Uroszczenia dyzurowo-podyzurowe

wiele osób pisze w necie, że różnica jest widoczna także w zależności od tego czy ma się dzieci czy też to dwoje dorosłych bez dzieci… dla Ciebie to oczywiste ale dla kolegi który pytał może nie

generalnie: można fajnie żyć nie mając dzieci, pojawienie się dzieci oznacza duże pogorszenie sytuacji finansowej (Twoje wpisy o kosztach przedszkola to potwierdzają)

5 Likes

przeprowadzka w okolice Bazylei ma jeszcze jeden atut. Z Bazylei do Miluzy we Francji jest ca 30 minut autem.
Ostatnio pytam sie o robote we francji w Miluzie no i ma papier niech przychodzi no ale ja co prawda mowie po francusku i psze ale nie mam papiurka ze umiem - nas to wali, prefektura podpisze wszystko, bieremy.

Obecnie stawki za dyzur anestezjologa we Francji za 24H to 1800EUR juz po podatku. Nie maja ludzi. Zasuwa sie jak rakieta ale - niektorzy ze Szwajcarow nawet pracuja po 10 dni w miesiacu i maja wolne.

bo 10 dni zasuwania za 18000EUR netto to co innego niz miesiac za 18.000CHF brutto (co prawda 200 godzin sie ma w CH i wiecej udaje niz pracuje ale mnie na przyklad udawanie o pracy wiecej meczy niz praca a zwlaszcza powiedzmy sobie - jest 3 dni opierdalania sie i o szopenie pierdolenia po czym okazuje sie ze jest robota do zrobienia i…robote ma zrobic kto…no usländerskie murwy od tego som).

Gdybym mogl to bym sie z mojego niemieckojezycznego lazaretu zwolnil natychmiast. Przyszedl i zapytal: Kochani, jak to jest powiedziec w schwiitzerrtüüüsch uprzejmie : Please. just fuck off and kiss my ass?! Bo szef i jego zastepcy to sa kanalie. Kanalie usmiechajace sie i bardzo uprzejme. Ale kanalie.

Nie dotrzymujace umow. Dzisiaj dzwonil do mnie moj eksszef z DE i sie pyta, czy bymna 2 lata z nimi nie podpisal umowy i nie poszedl z rodzina do Lindau. No bo oni mogliby sobie to w koszty wrzucic jakby mi domek w Lindau wynajac i przedszkole zaplacic bo sa w dupie, nie ma ludzi. Nie, dzieki, lojalka tegotypu to…nie dla mnie. Takie rzeczy mozna w DE robic, jak pensje brutto w DE sa grubopieciocyfrowe, czyli miesiecznie 3-5 pieciocyfrowek wpada ale nie dla takich jakie oni w stanie sa placic…

Systiema sie wali. W Ch moga nas bardziej kopac i pluc na nas, bo maja podaz z DE. Ale…jak sie jednej mlodej dostalo jak powqiedziala ze do dE wraca bo tam ma cywilizowane godziny pracy. O tym juz chyba pisalem.

CH nie jest zla, ale jesli ktos mysli ze bedzie w lepszej wersji PL to …wlasnie mysli. Tu inne demony i szatany czynne som.

5 Likes

zważ na to że wyjeżdżaliśmy z innej Polski. Obydwa kraje się zmieniają ale w różnym tempie no i w różnym kierunku.

Szwajcaria była jeszcze niedawno krajem rządzonym przez wieśniaków. Teraz miastowe zaczynają się tu szarogęsić, wraz z ich miastowym podejściem do rzeczywistości.

“core meltdown”, sąsiedni wątek.

5 Likes

@gruby
w roku 2007 zakladalem z ojcem w PL system odkurzania centralnego i w zasadzie kazdy w Polsce C to ma jak chce a z reguly chca.

Wytlumacz to Szwajcarom, ktorzy wierza ze poza CH i polnocnym ich najwiekszym kantonem czyli DE ludzie mieszaja w ziemiankach wykopanych saperka i troche slomy sobie wzieli. To akurat jest psychologia. Nie bedzie sie mobbowac ani szykanowac ludzi, ale szykanowac robactwo czy gryzonie to bez problemu.

