Spekulacja na SSD & HDD

ale akurat chyba jest monopol - wszystkie SAS 3.0 sa od Seagate ( te 2,5 calowe padaly jak muchy)…

2 Likes

Robi, ale gdzie indziej :wink:
P.S. Większość rozmów tutaj to o klockach “Lego” dedykacja wiadoma :wink:

2 Likes

sas = serial attached scsi

przyspieszono transfer na magistrali, dołożono talerzy, zwolniono prędkość obrotową, dołożono dyskom cache’u na kościach. Jedyny prawdziwy rozwój to gęstość zapisu - ktoś za ten patent wyhaczył Nobla kilka lat temu.

2 Likes

A równolegle, żeby kopiować backupy na macierzy wyszło z mody?
Jedne archiwa do użytku, długie dla wielkiego brata, a trzecie “zapewne opuściły terytorium kraju”.
Nie żebym coś wiedział o archiwizowaniu donosów. Do ten tego… do stacji graficznych to kiedyś było potrzebne bo takie szybkie^^
Te szeregowe oczywiście.

1 Like

W znaczeniu RAID ?

Jeśli o RAID pytasz to ma się on dobrze, zmieniły się kabelki i protokoły pomiędzy kontrolerem RAID i dyskami. Zamiast ide, scsi i firewire są teraz sata albo sas. Co lepsze płyty główne posiadają nawet zintegrowane sprzętowe kontrolery RAID. Podpinasz sobie do płyty głównej tyle dysków ile w obudowie zmieścisz i konfigurujesz je w bios-ie jako jedną macierz. Są również dostępne kieszenie umożliwiające hot-swap więc można dyskami żonglować nie wyłączając kompa.

No i jest jeszcze soft-raid czyli macierze tworzone na poziomie systemu operacyjnego.

Jak jest potrzeba to się da. Co się zmieniło to możliwość szyfrowania (“while at rest”) dysków - produkty do szyfrowania dysków dostępne na rynku dzielimy na backdoory NSA, backdoory Guoanbu albo open-source który ma dobre intencje ale niekoniecznie i nie zawsze działa.

@impeer : podzielisz się doświadczeniami ? Chyba macie tu razem z @MedicusHellveticus najświeższe wiadomości z frontu - mój pecet ma już całe dwa lata. Zmieniło się coś ostatnio w segmencie dysków i ich łączenia ?

2 Likes

M.2 są deczko szybsze w sensie że masz na chipsecie x570 PCI Express 4.0 więc wincyj wincyj cyferek.

Dyski m.2 chłodzę i jak ktoś popatrzy w mój post powyżej screeny maja jeden dysk na szaro o 0 GB to jest akurat ssd m.2 kingstona który padł po 60 godzinach pracy ot tak bezobjawowo.

O ile dyski HDD najczęściej albo słychać że coś się dzieje ( cykanie parkouru) czy mulenie czy błędy w smart czy coś tak dyski ssd zdychają sobie niepostrzeżenie.

Jakość elektroniki leci na.leb na.szyje. a jak włożysz dysk klasy enterprise od WD czy i na to.sie okazuje że on niekompatybilny

3 Likes

Ja nie używam przemysłowo, ale @MedicusHellveticus napisz mnie proszę, bo mi dyski padają, tylko jak im zrobię sam fizyczną krzywdę (uderzę mocno podczas pracy albo zrobię zwracie gdzieś)…

Dużo używasz?

Mam HDD z 2003 i 2005 chyba… + parę innych nowszych, ale nic nowszego niż 2018…

W pracy mogę za to spróbować pogrzebać i zobaczyć jakie to siedzą tam w DC…

2 Likes

Ja się skusiłem na 8 szt. z powyższego linku allegro - faktura na mailu, kurier ma dzisiaj dostarczyć paczkę.

2 Likes

Dyski sprzed kilku lat nie miały helu. Po drugie jak otwierasz takie dyski dziś to one mają o wiele więcej talerzy i wiele więcej glowic a ich zewnętrzny rozmiar się nie zmienił.

Więcej mechaniki to więcej szans na awarie.

A na dodatek to wszystko jest teraz.bardziej ażurowe mini etc.

Efekty znamy

4 Likes

Ale nie kręcisz nimi bez opamiętania na siekance z przetwarzanych baz danych.
Spróbuj to zobaczysz jak szybko polecą.
Dlatego się to multiplikuje macierzami - i tak coś poleci.

2 Likes

Tu.nawet nie chodzi o.ilosc cykli start stop ale o obciążenie roczne danymi.

3 Likes

ilość operacji zapisu danego sektora dysku to do tej pory technologiczna pięta achillesowa dysków SSD. Ale te klasycznie kręcące się dyski talerzowe to one dość trwałe są ? Czy może tylko były ? Bo z tego co pamiętam walnięte sektory były mniejszym problemem niż walnięte głowice i mechanizmy ich napędu ?

To może inaczej: robi jeszcze ktoś dyski talerzowe do pracy serwerowej policzone na 5 albo i 10 lat orania nimi ?

3 Likes

20 takich dyskow kręci sie juz 5 lat bez przerwy i nic nie wysiadlo ( zero zlych blokow, read patrol włączony )

https://allegro.pl/oferta/st1800mm0159-dell-4kn-1-8tb-sas-12g-10k-2-5-nowy-9290443088

3 Likes

A jaki by nie był jak robię querry na danej pozycji i ją zmieniam 3k razy na sekundę i tak po całości to niby ile to ma wytrzymać?

Zależy jak sfragmentujesz przydzielony zasób. Jak robisz siekankę w każdym cyklu po całości danych (odczyt, zmiana, zapis, następna pozycja) to to nie ma prawa długo fruwać. Priocek wtedy głównie czeka na wczytanie z dysku bo tam lag jest, że mu chyba muzyczkę na słuchawce muszą puszczać.

1 Like

nie tylko dyski znikają. zamierzalem kupic do testow ( eksperyment ) taki router
Ubiquiti - EdgeRouter™ 12

i już niedostepne. sklepy zmieniają dostępność na za 2-4 tygodnie. nie czekając na obiecanki kupilem inny model.

2 Likes

popytam w firmie i może uda mi się wyciągnąć jakieś sensowne info nt. życia i tego co tam hula…

2 Likes

To zależy od serii bo czy te 3.0 Sas mają.nalepke dell czy fujitsu czy Lenovo to i tak.jest to brandowane seagate jak.zreszta tu @grzegorz wrzucił ten dell seagatem jest.

A 3 lata temu przeszczepialem z padniętego hpe ( dysk był Hewlett Packard Enterprise ) elektronikę Do Lenovo ( by seagate) albo fujitsu i chodziło.

Inne pytanie. Czemu dyski SLC są takie drogie?

2 Likes

Hm ja na swoje seagate 8tb dostałem 3 lata gwarancji, seriale są ok :wink:

2 Likes

To setup prywatny na razie…

3 Likes

moich 7 szt zakupionych na alledrogo jest już u mnie^^ teraz poczekamy spokojnie n rozwój sytuacji w sumie lepiej mieć towar jak plny^^

2 Likes