Mikroskopy

Jako, że na początku tego roku uznałem, że czas najwyższy zacząć karmić swój układ nagrody czymś, co mi nie szkodzi przynajmniej bezpośrednio, co swoją drogą uświadomiło mi, że szkodliwa jest prawie cała szeroko pojętą cywilizacja (z śledzeniem infosfery wysoko w rankingu) postanowiłem, jako krok wstępny do zamieszkania w lesie i wyrzucenia każdej elektroniki wyższej niż termometr i zegarek zainteresować się tym czym można się zająć na niezasłużonej emeryturze w Kalimantanie.

No i akurat wyszło, hehe, że elektronika tu się przyda. Wcześniej w tym roku bawiłem się z optyka na poziomie laserów pryzmatów etc i było to ładne (i kilka osób wywaliło na podobne zabawki przeze mnie wyplate ^^)

Ostatecznie doszedłem do wniosku że najciekawsze to jest jednak życie bo się rusza i dosyć dobrze absorbuje. Może też być martwe, to nie problem, jak się pochucha to też się rusza.

W każdym razie wyriserczowałem co by tu kupić żeby nie wywalić za dużo kasy ale też mieć jakis fajny mechanizm stymulujący neurony dopaminowe.

Po niecierpliwym riserczu szybko właściwie doszedłem do tego co chce (chce też więcej ale tu już potrzebuje więcej informacji jaki sprzęt dokręcić można bo powiększenia które chce mają być docelowo do organizmów jednokomórkowych).

Koniecznie chciałem mieć możliwość utrwalania obserwacji zwłaszcza, że mam niemały warsztat drukarkowo papierowy więc możnaby kleić ładne rzeczy a ładne rzeczy są jak wiadomo ładne.

Ponieważ cierpliwość jest dla mnie wylacznie pojęciem że slownika zamówiłem na allegro wstępny sprzęcik za 60 ziko, terenowy i w życiu nie wydałem chyba lepiej 60 ziko

2 Likes

https://military.pl/p/carson/mikroskop-kieszonkowy-carson-microbrite-plus-60-120x-28082

W kategorii 60 pln to absolutny rarytas, no i przyszło w 13 godzin. Mikroskopy widocznie szybko biegają.

To jest zabawka ale fajna

Potem zamówiłem na aliexpress coś takiego

https://www.aliexpress.com/item/1005005585205346.html

W ogóle jakimś cudem jak wpisałem kod na 21.36pln zeszło mi chyba z jakiegoś progu VAT/cło/cokolwiek i ostatecznie dalem za to chyba 650 PLN.

Wrzucę fotki tak z trzy-cztery żeby tu nie robić chlewu i nie obciążać serwera za bardzo ale żeby było wiadomo, o co chodzi, bo jest moim zdaniem za te kasę genialne.

W skrócie - kamera z obiektywem i statywem, powiększenie nie jest wielkie może ale generalnie sprzęt robi dobre wrażenie i fajnie widać powierzchnię, makroskopowe struktury etc.

Fun fact - zamówione we wtorek, przyszło dzisiaj. Ten biega jeszcze szybciej.



Więcej nie wrzucam tu, to są robione zdjęcia na kartę sd, wygodnie pilotem (nie destabilizuje obrazu dotykiem). Pewnie w miarę zabawy zrobię jakiś upload tego na jakiś serwis zewnętrzny gdyby ktoś chciał pooglądać.

Da się to wpiąć po USB itp ale jeszcze się nie bawiłem. Rejestracja, razem z video, była dla mnie podstawowym wymogiem obok mobilności bo ja chcę to wsadzać w kałuże z lasu równikowego i paczeć co tam się odpier…

Tudzież podglądać wieloszczety/koralowce nad morzem czerwonym także mobilność musi być.

Więc na pewno jest kompromis, analogowe, stereoskopowe mają swoje zalety których ten sprzęt nie ma.

Pytanie do kogoś kto się zna - jak zrobić z tego 100x? Domyślam się, że dokupić obiektyw na 100x ale Chińczycy “trochę” kłamią w speckach więc mile widziane praktyczne sprawdzone rady :wink:

Dzień dziecka już niedługo :wink:

PS. Jaki teraz serwis hostingowy obrazków jest na topie?

3 Likes

Jakies wrazenia z eksploatacji?

Jaki setup to jest dokładnie, jakie powiększenia, ma to jakiś output cyfrowy? Czytam, że tak ale są różne warianty tego sprzętu więc proszę o rozwinięcie tematu ^^

2 Likes

Prosta.

Znaczy co konkretnie? Świeci z dołu, z góry zbiera, kręci się wihajstrami i się rusza.

  1. Można wkręcić do 1000, ale sam wiesz że już w okolicach 400 kolorki się rozjeżdżają po uważaniu.

Tak, w pakiecie - na laptoka i na telewizor leci.
Ale to co idzie z cyfry na bieżąco różni się od tego co masz przy robieniu foci.

@Zwierzak Animalescensją - eksplikuj się.

1 Like

Czy zgadzanie się z Kaczyńskim może być za obecnej kadencji uznane za wywrotowe?

2 Likes

Tego masz na myśli?

2 Likes

A czy jest jakiś inny godny zgadzania się z?

1 Like