No i Credit Saudi ma swoja filie we Wrocławiu i sie wybierac zaczeli i …zobaczyli jak zyja w dzikim usländerskim bantustanie, ze niektorzy to zyja dla zycia a nie zyja dla pracy i standardzik - im fakty bardziej ulegaja dyskrepancji z naszymi wyobrazeniami tym gorzej dla faktow. A ze gdzies sie do dzielnicy wybrali i zobaczyli domy 200m2 nowe i pytaja a na ile masz hipoteke, jaka hipoteke, to moje jest…no murwa, jak wy śmiecie śmiecie śmieć

@dociekliwy_ignorant wiesz, @Ryszard przypomnial o dzieciach. Szwajcaria jest bardzo biednym krajem bardzo bogatych ludzi. (copyright by @gruby) no i na takiem rzeczy jak stolowka w szkole czy catering ich nie stac. A poza tym 3 pieczenie na 1 ogniu. Pierwsza pieczen to koszty - nie trzeba infrastruktury aby stolowke zrobic a to dowodzi , ze tylko niewybudowana infrastruktura nie generuje kosztow. Nie trzeba kucharek intendentek sprzataczejk -koszty zaoszczedzone. No i historycznie tu kobiety mialy przejebane - jak miales zone a ona pracowala przychodziles do jej pracy i mowiles - jest mi potrzebna w domu i koniec to ona nawet nie miala prawa sie odezwac, stosunek pracy byl rozwiazany natychmiast. Ujajono matki ktore albo musza byc kurami domowymi bo pracowac i placic na przedszkole srednio sie oplaca. Albo ida na 40% max.

To mentalne sredniowiecze jest - oni dalej zyja w XX wieku. Kiedys pensja meza starczala, dzis…juz nie. No i wez powiedzmy Pania informatyk wyrwij z rynku na powiedzmy 3 lata. Po 3 latach to ona na tym rynku jest nikim.

Kolejna sprawa to sprawa podatkowa. Niskie podatki. Tu tez jest tak se i powiedzialbym ze to prawda czasu i prawda ekranu. Bo 2,6% podatku od kostki masla kosztujacej 3,95CHF daje 0,1027CHF podateczku. W takich DE jest 7% podateczku ale maslo Milsani 1,69 EUR kosztuje wiec 0,1183 a wiec po dzisiejszym kursie w DE jest mniejszy podateczek jakby to powiedziec.

Szwajcaria rosci sobie prawo do opodatkowania niskim podatkiem Twoich Vermogen. No podatek jest niski. Ale …Te Vermogen nie musza byc w Szwajcarii. Jak masz w PL powioedzmy 20 kawalerek, kilka dzialek to od wszystkiego tutejsza biurwa podatek naliczy. Nieweilki, ale naliczy. Ale clue nie w tym.
Te Vermögen zostana Tobie po przeliczeniu przez jakies ichnie wzory i formuly (wzywam @papik na pomoc aby nie konfabulowac ) dolicza Tobie do Twojego rocznego przychodu. A tutaj klops bo na przyklad do kolejnej grupy podatkowej i zaszeregowania brakowalo Ci wprawdzie dziesiat tysiecy CHF a tu sie okazuje ze Twoje zagraniczne rzeczy robia domiar. Oczywiscie, nie ma podwojnego opodatkowania - nie zaplacisz w CH podatku za to ze te 20 kawalerek w PL, Rumunii Slowacji czy San Escobar wynajmujesz bo my w Szwajcarii jestesmy Panstwem prawa i nie stosujemy podwojnego opodatkowania, ale z checia po srednim kursie przeliczeniowym rocznym Twoj przychod z wynajmu w San Escobar przeliczymy i do przychodu w CH doliczymy i bywaja jaja.Moj znajomy lekarz, co od dziadka kamienicznika odziedziczyl kilkadziesiat mieszkan w CH to w szpitalu robil za darmo bo mu z wynajmu taka pensja wychodzila, ze podatek mu ja zabieral te szpitalna.

Dlatego super bogaci w CH albo sa zadluzeni albo maja wszystko na fundacje etc. Bo Szwajcaria jest w jednym jak Polska. Szwajcaria nie ma Bankow, to Banki maja Szwajcarie, Polska nie ma swojego KK, to KK w Polsce decyduje o tym co bedzie.

Dlatego jak masz kredyt hipoteczny w CH to masz preferencje podatkowe bos zadluzony. Tylko idiota splacalby hipoteke do konca, bo przeniesienie hipoteki z banku na idiote to podatkowe harakiri - ale tutaj niech sie @papik wypowie bo ja jestem za cienki w te klocki. Lepiej podatkowo miec 10 willi i byc golodupcem z dlugami niz miec 1 kawalerke na siebie.

6 Likes

coś za coś. Długo nie musiały pracować zarobkowo za to pracowały w domu.

