Przygotowania do kryzysu

raczej w razie W to można sok wypić :sweat_smile:

3 Likes

Powinienem napisać małe “w”… :slight_smile:

4 Likes

Widzę że kumotr jeszcze nie ogarnął krwi syntetycznej. W true blood można se obejrzeć^^

3 Likes

Te rurki nazywano “straw darts” lub “blowgun darts”. Były to nierdzewne rurki, które miały ostre końce i były reklamowane jako wielorazowe słomki do picia.
Były w sprzedaży ne ebay i amazon.
Chwilę szukałem i z nalazłem.

1 Like

No wiec słuchajcie zmieniam mieszkanie. Byc moze bede mial do swojego prywaciarza 5minut z bucika. No i takowe spostrzezenia.
Szwajcaria zaczyna dostawac zadyszki. Zapytalismy o mozliwosc porozumienia sie z najemca - duzym posrednikiem - i odejscia wczesniej - nigdy z tym nie bylo problemu - won zawsze bylo mozliwe bo nasze ex mieszkanie wynajmowano natychmiast za wyzszy czynsz a teraz - niee, siedzicie do konca umowy i ani mru mru chyba ze znajdziecie nastepce. Ze znalezieniem nastepcy jest ten probblem, ze oni musza go chciec a wcale nie musza chciec chciec. No i nie bo nie bo w naszym bloku co jest 18 mieszkan na klatce 8 wypowiedzialo i chetnych brak.

Dom w ktorym ewentualnie na parterze wynajmniemy jest o dziwo w miasteczku i o dziwo 1300 CHF miesiecznie taniej niz nasze mieszkanie na zadupiu. No i mowimy ze wicie rozumicie bysmy brali od 1.11.24 ale zglosiliscie sie do nas teraz a nas nie chca puscic do konca stycznia i my jako kompromis mozemy od 01.01.25 bo wicie rozumicie 3 czynszow placic nie chcemy podwojnie - no wiemy sami jestesmy posrednikiem zasady znamy prosze usiadzmy w czwartek najblizszy i pogadajmy.

Nagle tez zniknal problem usländerstwa. Wicie rozumicie, aby wynajac w Szwajcarii mieszkanie to ja zawsze wysylalem Szwajcarska malzonke i ona z nimi uzgadniala a jak oni papierow nie przejrzeli dokladnie to ich problem i ich sie potem przed faktem dokonanym stawialo. Bo jakbym sie pokazal to wszystko nagle wynajete ( w praktyce co murwa mamy tutaj pozwolić, by nam sie usländerstwo zaleglo, won z tym scierwem z naszego pięknego mieszkania). No i nawet moi znajomi Niemcy testowali. Jak zadzwoniles do agencji i pytałeś Hochdeutschem - Haben sie diese Wohnung noch zu vermieten - ich schaue - wissen Sie, es ist leider nicht mehr aktuell. Natomiast mogles czasami podpuche zrobic i jak kolega dzwonil chocby i tydzien pozniej - Grüezi, isch will zügle, hescht du iiinnnniiii wooonig zu mjeeeteee - klar, nöööd ghet noch…

Z tych samych powodow moja zona szybko zrozumiala, ze na Wohnungsbesichtigung w towarzystwie malzonka to nie jest najlepszy pomysl bo zawsze beda juz wynajete i tylko traci sie czas,

Teraz na rynku zaaczyna byc lokalnie taka sytuacja ze zapytalem mailem i natychmiast oddzwoniono - nowe standardy jak na Helwecje - i dwa dni pozniej oferta i nic im nie przeszkadza ze ja usländer, nie musimy zapłacić za 24 miesiące z góry czynszu, wsio w pariadke. Wczesniej mieli nas w dupie dopoki nie zuaproponowalem ze zaplacimy z gory i wtedy jakby mniej.

Spadly ceny i sie cos zmieniac zaczyna. Przynajmniej chwilowo. Rynek zadyszki dostal chyba.

Tak jakby kryzyzsem zapachnialo. A wiec uwaga - tu jest caly czas wszystko na kredytrtowej banieczce budowane - zastanowcie sie nad osszczednosciami w CHF i nie ejst to porada inwestycyjna, ale jesli macie chwilkwe czasu to popatrzcie na swoje portfolio inwestycyjne i dobrze przemyslcie, czy czasami SNB nie wykona jakiejsc krzywej akcji. Bo odkad tu jeestem a jestem juz ponad 12 lat to nigdy jeszcze tak nie bylo. Idzie nowe. Future is now, old man.

13 Likes

no ale na jaką walutę niby te franciszki mamy zamienić, hęęęę? :smile:

2 Likes

Na taką używaną na słońcu lub ksiezycu. Proporcje z wykresu dobieramy.

5 Likes

Patrzę (w IE) i w 2014 za 2 sypialnie płaciliśmy 1325, a obecnie są wystawione po 2450. Natomiast ceny nieruchów wróciły (wzrosły) nominalnie do poziomu z 2008, przynajmniej ten, w którym mieszkamy.

4 Likes

W se taka sytuacja już czwarty rok leci - przywykniesz.

3 Likes

“If we lose the global reserve currency status of the dollar, we will become a third-world country!”

— Trump explaining the dangers of US sanctions

https://x.com/Kanthan2030/status/1832477109362565526

4 Likes

^^

Nope

3 Likes

̶I̶f̶

1 Like

Again…

Tak trudno ustalić cokolwiek z Japończykami.

3 Likes

Jest sekretarką tresowania, taka praca^^

2 Likes