Niedorzeczna wersja państwa dobrobytu

Tako rzecze Naczelnik w swej płomiennej przemowie. Uważam te słowa za znamienne: nie Polska państwem dobrobytu tylko dobrobyt w wersji polskiej. Wiemy jak wyglądają polskie wersje różnych rzeczy - od wiertarki przez samochody elektryczne aż do (bez)prawa.

No dobrze, ale wszystko wskazuje na to że obecna ekipa zostanie przy korycie przez kolejne 4 lata. Wcale się nie zdziwię jeśli uzyskają 50%+ poparcia i/lub większość konstytucyjną. Obiecują zwiększenie pensji minimalnej do 2600 od przyszłego roku, przez 3000 aż do 4000 w bodajże 2023 (czyli na koniec drugiej kadencji). Trzynastki i czternastki dla emerytów. Do tego jeszcze obniżka podatków :smiley: Śmiało zakładam, że tak właśnie będzie.
Wyborcy szaleją, pińcet i czysta plus pobierają, kasjerka w lidlu zarabia więcej na dzień dobry niż nauczyciel z 15-letnim stażem. Władza skrojona idealnie na miarę swojego suwerena. Nikt oczywiście nie widzi, że pińcet wypłacone w 2016 po uwzględnieniu oficjalnej (!) inflacji jest dziś warte 460.

Moja teza: tow. Glapiński przywiózł z Bazylei zielone światło na dodruk (też ten fizyczny) i rzucenie inflacji na ulicę. Przy pensji minimalnej 4kpln brutto (ca 2800 netto) chleb będzie po 8zł, masło po 10 a benzyna po 7. Optymistycznie zakładając, że nic się poważnie nie wywróci. Stopy procentowe też póki co nie zamierzają róść.

==============
Edit: Dopiero nadrobiłem zaległości na IT21 i widzę że nie tylko ja wpadłem na ten pomysł. Przeklejam bezczelnie komentarz @gruby z 09.09.2019 10:57

2 Likes

Ekhm, ja tam czuję, że ktoś mnie wali po kieszeni.

Też nie mam wątpliwości, że Naczelnik wie co mówi. Zwłaszcza, że obecna ekipa wyjątkowo od 30 lat, faktycznie realizuje swoje obietnice.
Teraz powstaje pytanie o stopy procentowe:
Jeśli zmieni się tylko nominał, a siła nabywcza takiej pensji minimalnej pozostanie taka sama, to przy niezmienionych stopach kredytobiorcy stają się wielkimi zwycięzcami.
Czy aby na pewno banki na to pozwolą?
Oczywiście jeśli wziąć pod uwagę, że to są głównie banki europejskie, a akurat rządzi tu hegemon, to danie po kieszeni bankom z UE może być im na rękę (sami mają tu niewielką ekspozycję).

1 Like

Niby dochodowy spadł/spadnie z 18 do 17 procent, dla naszych kieszeni to faktycznie niewiele w inflacyjnym otoczeniu ale razy miliony podatników to jednak coś.
Jednoprocentowe zagranie, którym kurwizja będzie się brandzlować ładnych kilka miesięcy.

1 Like

Ja nominalnie po kieszeni oberwę. Likwidacja limitu 30-krotności na ZUS, swego czasu gmeranie przy kwocie wolnej od podatku itd. :frowning:

Do obietnic dolicz też naliczanie ZUS od dochodów w DG, co odczują bardzo kontraktorzy wszelacy.

2 Likes

Jestem bardzo świeżo po lekturze Biznesu w kraju dziadów. Autor słusznie zauważa, że jednoosobowa DG w Polin to niedorzeczność. Po to są spółki, a najlepiej zagramaniczne :slight_smile: No chyba że pracodawca na to krzywo patrzy - trzeba zmienić pracodawcę.
Teoretyzuję niegodnie, bo sam siedzę na etacie.

1 Like

Tak bez emocji to nie myślicie raczej, ze chodzi o przekroczenie punktu point of no return ?
Pislamistom sie koryto+ podoba i opcje zastosowali stara jak świat kupili sobie głosy plebsu za pieniądze tych zaradnych. Najlepsze są rozwiązania proste i skuteczne. Juz jeden mawiał chleba i igrzysk…

Gabinety z paprotkami i szoferzy się bardzo Grażynkom podobają i chodzi tez o to jak pisze @3r3 owi przedstawiciele suwerena chcą spijać szampana, tzn. lud ma pic szampana ustami swych najlepszych przedstawicieli. Na rynku to owe istoty szansy nie maja a co dopiero z możnymi tego świata o wielkie stawki grac… Im sie nie powinno kur szczać prowadzać, bo i kury by pogubili… Nie żebym tylko po pislamie jechał, bo widząc działania tak zwanej opozycji to cóż, oni z jednej miski państwowej żreć chcą.

