Przygotowania do kryzysu

Krewni mojej zony maja kozy :slight_smile:
Malo wymagajace sa, zjedza wszystko, mleko tez jakies takie lepsze zdrowotnie ma byc, chociaz mi nie smakuje.

Limuzyny francuskie (limousine) podobno najwiecej mleka w EU daja, ale to sa kroooowy…

1 Like

Optymalnie to daje od 15 do 20 litrow dziennie, malo kto ma krowe co produkuje wiecej niz 25 litrow. Masz jakies krowy?
Czy chodzilo Ci o 30 kg mleka?

1 Like

Nie mam, kolega miał łaciatą holenderkę jedną za młodego, calymi dniami z nią spacetował i dokarmiał lucerną, twierdził ze mu tyle dawała w sezonie. Wydaje mi się że to zalezy kto jakir ma warunki terenowe. W gorzystym terenie chyba lepiej sprawdzają sie kozy/ owce. No i z krową jest tak, że to jest duze zwierze i duzo kosztuje, jak zacielisz to nie masz dlugo mleka aż cielaka odchowasz. Wiec przy jednej krowie mozesz dlugo nie zdecydowac się na rozmnazanie bo bedziesz potrzebowal mleka. Tak pobierznie wychodzi ze krowa mleczna kosztuje 4500-5000tys pln a koza 150-200 owca 200-400. Wszystko zalezy od wieku, stanu zdrowia i gatunku. Przyjmijmy ze za jedną krowe mozesz mieć 25kóz albo 15 owiec. Jak ubijesz ze stada jedna owce co jakis czas to masz i mleko i mieso, latwiej tym handlowac i dzielić. A jak masz jedną krowe i ubijesz ją na mięso to po biznesie. Ale jakoś tak zawsze było kalkulowane, że lepiej miec krowy(być może lepiej jest je obsługiwać w hodowli) niż kozy/owce które były kojarzone z biedniejszymi rolnikami. Na pewno latwiej byloby wejsc w kozy/owce bo za kilkaset zlotych kupujesz parke i namnażasz a za samo zacielenie jałowki nie bedziesz trzymal byka tylko bulił za zacielanie kilkaset zlotych.

1 Like

Cielaka szybko sie oddziela i przyzwyczaja do sztucznego mleka, potem wody. Nie ma potrzeby karmienia z cyca.

Zreszta hodowla krow to zwykla fabryka. Masz juz odbiorcow na mleko oraz mieso. To nie jest samowystarczalnosc o ktorej dyskutujemy.

Pamietam, ze drzewiej mowilo sie ze trzode sie chowa, nie hoduje. Jak tu schowac krowe?^^

1 Like

Acha, dodatkowo jak miał taką możliwość to dokarmiał krowe lucerną i burakami pastewnymi. Na co byś się nie zdecydował to robota po pachy. Tutaj przesylam fotki małorolnych z Podlasia pana Gienka i Andrzeja na ich gospodarce. Osobiście bardzo sympatyczni ludzie z serialu “Rolnicy. Podlasie” ta praca wyrabia charakter ale i wyniszcza zdrowie, nikt tu nie ma wypielegnowanych dłoni.

Nie ma tu poezji, ani nie ma to nic wspólnego z chłopomanią miastowych na temat tego jak im się wydaje że powinno wyglądać życie na wsi.

1 Like

Szkoci to też dzielą - bogaci mają owce i umieją liczyć do stu, a biedni kozy i tylko do trzech.

W fabryce zaś jest zdrowo i mamy rączki wypielęgnowane aż strach.

1 Like

Odnośnie kóz - nie chce mi się szukać zdjęć z Mauretanii, ale zapadło mi w pamięć jak koza weszla na starego mercedsa na saharze zeby z martwego drzewa opierdolić karton po czymś który nawiał wiatr.

Kozy są nie do zajebania.

1 Like

Zabawne, jak potrafią się rozjeżdżać obserwacje. Ja jadąc przez wsie dopiero co widziałem samych zamaskowanych, a w dużym mieście już kilkadziesiąt procent bez.

A to dziwne, bo w większości miast przez większość historii kraju rolnictwo było.

