Pass-Port

https://www.youtube.com/watch?v=MXGspmLaHRw

Czy znacie jakieś ciekawe informacje na temat tzw. paszportów, szczegolnie innych niż te zwykłe z wbitą literą “P”, oznaczającą “plain” (lub “peasant”…)?

Paszport dyplomatyczny przysługuje osobom zajmującym stanowiska lub pełniącym funkcje w służbie zagranicznej i posiadającym stopień dyplomatyczny związany z przywilejami i immunitetami dyplomatycznymi na podstawie umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub zwyczajów międzynarodowych, a także osobom skierowanym do pracy w organizacjach międzynarodowych.
https://www.cpd.mswia.gov.pl/dokumenty/paszport-dyplomatyczny/

Czy wie ktoś o jakie zwyczaje międzynarodowe chodzi?

Z tego co słyszałem to np. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (tak samo może być z CERN) są bytami eksterytorialnymi i ich pracownicy posiadają własne paszporty na tyle wyraźnie przemawiające do wyobraźni sprawdzających (którzy to podobno jak im się na komputerze zaświeci zielona lampka przy skanowaniu, to nie mogą posiadacza o ten papier nawet dopytywać), że na lotniskach im nikt nawet bagażu nie śmie prześwietlić czy otworzyć…

Czy dużo jest takich “instytucji” które wydają swoim w/w dokumenty? Jakie jeszcze przywileje mogą oni posiadać w praktyce i jak je wykorzystują?

5 Likes

Chodzi o zdolność walnięcia w zęby państwa które zacznie posiadaczowi takiego dokumentu podskakiwać.
Na przykład: zrobisz kipisz prezesowi MKoL w walizce to zapomnij o tym że będziesz kiedyś gościł u siebie olimpiadę.

6 Likes

Na przykład kapłani wybranych kultów objęci są immunitetem ze względów politycznych.
Zwyczajowo nie czepia się też artystów przyjeżdżających na występy bo trudno od nich wymagać aby zachowali abstynencję od wielu środków.

Kilka jest.
Głownie transport dokumentów, obecnie nośników danych.
W ten sposób rozprowadzane są klucze jednorazowe.

5 Likes

Nikt ze znajomych się nie chwalił, więc chyba szeregowego aspiego w kitlu tak nie kontentują.

3 Likes

A wypuszczają ich poza kampus bez przepustki i opiekunki?
Jest różnica pomiędzy doktorzeniem się w polin i w krajach gdzie to czemuś służy.
W polin jest oczywiste, że to partyjny i kwity na konferencję sobie ogarnie, bilet kupi. Tam gdzie to czemuś służy nikt nie oczekuje od móżdżyciela żeby się tym zajmował więc zestaw kwitów przygotowuje sekretarka od czubiarni.
Jak czubiarnia jest zwożona na konferencję to jest okólnik żeby się z nimi nie wdawać w pogaduszki nie dlatego że to niegrzeczne, tylko że zdarza się iż po wyjechaniu takiemu z tekstem że to granica państwa i próbie nawiązania kontaktu wzrokowego czubek uzna że to bardzo interesujące po czym wyśle kompletny zestaw sygnałów, po których jest kupa ceregieli, papierkowej roboty i głupich pytań.
Podpowiem że to są bardzo zabawne akcje z mundurowymi próbujących realizować zadania do momentu aż przyjdzie ktoś przytomny powiedzieć Jasiowi żeby dał sobie spokój z zatrzymanym i zaraz ktoś po niego przyjedzie to go wypuszczą. Jasie nie mają zbyt wielu okazji do kontaktów z niegroźnymi czubkami nienawiązującymi normalnego dla Jasiów kontaktu więc jak ktoś nie zachowuje się jak powinien to musi mieć coś za uszami.

2 Likes

Roztropnie. Jeżdżąc z dzikiego kraju, z braku takich udogodnień sam załatwiałem dla kolegów z roku, co traktowali jako umiejętność magiczną. W przestrzeni Hilberta żyło im się łatwiej niż na trasie z dwiema przesiadkami.

No przecież przy pierwszym wjeździe na obiekt z reaktorem jądrowym wszystko było starannie kontrolowane (tzn. każdy musiał mieć kartkę z drukarki, że to czubek, a nie wielbłąd).
Od drugiego razu tylko machali hurtem na autobus.

