Takie tam pomysły

Ciekawe kiedy kotły zaczną rozdawać za darmo w zamian za podpisanie cyrografu serwisowego na 15 lat.

1 Like

W cenie 15% ceny kotła każden? :wink:

1 Like

received_612106446250322

Po 2 latach bez serwisu. Kocioł 3 letni.

1 Like

A po osmiu wiosnach stwierdzisz ze chcesz nowszy bo tanie juz sa :slight_smile:

Heh, fragment filmu mi sie przypomnial
https://www.youtube.com/watch?v=iBIj9rKYRPM

Ludzie na wyspach juz maja takie hobby ze kupuja nowy sprzet, do tego przedluzona gwarancja do 3 lat oraz obowiazkowo pokrowce, szmatki, obudowy. Po roku pelno tego na eBay laduje za ulamek ceny.

1 Like

Oświeć mnie o co z serwisem tej pomarszczonej rury chodzi. Że trzeba ją niby szczotką drucianą od wewnątrz przeciągnąć ? Albo ją całą na dwa dni do octu włożyć żeby kamień zlazł ? Polizać ją trzeba jakoś specjalnie pędzlem ? Dopieścić minią ? Okręcić kołderką z wełny mineralnej przykrytą aluminiowym kocykiem ? Istnieje jakiś powód dla którego zamiast naprawiać/regenerować/czyścić trzeba ją na nową wymienić ?

1 Like

@gruby
Wymienniki w takich warunkach dosyć szybko korodują. Szczególnie na wodzie z demoludów bo jest ozonowana.
Łączenia są lutowane miedzią i spaliny, woda & temperatura roznoszą je dość szybko szczególnie w przypadku nieodpowietrzenia na czas.
Chyba że masz te elementy spawane z hastalloy. Wtedy piec będą uruchamiać jeszcze na stanowisku archeologicznym.

2 Likes

O, tego mi w moim arsenale wiedzy brakowało. Rozbierałem kiedyś poniemiecką grawitacyjną instalację grzewczą ale po pierwsze ona chodziła “na wszystko” bo piec był na paliwo stałe w domyśle wungiel a za niemca to nawet na koks. Po drugie woda w instalacji była starsza ode mnie i zarówno rury od środka jak i piec wyglądały … no po prostu czysto. Nie wiem czego teutoni do tej wody początkiem XX wieku dodali ale podobno od wojny poza dorzucaniem do pieca, czyszczeniem komina i pilnowaniem stanu wody na zbiorniku wyrównawczym właściciel nic z instalacją grzewczą nie robił.

2 Likes

Czytam i czytam i chyba nie rozumiem. Wymiennik ciepła jak rozumiem?

Czemu robić wymiennik z czegoś, co jest właściwie izolatorem (wśród metali stal to izolator ciepła jak porównasz z właściwie całą resztą) a nie jakiegoś mosiądzu?

1 Like

Jak już sam napisałeś bez serwisu.
Im większa kondensacja tym bardziej wszystko zasyfione i trzeba częściej tam zaglądać i czyścić. Coś za coś. Czyszczenie nierdzewnych to jeszcze luzik.

W przypadku wymienników AlSi ciężko je do czyścić bez odpowiedniej chemii, a i tak nie wszędzie jest dobry dostęp, a wtedy wiadomo nastepuje ograniczenie w przepływie spalin i gorsza wymiana ciepła.

Jeśli chodzi o jakość wody kotłowej to w takich małych kotłach nie jest ona jakoś specjalnie wyśrubowana. W przypadku przedstawionego wyżej wymiennika z Vieśka jest to zachowanie odpowoedniej twardości wody kotłowej w zależności od mocy kotła i pojemności instalacji grzewczej.
Przy zastosowaniu wymiennika AlSi dochodzi zachowanie odpowiedniego pH wody.

Ale to nadal prawie pomijalny aspekt w malutkich kotlowniach.
Co innego w przypadku kotłowni dużej mocy tam jakość wody jest brana pod uwagę “na poważnie” zarówno w pracy całego systemu grzewczego jak i ew. gwarancji.

1 Like

A czy woda po odwroconej osmozie sie nadaje do takich instalacji?

