Jokes

Wincyj cyferek. Wincyj.

A swoja droga 5G Standalone na gigahercowych czestotliwosxiach pada zanim powstalo.

Fizyki nie uda sie zadekretowac. No a firmy maja stare LTE-M i nie wiedza ze bez setek pikokomorek repeaterow i transferow rzedu gigabitow/sekunde da sie cokolwiek produkowac.

No i taka ladna katastrofa.

“industry” może wynieść się do krajów które nie wymuszają na niej cyfrowej i zielonej transformacji.
Co zdaje się ma miejsce od dziesięcioleci.

Po co komu radiowy transfer rzędu gigabitów na sekundę ? Wyświetlenie na szpiegofonie czegokolwiek powyżej 720p traci sens. A strumień obrazu w rozdzielczości 720p można stłamsić do ~megabita na sekundę.

Z kolei monitor który jest wystarczająco duży żeby opłacało się na niego rzucić strumień video w rozdzielczości 4k nie jest monitorem mobilnym. Nawet przy rozdzielczości 4k strumień video wraz z wielokanałowym dźwiękiem osiąga rozmiary 20-40 MB/s co jest do ogarnięcia za pomocą sieci 4G.

To po co ten cały standard 5G ?

2 Likes

Bo zakładasz brak wysycenia.
Mam odpowiedni sprzęt do swojego symetrycznego XGS-PON 10Gbit/10Gbit no i teraz…

Osiągnięcie powyżej 3 gigabity down jest wyczynem. Podłączono 64 klientów na port.

Tu światełko a na radiu…na radiu kłania się fizyka. Aby więcej upchać w strumieniu radiowym trzeba albo więcej pasma albo więcej szczelin czasowych TDMA i więcej ramek …większą modulację.

Im wyższa częstotliwość tym mniejszy rozmiar komórki. Już pomijamy dosyl radiolinia czy światłem.

W nocy na 5G na jednym sektorze mam ponad 700 megabitów. W dzień mam 50 megabitów.

Marketing. Może @wojluk napisze coś o beamformingu i multiple MI-MO. Oraz modulacji 256 czy 512 QUAM i jak to się z signal to noise Ratio ma…

1 Like

Co oznacza że realny koszt pociągnięcia światła z wodą wynosi 64x więcej niż Ty płacisz.

Jeśli zapłacisz Twoją aktualną miesięczną stawkę przemnożoną przez 64 to dadzą Ci Twój własny kabelek.

Może z drugiej strony: przesiadłbyś się z miedzi na światłowód gdyby światłowód był 20x droższy ?
I dlatego wprowadzono kolektywizm na światłowodach.

to samo co wyżej. Stacja bazowa kosztuje. Więc albo dostaniesz własną i ją sobie sam utrzymasz albo podzielicie się z sąsiadami kolektywnie.

2 Likes

To nie tak.
Standardowy overbooking na DSL czyli miedzi był 200:1

Tylko wtedy nie było netflixa ani innych rzeczy.

Nie zastanawiałeś się czemu?

A odpowiedź jest gdzie indziej.

Dlaczego w Szwajcarii 10 gigabitów symetryk na XGS-PON kosztuje 39,99 CHF w promocji?

A czemu guupie firmy chcące 10Gbit płacą 18000 CHF Miesięcznie za niby to samo?

No bo jak wiemy wszyscy to nie to samo. Firmy płacąc mają SLA Platinium inny ruting i wszystko inne.

Zwykły gwarantowany 1Gbit na Crossoverze to u mojego providera coś około 3900 miesięcznie.

1 Like

Bo to jest promocja dla Szwajcarów: odpalą se home banking, potem “20 Minuten” a potem zrobią zakupy w digitecu i się wylogują. Tak naprawdę wystarczyłby im do tego modem ISDN.

bo to ma działać. A jak nie działa to wchodzi SLA i księgowy providera zwija się z bólu po tym jak kary konwencjonalne wyrwały mu dziurę w bilansie.

Chcąc być traktowany jak poważny klient zapłać jak poważny klient. Wykup dostęp do poważnych rozwiązań.

1 Like

Tu chodzi o te setki pikokomórek. Wtedy ruch rozlewa się zgodnie z gradientami mniejszego obciążenia, a nie jest agregowany do jednej stacji bazowej.

1 Like

Ale te femtocelle potrzebują zasilania i dosylu. Rozmiar komórki w metrach. Co oznacza każdy słupek ławka latarnia wszystko ma być eNodeB.

