Agonia tabelkozy

Dno już jest. I warstwa mułu.
W lutym i marcu 2022 były ćwiczenia “kolejka po paszport” - urzędy oblały.

1 Like

I ktoś na te odpłatne aktualizacje daje się nabierać, w samochodach o czasie eksploatacji max. 3-5 lat, mając pod ręką “wszystkomający” smartfon z kilkoma zapewne mapami rodzajowymi a każda aktualizowana w czasie rzeczywistym i to bez łaski?

2 Likes

to chyba Twoje tak mają. No ale jak dbasz tak masz.

telefon jest do telefonowania. Esemesowanie ujdzie w tłoku jeszcze. Ale zmuszanie mnie żebym się gapił na większych rozmiarów znaczek pocztowy kiedy gapić mam się na ulicę w celu przeżycia to przesada.

jechała sobie taka jedna istota z Włoch do Polski. Wjechała do Szwajcarii. Telefon zintegrowany z nawigacją pokładową zaczął ściągać akutalizację do mapy po czym padł. Limit danych w roamingu został wyczerpany. Rachunek przyszedł miesiąc później, na 750 zeta bodajże. Jeśli dla Ciebie 750 zeta to “bez łaski” to ja Ci gratuluję głębokości portfela.

2 Likes

Ten, który mam, jest wyprodukowany z motorem weń i w czasach, kiedy nikt nie myślał o nawigacji embeded. Bez przesady. Ale pomyślał producent o napędzeniu go choćby i smalcem wymieszanym z ludwikiem. A olejem słonecznikowym, to już w ogóle cymes! (jakby przyszło co do czego…).

Albo w cieśnienie gibraltarskiej gdzie niby jesteś onlajn w bezpiecznej unii a łupi Cię Arab i to konkretnie. Albo przy podchodzeniu do lądowania w Maladze. Cóż, przecież to sposób łupienia, jak każdy inny. Trzeba uważać, żeby w mordę nie dostać w majestacie tzw. prawa, jak wszędzie na świecie. Tym bardziej w bogatej Szwajcarii. Przecież z jakiegoś powodu jest bogata, a skoro pieniądze ma, to skądś je ma, cytując klasyka :slight_smile:

2 Likes

Może cele się zmieniły, a że jesteś celem to Cię nie informowano, żebyś nie robił uników?^^
Dlatego dystraktor?^^

Nawigacja zawsze była embeded. W schowku był atlas samochodowy.

3 Likes

akurat przesadzasz @Michnik
Sunrise, Salt czy Swisscom maja normalne umowy o wymianie ruchu z EU.
To ze operatorzy sobie z EU robia cyrk to ich sprawa. W takiej CH masz abonamenty z 40Gb EU Flatrate za 39,99CHF nawet ( 1 Gigabajt danych w hurcie to 1,50EUR a wiec w tej promo to doplacaja).

Stawki Mobile Termination Rates sie roznia od europejskich - Terminacja minuty ruchu w Swisscom to 2,80 Rappena/Centyma a w Salt/Sunrise 3.50 Centyma/Rappena za minute. Standardowa stawka za terminacje SMS to 0,05CHF za sztuke, w PL jest 0,05 PLN.

Europejska stawka terminacyjna to 0,07EUR/min,

Swisscom wylaczyl MMS bo jesrt RCS, bylo 0,40CHF za kazde 100kb.

Operatorzuy kombinuja jak moga. Maritime Networks - lubi zlapac w porcie i wtedy Szuwajcaria to jest nic, jak za darmo,

1 Like

Ja? O, wypraszam sobie. Jeśli w ogóle ktoś tu przesadza, to gruby.
Ty możesz mieć rację.
Byłem jakiś czas temu w newralgicznym z punktu widzenia tzw. abonenta miejscu na globie, (o którym piszę powyżej) i piszę, co zaobserwowałem.

Może tak, może nie. Marocco “kombinuje” w cieśnienie, aż wióry lecą :slight_smile:

1 Like

oj, to najuprzejmiej przepraszam za wycieczke osobista i brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem.
To jest IMHO wszystko inaczej. Jak cos jest za darmo… Sprobuj majac szwajcarska karte zalogowac sie czasami w niemieckiej/austriackiej/wloskiej/francuskiej sieci. Ile razy trzeba recznie probowac…

A europejskie simy w CH sieci z automatu potrafia logowac sie na ulamku zasiegu, 10km od granicy, byleby tylko w GPRS possac jakis malenki pakiecik…

Ja akurat jestem dozywotnio zdyskwalifikowany w Salt.ch +^ - majac abo na 59,90 CHF zrobilem im kosztow na kilkadziesiat tysiecy CHF. Nie chca ze mna zadnej umowy.

5 Likes

Jak to możliwe?