1 Like

W układach chłodzenia silników spalinowych stosuje się roztwory glikolu etylenowego i jak się taki układ nie rozszczelni to w zasadzie trzeba tylko czasami kontrolować poziom płynu na zbiorniku wyrównawczym. Parę starych chłodnic widziałem i raczej były zasyfione od zewnątrz owadami niż od wewnątrz pozostałościami środka chłodzącego.

1k litrów 40% roztworu glikolu kosztuje w PL pi razy dzwi 4k złotych plus transport. Na ile roztwór glikolu nadaje się do instalacji c.o. w domach ze względu na palność par glikolu nie wiem - w tym punkcie niech się mądrzejsi wypowiedzą.

Ale przy kosztach rzędu 5k zł powiedzmy co dwa lata na kawałek pomarszczonej i spawanej miedzią rurki od Vieśka … to już każdy sobie sam po swojemu policzy.

1 Like

Bo z tego izolatora wykonywane są wymienniki ciepła. Będziesz na miejscu to wpadniemy do jednoosobowej, zmechanizowanej fabryki tego.
Mosiądz by błyskawicznie skorodował w takich warunkach. Najczęściej właśnie łączenia miedzią szlag trafia w całym tym ustrojstwie. Węgiel i tlen to katalizator i wróg.

A do tego warstwa tlenku aluminium jest zajefajnym izolatorem przy którym nierwdzewka to pryszcz.

Pierwszorzędnie.

Glikol propylenowy jest nietoksyczny dla ludzi. W mieszaninie z wodą palność nieistotna - stosuje się do kucia matrycowego na gorąco i pożarów nie ma.

1 Like

Anodyzowanie Aluminium czyli powierzchowna pasywacją.

A dlaczego w kotle nie zrobić ochrony przed powstawaniemmikroogniw Volty?

Zrobić w kotle anody, która będzie się z czasem rozpuszczać i materiał anody byłby tym korozyjnych. Dodajmy do tego związki chelatujace - można zrobić anodę której potem jony pochłonie filtr żelowy czy inny zawierający komplekson jak kwas etylenodiaminotetraoctowy… EDTA lub inny chelaton.

Bo miedź woda stał to mikroogniwa volty zgodnie z szeregiem elektronapieciowym metali.

W starej poniemieckiej butli bojlerze grzałka była ze srebra …

1 Like

Są.
Problemem jest jednak temperatura spalin i korozja węglem.

Czyli że robicie i w konkurencję wejść ni kak.

Z innej beczki, jeden miś, kulak, prywaciarz z mojej okolicy robi to i owo z drewna. Na fakturze podobno ma Holandię( niderlandy obecnie przyp.). Albo jest legalem i znalazł tanio co jest równe jakiemuś 0.00001% szans w mojej ocenie albo bierze od upa i tylko pieczątki ma europejskie. A może i sam lubi bujac się na karuzeli w cyrku. Pytanie. Gdzie szukać taniego drewna na rozpoczęcie małego biznesiku

2 Likes

W lesie?
Zdaje się samo rośnie?

1 Like

Nie chodzi o bale, tylko o już gotowy pół produkt póki co. Jak chwyci pomysł to i otoczenie się zrobi. Brać leasingi na coś co niewiadomo czy chwyci, a tu prole, a tu ropa, a tu żopa. Na spokojnie i powoli

1 Like

ktoś tutaj wspominał kiedyś tanie źródło drewna leżące gdzieś w Transylwanii - tak podobno tanie że opłaca się omijać monopol Lasów Państwowych już od ładunku dwóch ciężarówek. Temat pojawił się kilka miesięcy temu więc nie pamiętam dokładnie w którym wątku to było.

2 Likes
  • czy Misza przezornie spisał testament (czy zakłada optymistycznie, że od swoich maszyn wirusa nie złapie), bo szkoda byłoby by ta jednoosobowa fabryka wpadła w byle jakie ręce jak mogłaby przysparzać dobrobytu właściwemu spadkobiercy :wink:
1 Like
  • zdaje się, że w tym sezonie modne będą trumny ale jak się wirus rozkręci to trumny ustąpią urnom
1 Like