Zakupy PM

wysłanie 18 ton na LEO za pomocą Ariane 5 kosztuje 165m €.

2 Likes

Konkretnie ile to zużywa zoota?

1 Like

No to przyniesienie da taki sam zwrot, proste.

2 Likes

No nie bałdzo.
Bo to widzisz samo tak z nieba nie chce spadać - trzeba najpierw wyhamować żeby spadło, a później jeszcze na tyle, żeby się nie spaliło, nie wybiło dziury w ziemi (a mówimy o gęstych metalach?^^) i nie rozsypało się po okolicy wzniecając tumany gruzu.

To teraz policz ile kosztuje paliwo na wyhamowanie 1kg z dV dla wybranej asteroidy względem celu w jaki ma trafić^^
Naturalnie każdy kg tego paliwa musisz tam zawieźć. A to kosztuje paliwo.

Aby rozciągnąć linię zaopatrzenia trzeba wysłać cysterny, aby w połowie drogi przelać paliwo do połowy cystern, które pojadą dalej (połowa zostaje na poboczu), następnie w połowie zasięgu cysterny zostawić 1/4, następnie… Sam Pan rozumie że to bardzo dużo cystern będzie żeby jedna dojechała?

3 Likes

Dobrze te zależności widać na przykładzie Saturna V: 3k tony schodzą z rampy startowej w drodze na księżyc, do księżyca dolatuje zespół statków o masie 15+28 ton z czego na ziemię wraca moduł dowodzenia o masie 28 ton.

W tych 28 tonach które wracają na ziemię cargo ma masę 500 kilogramów.

5 Likes

I to po wywaleniu dość drogiego sprzętu na orbicie Księżyca z paragrafu “bo ma masę”.

4 Likes

czepiasz się. Amierikańce mają dłuższego a ich tiechnika jest przodująca.
Quod erat apollo program demonstrandum.

3 Likes

coś mi się zdaje że pamiętam taką historyjkę.
To on opowiadał jak mu w nocy cała hałda zniknęła? taka na 2 pociągi?

3 Likes

tak.

coś koło tego.

2 Likes

Tak, z Warszawiwu handlowiec.

2 Likes

Nudząc się nad brzegiem rzeki, a mając na podorędziu kij, przyciągnąłem do siebie płynącą luzem stertę papieru.
Warto teraz wymienić na księżyc albo słońce?
Czy na coś innego?

2 Likes

Mówią że w Lądku kończą się pokłady srebra. Z drugiej strony rafinerie podobno obraziły się na srebro ze względu na ceny gazu i wolą przetapiać złoto.

W jednym z miejscowych kantorków pojawiły się srebrne masterboxy filharmoników sprzed 2016 roku - poznać można je po tym że pudełko jest z szarego kartonu. Próbują te papierowe masterboxy wcisnąć klientom po standardowej cenie aktualnego rocznika.

Powyższe poszlaki wskazują na zbliżający się brak srebra ale ofc kryształowej kuli nie mam.

Z naskrobanego artykułu o cenie pieniędzy wyskoczyło mi z wyliczeń że platyna. Nie znam rynku zastosowań przemysłowych dla platyny. 10k ton platyny jest na całej planecie a jej cena chwilowo to połowa ceny złota. Więc pytanie brzmi czego nie da się wyprodukować bez platyny.

3 Likes

Drzewiej jeździło się tam po cynę.

Na gaz do srebra się obrazili? Bo ten do złota jest z Gór Czarnych?

Ale że co z nimi nie tak? Przecież skład ten sam?

@rpis jak zorganizować ankietę ile kto wpłaci na zakup kryształowej kuli dla @gruby?
Wręczymy na zjeździe. O taka mi się pierwsza googlnęła:
https://www.astroshop.pl/pomysly-na-prezent/cinks-labs-wszechswiat-w-szklanej-kuli/p,68850?utm_medium=cpc&utm_term=68850&utm_campaign=2211&utm_source=froogle&gclid=Cj0KCQiApb2bBhDYARIsAChHC9sT4aqjLX3MpuhiXUS3YEklNICKrYiEICCgRF_7AewFEmU5gmKqlwAaAs4cEALw_wcB&utm_content=

Rynek urojony. Technologie tak wysokie, że aż niepotrzebne bez dopłat, grantów i cudowania.

