Stopień zjebania ludzi sięgnął zenitu

Wypowiedź @Lecha na IT:

"A z czego będą żyć ci młodzi ludzie na wsi , jak cała produkcja rolna w Polsce i UE funkcjonuje tylko dzięki dotacjom i dopłatom? będą na łasce jaśnie pana i plebana który im dopłaci albo nie i zdechną z głodu bo bez dotacji nawet dla siebie nie będą mieli jak coś do jedzenia produkować? "

Jestem dogłębnie wstrząśnięty, nie wiedziałem, że to jest AŻ TAK.

1 Like

czuje sie splagiatowanym. Moi rodzice od lat mieszkaja na wsi, gzie w czasach wojny jaruzelsko polskiej bylo okolo 1500 krow i okolo 5000 swin.

Dzis sa 2 krowy i okolo 10 swin moze, ale okolo 50 pekinczykow, Chihuahua, ratlerkow etc oraz 2 lamy

2 Likes

To prawda niestety. Ale to wina wladzuchny, która zakazała rolnikom sprzedawać swoje wyroby w detalu. Skoro mogą sprzedawać tylko skupom, na których trzymają ręce pasierby i hipermarkety to nie ma co się dziwić.

3 Likes

Coś jak rynek węgla i stali w Niedorzeczu

3 Likes

@Gallahad, śmiem twierdzić, że na wsi w PL jeszcze nigdy nie było tak dobrze jak teraz. Zamieszkiwana jest jednak przez nierobów, którym uwidziało się życie po miastowemu i non stop jęczą jak im to źle. To kpina. To co piszesz nie jest prawdą - spradź rolniczy handel detaliczny w Google. Poza tym, co mają jakieś uroszczenia władzuchny (gdyby nawet) do sprzedaży płodów/ produktów - Ty to piszesz poważnie? Nie zacytowałeś też całej wypowiedzi, m.in. tej części “zdechną z głodu bo bez dotacji nawet dla siebie nie będą mieli jak coś do jedzenia produkować?”. Jestem serio wstrząśnięty. Ja Ci powiem tak, nawet najbardziej ekstremalnym przykładem - a na co oni mają sprzedawać nawet te płody? No weź się zastanów, ekstremalnie patrząc - po co im waluta w jakiejś niewiadomo jakiej ilości?

1 Like

po pierwsze na polskiej wsi nie produkuje sie juz zywnosci a produkty zywnosciowe a to roznica.

1 Like

@MedicusHellveticus,

  1. Ale uważasz że dlaczego są te cziłały i inne lamy - jaka jest tego przyczyna?

  2. Jaka jest różnica między żywnością a produktami żywnościowymi (w kontekście produkcji)?

przyczyna jest prosta. Wies zyje nie z produkcji a z socjalu i dotacji. Jak ojciec jedzie do gminy to slyszy - piniedzy chuje nie przywiezli - znaczy sie socjalu brak. Tam nawet nikt nie scina drewna w lesie - maja wegiel przywieziony przez pomoc spoleczna.

produkty zywnosciowe to np. truskawki pryskane o 19:00 a o 6 rano zbior do kobialek aby sie nie psuly czy nawozy azotowe walone tonami.

Problem zacznie sie gdy w Lidlu zabraknie kielbasy. Na tej wsi nikt nie ma kury nawet - kura jest w biedronce czy lidlu, podobnie jak wloszczyzna. Nawet marchwi nie ma. Jak moja matka ma pory, czosnek, kalafiory i wszystko swoje to pytaja a po chuj , jest w biedronce a przeciez gmina daje.

2 Likes

To tak jak w przemyśle, wspominał tutaj gospodarz, w którymś poście o konsolidacji przemysłu i powstawaniu drugiego lokalnego obiegu bez centrali kiedy wszystko zaczyna się sypać. To samo jest w rolnictwie. Po upadku PGR, ci którzy mieli ziemie albo ja sprzedali albo poszli w ślepy zaułek w sensie takim że musieli unowoczesninc swoją farmę poprzez gigantyczne wydatki, po to żeby być jako tako konkurencyjnymi co z kolei zarznelo po czasie wszystkich mniejszych rolasow, którzy jeszcze coś tam mieli. Mały i średni rolnik ma kanały zbytu w swojej wiosce i naokoło niej, to potrafi ocenić zapotrzebowanie, wydatki, ustalić pewna cenę. Nie potrzebuje super drogich maszyn w leasingu żeby obrobić swoje pole bo taniej dla niego będzie zatrudnić sąsiadów. Duży rolas ma kredyty, na które musi zarobić, mała susza dla małego rolasa mała strata, mała susza dla dużego - katastrofa. Następnie zakredytowani duzi zarzneli małych wydajnością a co idzie za tym cena. Tyle tylko, że duży rolas jest uzależniony od dużego kanału zbytu, bo nie będzie jeździł zukiem po wsiach sprzedawać świnie czy kartofle tak robią mali.
I tu jest ta pułapka. Kanały zbytu (skupu) ograniczają koszta wiadomo normalna rzecz ale zazynaja rolników niska ceną bo nie ma konkurencyjnego kanału zbytu dla nich.
W pewnym momencie łańcuch dostaw się zawali, co będzie ściśle związane z nadchodzącym kryzysem.

