Przerabiamy dom

Stało się i wreszcie mamy datę pożegnania się z miastem, a wraz z nią całą masę nowych zgryzot, czyli tak zwanych wyzwań.

W związku z tym, że mam mnóstwo różnych pomysłów, a przy tym niewiele własnej wiedzy i umiejętności z tym związanych, chcę poprosić Szanownych bywalców forum o rady odnośnie różnych rzeczy, związanych z pracami z tej okazji - zaczynając na przykład od rekomendacji (i ewentualnie antyrekomendacji też) odnośnie firm, którym można by powierzyć różne prace dostosowawczo-instalacyjne, względnie marek urządzeń (które można rozważać, albo od których raczej trzymać się z daleka), w tym na przykład: wysokotemperaturowa gruntowa pompa ciepła, przydomowa oczyszczalnia, bufor ciepła, czy jakieś źródło prądu. Znacie, podpowiecie?

Lokalizacja na wsi, pośród lasów i pól, z dala właściwie od wszystkiego, jeszcze mazowieckie, ale już bardzo blisko kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

EDIT: Niejasno napisałem - dom już jest, stoi i się do niego wprowadzam - dlatego napisałem o pracach dostosowawczych, a nie o budowie.

8 Likes

Hej, Jestem w trakcie budowy na wsi. Nie wiem czy masz ograniczenia w tym zakresie, ale w tej chwili ekonomiczniej jest kupić wykończony dom niż budować.
Wszystkie domy w ogłoszeniach to są jeszcze po starej cenie, materiały już nie. Niestety mój budżet przekroczony x2. Teraz bym skromniej planował z ewentualna rozbudową. Proste formy, typowe materiały i rozwiązania.
Ja zamarzyłem sobie być bardziej wiejskim niż okolica (pruska).
Jak pokazuje projekt to się drapią po głowach i cena szybuje w górę.
Zrezygnowałem ze wszystkich alternatywnych źródeł energii. Gaz LPG w podziemnym zbiorniku do ogrzewania i gotowania. Za cenę tych pomp i instalacji, serwisu mam gaz na 10 lat (albo dłużej). Za to zastosowałem ocieplenie nakrokwiowe - polecam.

4 Likes

Dopóki kupujesz od użytkownika końcowego to przepłacasz. Lepiej kupować dom bezpośrednio od banku a już zupełnie idealnie jest kiedy kupujesz dom od syndyka masy upadłościowej banku który kredytował jego wybudowanie.

7 Likes

Rozwodnicy z kredytem są bardzo dobrymi syndykami masy.

7 Likes

W skrócie:
Buduj termos, wydajesz na budowę raz, a pasywny/niskoenergetyczny oszczędza nieznane wydatki na ogrzewanie.
Prostota, złote klamki działają jak stalowe.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to nie tylko oszczędności ale i komfort. Brak kominów.
Buduj w super miejscu - lepiej dopłacić za działkę i mieć widok z górki lub dostęp do wody niż kolejny dom w rzędzie innych otoczonych tujami.
Bufor? Tylko przy kominku z pw, bo nie wiem, co chcesz jeszcze magazynować. Solary i fotowoltaiczne słabiutko w zimę działają. Ja polecam, bo lubię ogień i nie przeszkadza mi kotłownia w salonie oraz jest to awaryjne źródło ciepła/dogrzania.
Ogrzewanie elektryczne, kable grzewcze zalane z podłogą na dziś przy termosie bym robił.
Kształt kostki z płaskim dachem - brak problemu z wszystkim belkowym, dachówkowym i skosami.
Oczyszczalnia, własna woda, bez gazu? Wg mnie nie spinaj się z wodociągami i ściekami itd, bo koszt rachunków za media jest jaki jest. Prąd w domu wystarczy z zewnątrz i tak tam jest 10 pozycji typu faktura od naliczenia faktury w fakturze.
Spiżarnia obok kuchni, może być nawet piwnica ale są różne gusta.
Pompę ciepła bym odpuścił przy termosie.
Jeden poziom w domu. Żadnych schodków.
Kable pod urządzenia. Tu będzie TV, to tam od razu 5-10 gniazdek. Będzie kino domowe? Kable do głośników w podłogę i za kanapę wyjścia, bo później to potykacze i przedłużacze. To samo rolety, RTV, AGD i ładowarka do dildo - gniazdko elektryczne w szufladzie z majtkami też przewidziane z góry.
Siła w kuchni do indukcji i w garażu to chyba minimum.
Drzwi tak, by klamka nie waliła w ścianę.
Od razu kanały na kable w ścianach (RTV wiszące).
Woda - planuj na końcu ciągów zmywarkę w kuchni i pralkę w łazience. Ich wylewana ciepła woda z detergentami dobrze zapobiega osadom na wcześniejszych rurach z wanny czy zlewu.
Pilnuj kątów ścian i poziomów. Później lepiej kuchnia pasuje lub styropian. Sznurka i szlaucha się naucz do przenoszenia wymiaru i wysokości.

Generalna zasada - bierz dobrą półkę w instalacjach i wystroju. Dziś dom urządzony nowocześnie nie zestarzeje się już jutro, szare kafle 30x30 to wystrój sklepów.

6 Likes

i fundusze sekurytyzacyjne dorzucę.

3 Likes

Natynkowe mają wady?

4 Likes

Szumi, wymaga serwisu, drogo - lepsza grawitacyjna

Przy płaskim dachu wtedy nie ma się gdzie ciepło zbierać latem i jest gorąco, piętro tworzy jednak łatwy podział na strefę dzienna i nocna - prywatna, bezpieczną. Nie ma w tradycji płaskich dachów. Brzydkie!