Bańki spekulacyjnej na platynie.
Chociaż… pewnie by i to dało się zrobić.

3 Likes

Zacznij pisać odpowiedź z podziękowaniami. (guzik Reply)

W tym okienku co się rozwinie na dole będzie pasek z ikonami. Klikasz ostatnią ikonę (koło zębate?)

I tam już będzie Build Poll.

2 Likes

Na kryształową kulę dla @gruby gotów jestem dorzucić:

  • pińć plus
  • pisiąt plus
  • nie psuć @gruby żadną kulą! dobrze wróży bez!

0 voters

Naturalnie wiemy kto i jak głosował, więc z ambony wylistujemy niewinnych^^

3 Likes

(z budżetu forumowego są do przewalenia 4 uncje AG lub równowartość)

5 Likes

Hola hola żadne tam kosmiczne technologie. A produkcja margaryny i utwardzanie tłuszczów wodorem to na katalizatorze w postaci siatki platynowa niklowej.

A synteza olefin w rafineriach?

6 Likes

Ten katalizator jest z platyny tylko dlatego, że alternatywnie robi się baaaardzo duży obieg wymiany ciepła ze staliw. Rezultat jest ten sam.
Po prostu przy taniej platynie tak było taniej.
Zaznaczmy że było, bo przez kilka lat robiłem te baaardzo duże z tego tylko powodu, że przezbrajano okręty, a żeby był wolumen to wylobbowano, żeby biurwa zmusiła też armatorów. No i przy wolumenie to już taniość pada względem podaży.
Ale nie znaczy, że nie ma alternatyw.
Stąd moje twierdzenie o bańce.

Zobacz jak szybko pojawiły się zmiany w ukazach gdy tylko brakło węgla i padło podejrzenie, że jednak będą latarnie jak ktoś zmarznie^^

2 Likes

Wg różnych źródeł około połowa platyny to motoryzacja. Jak w końcu wyjdzie, że norma euro10 się nie przyjmie i ma być znów kopcący diesel na milion kilometrów robić, to…

Po wpisaniu zastosowania platyny w wujka google, pierwsze kilka linków to… dealerzy metali szlachetnych z opisami, gdzie to ta platyna nie pasuje…

4 Likes

To teraz katalizator z samochodu przeskaluj do statku i pomyśl o popycie nie do zrealizowania^^

Milion to będzie na aperitif^^
Wiemy jak budować pojazdy w zasadzie nie zużywające się.
Wiemy też co zrobić żeby w zasadzie nie kopciły. No ale na razie to by nie miało homologacji bo to nie czołg. Ale skoro w czołgu przeszkadzała sygnatura termiczna spalin i coś z tym zrobiliśmy (przyłożyłem do tego łapska) to coś tam musimy wiedzieć^^
Nie żeby to zaraz jakoś bardziej eko było, ale jak ma nie dymić to nie będzie^^

Były jeszcze ogniwa paliwowe, ale odkąd lata Dragon to wyszły bo ten pomysł motywowany był podażą wody, tlenu etc, a rozwiązano to sensowniej. Więc lata się na baterie i platyna niepotrzebna. Zresztą to zastosowanie i tak było niszowe.

Zacznijmy od tego, że aluminium na początku było drogie jako nowy, magiczny materiał, substytut srebra. Okazało się że nie bałdzo bo to powszechny śmieć.
Wtedy znaleziono platynę - nikt nawet się z tym nie szczypał, robiono z tego uchwyty do wiader. Jedna raza z aluminium wystarczyła.
Są metale potrzebne i jeszcze rzadsze (jak Ren), no ale jakoś w krążkach się tego nie kupi, bo nie kupi się wcale. Trzeba mieć powód i kryszę, żeby dostać się do rozdzielnika.
Jakby jakaś spekuła zaczęła mieszać przy Renie to miałaby kontakt z małym wypadkiem lotniczym “zawiodły mocowania środków przenoszonych”. Pechowo, akurat na torze lotu był budynek spekuły.

4 Likes