Niewspieranie tego państwa, uszczuplanie jego podatkowych przychodów jest wiec aktem nie obywatelskiego nieposłuszeństwa a czynem patriotycznym i chwalebnym. Szansa na to ze jak to pierdolnie, to w końcu po przytomności zostanie zbudowane coś nowego.

Budować jednak trzeba mieć z czego i kim. Zasoby zostały roztrwonione. Byc może na terenie tego Lebensraumu ma budować kto inny a plan jest inny?

Jako ze tak zwanych władz bym o inteligencje i planowanie perspektywiczne nie posądzał, one wykonują polecenia i decyzje, które zapadają gdzie indziej wobec tego grajdołu, to myślę ze krótkofalowo naczelnik szeregowy posel liczy na co innego.

Odpowiedzmy sobie na dwa pytania.

  1. Jakie sa relacje USA Niemcy obecnie zwlaszcza w perspektywie grillowania germanskiego przemyslu i tak zwanej niemieckiej finansjery (Dieselgate, Deutsche Bank, TMobile USA)
  2. Jakie inwestycje ma w PL niemeicki biznes i jak poslka gospodarka zintegrowana jest jako montownia z reszta UE?

Sadze ze krotkofalowo plan szeregowego posla jest prosty. Nawet jak populizmem wykonamy tutaj program Wenezuela+ i wszystko co rozumne spierdoli stad w podskokach to Niemcy nie pozwola nam zdechnac z glodu, bo wtedy maja grajdol na swej wschodniej granicy. Niemiecki podatnik nam zawsze doleje, bo Niemcom będzie szkoda tych setek miliardów utopionych w polskich firmach

Niemiecki Rzad będzie musiał z nami gadać i nam płacić, odbierzemy co nasze albo nam dajecie na socjal kroploweczke albo pociągniemy Was na dno. Przypomnij sobie Angie Merkel. ile Helmut Kohl utopił w DDR i pomyśl długofalowo.

Wszystko fajnie, tylko co w momencie, gdy Germancy powiedzą sprawdzam, wir prüfen es…

Jankesi maja interes w graniu na rozbicie Eurokolchozu i taki murzyn mazeliniarz jak PL im do tego celu potrzebny. Lapki wujka Sama czyste a i laseczka obrobiona, wstalismy wprawdzie z kolan po tym jak Wujkowi Samowi oralnie robilismy dobrze. W koncu w tym PL ma doswiadczenie, do 1989 robiono dobrze Towarzyszowi Iwanowi, a teraz zmiana, obciagamy jankesowi. Innej roli nie ma dla PL a i PL ma zdolnosc adaptacji i dobrze sie w tej roli czuje i odnajduje.

2 Likes

Po mojemu, to ni są całkiem profesjonalnie prowadzeni.

1 Like

prowadzenie tak, wszyscy mysla ze to idioci. Taki mamy klimat rzeklbym. Dla mas jest prawda ekranu. Dla kierujacych rezydentura priwislanskiego kraju prawda czasu. Zastanawia mnei tylko czy prowadza ich Jankesi, czy to jednak polaczenie starej kremlowskiej szkoly dezinformacji, operacji falszywej flagi oraz dyslokacji agenturalnej.

W przypadku die Wende i wchłonięciu DDR przez BRD mam pewne watpliwosci, kto kogo wchlonal… W L byl sobie okragly stol i nagle zli tak zwani komunisci rzestali byc zlymi komunistami… Towarzystwo sie uwłaszczyło no i jak Towarzysz Piotrowicz dzis znow bedzie opozycjonistow oskarżał…

2 Likes

Jak masz tu jakies mieszkanie/domek to da sie życ i dzieci chować tylko trzeba obnizyc oczekiwania i zamiast przepalac zasoby na luksusy i podroze po swiecie przepalac je na ilość dzieci. Popatrz, w calej pl moze byc kiepska demografia ale dla ciebie się liczy demografia w twojej rodzinie aby byla odpowiednio wysoka. Podstawowym zasobem są ludzie i oby ich niezabraklo w twojej sieci powiązań. Najlepsze co mozesz dac swoim dzieciom to nie tylko zasoby materialne ale rodzenstwo. Jeśli zaczynasz od zera to jesteś pionier i ciągle bedziesz mial pod gorke, zmniejsz oczekiwania a sukces materialny rozciagnij na dwa pokolenia do przodu. Ty jako pierwsze lokolenie, drugie pokolenie to np piatka twoich dzieci za to jeśli twoje dzieci będą to kontynuowaly i mialy tez po piatce dzieci to masz 5swoich dzieci + 5 ich malzonkow + 25 wnukow co daje liczbe 37osob wraz z tobą i twoją żoną. To juz jest znaczna siec powiazan. I robi sie taniej, wiesz o ile taniej zbudują swoje domy twoje wnuki jak bedzie ich 25? A fajnie sie robi jakby kazde z nich wyszlo za mąz i dokoptowalo 25 nastepnych ludzi poprzez małzenstwo

2 Likes

Powinni obiecać dochody samozatrudnionym, a nawet niezatrudnionym^^
I piękną kochankę dla każdego.

