Gospodarka = barter + zeszyt @gruby

Link do artykułu: Gospodarka = barter + zeszyt @gruby – Zarobmy.se

Gospodarka = barter + zeszyt część pierwsza działając czynem ciągłym i z premedytacją, przekazując wiedzę oraz doświadczenie z pokolenia na pokolenie zasiedliliśmy praktycznie całą planetę. Po czym zaczęliśmy przekształcać ją tak aby lepiej nam służyła. Potrafimy coraz więcej za cenę rosnącej specjalizacji. Rosnąca siła różnorodnej grupy wiąże się z rosnącą…

7 Likes

@3r3 : a mógłbyś proszę tą nieszczęsną “łoptay” w poniższym zdaniu w artykule poprawić ? “łopaty” ma być.

O produktach bardziej skomplikowanych technologicznie od łoptay możemy w takim przypadku zapomnieć.

2 Likes

Artykulik super, ale pozwól na jedno pytanie techniczne - gdzie poznawałeś tajniki księgowości że uparcie wn i ma piszesz odwrotnie?

3 Likes

jestem samoukiem.

po mojemu jest bardziej naturalnie. Kiedy różnica z dwóch kolumn w moim zapisie jest dodatnia jestem wypłacalny a jeśli jest ujemna to zbankrutowałem. Jestem albo na plusie albo na minusie.

4 Likes

Czyli to nie tylko mi sie wydaje, że ten, kto wymyślił bilans, chciał zaszkodzić, zamiast pomóc. Ja też tak wolę, jak w artykule.

4 Likes

Jaką zaletę ma zapis w kolumnach uporządkowanych ‘winien’, ‘ma’ ?

2 Likes

Choćby taką, że na końcu ten “bilans” wcale nie musi wyjść na zero, czyli widać, czy ktoś tak na prawdę jest lub będzie winien, czy ma.

2 Likes

Odwrotna notacja jest wyłącznie w banku. No to jasne z czego się nauczył.

Bank też tak uważa^^

To było nawet wyjaśniane na zajęciach w zamierzchłych czasach.
Zobacz czym obecnie jest “obrót” i do czego to się właściwie może przydać?

Przecież wynik wpisujesz najpierw ze stanu kasowego (albo sufitu), a później dopasowujesz historię^^

6 Likes

Ha, gdym był młody i szczęśliwie nieświadomy złożoności świata (nie znając takich pojęć jak rezerwa cząstkowa, MBS czy swap walutowy), pracowałem nad systemami dla wewnętrznych rozliczeń finansowych w różnych dużych bankach. Dziwiło mnie jak to możliwe, że w każdym z tych systemów istniało wymaganie “ręcznej korekty” pozycji.

4 Likes

To w zasadzie jedyna wymagana funkcja. Cała reszta jest dla fasonu^^

3 Likes

A pamiętasz majora Stopczyka z jego ‘w papierach porządek być musi, bez względu na ustrój’ ?

5 Likes

Jest bardziej czytelny dla native speakerów języka finansowego. Przyzwyczajonemu do alfabetu łacińskiego miesza.

2 Likes

zol aun hat

brzmi po buursku. Po holendersku ewentualnie ? Co to za narzecze ?

1 Like

To finansowe naturalnie, ale u siebie w kraju takiego nie uczą bo to splugawione aryjskim^^
“Aun” to łącznik, zol to winny, hat to ma.

1 Like

zoln = pierwowzór współczesnego niemieckiego ‘zahlen’ czyli płacić. Pochodzi z czasów kiedy jidysz, holenderski i niemiecki były nierozróżnialne.

Dlatego skojarzyłem to z buurskim i ewentualnie holenderskim.

1 Like

Podsumujmy dyskusję:

zapis w formacie “winien, ma” jest naturalny dla języków które wypełniają kolumny tabelek sprawozdań finansowych w kolejności od prawej do lewej. Wtedy w pierwszej kolejności odczytywane są informacje z kolumny “ma” i odejmowane są od nich należności z kolumny “winien” po czym bilans jest gotowy.

Gojowie używają alfabetu łacińskiego, zapełniając pismem podłoże w kolejności stawiania znaków od lewej do prawej czyli od dupy strony z punktu widzenia nadludzi patrząc.
Dlatego gojowie zostali neuronalnie przeprogramowani aby wchłanianie danych bilansowych w kolejności “od tyłu” wydawało się im naturalne.

Jednak bycie samoukiem ma swoje dobre strony bo można dojść do źródeł błędów powielanych od stuleci.

Pytanie: czy używanie w finansach kolejności “ma, winien” jest przejawem antysemityzmu ?
Pytam bo w jednej z ostatnich wypowiedzi Josef Schuster (prezes niemieckiego Judenratu) narzekał że antysemityzm rozlewa się po Europie.

2 Likes

Jak odwrotnie przecież dobrze jest

1 Like