1 Like

byla kiedys oferta z nielimitowanym netem w roamingu. Mialem abonament 5G i w 5G SA w Monachium sciagnalem w kilka dni kilka terabvajtow danych w roamingu. Wtedy jeszcze bylo wolno, dzis kazdy abo ma ograniczenie 40GB i albo koniec albo lejek na 256kbit/s.

Co do Morocco to nie zgadzam sie, operatorzy rozliczaja sie wzajemnie, operator z PL musi im zaplacic za Twoj ruch przez firme zewnetrzna, to ile Ty masz rachunku nie ma znaczenia, w CH dsa oferty wworld gdzie masz 10GB w pakiecie nawet w Tanzanii czy na Wyspach Togo czy Borneo czy Indonezja. Operatorzy rozliczaja sie hurtowo.

2 Likes

Nielimitowanym w jakim sensie? Bez możliwości operatorskiego detonowania “lejka” w ramach fair use policy dla tych sprytnych, co to ściągają “cały internet świata”?

No tak, jak banki, tyle, że co do wolumenu danych lub minut. Tyle technikaliów. Jeśli Morocco kroi po swoim uważaniu, Plus/TM/Orange pozostaje rola inkasenta.

1 Like

Ale oni nawet w Morocco maja swoje stawki hurtowe i hurtowa stawka data to jest 150% tego co hurt w UE czyli 1,5X 1,50 EUR za gigabajt. Oni nie krojo. Plus/Play/Orange/TM maja tu pole do popisu, swoja droga Orange ma lepiej w dawnym Maghrebie.

kiedys bylo bez lejka. Bez lejka ale na przyklad kupilem abo i pojechalem z Bazylei do Lizbony i sobie rozmawialem z PL. Zadzwonil Salt.ch ze oni uwazaja ze flatrate to jest max 5 godzin w miesiacu i co ja sobie mysle, bo oni sobie policzyli tak ze im tak wyszlo.

Po drugie wtedy byl duzy balaganik w Salt.ch - dzis skrypt automatycznie zdeaktywowalby SIM i po zabawie.

W Szwajcarii sytuacja jest o tyle ciekawa ze nikt nie potrzebuja ani flatrate ani tez roamingu. Tu my w zasadzie zyjemy by pracowac. Oferty flatrate sa wirtualne - sa w cennikach a sprobuj skorzystac.

Popatrz na polskie oferty. Taka Heyah dyskontowa. Flatrate za 20PLN. 20 smsow dziennie do Play/Plus/Orange i sa w plecy.

3 Likes

Jest w telefonie opcja zabraniająca mu szlajania się po obcych sieciach. Po jej aktywowaniu telefon zapyta Cię do której sieci ma się zalogować po utracie dostępu do sieci macierzystej.

Jest też inna opcja, wyłączająca data roaming w ogóle. Wtedy na międzynarodowych wodach telefon działa jak telefon.

Jak pozwolisz się telefonowi łajdaczyć na boku to potem mogą z tego rachunki przyjść.

4 Likes

Ale to co napisałeś to tylko obowiązuje dla iPhone.

W androidzie tryb samolotowy nie gwarantuje braku wymiany data w sieciach … I tak ma być.

Co więc oznacza tryb samolotowy? W androidzie oznacza najzwyczajniej uniemożliwienie połączenia się świadomego z siecią

2 Likes

samsung S5610 + S5611 jeśli o wybór sieci chodzi (automat albo manual).
Lata produkcji 2011-2013 zdaje się.

Telefony Nokii, w tym ten w miarę nowy dumb phone ogarniający 4G na dwóch kartach SIM też miały funkcję manualnego wyboru sieci. To znaczy te normalne telefony komórkowe, z guzikami.

Co do wyłączania “data roamingu” w ogóle: rzuć proszę okiem na ten artykuł a konkretnie na jego czwarty punkt i zweryfikuj czy to prawda.

To chyba niekoniecznie to samo co “tryb samolotowy”. Szczegółów nie ogarniam - nie korzystam z androida.

2 Likes

I to niejedna. No, ale o opcji, to trzeba wiedzieć i później pamiętać. A jak ludzkość skoncentrowana na wyborze opcji fotki na fejsa i lajkach, no to ma, jak ma.
Z łupieniem obcych przy granicy jest trochę jak z do niedawnym łupieniem turystów udających się z centralnej Polski nad Bałtyk, tyle, że za pomocą żółtych szaf na przelotowych odcinkach: lokalsi wiedzieli i nie protestowali a samorządowcy pipidów nie wiedzieli po sezonie co z nadmiarem sadła zrobić: Te gminne parki wodne, te siłownie plenerowe po wsiach…

3 Likes

A nawet można wyjąć zasilanie.

3 Likes

jest dobrze, będzie coraz dobrzej

fizycy chyba nazywają coś takiego “osobliwością”

8 Likes

Narazie zbliżamy się do horysontu zdarzeń.

3 Likes

2% jest. Jest. Czemu zdziwienie ?

3 Likes