystarczyło 9 minut.
Uciąłem dyskusję stwierdzeniem, że nie mam domu…

4 Likes

A widzieli dachy spadziste z panelami w kierunku wschodnim oraz zachodnim? Jakos dużo bogatych że zbierają słonce tylko przez pol dnia na jednym zestawie.

2 Likes

Akurat w Polin takie klimaty mi służą :slight_smile: No dzięki temu że tu jest bałagan to da się żyć. Co prawda system gnębi tych co ma u siebie na misce( Ostatnio w szkole odbyło się spotkanie nauczycieli jednej ze szkół z dyrekcją i usłyszeli że albo się szczepią albo wypad) niektórzy ledwo przeżyli ten eksperyment a jeden tak się zachowuje jakby mu dysk wymazało.
No przepisy to celowo takie ,proste, i przejrzyste. Mnie ostatnio wojewoda wydał decyzję wywłaszczającą z terminem 14 dni na odwołanie…tyle że decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności…Pokazali mi gdzie mogę sobie wsadzić akt własności :slight_smile:

No i właśnie w ten sposób wyciekają ludzie z systemu… Co prawda teraz podatek od deszczu dostaną na garba Ci co sobie ładne podjazdy na działkach porobili ale prosumenci też zostaną docenieni przez władze…wszystko w swoim czasie.

4 Likes

Jak kto przy kasie to przy takim układzie ma mniejszą produkcję w południe ale większą rano i przed wieczorem - więcej zużywa wtedy na potrzeby własne.
A jak wiadomo nad Wisłą sieć energetyczna zaczyna “trzeszczeć” od nadmiaru PV.

2 Likes

Ja tak ucinam, wszak jestem cyganem i każdy to wie

Nie skończy się bo są drogi produkcji via hydroliza alkanosilikanów które można kleić z syfu, koszt, no z 5x drożej niż wykopać, ale pewnie przy dobrej skali zejdziemy na 3x. Tanio? Nie. Ale się nie skończy

3 Likes

No to pa.
W se tak zrobili i dzieciaki nie wiedzą już kto ich czego uczy bo się tak szybko zmieniają.

Koszt oznacza zużycie energii, którą trzeba wykopać^^

Wieloryby też miały się nie skończyć.
Tak jak mamuty.

2 Likes

Otóż to. Ja jestem w trakcie realizacji takiej instalacji u siebie ale bez przeświadczenia, że coś dostanę za darmo (a takie mniej więcej bajki sprzedają naganiacze) i bez zadęcia że się musi zwrócić. Instalacja ma przede wszystkim zapewnić minimum samowystarczalności na wypadek blackoutu.
Jak miałem oddać jako podatek inflacyjny to wydałem na PV a przy okazji wpadła nowa wiedzą i doświadczeniem bo wszystko własnymi rencami robione.
Praca tego co się dziś powszechnie instaluje przy braku zasilania że słupa jest niemożliwa ale o tym nie powie otwarcie żaden domokrążca. Za kilka lat energetyka powie, że dość już “magazynowania” energii w sieci i musicie sobie kupić magazyny energii (dziś tak się robi mikroinstalacje w DE). I wtedy zaczną się nowe żniwa dla naganiaczy. To jest z resztą moim zdaniem pomysł na biznes.

4 Likes

Ja już miałem w sobotę zanik napięcia na wszystkich trzech fazach. Pół godziny później sąsiad z naprzeciwka wpadł z rozbieganymi oczyma i pytaniem na której fazie mam prąd…
Powiedziałem, że na żadnej.
A że się świeci na każdym piętrze to już z mojego prywatnego zasilania.
Nawet zaglądał do lodówek - miałem z żoną niezłą polewkę z niego - wyraz twarzy niezapomniany.

4 Likes

za kilka? hm stawiałbym ze max 2-3 wtedy zostanie ubranych w to dość ludzi żeby można śmiało zmienić zasady^^

4 Likes

masz już projekt i dobrane urządzenia? pochwal się^^ pewnie zainteresowani ocenia jakie ma to słabe strony…może dopracujemy w miarę sensowna instalacje…

3 Likes

Dlatego zwracałem uwagę, żeby sobie do PV podczepić własną instalację 12V i mieć w poważaniu całe to podłączanie do śmieci.

@blacha Ci podłączy w skrzynce wejście na agregat, agregat w warsztacie i tak trzeba mieć na wyjazdy w plener, paliwo zapewniają firmy transportowe bo jakoś trzeba kierowców rozliczać, a przy tych podatkach to taniej jak paliwo ginie na kilometrach indywidualnie bo idzie w koszty.

3 Likes

mówisz o dodatkowych wydatkach no i infrastrukturze…na dziś było max 5000 zeta do zwrotu i magazyn…więc mało kogo bys na to namówił…nie mówię ze to nie ma przyszłości ale to chyba jeszcze nie ten moment no chyba ze ktoś jest takim folarzem jak ja^^

2 Likes

to żadna filozofia ^^ przełącznik siec - agregat no i ewentualnie wydzielenie obwodów priorytetowych…jak agregat mały

3 Likes
  • 9 modułów SELFA SV120M - po 370Wp szt.
  • Inwerter hybrydowy Growatt SPF3500
  • 2 baterie Pylontech US2000
    No i drobny osprzęt rzecz jasna.

I na to jesteśmy przygotowani. Gniazdo z przełączaniem już jest. Agregat jest na krótkiej liście.

2 Likes

masz na myśli jakieś konkretne sprawdzone urządzenia 12/230V bo dziś tego sporo na rynku^^

3 Likes

idziesz waćpan po całosci ^^

2 Likes

jak na ta cena pojemność nie rzuca na kolana…a właściwie wg mnie jest zupełnie nie do przyjęcia…

2 Likes

Najlepiej to chyba mieć dwa stawy i górke 10m?

Ja wiem, że entry level jest, ale potem to sobie baterie powiększasz koparka?

4 Likes

@impeer a może opracowanie komercyjnej wersji magazynu energii ze stajni ZSE to jest pomysł dla Ciebie?
Chodzi mi to po głowie ale z tego co widze największy problem to ogniwa o dużej pojemności. Opracowanie BMS-a to przy tym małe piwo przed śniadaniem.

1 Like

Jakby co to ogłaszam, że mam w przystępnych cenach ilości hurtowe i półhurtowe nowych (albo używanych kilka razy) ogniw 18650 LG/Panasonic, ceny bardzo przystępne, pochodzące z reprywatyzacji najeźdźców na naszą ojczyznę w '39

2 Likes