Osiedlowe paczkomaty na żywność

Temat znany, dla tych, którzy już mieli styczność z biedronkowymi automatami.
To nie jest kwestia technologii, ale zapotrzebowania w danej społeczności, osiedlu, wsi…
Jest kilka możliwych rozwiązań technicznych:

Dystrybucja żywności

  • Mobilne stanowisko, np mniejsza przyczepa z opcją dokowania na kilka godzin i odpowiednimi zabezpieczeniami, była by zabierana po kilku godzinach postoju do magazyny w celu uzupełnienia.

  • Integracja z istniejącym sklepem osiedlowym wydłużając czas pracy sklepu, ale z automatem na wybrany asortyment, odpada potrzeba dzierżawy miejsca, bezpieczeństwa, magazynowania, itd

  • Kontener z zapasami, wymieniany lub uzupełniany częściowo, jest też opcja umiejscowienia w ziemi w celu obniżenia w naturalny sposób temperatury, lub użycia innych metod, a także zasilania z miejscowych, lokalnych źródeł prądu z farm przydomowych.

Sposoby rozliczania

  • gotówkowa
  • bezgotówkowa
  • zbliżeniowa
  • zdalna przez internet/aplikację do płatności

Sposoby przechowania

  • Chłodnia lub utrzymanie temperatury poprzez wkłady na kilka godzin.

Sposoby wydawania towaru

Temat rzeka, jest sporo rozwiązań, ale proponuję zastosowanie ramienia robota i systemu wizyjnego
gdyż z punktu widzenia programisty pozwala na łatwą adaptację do nowego asortymentu.
Standardowe rozwiązania wymagają dopasowania wielu elementów już na etapie produkcji żywności.
W sytuacji pozyskiwania żywności bezpośrednio od lokalnego producenta warto wziąć pod uwagę najbardziej elastyczne rozwiązanie.

Model działania

W zależności od skali i specyfiki regionu, zaludnienia, zapotrzebowania, kultury, można dostosować jeszcze sam proces dystrybucji.

przedmiotem tego pomysłu jest minimalizacja udziału człowieka, którego praca powinna polegać jedynie na organizacji dystrybucji i uzupełnianiu braków a nie na transporcie, biorąc pod uwagę “samochody” czyli autonomiczne pojazdy

Nie jest też brane pod uwagę dostarczanie pod drzwi.

Koszty inwestycji
Koszt wdrożenia jest ważny, ale przy rosnących cenach pracy i energii amortyzacja to kwestia lat

Dlaczego zacząć w 2022?

Bo być może to już czas w kontekście rosnących obciążeń podatkowych i ograniczeń w poruszaniu się a także wzrost kosztów pracy i energii elektrycznej.
Może da się uratować kawałek majątku Polaków, którzy chcą jeszcze żyć w PL i nie chcą dalej sponsorować globalnych dyskontów spożywczych.
Bo żywność z automatu była by konkurencyjna z innymi sposobami dystrybucji i pozwalała na bogacenie się lokalnej społeczności
Lokalna dystrybucja żywności była by szansą na wdrożenie lokalnej waluty.

Zapraszam do dyskusji i propozycji co dalej z tym można zrobić i jakie są pomysły na wdrożenie…

2 Likes

Prol wydający jest tańszy od robota i prostszy w serwisowaniu.

5 Likes

Sprawa przegrana z gory. Myslalem o tym w 2019 a i mam doswiadczenia z DE/CH.

Ci z DE maja swoje zafundowane przez UE Biurwe. To sie kompletnie nie oplaca ale sluzy jako nosnik marki (co z tego ze chlopekl ma swoje konserwy w tym, jajka etc.) - utrzymanie tegoz kosztuje a podstawowy problem to sortyment. Klient hce wyboru - 3 kielbaski A, 2 kielbaski B, 1 kielbaska C a nie gotowe opakowania . Maja to tylko po to by klient kupil u nich kiedy indziej tradycyjnie.

Ci w CH maja automaty bo maja wieksza dotacje. Kiedy okres karencji sie konczy automat likwidowany. To jest bez sensu.