:grinning: :high_heel:

YES,YES,YES

6 Likes

ponieważ dach spadzisty zrzuca z domu śnieg zanim ten śnieg w swej masie przebije się razem z dachem do salonu oraz dlatego że na strychu co prawda gwiździ i piździ ale za to jest sucho.

Warunki “sucho i wieje” to podstawa do suszenia prania i zboża, do przechowywania makaronu oraz dojrzewania szynki i sera. Po uzupełnieniu strychu ziemianką (lodówka na zimę) możesz uznać że masz zdolności magazynowe zapewniające wam oraz zapasom waszej żywności dotrwanie do wiosny.

Na strychu latem i jesienią żywność Ci dojrzewa, na zimę idzie do ziemianki.

5 Likes

Wizualne dla niektórych. Wiem, że z dwudziestki też można :wink:

2 Likes

Mam na myśli praktykę, jak piękne panie zaczynają z pomysłami przesuwania gniazdek.
Bo chciałyby tu, i tam, i sram. A włącznik tu i fiu bździu.
Po tygodniu takiego planowania z d kazałem zamknąć ściany bez elektryki i położyć na tynku pod listwami wokół pomieszczeń, a resztę puścić po ścianach wprost ze strychu, bo by czarne dziury zaczęły świecić zanim by ten remont doszedł do skutku.

Prawo głosowania dla kobiet tak, pod warunkiem że mamy awaryjnie dyktaturę, jakby dyskurs się przedłużał. Nazwijmy to delikatnie - nadzór komisaryczny na wypadek przekroczenia deadlinu^^

6 Likes

Zrobiona na dużych wentylatorach EC np. z Pabst EBM jest niesłyszalna ale to trzeba sobie policzyć średnice i wydatki. Tak z 25-30cm średnicy już będzie na średni domek ale pewnie majster polecił turbinę od procesora w kanał?

Co ile serwisujesz wentylator np. w aucie? Co w nim jest trudnego w wymianie po 20 latach? A może chcesz kanały serwisować? Kiedyś je serwisowałeś w grawitacyjnej? W jakiejkolwiek?

Wentyle nie są tanie, zgoda ale można trafić za drobne. Puszka rozprężna na blacharni już nie. To samo kanały z rur innych niż że sklepu. Kto każe nie stosować rur po prostu najtańszych, dostępnych jako grubsze peszle i owinąć ich watą i folią stretch? Musisz mieć srebrne czy wystarczą posrebrzane?

Bogatyś, rób jak wszyscy. Nie zapomnij na zimę skarpetkami uszczelnić grawitacyjnej, bo wieje i to drogo.

2 Likes

Heh, ja też :wink:

Ustalenia z samym dzieckiem rób, po co Ci liberum veto i remont wszystkiego by wnieść nihil novi?

“Kochanie, dzięki wykutemu już na etapie budowy kanałowi na TV nie musisz już się zastanawiać, gdzie go powiesić i skąd paskudny przedłużacz lub plastiki ciągnąć.”

I ta estetyka wciąż…

Polecam jeszcze pod rozwagę wiszące szafki dolne w kuchni. Mi pasuje. To znaczy pasuje odkurzaczowi Mi roborock czy tam innemu do wysokości 12cm.

2 Likes

Tak jest! I podłoga techniczna, albo sufit techniczny, albo chociaż kanały^^

5 Likes

<przerwa_na_reklama>
Samsung już ten problem rozwiązał i stworzył telewizor dla kobiet: The Frame którego główne funcjonalności to kolorowe ramki (by pasowały do mebli), praktycznie przeźroczysty kabel z prądem+danymi, oraz wyświetlanie obrazów Klimta na ścianie:)
</przerwa_na_reklame>

PS Na serio to rozwiązuje problem pt “telewizor jako mebel do salonu”. Polecam. Problem “telewizor jako duży monitor do pracy i rozrywki w piwnicy” nie generuje aspektu “kable są na wierzchu i weź coś z tym zrób”.

3 Likes

Jaki okres zapotrzebowania pokrywa zbiornik?

Gorzej wywołują pożary, ciężej zarobić na ubezpieczeniu.

2 Likes

Po kiego telewizor w salonie? Jak już koniecznie trzeba ruchome obrazy widzieć na ścianie, projektor załatwia sprawę.

3 Likes

po jakiego salon? Salon, sypialnie, kuchnię i łazienkę urządzaja sobie “niewiasty” w ramach “wicia gniazdka”. Użyteczność dla nas wprost z istnienia salonu jest ujemna.

Chłop te urządza strych, piwnicę i garaż. Albo od razu całą fabrykę.

Można mieć zbiornik LPG w piwnicy? w USA nie można aut LPG parkować na podziemnym parkingu, bo ryzyko eksplozji.

5 Likes

2700 litrów z biedą na rok

4 Likes

w miarę trwałe są te wentylatory, czytaj rocznie wymieniam tylko kilka.

piękne!

Autorze pomyśl czy chcesz klimatyzację, koszta niewielkie, prawdę mówiąc jeśli dobrze zamontowana to serwis wykonujesz sam, no chyba, że chcesz płacić za podbicie gwarancyjne, jeśli tak to trzeba poprowadzić pare przewodów i dziury w ścianach na rury chłodnicze oraz rurke odprowadzającą skropliny

czemu pompa gruntowa a nie powietrzna??

2 Likes