Widziałem hodowlę kóz w obrębie dzielnicy przemysłowej miasta wojewódzkiego. Wychodziło taniej niż strzyżenie trawy.

Nie zawsze. Bywało, że cała prowincja stała owcami, a sąsiednia przetwórstwem sprowadzanej stamtąd wełny.

1 Like

Skala i pojęcie miasta się nieco zmieniło.

2 Likes

W NowejnHucie też na poczatku zdazali się ludziebco gęsi w bloku w wannie trzymali ale sam rozumiesz że to nie o to chodzi.

1 Like

Bum, no i u mnie stalo sie.
Nie pytali, poprostu kazali mi wypisac urlop. Calej fabryce dali wolne.
Prawie 400 osob. Przez nastepne 6 tygodni bedziemy produkowac na 50%.
Glowny kompleks fabryk Airbusa w UK stoi, Francja stoi, Niemcy stoja.
Warren Bufett sprzedal wszystkie akcje lini lotniczych, wiec chyba mam klopoty.

Narazie taka jest oficjalna wersja.

Pomyslalem, ze moze z informatyki moglbym sie czegos nauczyc.
Co sie teraz sprzedaje online?
Co w razie W, bedzie mozna sprzedac, by zarobic na bulke i kefir?
O czym ma poczytac mechanik, ktory ma 24 dni wolnego?

1 Like

Rozne promocje czasem maja, niedawno mieli caly miesiac za free.
pluralsight com

2 Likes

Podobnie jak tysiące innych. ^^
Spróbuj ruchu wyprzedzającego, bo jak masowo się ludzie zaczną do IT garnąć (“bo tu można zarobić”), to wtedy nie zarobisz.se

2 Likes

Koparkę mi trzeba naprawić.
Planuję okręt podwodny i wolontariusz za miskę ryżu by się nadał^^

Wyzyskiwalizm poniewiera^^

3 Likes

O tak, cała hydraulika, pneumatyka i trybologia tam jest do zrobienia.

Ja dostaję wpierdol od hydroforu bo nie mam klucza 36mm - także moje tylko cynowane półprzewodniki.

2 Likes

Nie wiem ale głowa do góry . Bez depresji proszę .
Nie ma magic pills. A jak to w życiu jest raz się jest na wozie a raz nawozem.

Edycja: system splajtował. Ile by nie płacono to jest za mało. Kiedyś w lazarecie były łóżka wypadkowe i trzymano sale operacyjna w gotowości.

To kosztuje duże pieniądze bo ludziom trzeba płacić od lekarzy po instrumentariuszki i salowe niezależnie na jakiej śmieciowce są. Było loZko na oiomie czekające na sytuacje nieprzewidziane.

To wszystko historia. Pracujemy bez redundancji a i biurwokracja … no wiec ilość roboli przy pacjencie w ciągu 5 lat spadła o 40% a ilość papierologii się potroiła. W kadrach w ciągu 5 lat jest wzrost prawie o 1000 procent. Ilości biurw.

Tak wiec może trzeba na chwile zostać biurwa ?

3 Likes

A dej pan spokój z tymi nawozami, tęczowych kalafiorów mi się zachciałi - i nagle musze znaleźc w budżecie hajs na molibdenian amonu.

2 Likes

MIT i Harvard czekają.

3 Likes

Takie małe kluczyki walają się po moim zegarmistrzowskim warsztacie.
Ale poważniejsze też mamy.

Koń jest przed wozem.

A ile zarabia biurwa, a ile ja?
Boisko jest już tak nachylone, że spycham lokalne biurwy z klifu małym palcem i to hurtem ich biorę.

Są pigułki szczęścia - podawane w potylicę.
Czy jest jakiś budżet który Tobie kiedykolwiek starczy?
Wincyj biurwy dostaniesz!

1 Like

Rozpuszcza sobie ramę w azotowym - problem z głowy, się odzelazi i wyklepie ^^

Wysoki sądzie, to nie ja - to kalafior. Mi molibden niepoczebny.

Z resztą rzecz nie kosztuje pieniędzy tylko czas akurat.

1 Like