3 Likes

Nawet jesli nie wynajmujesz nieruchomosci w PL to i tak dolicza Ci sie do przychodow 80% kwoty jaka mogbys dostac z wynajmu.
Trzeba biurwie dac cos prostego do ogarniecia. Zadeklarowac np. 500 chf miesiecznie, co i tak daje 4800 rocznie (bo 20% to ryczaltowe koszty utrzymania). I te 4800 podwyzsza progi. Zaczyna bolec progresja od pewnej wysokosci zarobkow. Pensja np. 4500 dla matki z dwojka dzieci to to 0,18% podatku, ale 9000 dla ojca placacego alimenty na 1 dziecko to juz 9%. 2x wieksza pensja, 50x wieksza stawka podatkowa.

Poki kredyt byl za 1% to po co splacac? Teraz za 2,55% tez sie nie oplaca splacac.
A pomysl z fundacja jest warty rozkminienia. Na mojej liscie TODO od jakiegos czasu :slight_smile:

10 willi - po co sie ograniczac, Kiyosaki ostatnio sie chwalil ze ma 12’000 nieruchomosci i afair 1,5 mld USD dlugu. Twierdzi ze spi spokojnie bo ten dlug to problem banku :slight_smile:

7 Likes

Jeszcze w 80 latach jesli kobieta pracowala i dostawala pensje na wlasne konto, to w przypadku wyplaty wiekszej kwoty urzednik bankowy dzwonil do meza zapytac czy mozna :smiley:

7 Likes

A to jest super. Moglbym dostac z wynajmu wiec dostalem. Przychod jest urojony, podatek jednak juz nie.
To teraz murwa proponuje kazdemu co ma prawo jazdy oraz pojazd zarejestrowany na siebie 2x w miesiacu robic sprawe o przekroczenie predkosci o 30km/h w terenie zabudowanym - beda miliardy na zbozne hellweckie cele - no wiemy ze nie przekroczyles, ale mogles, wiec…domiar

No i komus trzeba podpowiedzic starego klasyka - narzedzie gwaltu nosze zawsze ze soba - niech za molestowanie kazdemu plci meskiej bo badzmy woke, niebinarni i nieokresleni beda wylaczeni.

7 Likes

pochyl się nad urojonymi zyskami śmietników centralnych które wywołują realne przelewy. Jest tak:

SNB ma rezerwy, na przykład złoto (tak twierdzi - audytu nie było więc cholera wie jak jest w rzeczywistości).

31 grudnia 2021 roku złoto w SNB jest warte (załóżmy) 100 mld CHF.
31 grudnia 2022 roku złoto w SNB jest warte (załóżmy) 150 mld CHF.

SNB wykazuje w powyższym przykładzie za 2022 rok zysk w wysokości 50 mld CHF i jego część przelewa kantonom oraz konfederacji na ich rachunki bankowe.

Tyle że złoto jak leżało (podobno) w skarbcu tak leży. Nie ma operacji ani kupna ani sprzedaży.
Więc co to za zysk ? Skąd wzięła się waluta do dokonania tego przelewu skoro nie doszło do sprzedaży metalu ?

No i tak okłamujemy się wzajemnie kreatywną księgowością wedle której jest w pytę fajnie. I to od lat.

4 Likes

Pamiętasz ten dowcip jaki mi opowiedziałeś i co mówił w nim młody rycerz pospiesznie ubierając zbroję na wieść o smoku, który pożarł innych rycerzy?

• Tu się nie ma co zastanawiać. Tu trzeba spierdalać!
5 Likes

Rośnie w siłę nasza polska diaspora w CH.

Tak trzymać, Koledzy!

4 Likes

Byłem i nie widzę aby tam się coś zmieniło.

Słuszna normalność.

Z tą polskością to przesadziłeś^^

3 Likes

z siłą też bym nie przesadzał. Gospodarują sobie imigranci na obczyźnie, prywatyzują sobie to czego miejscowi nie upilnują. Normalka.

Ale żeby mieć taką pozycję żeby kazać się pałom odpierd… zanim człowiek zostanie we własnym kantonie zmuszony żeby dmuchnąć w balonik to jednak nie.

A miejscowy wracając na podwójnym gazie wystarczy że się pał zapyta czy Urs pedofil jest ich komendantem czy jednak dla Reto, tego spasionego rzeźnika z posterunku we wsi obok robią i kontrola drogowa jest przerywana.

Różowo nie jest bo nigdzie na obczyźnie różowo nie jest.

