Pfand system (puszki) w DE

Ten świstek jest ważny do wypłaty dopiero po przekazaniu przez maszynę do bazy świstków. Bez tego sam świstek jest świstkiem.
Dlatego trzeba by wprowadzić do maszyny informację o świstku, a to już ingerencja.

Bezskuteczne.

3 Likes

Jaki, że z tym obiecuje przynajmniej raz w tygodniu to dodam coś od siebie.

No więc są różnego rodzaju maszyny. Jedne rzeczywiście obracają i szukają kodu, takie pamiętam z Berlina z Edeki (mają skaner tylko z jednej strony), ale teraz już nawet w mojej mieścinie są już automaty które nie obracają a skanują z dwóch stron butelkę i porównują chyba z bazą, bo… Robiłem test z buta coca-coli. Niemiecka butelka coca-coli ma kod kreskowy i znaczek na tej samej stronie z tyłu. Ja wrzuciłem polską flagę po coca-coli kodem kreskowym i w dół a i tak mi maszyna wypluła. W Lidlu to jest jeszcze tak że maszyna przyjmuje tylko lidlowe butelki (to pamiętam jeszcze z Berlina). Są angielskie piwa w Lidlu i żadna inna maszyna w mieście poza tą z Lidla ich nie weźmie (sprawdzone w Rewe i Netto) pomimo znaczka, a flaszka normalna, żadna niezwykła. Osobiście muszę stwierdzić że nigdy nie miałem sytuacji żeby maszyna zżarła mi polską butelkę. Aldi, Netto (duńskie), Edeka i Rewe (co z innymi sieciami to nie wiem) biorą wszystkie butelki, Lidl tylko swoje.

Co z puszkami to nie wiem, bo z puszek nie pijam.

Kupony oddajesz w kasie i pani wypłaca ci zwykle gotówkę (wtedy nie musisz stać w kolejne) albo odlicza od kwoty za zakupy. Miałem przypadki że oddawałem bilecik z jednego sklepu w drugim sklepie i to po 2, 3 tygodniach (Edeka, Berlin). Może tu jest miejsce na wałek, ale to dokłada logistyki i ogarniania, co gdzie.

Parę lat temu w jakiejś lokalnej gazetce (czy to było Metro, nie pamiętam) opisali przypadek Polaków którzy właśnie przywozili butelki z naklejkami i robili objazd po Berlinie. W którymś sklepie ich dorwali i była policja i inne takie, no i nawet trafiło do gazety.

Wydaje mi się że biznes plan mógłby dobrze wyglądać na prezentacji, bo to się pięknie skaluje i można na wykresach pokazać :wink: W rzeczywistości jednak, jeśli podliczyć czas logistyki (nie da się oddać tego tira w jednym sklepie), koszty (polskie butelki i puszki też trzeba skądś wziąć) to raczej nie rentowne. No i to już jest stary numer.

3 Likes

no wlasnie to juz bylo. A ponadto objetosciowo - puszki 250ml sa mniejsze.
Biznes polski robil nowiutkie butelki z PET i je zwracano bo sie oplacalo kiedys.

male butelki PET to tez 25 ct.

2 Likes

Rozwiązania najprostsze są najlepsze. Hiszpania?

https://twitter.com/HumansNoContext/status/1638117881673031685?s=20

3 Likes

Też mam krótki update - kupon wymienialny jest teraz już tylko w sklepie gdzie się zdetonowalo butelki.

2 Likes

Tak bylo albo od zawsze, albo odkad pamietam.

2 Likes

jeszcze ze dwa lata temu można było odbierać niemiecki VAT oraz wypłacać kaucję za butelki w całej sieci sklepów. Czas jakiś temu obydwie opcje zostały zlikwidowane. Piszę o Edece i Rewe. Oficjalnym wytłumaczeniem były zmiany w niemieckiej ustawie o VAT, szczegółów nie znam.

3 Likes

Sytuacja VAT i podatkowa w DE zmienila sie bardzo na niekorzysc. Przezylem to w zasadzie osobiscie w lipcu 2022.
Zakwestionowano w moim przypadku Wohnsitzprinzip i Steueransässigkeit. Na zasadzie - no tak, ale jednak nie bo COVID i dlatego teraz uwazamy inaczej. Sam glowny Biurwena,t - Ministerium der Finanzen und für Europa des Landes Brandenburg sie pofatygowal z odpowiedzia prawna ze tak bylo do COVID a teraz juz jest stawka normalna jako Steuerklasse I.

No i ze skoro nie ma ze mna moich dzieci i zony to ja dla nich kawaler i domyslna najgorsza stawka podatkowa.

2 Likes