Plastik i ekstrakcja dobroci

Czy ktoś z zebranych tutaj miał styczność z wiedzą jak odgazować plastik? Taki gaz ma wysoką kaloryczność, działają tak Spalarnie śmieci tylko że odgazowują wszystko jak leci po odpowiedniej obróbce. Myślę bardziej o czystym surowcu np PET, może opony też się nadadzą? Inne produkty?

1 Like

Przybliżyłbyś końcowy cel operacji? PET to w ogóle bardzo fajny surowiec konstrukcyjny (bo darmowy i da się go dużo czystego pozyskać), myślałem kiedyś nawet o odlewaniu bloków (jakieś zbrojenie w włokien szklanych), to byłby za-je-bi-sty materiał budowlany, jedyne co to ochrona przed UV potrzebna. Przetapianie to jakiś piecyk dochodzacy do 400deg w porywach (bo potrzeba raczej~ 300 max), najlepiej pod jakimś azotem, może 1% H2 dla pewności?

1 Like

Końcowy cel to już zależny od wyobraźni, gdy mamy kaloryczne paliwo w postaci gazu to można się i ogrzać i prądu narobić. Z tego co się orientuje taki plastik w pełni odgazuje w 750-850C.

1 Like

A ile tego u Was jest? Bo mnie to się wydaje, że szkoda fajny materiał palić jak można budować.

1 Like

W teorii się zgadzam, ale po wyciągnięciu kalkulatora liczby mówią żeby palić, praktyka pokaże. Z ilością na potrzeby testów dam radę, później będzie można pomyśleć o placówce badawczej, to już zapewni pokaźne ilości.

1 Like