Archiwizacja Wikipedia etc

Jak każdy chyba już zdążył się zorientować, dysponuje ostatnio absurdalna ilością HDD. Mam na każdym prawie luzy po 20-30gb, pomyślałem, że fajnie byłoby zdumpowac najcenniejsze dzieła tej cywilizacji żeby sobie były w trybie offline.

Ma ktoś doświadczenie, poleca jakieś dumpy gotowe do obciagniecia etc? Narzędzia?

2 Likes

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Database_download

2 Likes

Thx, a jakies inne rzeczy warte zdumpowania? Cos przychodzi do glowy?

Wikipedia jest fajna do zdumpowania chocby zeby zobaczyc jak sie na biezaco przepisuje historie :wink: Ale mysle tez o bardziej technicznych rzeczach czy innych godnych zarchiwizowania bazach danych

2 Likes

Z-Library is one of the largest online libraries in the world that contains over 8,533,000 books and 84,837,000 articles.

www.b-ok.cc

2 Likes

ZSE zdumpuj z replikacją idącą w setki. Wszystko inne niech znika.se

Co do narzędzi, klasyczny wget chyba wciąż sporo jest w stanie zedrzeć

1 Like

Dziex! ^^

1 Like

ling.pl

1 Like

Z ciekawości, czy uwzględnisz wpływ różnego rodzaju promieniowania na te dyski? Jeśli miałyby przetrwać dekady to nieraz będą wystawione na działanie różnych fal. W środku lasu pewnie nie mieszkasz, więc okoliczne komputery i masa innych urządzeń (jak i Słońce, kosmos…) będą wpływały na te dyski. Zwykła folia alu?^^ Metr betonu?^^

2 Likes

Lasy są niebezpieczne - Tunguska jest wskazaniem^^

Akurat nad niemieszkaniem w środku lasu ubolewam ale codziennie ~ 10 km lub i więcej przez lasy i pola spaceruje i myśli się w takich warunkach dużo szybciej i przyjemniej aniżeli w jakich okowach.

Na to że dyski długo pozyja nie liczymy bo się kręcą non stop… 10 lat would be nice. Co ciekawsze kaski można na cold storage.

To tak “przy okazji jak już jest” a nie że mam poważne ambicje archiwisty…

1 Like

Zakładam, że jako fan reddita widziałeś już r/DataHoarder ? ; )

1 Like

To już tak trochę pismo branżowe.

1 Like