Nowy Ład se

Witam wszyskich czy możecie nakreślić realia w Swedenie dla prostych działalności usługowych, tzn czy jest coś takiego jak działalnośc osoby fizycznej i jak to w praktyce działa, jakie są składki i podatki, czy są może jakieś ułatwienia typu ryczałt etc. Jak ktoś może coś powiedzieć to już sobie poszukam u księgowych ale podziękuje za wskazówki czy opinie. Pozdrawiam mektub.

3 Likes

Deklarujesz w skarbówce że otworzyłeś enskild firma i datę (możesz sobie prowadzić bez rejestracji, tylko rozlicz później podatki).
Z tą datą wystawienia pierwszej faktury masz aktywną (plus jakiś pingpong rejestracyjny, no ale jak nie chcą za ten okres rozliczać to po co im komplikować życie?).
Deklarujesz zaliczkę na podatek (i po pierwszej deklaracji modyfikujesz ten estymat do zera).
Dostajesz numer vat i płacisz co miesiąc czy trzy czy jak Ci dali więcej 25% (czy jaka tam jest stawka za coś specjalnego).
Raz do roku składasz deklarację roczną i płacisz wyrównanie do zaliczek.

Ryczałt jest na chyba 0.25M 25% (czy coś koło > 0.25 bo to rośnie) haraczu. Powyżej płacisz normalny (pi razy oko 31%) chyba że progi. Plus płacisz komunalny podatek.
Razem z vatem i tymi podatkami zamykasz się w ca 54% nisko lub gorzej.

Oczywiście możesz kupić spółkę, ale tam jest dużo papierologii, a drobnych usługodawców w zasadzie się nie czepiają o nic poza budowlanką i można sobie tu i tam urwać na podatkach (tylko nie worować ponad stan bo dla przykładu wieszają czasem kogoś).

Oczywiście na to są jeszcze myki, obejścia i loophole w systemie.

Księgowi są potrzebni do startu i jak potrzebujesz na poważnie deklaracje raz do roku składać, ale nawet to da się obejść bo jest loophole.

3 Likes

54% to trochę dużo…lepiej by było jakoś modyfikować na powiedzmy 5%-10%

3 Likes

Są loophole^^
10% to zdecydowana przesada. Ale jestem gotów oddać na organizację braku jakiegokolwiek pożytku 1% - niech im będzie^^

1 Like

Super. Vat nie ma znaczenia płaci go klient albo jest eksport - chodzi jakiś ryczałt przychodowy jakby była możliwość na do 10% to chyba extra. Zatem clue to ‘stawki za coś specjanego’ na enskild jak rozumiem. A czy tam są sławetne stawki ubezpieczenia zdrowotnego dodatkowo, czy to jest już w podatku.

2 Likes

O loophole cała zabawa się rozchodzi.

2 Likes

Pojawia się na moim koncie i mam się go ot tak pozbyć?
Kasy raz zdobytej nie oddamy nigdy!

Coś to takiego?
To jakieś afrykańskie pomysły, żeby dodatkowy podatek nazywać niepodatkiem!

No ale co ja z tego będę miau?
Trzeba kotu nalać mleczka bo tu pusta jest miseczka^^

5 Likes

:smile:
Stworzenie czuje, że chcesz je orżnąć!
Robi tak samo jak my, a o suchym pysku cały dzień.

5 Likes

Na takich warunkach to ja też chciałbym prowadzić działalność…

3 Likes

Super. Dzięki za info i tipy czyli jest tak źle że może być tylko lepiej a więc wcale nie najgorzej. Natomiast Afryka… To jest temat przyszłościowy. Wszystkiego dobrego i pozdrawiam.

2 Likes

Prowadzę i mili mnie też wczasy zażywają.

Podatki uznaniowe w kwocie 400pln/msc niezależnie od wpływów to źle? No i ta wata to też pralnię przechodzi.
Roszczeniowe mamy towarzystwo^^

1 Like

Nowy Ład zakłada strzyżenie małych misiów i dołożenie tym niżej. Czy ktoś z was ma również pomysł żeby przeskoczyć z JDG na zoo? Mam na myśli małą działalność. Znajomy zatrudnia tylko studentów do 26 roku życia i nie ma problemu z podwójnym opodatkowaniem. Jest tu jakiś praktyk?

2 Likes

Każdy upadły ustrój tego próbował.
Po czym upadł.
MiŚiów strzyc się nie da ponieważ nie ma z czego. To jest sama tkanka gospodarki, tam nie ma tłuszczu.

Po co? Nikt ode mnie nic nie chce - dalej będę udawał że mnie nie ma.
Wszystkie zoo sprzedałem na koniec 2019.

Od zatrudzania?
Z pewnością nie jeden.
Chroń mnie Panie od studentów - z prolami sobie poradzę.

3 Likes