To dla mlodych gniewnych z pokolenia millenialsow wydaje sie fajne i super, ale absolutnie nieperspektywiczne dla wlascicieli. Ktos ten automat musi serwisowac, dogladac,napelniac i nie za darmo.

Cost/efficiency jest zupelnie od czapy.

3 Likes

Kolega chciał jabłkomaty kleić to mu odradzilem.

Miały być na monety więc mu wytłumaczyłem jak się robi automaty ^^ i się zniechęcił do pomysłu

3 Likes

jako szur i foliarz a nawet jasnowidz^^ :joy: :stuck_out_tongue_winking_eye: ( 7 lat temu miałem pomysł zakupu maszyny do concertiny^^ ) twierdze ze pomysł dystrybucji żywności będzie na zasadzie jakiego gospodarza znam i czy wymieni się ze mną na to co mam…^^

3 Likes

… pod warunkiem że będzie miał i pod warunkiem że będzie miał dla swojej rodziny za dużo czyli będzie miał nadwyżki. A z tego co słyszałem chooopy po wsiach nie chomikują za bardzo zasobów/oszczędności/kapitału bo przecież wszystko jest w lokalnym biedasklepie. No to po co się na polu napinać skoro można z dotacji kupić w sklepie ?

Jak się ludzie teraz po wsiach budują to spichlerze, ziemianki i magazyny stoją daleko na liście rzeczy do zrobienia.

4 Likes

racja, ja mówię o tych gospodarzach co jeszcze uprawiają role na zasadzie przyzwyczajenia^^ wieś nie posiada generalnie zapasów bo wieś teraz to: emeryci miejscy którzy przeprowadzili się na tereny wiejskie w celu ograniczenia kosztów lub zostawienia mieszkania w bloku dziecku oraz stali mieszkańcy tych terenów ale nie zajmujący się uprawa rolną…
mnie i moim rodzica udało się " nawiązać" przyjacielskie relacje z małorolnymi i jak na razie wiejskie kury, kaczki , jagnięcinę mam na stole …

4 Likes

gdyby robot pracował tyle, to tez by się nie spocił.
My tu mówimy o rozwiąznaiu skalowalnym o robotach mogących działać 24/h
o pracy w różnych warunkach.

Dystrybucja to tylko jeden z elementów.

to ma być zmodularyzowany system, wyobraź sobie taki sześcian o boku 1m
w środku towar.
Boki na zawiasach otwierane.
z lewej wejście
z prawej wyjście
od strony dachu ramię robota
od strony jednej ściany elekttronika sterująca i zasilanie
od drugiej strony UI - czyli LCD do złożenia zamówienia i płatności

To jeden element, a teraz połącz to z kolejnymi IN [BOX] OUT → IN [BOX]-> OUT …

Łącząc szeregowo możesz zbudować całą taśmę produkcyjną
albo równolegle zrównoleglić procesy
w przypadku sklepu można zwiększyć asortyment.
Chodzi o to by znaleźć optymalne rozwiązanie do wielu zastosowań, również fabryk mobilnych zasilanych przez fotowlotaikę z możliwością przenoszenia wraz z surowcami

tak, kooperatywa to słowo klucz

ile zostało choopów na wsi?
teraz to sie robi za pomocą dronów jeżdżących i latających, ale widły warto mieć

trochę jak sex, dlatego Ci co się przyzywczaili nie będą zainteresowani…

2 Likes

Co to ramie robota mialo by robic?

2 Likes
  1. W przypadku obsługi klienta podwać towar na wyjście, pakować w torbę,
  2. W przypadku uzupełniania towaru, w połączeniu szergowym przenosić z jednego sześcinau do drugiego
2 Likes

Żabka w PL robi teraz samoobsługowe sklepy gdzie płatność ściągana jest z aplikacji automatycznie, jest mnóstwo kamer, gdzie nie ma obsługi, choć pewnie jedna na zapleczu siedzi.

A co z automatami ktoś miał styczność z takimi do kawy albo przekąski? kiedyś będąc chyba na Słowacji widziałem automaty na mleko.

2 Likes

Czyli musi zlokalizowac wybrany produkt (zakladam, ze beda rozne) i dostarczyc na wyjscie?