Chwila - a cena nierucha? Proszę dostarczyć zabezpieczenie albo spłacić natychmiast^^

O ile płacą podatki, o ile w Niedorzeczu.
Po co niby kontraktor ma płacić podatki w Polin? A co to mu za różnica? Ma być tanio.

Nie rozróżniam w ogóle teatrzyków politycznych. Wiem jak funkcjonował system monopartyjny z apolitycznym wojskiem przy jednym stole z opozycją - nie mam złudzeń.

Miejmy nadzieję że nic nie zostanie zbudowane i będzie można w spokoju żyć ścinając drzewa i intruzów na własnej działce.

Oni też nie mają kim. Armia im ucieka z byle powodu. Tak się boją każdego z brodą że niebawem reklam cocacoli na gwiazdkę nie będzie^^

Niemcy znowu zaczęli debatę o zrzuceniu niuka na NY?

Niemcy mają wszystko, względnie prawie wszystko bo nawet garaże dla nich robią. Generalna Gubernia jest częścią Rzeszy i do czasu kapitulacji państwa polskiego przed państwem niemieckim odwrotnego układu nie było.

A na co komu ten wersalski potworek na mapie?
To kleks taki zatarty - błąd w druku.

To że zostali zabici nie znaczy że pokonani^^

2 Likes

Trzy i pół raza budowaliśmy swoje państwo i trzy i pół raza nam nie wyszło. Mam zacytować wniosek wyciągnięty przez Einsteina ?

3 Likes

Należy zająć się czym innym i ja się zająłem - wychodzi mi.

1 Like

Tylko po co?

Po co tkwić przy korycie jak można wygodnie w opozycji? 2023 dla polityków, przy dzisiejszej koniunkturze to odległa przyszłości i dziwne, że nie obiecali każdemu ferrari i, no chociażby po wyspie na Atlantyku. A co?

Plotki chodzą takie, że trzeba przyklepać pewne sprawy z pewnym narodem obranym. Ale to też nie jest takie pewne… choć każdy już jest dogadany i te gierki Trump - Putin to takie żeby było. W mojej opinii. Wszyscy już wiedzą co będzie.

To jest creme de la creme tego co tam ma być. Polin jest rozpisane jak każdy inny kraj i wystarczy takich bolków tam podać. Każdy rozsądny człowiek powinien zadać sobie pytanie w samolocie opuszczając Polin ‘czemu tak długo tam mieszkałem?’

2 Likes

wszystko jest niby ok.
gdy zacznie sie ruchawka jakas to gniew ludu biurwa skieruje na obcych. A lud to kupi bo dowody na poziom rozwoju kognitywnego mamy na codzien.

lud skonsumuje kontent. Jak w UK Burger King zmienil dostawce od TIRow to zabraklo chicken wingsow w tak zwanych restauracjach.

Prole dzwonily na Emergency aby Police cos zrobila.

W Eire jak sie wkurza na outsiderow to Garda nie zapobiegnie kolejnej Bloody Sunday.

Pamietaj o tym ze Europa i nie tylko drukuje i pokazuje co chce pokazac. A podejrzewam ze Krol jest nagi. W takiej bogatej niby Szwajcarii system tak zwanych emerytur ma deficyt a jak wielki to tego nikt nie wie,

1 Like

To jest bardzo istotna kwestia.
Trzeba z Niedorzecza uchodzić. Rozśrodkować się i zająć czym innym.

https://www.youtube.com/watch?v=toL1tXrLA1c

Ja liczę na to, że obędzie się jak zwykle. Czyli obwinią UK i Irlandię Północną (która sie zjednoczy może, może nie…). Może to zbieg okoliczności, ale mieszkam obok rezydencji ambasadora UK, która jest otoczona murem i chroniona przez Garde. Pojawiły się ekipy budowlane i coś tam kombinują. Może na tę okazję…

Polacy i inne ‘narody’ Eur Wsch nigdy tu nie były na tapacie, bo nigdy nie robiły problemów, odpukać. Ostatnia zadyma była o to, że ‘rząd’ okłamał ludzi i próbował podnieść podatki. To ludzie nie zapłacili i się nierząd wycofał.

Moi sąsiedzi są bardzo mili i dość trzeźwo myślący. A jak będzie kłopot to trzeba zmienić kraj i tyle. Takie życie.