Fajnie. Tyle że pojawiają się problemy z handoverami i smogiem elektromagnetycznym.

A takie Wifi i MESH userom zwykłym starcza …

1 Like

Wszystko jak najbardziej prawda tylko, że jest to export problemów z telekomów na użytkowników. To użytkownicy mają utrzymywać sieć, bo każde urządzenie w założeniu ma być pikocelą. A telekom ma robić tylko za ewentualny gateway. To jest tak samo jak z samochodami elektrycznymi i exportem zanieczyszczeń.

[edit]

Zwróciliście uwagę na ten element. Industry 6.0 będzie pewnie stawiać sobie za cel “uspołecznienie środków produkcji” :wink:

3 Likes

Tego tak sie nie da.
Pionier 5G a wiec Korea Poludniowa …tam sie okazalo ze 5GNSA nie przejdzie.

1 Like

Wybaczcie musiałem
Grzegorz Braun Stary G
https://www.youtube.com/watch?v=e_3ngbTZg8c

2 Likes

Ta odpowiedź nie będzie wyczerpująca, bo jestem w telekomach od strony konstrukcji. Te białe ustrojstwa to dla mnie siły przykładane do węzła konstrukcji oraz gabaryty, którym trzeba znaleźć miejsce i jakoś zamocować :slight_smile:
Ale z ciekawości coś tam więcej czytam. Moim zdaniem te przepustowości w 5G to marketing. Tak jak pisał @gruby, 4G jest wystarczająco szybkie, a prawdziwą zgryzotą, na którą 5G ma być remedium, to pojemność. Te wszystkie smart pralki lodówki samochody generują spory ruch i jest tłok.
Sama antena do NewRadio 3.5GHz to macierz nadajników, stąd massive MiMO. Odpowiednio sterując sygnałami te nadajniki są w stanie wytworzyć bardzo wąskie wiązki sygnału (coś jak radar) skierowane indywidualnie do kilku odbiorników (To jest ten beamforming, na kanale YT matlaba są filmy w tym temacie ). Czyli nie ma potrzeby dzielenia pasma z innymi, bo ma sie indywidualne pasmo dla siebie.

Jeszcze słowo do tego:

Jeśli chodzi o Niedorzecze, to dla 3500MHz bloki mają po 100MHz na operatora, dla 4G było po 20MHz+20MHz. Więc mają trochę wiecej placu do manewrowania.

1 Like

Jako użytkownik sprzeczamy się. Nie dla samego sprzeczności ale …

Korzystam codziennie z 5G NSA w paśmie 3700 do 3800 a więc jeszcze wyżej…no i szali nie ma nawet przy CA.

1 Like

A czy masz architekturę sieciową pomiedzy modemem a komputerem pozwalającą na pracę z szybkością 10Gbit?

1 Like

Alez oczywiscie ze mam odpowiednie karty sieciowe 10Gbe i Kabelk siecioey odpowiedniej klasy. Dodatkowo odpowiednio szybkie ssd na PCI 4.0

1 Like

To może masz za ostre zagięcia kabla. Dla Cat 7 promień gięcia wynosi 50mm.
Jak masz mniejsze promienie to pary w kablu zaczynają się przesuwać względem siebie i mogą pojawiać się interferencje obniżające przepustowośc kabla.

1 Like

Łańcuszek reich-lądek-yankee.

Bo tak jest.

Dziś kpiłem z kontroli w industrie 0.5
Najbardziej się dziwili, że nie ma tu zasięgu jakiejkolwiek sieci.

Niech se ludzie zrobią mesh i skasujemy ich za to?

Słuszne pytanie.

1 Like

Nie mam. Router Zyxel AX-7501-B0 podłączony kabelkiem długości 20cm z takim czyms porzadnym

Z portu SFP+ mam bez zagiec cos takiego jako karte
W nocy bylo 7,9Gbit, teraz jest 3,6 max.

Problem nie u mnie lecz provider podlacza koejnych uzyszkodnikow na ten sam port. w XGS-PON mozna teoertycznie na jednym wloknie /porci w ONU podlaczyc 256 userow… niby polaczali mx 32…ale cos empirycznie mi sie nie spina od jakiefgos czasu.

Uroki overbookingu lacza.

1 Like

MAC poisoning na użyszkodników raczej nie zadziała^^ Ach, te czasy młodości, gdzie człowiek wyrąbywał sobie dostęp do przepustowości^^

2 Likes

uroki shared medium. Chcesz miec dedykowane zaplac za nie. Dotychczas sie nie zapychalo ale teraz zaczyna

1 Like