Nie wiem czy rozwiazanie stosowane obecnie w automatach z batonikami nie jest wystarczajace. Ja wiem, ze tam human dostarcza produkt, ale tylko dlatego, ze tak jest taniej. Mozna puscic tasme od lewej jak chcesz jakis skaner na wejsciu i puszczac to w odpowiednie rzedy, ale to nie jest tutaj w ogole potrzebne. Ja za bardzo nie widze potrzeby stosowania robota. Obecne rozwiazania sa chyba optymalniejsze.

4 Likes

A RFID ? Moze to ?

4 Likes

temat był przerabiany przez ludków robiacych to na RPI z kamerami i tam akurat nie było ramienia robota, ale odliczało pobrane kartoniki, poza tym już są takie sklepiki bez osbługowe i tam też nie wszystko jest oparte o RFID, bo wizyjne systemy radzą sobie coraz lepiej.

poza tym jak już wspomniałem, to będzie drobnica i masa detali, które wpływają na kształt rozwiązania, dlatego odpada dedykowane rozwiązanie.

Ale tak jak już wspomniał kolega to juz było i tak jak elektryczne auta były 100 lat temu i się nie przyjęły …

Dlatego pozostaje zostawić temat Muskowi i korpo, bo im się zawsze udaje, im nie braknie zasobów…

2 Likes

Twoje rozwiazanie jest do dupy i tylko jeszcze o tym nie wiesz, niezaleznie jak jest dobre w rzeczywistosci,

bo wlasciwe pytanie brzmi: Towarzyszu wynalazco, ile ja, szef Oberbiurwenamtu mam z tego etatow dla moich towarzyszek i towarzyszy, da sue tym wincyj biurwy, wincyj?

Nie, to zapomnij, ic stont. My potrzebujemy innowacji jak z zielonymi energiami, gdzie tysiace biurwiennyxch etatow decyduja o dotacjach i subwencjach i tam moga zostac przez petenta umotywowani. Tego chcemy i tego potrzebujemy.

3 Likes

super czujesz temat, bo my tu gadu gadu a ktoś musi za to zapłacić.
Własnie też tak to widzę, będziemy robić na koszt podatnika a kto płaci ten gapa…

2 Likes

Tu nie chodzi aby cos zrobic,ale zeby robic. Ten Mis musi miec umocowanie w 8 komisjach i najlepiej w 220 oddzielnych Ober-Haupt-Biurwen-Amtach.

W Szwajcarii na przyklad zwyklego automatu z mlekiem chlopek majacy krowki postwic nie moze. Biurwenamt na strazy jest. Chlopek moze umowe podpisac z firma, co mu ow automat postawi.

Calkiem przypadkiem wlascicielem firmy jednej wiodacej jest pociot ministra… No co za przypadeczek.

3 Likes

temat do wpięcia w agendy i można zbierać inwestorów:
EU, litwa, itd

PL:
https://5gsummit.pl/

To są wszystko świeżynki, whois prawdę Ci powie:

Domain: 5gtechritory.com
Registrar: Ascio Technologies, Inc. Danmark - Filial af Ascio technologies, Inc. USA
Registered On: 2018-04-06
Expires On: 2022-04-06
Updated On: 2021-02-26
Status: clientTransferProhibited
Name Servers: ns01.hostings.lv ns02.hostings.lv

DOMAIN NAME: 5gsummit.pl
registrant type: organization
nameservers: ns1.seohost.pl. [188.210.221.52][185.200.47.250]
ns2.seohost.pl. [188.210.223.253][51.91.218.37]
created: 2021.10.21 15:25:22
last modified: 2021.10.23 11:38:08
renewal date: 2022.10.21 15:25:22

2 Likes

po to wymyślono krypto, aby się łatwiej współpraca układała i transfery szły grubą rurą, bo bank już niepewny, nawet ten szwajacarski.
Ale nic to, ludzie umierają, nawet Ci majętni, różne są przypadki…

2 Likes

rozwiązania skaluje się jak na razie ręcznie bo automaty i roboty nie potrafią się rozmnażać.

A co do pracy robotów i innych automatów w trybie 7/24/365: próbowałeś się kiedyś zbliżyć z towotnicą do robota zajętego swoją robotą ?

3 Likes