Koszty jakie musi ustawowo rolnik ponieść są ogromne. Musi co rok kupować koszerne nasiona z centrali, koszerne nawozy { inaczej nawiezc gnojowke na 2 czy 5 hektarów inaczej na 2000} więc biały proszek załatwia sprawę. Maszyny też swoje piją. Chodź tutaj akurat mogą kupować od Arabów z niską akcyza czy bez akcyzy już nie pamiętam. A co istotne jeśli jeszcze 10, 15 lat temu ludzie mogli by pójść w małe i średnie eko rolnictwo, o tyle teraz potomstwo już nic nie umie, ziemia sprzedana a maszyny zardzewiale.

Tak to widzę.

2 Likes

Serio?
Jeśli odczuwasz nieodpartą potrzebę dysponowania samochodem czy telefonem to po kiego masz hodować świnie i orać pole, skoro nie ma z tego produktów przemysłowych jakich pragniesz?
Wymiana świni na ajfona jest po bardzo lichym kursie. Jedyny znany sposób zmiany tej proporcji to przegłodzenie wytwórców ajfonów, programistów - poprzez nieprodukowanie kiełbasy w wyniku porzucenia miejsc pracy w rolnictwie i przetwórstwie żywności.

Tego czy ciołki porzucające te miejsca pracy w łowiectwie & zbieractwie mają kwalifikacje kognitywne do innych zajęć jest tematem tabu pod hasłem “każdego można wszystkiego nauczyć bo ludzie są tacy sami”. No jakoś nie są, ale rozwiązanie tego problemu jakoś emocjonalnie źle wpływa na pięknoduchów jakkolwiek wdrażamy.

Jeszcze strusie & wielbłądy są potrzebne w tym ekosystemie.

Wszystko co jest regulowane państwem zanika - szpitale nie leczą, rolnicy nie żywią, wojsko nie broni, milicja złodziei nie łapie, a baby przestały dzieci rodzić.

Żeby nie wspomnieć o paliwach i ogrzewaniu?
Sądownictwie i administracji?
Zbrojeniach?

Zwycięstwa stały się terminem historycznym odkąd armia jest państwowa^^

3 Likes

po pierwsze nie chca a po drugie nie chce im sie umiec.

A wiecie ze od 3 miesiecy w Holandii sa straszne protesty farmerow - biurwa chce konsolidacji i maja zostac tylko wielkie korpo z dziesiatkami tysiecy hektarow…

cisza jest.

3 Likes

Dodatkowo bezwladnosc przedsiębiorstwa takiego dużego rolasa wynosi od minimum 1rok do 5 lat a może nawet więcej.

to zalezy na ile ma umowy leasingowe i jakie ma warunki dostaw.
Ci majacy po 2000 hektarow potrafia dzieciom kupowac lambo nowe a jecza.
wies dzisiejsza to nie ci ozdrobnieni sprzed 30 lat.

1 Like

A szkoda, jakość wyrobów nieporównywalna.
Choć ostala się jedna odnoga lowiectwa, która dobrze smakuje. Jak ktoś ma myśliwego w znajomych i akurat wrócił z polowania z knurem czy Locha na pace to polecam.

1 Like

jak pomysle o trichinella i innych rzeczach oraz o tym jakie stezenie rteci czy innych rzeczy jest w miesie…

1 Like

Tam to jest jedno wielkie korpo praktycznie w każdej branży. Pharma na wyłączność, poczta praktycznie wyłączność, banki pewnie ta sama grupa kapitałowa, rynek pracy i pośrednictwa to korpo, sprzedaż żarcia korpo same, nie widziałem żadnego pojedynczego sklepu prywatnego, same sieciowki mniejsze większe. Itd

3 Likes

i niestety dlatego musimy jako populacja zginac. Jak monokulturowy las. Gdy wszystko ujednolicone to jest slabe na najmniejsze fluktuacje.

Pytanie tylko nie czy ale kiedy przyjdzie czas proby.

4 Likes

Nie wiem jak mam się odnieść do tego wszystkiego - wymieszaliście wszystko jak się tylko dało - latyfundia, kredyty, 5ha, 2000ha, zardzewiałe maszyny, wartość jaką jest autarkia, nieróbstwo, truskawki, dopłaty. Brakuje jeszcze tylko szwedzkich, zepsutych śledzi.

A Ty @3r3, to ja nie wiem, nie wiem… czy Ty możesz mieć jakiś mandat do wypowiadania się w temacie wsi skoro niedalej jak dzisiaj porównałeś na IT użyteczność psa (i kota!) z użytecznością państwa. Wstydź się.

2 Likes

Wrzucasz bezgraniczny temat o stopniu zjebania ludzi w kontekscie produkcji żywności to dostajesz bezgraniczne zakresowo odpowiedzi powiązane z tematem. Następnym razem zapytaj o to czy możesz aluminium spawac przy wyciągu czy wystarczy że okno otworzysz to dostaniesz konkret od 3r3 okraszony najczarniejszymi wizjami medyka. I będziesz miał odpowiedź na dwa posty które zawrą wszystko co należy wziąć pod uwagę w temacie. Natomiast gdy prowokujesz do naigrywania się z ludzkiej głupoty na forum ludzi zmęczonych głupota na tyle że szukają przytomności w Internecie i krainach na Sz to się nie dziw że obrywasz salwami przy odpowiedziach ^^

3 Likes

Prawie. Bo była wojna z bolszewikami w 1919. Ale na początku brzmi dobrze i poza tym wyjątkiem to działa ^^

3 Likes