3 Likes

potwierdzam*, doły CERN-u nawet musza sie szczepic zeby bylo “normalnie”

*czy tam oficjalnie dementuje, jak kto woli

ja oczywiscie mialem w zyciu tyle wspolnego z tachionami co z ciezkimi narkotykami takze YMMV

3 Likes

a zapewne da sie odwrotnie. Pieknie robic tak, aby wlasciwe dane byly we wlasciwym miejscu…

5 Likes

I rozmazane musi być parę kwadracików w podpisie, a cała reszta może się zgadzać.

1 Like

Ile wcześniej byście sugerowali zacząć wyrabiać nowy paszport, przed zakończeniem ważności starego?

2 Likes

Zależy. Jak wiesz że przestaną wymieniać to wymieniasz.
Jak wiesz że nie przestaną to w konsulacie zajmuje to jakieś dwa tygodnie. Urzędy paszportowe w kraju są czasem podatne na natłok imigrantów.

2 Likes

Na wyspach ostatnio zajęło to w sumie jakiś miesiąc, ale trzeba było polować na terminy w konsulacie.

3 Likes

W Irlandii wymieniałem rok temu w konsulacie, była jeszcze paranoja. Miesiąc max z dostawą do domu. Polecam to zrobić w PL, jeśli się da (30 dni oczekiwania), bo w Irlandii 140jewro, a w PL 140cebulionów.

3 Likes

Dzięki za odpowiedzi. Jeszcze 2 lata mam ważności, ale coś mi podpowiada, żeby go wyrobić wcześniej, więc rozważam taką opcje.

Terminy w e-konsulat widziałem publikują o 9 rano, oraz 8 wieczorem i wtedy z zegarkiem w ręku trzeba tam wejść i szybko zaklepać, bo wczoraj sprawdzałem jak to działa i po kilkunastu minutach już nic nie było dostępne.

3 Likes

Nie zapłacisz za wydanie paszportu, jeśli:

  • w dniu złożenia wniosku masz ukończone 70 lat,
  • przebywasz w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym lub korzystasz z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, a wyjazd za granicę jest związany z twoim długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • twój paszport został błędnie spersonalizowany lub posiada wadę techniczną,
    w twoim paszporcie stwierdzone zostaną niezgodności w zakresie na przykład imienia, nazwiska, daty urodzenia,
  • jesteś żołnierzem wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa (nie dotyczy to żołnierzy zawodowych),
  • masz prawomocne orzeczenie sądu, które stwierdza nieważność decyzji o odmowie wydania lub unieważnienia dokumentu paszportowego.
4 Likes

albo dwa wypady do kraju. Wniosek składasz gdziekolwiek. Polecić mogę mniejsze miasteczka powiatowe będące kiedyś siedzibami województw - byłe urzędy wojewódzkie zostały przemianowane na ‘delegatury’ ale bynajmniej nie zostały zdziesiątkowane jeśli o biurwę chodzi. W powiatowej delagaturze zamiejscowej urzędu wojewódzkiego jest więcej biurwy i mniej klientów czyli są mniejsze kolejki.

Po wydrukowaniu paszportu masz dwa lata na jego odebranie w tej samej delegaturze w której składałeś wniosek więc idealnym wydaje się złożenie wniosku z okazji wizyty na Wszystkich Świętych i odebranie paszportu na Boże Narodzenie albo wizyta na Sylwestra i odbiór paszportu na Wielkanoc.

To dość popularny patent i na parkingach przed urzędami w tym czasie widać różne blachy z baraków UE a nawet i spoza UE też.

5 Likes

Ja składam wniosek zaraz po odbiorze starego. Czeka na mnie siódmy, chyba złoże wniosek o to żeby w ogóle mieć dwa na raz bo się da.

Argumentując interesami Iran/Liba i Izrael jednocześnie.

5 Likes

Jest kolizja na pieczątkach?

1 Like

słyszałem że w Izraelu przestali obijać paszporty pieczątkami przy wjeździe i wyjeździe.

2 Likes

Przynajmniej od ostatnich 6 lat.

2 Likes