Wydaje mi się, że nastroje w CH wobec outlanderów są skrajnie odmienne od tych w Irlandii. Nie spotkałem się z dyskryminacją. Zwyczajowe ‘dymanie’ na różnych tematach a i owszem. Ale wszystko w granicach rozsądku i w zasadzie oparte na głupocie naszej, a nie stosunku Iroli do obcych ludzi. Polacy mają we krwi bycie uniżonymi sługami i z tego się trzeba leczyć.

3 Likes

Stary patent ale działa zawsze i wszędzie. Po pierwszym tąpnięciu w gospodarce usłyszymy z ust nadszyszkownika mlaskacza “Ukry paszoł won”.

1 Like

to nie tak ryczałtem, to zależy od branży. Jeden Szwajcar w Zurychu fikał do Rosjanina informatyka po Lomonosowie. Byl ów szwajcar szefem projektu. Rosjanin sie nie patyczkował, poszedł do biurw w HRach i walnął wypowiedzeniem. Ale jak to projekt bedzie opóźniony? W ciagu mniej niz 2 godzin problem rozwiązano - dumny kierownik/szef/teamleader projektu w towarzystwie ochrony został odprowadzony do wyjścia z mala reklamówką swoich rzeczy.

To takze wszystko zalezy. W takim ABB, Novartis czy gdzie indziej jest tak zwana kultura korporacyjna. Wolno ludzi gnoic i wywalac, ale w ramach dzialan w bialych rekawiczkach.

W lazarecie szwajcarskim, gdzie mimo mizerii finansowej masz 900 podan na miejsce od ludzi z calego swiata moga sobie lekarza z Polski wyzywac od schiis usländerow i robic sobie jaja bo… im nie robi to kolo dudy zlego PR.

Lekarze to idioci. Jak wezmiesz potraktujesz zle programiste to na grupach sie rozejdzie i nie beda sie ubiegac. W medycynie mozesz nie leczyc pacjentow - jak jest szpital kantonalny czytaj panstwowy to sie o pieniadzach duzo mowi a pali nimi w kotlach CO. Tu nikogo nic oprocz wielkiej malej polityki nie obchodzi. Widziales gdzies zeby ktoremus z ordynatorow chociazby zabrali pensje za zle zarzadzanie? Albo biurwie ze szpitalnego zarzadu symboliczna grzywne wlepili? Toz to rownie czeste jak kumulacja lotto.

2 Likes

Ponieważ ja z białej rodziny to…
Ordynatorowi co po pijaku doprowadzi do zgonu (bo się go godzinami szuka w czasie dyżuru) w czasie operacji można najwyżej wypisać paszkwil w gazecie. Poza tym można mu skoczyć.

Masz rację. Nie ma sensu za każdym razem podkreślać, że zasada Pareto wzięła się znikąd. Jest jakiś rozkład normalny. Ja też jestem skrzywiony. Ale pobyt w Polin przez parę dni przywraca mi trzeźwość czemu mnie tam nie ma.

Lazaretów nie odwiedzam. Lekarzami nie gardzę. Po prostu to przedstawiciele farmaceutyczni i tyle. Jak będę miał potrzebę to pójdę i zapłacę słono, ale zdrowo się prowadzę, więc szanse do 70-80tki są minimalne, a potem to wychodzę na czarną trasę w Alpach i na krechę loteria. Umrzeć też trzeba umieć z godnością, a nie umierać jak … chciałem napisać jak pies, ale psy to zacne zwierzęta. I człowiek upada często niżej niż najgorsze zwierzę, więc termin zezwierzęcenie jest nie na miejscu. Człowiek się po prostu skurwia. Pozostałe zwierzęta są lepsze.

I never saw a wild thing
sorry for itself.
A small bird will drop frozen dead from a bough
without ever having felt sorry for itself.

Medycyna, jak wszystko, zeszły do drugiego albo trzeciego obiegu i podziemia. Ja się teraz wyłącznie leczę u znachorów i szarlatanów. Bo jak mnie na Akademii tfu Ekonomicznej wykładali komunizm i socjalizm (że dobry) to nie chcę wiedzieć co się dzieje na medycynie. O politechinki się póki co nie boję, bo mosty się nie urywają (jezscze). Ale oni w Polin się zajmują produkowaniem rond i parków wodnych i sklepów wielkopowierzchniowych…

Można mu też wpierd… wytłumaczyć grzecznie. Ale byłem świadkiem zaniedbania w mojej rodzinie takiego, że nam się prawie ktoś przekręcić. Lekarz się prawie przekręcił, bo wziął lek źle pzrepisany przez innego lekarza. Jak dla mnie to OC i setki tysięcy, ale cóż. Zaniechano…

1 Like