Drogo już było, teraz nie ma wcale.

Jeszcze nie spotkałem szefa firmy, który na oficjałce opowiadałby coś innego. A jeśli na księgach jest więcej zobowiązań i ryzyk niż najoptymistyczniejszych przychodów przez najbliższe lata to tym gorzej dla ksiąg^^

4 Likes

Nasz wspaniały traktor ma aż 3 koła dobre.

4 Likes

Cóż… taka jest specyfika tej branży. Kiedy inni gryzą gruz, my kwitniemy :wink:

4 Likes

Aż odbiorcy nie zdechną.

2 Likes

W mojej branży też raczej dobrobyt, ale w Oil&Gas to zawsze sinusoida, więc nie ma się co sugerować.

2 Likes

Trochę ich jeszcze jest i będzie :wink:

I nie przewiduję, żeby przez następne 30 lat w tej branży coś złego się działo. W końcu trzeba z czegoś czerpać energię, dopóki nie powstały jeszcze w wystarczającej ilości źródła energii odnawialnej.

1 Like

oni mają rację. Dokładnie tak będzie. Nie będziecie nadążać za zapotrzebowaniem. Rynkiem tego bym nie nazwał - zapotrzebowanie przychodzić będzie z ministerstwa pod które zostaniecie podwieszeni.

Czego oni jeszcze nie wiedzą: władza nad ich firmą przejdzie w ręce sekretarza d.s. Twojej gałęzi przemysłu w komitecie landowym który będzie odpowiadał za przydział prądu, wsadu materiałowego oraz zasobów ludzkich z pobliskiego kacetu.

Kluczem do zrozumienia przyszłości jewrosojuza jest przeszłość jego wchodnich, anschlussem z 2004 roku wchłoniętych terenów.

Będzie przydział - będzie produkcja. Jak u czyrcza zresztą. Przydzieli minister hardox to się wyprodukuje pancerze. Bo jak nie przydzieli to sam winien.

Kiedy ostatnio trochę liznąłem temat (dobre dwadzieścia lat temu) uśredniony maksymalny wiek słupa energetycznego w Europie Środkowej wynosił 50 lat. W Niemczech wtedy średni wiek słupa energetycznego wynosił 47 lat. Niemiecka banda czworga kasowała wtedy 16 mld € rocznie za usługę przesyłu prądu z czego wydawała 4 mld € na odnowę własnych sieci przesyłowych.

Efektem tej odnowy sieci przesyłowych (wtedy, ponad 20 lat temu) średni wiek statystycznego słupa energetycznego w Niemczech co roku rósł o pół roku.

Nie wiem czy przez ostatnie dwadzieścia lat tempo starzenia się niemieckich sieci energetycznych zostało zastopowane. Ale ponieważ temat rozbudowy niemieckiej sieci energetycznej trafił już do debaty publicznej wnioskuję że jest po staremu: opłaty za przesył prądu w górę, wydatki na DUR w dół. Tako rzecze każdy absolwent MBA.

To co wy tam grzebiecie, towarzyszu, to działa tak długo jak kabelki wiszą na słupach. Kilka lat temu słupy w jednym z północnych rejonów Niemiec poskładały się jak domek z kart kiedy atak złośliwego szronu pokonał statykę zapewnianą przez rdzę stabilizowaną wielowarstwową farbą antykorozyjną.

Lecicie na oparach, kumotrze.

No chyba że średni wiek masztów energetycznych w Niemczech w ostatnich dwóch dziesięcioleciach zaczął maleć ale w to ciężko mi uwierzyć.

6 Likes

Waszymi klientami nie jest ludność tylko przemysł.
Ludność dostaje kabelek kiedy przemysł kupi dość.

Przekonamy się czy trzeba. Ludzie żyli kiedy takiej nie czerpano. Mało ich żyło, no ale…

2 Likes

Nowe słupy na obszarach uprzemysłowionych stawiamy jedynie kiedy poprzednie zmiecie przemieszczająca się armia.

3 Likes

Wrażej amii nie trzeba kiedy atakuje szron. Albo szadź. Albo wiatr. Albo śnieg przy bezwietrznej pogodzie.

Same - nietypowe dla tej części kontynentu - kataklizmy. No kto mógł przewidzieć że w zimie może padać marznący deszcz ? A tak pięknie miało być - globalne ocieplenie, słomki i caipirinha pod palmami donoszona z baru przez bikini.

2 Likes

Potrafi położyć armię, więc słupy w wieku demobilowym były bez szans.

Te słupy były przygotowane na burze piaskowe.

2 Likes

W czasach PRLu byla taka przyspiewka LWP : Nam nie trzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery.

Szron i szadz przy minus 4 C i zdolnosc bojowa…hmmm.

3 Likes

Imprezy tego typu o takiej intensywności dawno nie było, ale wykluczona owszem nie jest.

Dlatego u mnie w branży boom :smiley:

A to jest przyszłość masztów:

40% tańsze w produkcji oraz szybkość stawiania wysoka i nieporównywalna z niczym, co jest na rynku :wink:

5 Likes

I od razu można gacie suszyć.

4 Likes

nie napisałeś jaki jest EOL tego rodzaju masztu.

4 Likes

ca. 100 lat

4 Likes

Ale strasznie podatny na bomby grafitowe ten slup

2 Likes

Dla lin w windach (jeśli mnie pamięć nie myli) nominalne n wynosi 11. Spada n poniżej jakiejśtam wartości (5 ? 3 ?) winda jest blokowana przez dozór techniczny a liny w windzie idą do wymiany.

Ile wynosi minimalne n dla słupa energetycznego po przekroczeniu którego linia energetyczna jest wyłączana z użytkowania ?

Podpowiem: tego współczynnika szukałem już kilka razy ale go jeszcze nie znalazłem. Może szukałem niewystarczająco głęboko, a może on nie jest w Niemczech ujawniany. Albo jest ignorowany.

Problem realnej wartości współczynnika “n” w porównaniu do jego minimalnej dozwolonej wartości powoli zaczyna również wychodzić w niemieckich wiaduktach i mostach. Tyle że od biedy ciężarówki można puścić objazdem.

Sieci energetyczne WN i SN w Niemczech są zbyt rzadkie i zbyt przeciążone żeby organizować dla prądu objazdy. No chyba że puszczą prąd dookoła Niemiec.

Poczekamy, zobaczymy.

Baterie, latarki i palnik na benzynę masz ?
Parę baniaków z paliwem w piwnicy do kompletu ?
Świeczki ? Zapałki ? Konserwy ?

Rdza nie ma wakacji.

5 Likes

The average lifespan of an ACSR conductor can vary between 46 to 77 years depending on several conditions [47], [48] . Generally, the ETNA values are minimally affected. …

Aged ACSR conductors. II. Prediction of remaining life

Aluminium conductor steel-reinforced cable (ACSR)

2 Likes

Testujecie od stu lat?^^

Dopiero jęczałeś na szron.
Teraz na Grady?

W praktyce nie sprawdza się. Budowane są nadwymiarowo, znaczy były dawniej, bo dawniej wszystko robiono jak piramidy.

Tak jakbyś szukał ile set tysięcy kilometrów przejeżdża Mercedes z 1950 roku do remontu silnika. Temat zbadano dekady po 1950^^
Wcześniej był brak danych bo wszystko przewymiarowane.

4 Likes