Zakupy PM

Publika nie konsumuje zoota.
A ci co konsumują chcą fizyka w ręku, a nie wróbla na dachu.

3 Likes

Może jednak zmienić zdanie, waha się. No chyba że gold hesitancy = vaccine hesitancy to co innego.

2 Likes

a ile kosztuje wyniesienie 1kg masy na orbite?
a kto chociazby i kiedy komercyjnie przytargal 10kg materialu pobranego skadkolwiek na Earth?
a ile to kosztowalo?
a ile to kosztuje?

2 Likes

wysłanie 18 ton na LEO za pomocą Ariane 5 kosztuje 165m €.

2 Likes

Konkretnie ile to zużywa zoota?

1 Like

No to przyniesienie da taki sam zwrot, proste.

2 Likes

No nie bałdzo.
Bo to widzisz samo tak z nieba nie chce spadać - trzeba najpierw wyhamować żeby spadło, a później jeszcze na tyle, żeby się nie spaliło, nie wybiło dziury w ziemi (a mówimy o gęstych metalach?^^) i nie rozsypało się po okolicy wzniecając tumany gruzu.

To teraz policz ile kosztuje paliwo na wyhamowanie 1kg z dV dla wybranej asteroidy względem celu w jaki ma trafić^^
Naturalnie każdy kg tego paliwa musisz tam zawieźć. A to kosztuje paliwo.

Aby rozciągnąć linię zaopatrzenia trzeba wysłać cysterny, aby w połowie drogi przelać paliwo do połowy cystern, które pojadą dalej (połowa zostaje na poboczu), następnie w połowie zasięgu cysterny zostawić 1/4, następnie… Sam Pan rozumie że to bardzo dużo cystern będzie żeby jedna dojechała?

3 Likes

Dobrze te zależności widać na przykładzie Saturna V: 3k tony schodzą z rampy startowej w drodze na księżyc, do księżyca dolatuje zespół statków o masie 15+28 ton z czego na ziemię wraca moduł dowodzenia o masie 28 ton.

W tych 28 tonach które wracają na ziemię cargo ma masę 500 kilogramów.

5 Likes

I to po wywaleniu dość drogiego sprzętu na orbicie Księżyca z paragrafu “bo ma masę”.

4 Likes

czepiasz się. Amierikańce mają dłuższego a ich tiechnika jest przodująca.
Quod erat apollo program demonstrandum.

3 Likes

coś mi się zdaje że pamiętam taką historyjkę.
To on opowiadał jak mu w nocy cała hałda zniknęła? taka na 2 pociągi?

3 Likes

tak.

coś koło tego.

2 Likes

Tak, z Warszawiwu handlowiec.

2 Likes

Nudząc się nad brzegiem rzeki, a mając na podorędziu kij, przyciągnąłem do siebie płynącą luzem stertę papieru.
Warto teraz wymienić na księżyc albo słońce?
Czy na coś innego?

2 Likes

Mówią że w Lądku kończą się pokłady srebra. Z drugiej strony rafinerie podobno obraziły się na srebro ze względu na ceny gazu i wolą przetapiać złoto.

W jednym z miejscowych kantorków pojawiły się srebrne masterboxy filharmoników sprzed 2016 roku - poznać można je po tym że pudełko jest z szarego kartonu. Próbują te papierowe masterboxy wcisnąć klientom po standardowej cenie aktualnego rocznika.

Powyższe poszlaki wskazują na zbliżający się brak srebra ale ofc kryształowej kuli nie mam.

Z naskrobanego artykułu o cenie pieniędzy wyskoczyło mi z wyliczeń że platyna. Nie znam rynku zastosowań przemysłowych dla platyny. 10k ton platyny jest na całej planecie a jej cena chwilowo to połowa ceny złota. Więc pytanie brzmi czego nie da się wyprodukować bez platyny.

3 Likes

Drzewiej jeździło się tam po cynę.

Na gaz do srebra się obrazili? Bo ten do złota jest z Gór Czarnych?

Ale że co z nimi nie tak? Przecież skład ten sam?

@rpis jak zorganizować ankietę ile kto wpłaci na zakup kryształowej kuli dla @gruby?
Wręczymy na zjeździe. O taka mi się pierwsza googlnęła:

Rynek urojony. Technologie tak wysokie, że aż niepotrzebne bez dopłat, grantów i cudowania.

Bańki spekulacyjnej na platynie.
Chociaż… pewnie by i to dało się zrobić.

3 Likes

Zacznij pisać odpowiedź z podziękowaniami. (guzik Reply)

W tym okienku co się rozwinie na dole będzie pasek z ikonami. Klikasz ostatnią ikonę (koło zębate?)

I tam już będzie Build Poll.

2 Likes

Na kryształową kulę dla @gruby gotów jestem dorzucić:

• pińć plus
  • pisiąt plus
  • nie psuć @gruby żadną kulą! dobrze wróży bez!

0 voters

Naturalnie wiemy kto i jak głosował, więc z ambony wylistujemy niewinnych^^

3 Likes

(z budżetu forumowego są do przewalenia 4 uncje AG lub równowartość)

5 Likes

Hola hola żadne tam kosmiczne technologie. A produkcja margaryny i utwardzanie tłuszczów wodorem to na katalizatorze w postaci siatki platynowa niklowej.

A synteza olefin w rafineriach?

6 Likes