4 Likes

tak w ogole to usländerstwo ujebalo egzamin z ochrony radiologicznej.
Cyfrowy egzamin. Moje pierwsze pytanie brzmialo:

1. Beton ze zwirem gruboziarniostym zostal dopuszczony do budowy scian pracowni rentgenowskich po raz pierwszy w roku:
    a)1957
    b)1962
    c)1971
    d)1987
    e)1995

Pytanie nr 2:
Decyzje o dopuszczeniu betonu z pytania poprzedniego do budowy obiektow ww podjela
a) rada kantonow
b) rada narodowa
c) Bundesamt für Gesundheit (BAG)
d) rada kantonow po zaopiniowaniu przez BAG
e) rada narodowa po zaopiniowaniu przez BAG

Pytania byly super. Zwlaszcza ze losowane prze komputer z wielkiej puli i - powiedzmy sobie szczerze - jak masz rozne pytania na egzaminie testowym to nie masz tych samych warunkow. Wszystko fajnie. Dyskryminacja. Mozna sie odwolac. Ale za odwolanie oplata wstepna 200CHF plus stawki godztinowe komisji owe odwolanie rozpatrujacych.

Czego nie rozumiesz ty usländerska murwo, ty tu jestes od placenia, smieciu, Grüezi.

2 Likes

Myślałem, że to nie miał być egzamin z budowy schronów przeciwatomowych :wink:

2 Likes

woda w kranach mniej capi chlorem,
dziury w chodnikach w miastach połatane,
drogi lepsze, szersze, zakręty poprostowali, tranzyt wyrzucony z miast, mendom krzaki i ograniczenia polikwidowali,
telefony przestały trzeszczeć i gwizdać w słuchawki,
rynki w miasteczkach wypucowane a fasady odmalowane,
tory kolejowe wyremontowali, tak jak i dużą ilość dworców,
lotniska regionalne też odpicowali. Niektóre tak że kurnik Chopina może się schować.

Wizyta w kiblu na dworcu kolejowym w Polsce to był kiedyś hardcore. Na dworcach z dużymi przepływami teraz trzeba za kible płacić ale w zamian można z nich skorzystać i nie paść. Jakkolwiek w zamian za to zlikwidowali przedziały w pociągach więc samym czystym kiblem mnie do kolei nie zanęcą. Jak wrócą szyny skręcane (stuk-puk to podstawa podróży pociągiem) oraz przedziały w wagonach to może się przekonam ponownie.

Polikwidowali budki telefoniczne, skasowali meliny i na każdym jego mać osiedlu otworzyli lumpeks, bank, sklep z gorzałą mający dla niepoznaki ziemniaki w ofercie oraz aptekę. Wniosek: miejscowi najwyraźniej albo pracują nad kacem albo na niego cierpią, w międzyczasie odwiedzając bank w przerwie zakupów w lumpeksach.

To musi być w cholerę bogaty kraj że może sobie pozwolić na utrzymanie takiej sieć banków i takiej gęstości sklepów z ciuchami …

Więc jednak co nieco się zmieniło.

Nie jesteś w stanie wyrabiać sobie kwity tak szybko jak szybko oni dopisują Tobie wymogi owych kwitów posiadania.

5 Likes

bardzo dokładnie sprawdź z francuskim prawnikiem od podatków ile Ci zostanie z tej kwoty, żeby się nie okazało jak w Niemczech że fakt dyżuru 24H powoduje, że podlegasz niekorzystnym zasadom opodatkowania i cała praca to skórka za wyprawkę

3 Likes

Francuzi na razie maja takie jaja ze w slynnym Saint Tropez w szpitalach sOR jest z braku personelu zamykany w godzinach 18-06:00.
a w Lille, miescinie majacej ca 250.000 dusz nie bylo ostatnio chirurga dzieciecego i odsylano do Belgii.
Core meltdown.
czas oczekiwania w Paryzu to czasami 18 godzin. Jest klawo. W Rochelle nie bylo przez 4 dni obsady SORu

4 Likes

Inwestycja w cmentarz plus krematorium warta rozważenia.

5 Likes

Bo jest ozonowana. I rozwala wymienniki ciepła.

Byłem w kilku miastach i pomiędzy dziurami nie odnalazłem chodników, a czasem nawet jezdni. Polecić kilka miejscówek?

Najwidoczniej nie byłem w tych pokazowych miastach Korei Niedorzecznej.
Byłem w pozostałych^^

O ile złapiesz sygnał. Polecić wizytę w Baronii?

Nie wiem, nie da się tam dojechać.

Poruszałem się również koleją i nie udało mi się trafić pendolinki zgodnej z rozkładem.
A skoro pendolinka w cenie bijącej samolot nie daje rady…
Zresztą samoloty też tam nie dają rady. Opóźnionko 12h na trasie 45 minut.

Potwierdzam.
Czyli poprawiono lotniska. Coś dla mieszkańców. To nie ekspaci oglądają je najczęściej.

3 Likes