Zakupy PM

Chyba że to polski żyd :wink:

2 Likes

tak się stało

tak się stanie

Planuje ktoś weekend majowy w Estonii?

1 Like

marcowy.
Post must be at least 20 characters

3 Likes

wahania cen PM takie jakieś dziwne ale koledzy dyskutanci podnosili, że spadki wynikają z poszukiwania na gwałt płynności przez tych zalewarowanych

sztuką jest nie ulec pędowi stadnemu na zakupy Au i znaleźć moment, gdy ceny Au przestaną rosnąć a może nawet wrócą do poziomu sprzed paniki koronowirusa…

a już połączenie tego z tym, by “po taniości” kupić jakieś akcje czy EFTy, po tej rzezi, która się zaczęła w kasynach całego świata - ooo, to dopiero sztuka!

IT21 będzie zdaje się intensywnie kupować to co z tej rzeźni będzie do kupienia, bo wszak istota tradingu to “tanio kupić, drożej sprzedać” :wink:

2 Likes

Weź przytomnie skonfrontuj te dwa napisane przez Ciebie akapity.

Skoro jest zgrzyt na płynności, a jesteśmy w msm to my też chyba mamy zgrzyty?
No to za co niby mamy kupować? Za tę płynność której brakuje?

Grzecznie zauważę, że w mojej wypowiedzi nie ma sprzeczności między dwoma akapitami, tyle że napisałem to ze swojej perspektywy kogoś kto już, już chwytał za klamkę drzwi wejściowych do “kasyna” a teraz to sobie poczeka aż “noże przestaną spadać”

Ty zaś napisałeś swój komentarz z perspektywy osoby mocną siedzącej w środku procesów gospodarczych, a więc zależnej od tego co już się wykrzacza - i słusznie piszesz “za co niby mamy kupować?”

Nie ma więc błędu wypisanych przez nas sądach ale każdy napisał ze swojej osobistej perspektywy… :slight_smile:

1 Like

No to piszemy protokół rozbieżności.

Poza procesami gospodarczymi nie są nawet Keczua kiedy im się petrochemia wcina zbrojnie w krzaki.

Obiektywnej rzeczywistości więc nie ma z czego wynika że prawdy nie sposób poznać?
Zauważ że ceny & dostępność spada a spready skup/sprzedaż i giełda/fizyk się rozjeżdżają.

masz rację

chciałem po prostu opisać tę paradoksalną sytuację gdy;

  • na giełdzie spadki - czyli potencjalnie okazja do zakupów

  • a na PM wzrosty, przeplatane spadkami wynikającymi z poszukiwania płynności przez tych którzy PM mają a potrzebują cash

i poszukać Waszych opinii w kwestii optymalnego wykorzystania obu tych zjawisk

rzecz ciekawa, prawie jak te słynne kamienice w czasach schyłku Republiki Weimarskiej kupowane/budowane za nie tak wielkie ilości Au…

tłumaczyłeś mi to przy Woodfordzie ale pewne niuanse mi się pozacierały, jak się ma przed oczyma to 40 wyroków NSA (po 12 stron każdy), które przebiegasz wzrokiem w poszukiwaniu zmian kierunku wiatru podatkowego - to człowiek ma przeciążony umysł, spada zdolność zapamiętywania nowych informacji i zdolność przywoływania z pamięci informacji z przeszłości…

1 Like

Z pozoru, ale jednak nie. To iluzja wynikła z długoterminowego rozliczania we wspólnym mianowniku.
Jeśli zaczniesz wywalać z macierzy rozliczeń artefakty księgowy to nie ma powodu szukania waluty - poszukujesz rozliczenia fizyk na towar. Cała reszta to organizacyjna otoczka rozliczania nakładów i redystrybucji. Kontrakcja rynku to jego gwałtowna hierarchizacja na ostrej gradacji “mam teraz i mam jak dostarczyć”, a nie żadne “będęmiauuu” czy “kupisie”.
W grafie pozostaje Ci jedynie Ma, a wypada każdy Winien. Ot całe czary mary zawężenia płynności z powodu niefunkcjonowania waluty.

Jankesi grają powtórkę demoludów w dużej skali - wpędzą wszystkich do cashlesowego kąta i jedyną gotówką będzie USD. FED prevail - US pay.

