Uroszczenia dyzurowo-podyzurowe

No właśnie wiem dlaczego^^
Ale zawsze można jeszcze coś zepsuć po drodze i wstawić własną przekładkę z miękkiej fali na twardsze impulsy.

A daj se spokój, wczoraj wywaliłem hopsztylion gigów z dysku, bo już się te modele mieścić nie chciały. Niebawem problemem będzie nie tylko liczarka do tego, ale również miejsce na dysku. Naście giga streszczonego równania żeby narysować kotka? Nie wiem ile w kocie jest informacji, ale to ma go chyba narysować 512x512, a nie przeprowadzać abiogenezę?

Tak tak - wszystko będzie w chmurze, a później ktoś podmieni model na nowszy i wszystko, wszystkim kucnie. Wczoraj działało, a rano jak zawsze.

1 Like

Niebawem problemem będzie nie tylko liczarka do tego, ale również miejsce na dysku. Naście giga streszczonego równania żeby …

Na szczęście obok własnych korespondentów mamy też własnych certyfikowanych dostawców dysków^^ Podobno dają radę :slight_smile:

2 Likes

Byle nie SMR

2 Likes

W cenach GPU? Po wycenach Nvidii to powiedziałbym że wzrosły:) Przynajmniej ceny A100. Ceny konsumenckich Geforców to chyba rzeczywiśćie potaniały, ale tak naprawdę to nie wiem. Raz że nie kupowałem ani nie kupuję, a dwa że jak się jeszcze uwzględni kursy USDPLN czy GBPUSD to w ogóle ostatnie dwa lata to była jazda.

Chyba że chodzi Ci o generatywne AI, no to trochę w tym siedzę.

1 Like

tak nawiazujac.
Sa sobie artykuliki o sieciach. Ja mam w CH tylko i az XGS-PON 10Gbit/10Gbit. Sa w CH miejsca, gdzie za jedyne 777CHF rocznie mozna miec 25Gbit/25Gbit.

W mieszkaniu mam karte ASUS XG-C100F czyli karte na SFP+ i sobie switcha QNAP kupilem. No i druga karta to QNAP Singleport 10GBE NW EXP Card to ma Aquantie jak i ta Asusa.

pasywna szkieletowa siec optyczna - wszystko fajnie ale oprocz mnie z jednego wezla korzysta 63 uzyszkodnikow.

Ale zakladamy ze zaczynamy download. Jak to ma funkcjonowac jak mamy dyski HDD, ktore moga roczni zrobic powiedzmy 300 Tera danych. Dyski 3,5 cala 20 Terabajtow pojemnosci i mozna go w rok zapisac 15 razy bo oczywiscie …300 Terabajtow to rozumiemy 300x 1000 nie 1024…

A w RAID coz…A te wszystkie konsumenckie SSD ? Jak ktos zacznie sciagac dane to musi je gdzies zapisac…Co bedzie z komorkami w SSD albo kontrolerem ? Nie ma dzis trwalych nosnikow danych a ile to 1 godzina filmu w 8K?

Przeciez to nie ma sensu poza profesjonalnymi zastosowaniami chyba ze zasoby tanich ssd/hdd sa niewyczerpalne…

https://www.telko.in/techwaves-tylko-nieliczni-klienci-operatorow-nie-potrzebuja-laczy-symetrycznych

i zgodnie z wincyj, wincyj…

50G-PON - a co z dosylem, punktami miedzyoperatorskiej wymiany ruchu, peeringiem i …ile to pradu zje ?

1 Like

w cenach nominalnych staniały trochę, po uwzględnieniu inflacji to nawet bardzo, ale ludzi i tak nie stać, więc psioczą, porównując ceny w USD@2019 i USD@2023 jakby nigdy nic.

Rynek PC kompletnie siadł i nic się nie sprzedaje, kolaps.

Mimo to ani nvidia ani AMD za bardzo cen obnizac nie chcą (ceny wafli w tsmc bardzo wysokie, szczególnie że wszyscy do GPU chcą najnowsze i najlepsze <5nm), intel wykorzystuje sytuację i próbuje się wgryźć w rynek na 3go. Nvidia ma juz ewidentnie wywalone na GPU do gamingu i pakują maksimum mocy w tensory, a giełda mówi ‘tak róbcie’, wzrosty ostatnio słuszne. AMD przegapiło AI i teraz muszą nadganiać (wyniki mają bardzo słabe ostatnie, idą w dół z rynkiem PC), ale chyba pójdą w ślady nvidii (wlaśnie zrobili roszady personalne u siebie)

to zalezy ile naraz sciągasz. I czy jest to dysk z interfejsem sata czy nvme. Bo jesli sata to w ogóle te problemy nie występują - sata jest na tyle wolne (circa 500mb/s max) ze nawet zapisując i kasując 24/7 nie dasz rady zamęczyć większego dysku przez kilka lat. W przypadku normalnego korzystania zazwyczaj używasz cache SLC - jednobitowy zapis, komórkę w takim trybie mozesz nadpisać 2-5 tysiąca razy (zaleznie od producenta i klasy), no problemo. A jeśli faktycznie potrzebujesz zapisywac codziennie terabajty, to znaczy że masz potrzeby większe niż zwykły consumer, więc patrz na rozwiązania profi (albo rób to co google - kupuj najtańsze i często wymieniaj jak padnie).