Optymalne przeżycie bombardowania - w jednym kawałku, z możliwie kompletnym ciałem i siecią socjoekonomiczną.

Masz niewłaściwą fizjonomię aby tak kupować.

Pożeglowałem na fiskalne flauty.

1 Like

No, chyba pora na zakupy sie zbliza… Srebro po 12 USD.

Powodzenia, bo cena fizyka odkleiła się u dealerów w PL od kontraktów.

Może papik nie chce kupić srebra, tylko papier z napisem “srebro”.
Nic nie waży, miejsca nie zajmuje, łatwo to przewieźć na drugi koniec świata, a i nikt raczej nie ukradnie. Same zalety :wink:

2 Likes

nie tylko w PL. W Estonii sprzedają srebro po 17100 € za dwie skrzynki (cena z soboty), w Niemczech po 16900 € na vatmarży (cena z dzisiaj) za dwie skrzynki przy wycenie giełdowej rzędu 13 € za uncję srebra. Obydwie transakcje w formie wymiany gotówki za metal w dostawie natychmiastowej.

Rozjazd pomiędzy papierowym srebrem i srebrnym srebrem wynosi zatem jakieś 40%

Handlarze twierdzą że dostawy uzupełniające poziom ich magazynów są chwilowo niegwarantowane a poziom naporu klientów na ich kantorki uniemożliwia jakiekolwiek petraktacje co do wysokości ceny.

Atmosfera zrobiła się nerwowa, sprzedawcy PM zachowują się jak drzewiej za komuny: bierz albo spierd…

2 Likes

Miałem metale lokacyjne otwarte. Kangurki po 67zł rano i w pewnym momencie kurs srebra dalej spadał, a monetki poszły w górę do 70,5.

Ja tam zaryzykowałem. Cóż za różnica czy wtopię na metalachlokacyjnych.peel czy specustawą Mateo zamrozi banki / tak sam sobie będę winien, że trzymałem coś w banku.

1 Like

Ja widziałem po 65. Nie zdążyłem kliknąć zanim “skorygowali”.

1 Like

Przypuszczam, że teraz cenę ustalają @ / telefonicznie mając w zadku notowania i idąc za przykładem nie ma co już patrzeć na wykresy notowań. Na GPW leje się krew. LPP może zdechnąć, ale PKN raczej nie. Wydaje mi się, że kto ma bezuzytecznie w banku, to powinien przeskoczyć na jakieś udziały. Albo trzymać gotówkę, przy czym chcę zauważyć, że po mojej stronie przedmieść Warszawy gdzie mieszkam - szybko pustoszeją bankomaty. Wracając po pracy już są czerwone monity. A po tej stronie gdzie pracuję - to widzę przez okno, że kolejki nie ma, ale ruch jest.

Edit: poszedłem sprawdzić: ruch jest, bo na bankomacie jest ekran, że gotówki chwilowo brak.

1 Like

Jak Ci ktoś sprzeda za tyle to też wezmę^^

Co innego widzę, co innego słyszę - jak za komuny.

W mięsnym wywieszą orła?

nie było czasu żeby nawiązać normalne stosunki handlowe. Był młyn. Klienci szturmowali sklep, spread walnął w sufit a jego właściciel podsumował tą szaloną sytuację tak:

https://tavid.ee/en/prices-of-currency-gold-and-silver-in-emergency-situation/

Podczas mojej bytności w tym kantorku w sumie cztery skrzynki srebrnych monet zmieniły właścicieli plus kilku drobnych klientów wyniosło około połowy piątej skrzynki kupując srebro tubkami.

ProAurum zamknął wszystkie swoje filie.

Wniosek: wymienialność papierków na metale została administracyjnie zawieszona.

3 Likes

Wymienialność na ołów utrzymuje się po kursach sprzed pół roku, ciekawe, jak długo jeszcze.

1 Like

Ale pytasz o kursy, czy wymienialność?
Bo w PL, to są raczej dobra luksusowe. Mało kto kupuje, bo jak na polińskie warunki, to nie jest tanie hobby. I w takiej sytuacji, jak dziś, to raczej artykuły pierwszej potrzeby wybijają wyceny, a te drugiej potrzeby (“luksusowe”) - nie.
Tylko podaż się może urwać, a wtedy wycena przestanie mieć znaczenie.

3 Likes