1 Like

Bo to online bez zacięć masz oglądać i płacić, a nie sobie bibliotekę robisz. Wincyj masz online w chmurkach mieć i za każdym razem dorzucić tylko grosza czy centa

Umowę z lazaretem dokąd masz, aż do pacjenta? Bo normalnie telekomunikacyjnie to umowa jest od klienta do routera brzegowego, a dalej… Paaaanie, to nie u nas

1 Like

m chodzi o cos zupelnie innego, o efekt skali. Sam mam dyski NVME na m2 oraz bodajze 15 sztuk enterprise edition HGST dawnego czyli Toshiba jeszcze z CMR i jeszcze bez MAMR i bez Helu choc helowych takich od 16Tb tez mam kilka. Dyski SSD chlodze powietrzem i mam te z dobrymi wartosciami TBW i dlugimi gwarancjami,

Ale wiecie ze jak padnie dysk Scheissunga np 970 pro to dostajecie w CH Refurba. Nie nowy, ale refurb - z transplantowanymi kontrolerami i koscmi. Taki lajf.

1 Like

czyli dostajesz dysk po ręcznej kontroli jakości
:notes: always look on the bright side of life, tadam tadam tadam :notes:

w dziadowskiej Polsce wymienili mi na fabrycznie nowy. Czyli na nas testują, a dopiero po ręcznym tuningu wysyłają do CH :smiley:

btw niedawno (w ostatnich tygodniach) niemal jednocześnie dyski samsunga i sandisk/western digital zaliczyły podobną wpadke - firmware dysków 2 i 4tb nvme bezpowrotnie usuwają dane :smiley: (chyba jakis bład w garbage collector czy coś w ten deseń).

3 Likes

Jestes pewien ze nowy?
Tu w CH jest zapakowany nowy. Ale kosci stare. Plytka nowa nie .ajaca sladow wkladania w slot.

1 Like

musieliby oszukiwać w kontrolerze/firmware na temat stopnia zużycia kości. To już byłoby w kategorii przestępstwo raczej, jakby tak robili.

Duże sklepy internetowe (te co mają wlasny dział napraw) refurb po prostu sprzedają jako refurb i tyle.

2 Likes

Tu w CH decyduje dystrybutor. Ale kupilem za 60 procent ceny polskiej to mam. Now plytka ale kontroler przeszczep i kosci juz czesciowo zuzyte, majace mniej TBW jak mój.

Wszystko przez sprzedawce zgodnie z ustawa. Bo masz dostac sprawny produkt a nie nowy. Srubka mocujaca byla nowa. A jak sprawdzadt czasami numery seryjne dyskow Western Digital to one sa na rynek poludniowoamerykanski i…szwajcarskie ceneo czy skapiec nie bez powodu pokazuje tanie…tanio bo z reeksportu i firma ma to w powazaniu.

Zeby bylo smieszniej w PL macie lepsze warunki gwarancji i rekojmi.

1 Like

prawdę mówiąc, nie rozumiem jak to się może opłacać, jeśli jeszcze dodatkowo dysk wędruje przez cały świat i przedają go za 60% ceny.

2 Likes

Nowego kupilem za 60 procent polskiej ceny. Edycja na Brazylie. Chodzil ok jak inne i jak inne sie schrzanil.

Mam obecnie zasade, ze nie kupuje nic scheissunga ale…ciezko bo ten chlam montuja inni.

Nie obchodzi mnie PR i testy. Mialem monitory. Szmelc. Rodzice mieli pralke, lodowke i telewizor.

O jeden raz za duzo.

2 Likes

30 lat temu sprzedaż PC była niższa i nikt nie płakał.

Objaw przytomności - rozrywka celem istnienia przemysłu?

Albo referencje się gubią, a GC działa zgodnie z intencją^^

Niby dlaczego? Nie widziałem takich zapisów w kk.

Zastanów się czemu tak drogo kiedy nie wędruje^^

A jakie byly marze w segmencie pc 30 lat temu drogi @3r3

1 Like

Jakoś o stukrotnie wyższe.
I zupełnie nie miało to związku z cenami.

gaming miał jeszcze rację bytu - przerzucanie/rozkładanie kosztów.
Ale teraz ssanie i marże na AI pozwalają olać gaming

poza tym generowanie obrazu już trochę dochodzi do ściany, nowa działka bardziej obiecująca

2 Likes

Hello! 30 lat temu (a nawet 35) kiedy odbywałem pierwsze stosunki z komputerami gaming był marginalną działalnością, bo wreszcie uzyskaliśmy nadwyżki mocy i można było sobie coś dla rozrywki wrzucić do liczenia. Ale komputery mieliśmy z zupełnie innego powodu.

Ponieważ maszyna licząca służy do liczenia.
Przytomność wraca, a algorytmy tworzenia fragmentów równań wystarczająco zbieżnych z rzeczywistością (w każdym razie x^n lepszych niż stworzone przez setki milionów homo sapków zaangażowanych przez ostatnie stulecia w móżdżenie) sprawiają, że badania są wsadem do trenowania ai. Nie musimy już się męczyć bo i tak nam nie wychodziło. Matematyka była protezą wyobraźni, ale nie na taki hardware jaki mamy we łbach do problemów jakie chcieliśmy rozwiązać.

Generowanie obrazu zostało uproszczone. Wszak ten obraz ma wyłącznie ukontentować mózg z sawanny.

3 Likes

owszem, ale 20 lat temu był juz sporym przemysłem a 10 lat temu zjadł TV i Hollywood.

GPU powstały do gamingu, ale od momentu przejścia z fixed function to dzisiejszych GPU (czyli procesorów równoległych o szerokim zastosowaniu) jajogłowi natychmiast wrzucili je w klastry. Rozrywka w służbie nauki, wszystko jest w porządku.

Wojakom tez się podoba że moga pilotowi czy czołgiście nałożyć okulary generujące obraz 2x4K@120Hz (albo lepiej). Rozrywka w służbie pokoju, jeszcze lepiej :wink:

4 Likes