Basel III by @BartArt

naród != język.

Przejedź się na bawarską wieś: żaden z mieszkańców nie odpowie że jest Niemcem.
Bajuwarem tak - Niemcem w żadnym wypadku.

3 Likes

Raz w Schonau am Königsee byl cyrk i widze jeden stoi i wyglada na Niemca. Pytam go - Sprechen Sie deutsch? A on malo mi nie wyplacil prostego prawego klnac ze on nie jest zadnym pier…onym Niemcem, on jest Bawarczykiem!

2 Likes

Źródła?
Dopisane dekady po faktach?

1 Like

Mi to coś się zdaje, że koledzy to wyważaja otwarte drzwi. Podstawa obrotu kupieckiego zawsze był weksel i prawo wekslowe jest bardzo precyzyjne w tej kwestii. Wekslem można handlować, zastawiać go, trasować itd. Na wekslu można dopisać słówko “efektywnie w złotych krugerandach”, “efektywnie w złotch dukatach” itd. Na dodatek istnieje w miare wiarygodna strona trzecia, która może niezależnie od uczestników ryneczku w Kopanicy potwierdzać podpis na wekslu.
Jak weksel wyglada, to każdy widział. Taki wydrukowany do pdf lub xml weksel można podpisać za pomocą podpisu elektronicznego (drożej) lub wykorzystac do tego aparat państwa polskiego i jego podpis zaufany (taniej).
jest podpisany weksel? Jest! No to i jest zobowiązanie. Teraz wystarczy zorganizować sieć, gdzie brzdęki można zamienić na zobowiązanie, a zobowiązanie wekslowe można będzie zamienić na brzdęki - w srebrze i w złocie.-)
Jakby ktoś chciał sobie podpis poćwiczyć, to tutaj:

Można też stosunkowo szybko zbydować taki system samodzielnie w dowolnym miejscu bazując na “ojcach założycielach”, których podpisy elektroniczne potwierdzi notariusz - w różnych jurysdykcjach jest różnie - a ci będą podpisywać klucze zaufane uczestników i dokumenty ulokowania w magazynie depozytu na okaziciela. Każdy depozyt powinien być znormalizowany, np do 1oz srebra i do 0.1 oz złota, tj wystawiamy na każde zdeponowane 1oz złota, 10 kwitów depozytowych po 0.1oz, a na każdy zdeponowany 1oz serbra, 1 srebnry kwit depozytowy
Jeśli kwit = weksel, to takimi podpisanymi wekslami można obracać.

2 Likes

Czas jakiś temu opublikowałem tutaj trzyczęściowca pod tytułem ‘gospodarka = barter + zeszyt’. Czytałeś ?

3 Likes

Czytałem. Zeszyt jest OK, ale na zobowiązania za drobnicę i na drobne kwoty. Poza tym zeszytu nie zastawisz, a weksel możesz zastawić lub nim zapłacić. Weksel, to taki “prywatny pieniądz”. Zeszyt, a nawet dwa już takim nie są. Dodatkowo weksel podpisany elektronicznie łatwo się wymienia i łatwo jest śledzić jego drogę od powstania (zamiana brzdeku na weksel) do zamiany na brzdęk.

3 Likes

Wtedy może być wyłącznie w peelenach.
Dużo obracałeś wekslami?
Takim siedmiocyfrowymi?

To jest wuzetka.

Innych nie mamy.

To mamy ogarnięte - koledzy płacą za siebie wzajem, a później rozliczają.

Ale weksel jest wtedy imienny, a my chcemy anonimowo.
Anonimowy trasat?

1 Like

>Dużo obracałeś wekslami?
>Takim siedmiocyfrowymi?
Wystarczajaco duzo, żeby prawa wekslowego nauczyć się na pamięć, ale tylko tego w Polsce.-)

Pierwsze primo - weksel nie musi byc w PLN, a słowo efektywnie oznacza, że zobowiązania NIE MOŻNA zgodnie z prawem zamienic na PLNy.

Ale weksel jest wtedy imienny, a my chcemy anonimowo.
Weksel może być na okaziciela, wtedy jest anonimowy. Aby jednak śledzić taki weksel, to potrzeby jest rejestr wekslowy, tj informacja, kto na daną chwilę jest włascicielem weksla. Weksle elektroniczne inaczej mogły by się mnożyć.-) Trzecia strona transakcji, nazwijmy go magazynierem, potwierdza, że wyrejestrowała weksel z portfela X i rarejestrowała go do porfela Y. Wymaga to trzech podpisów - obecnie posiadajacego weksel (że go oddaje), przyjmujacego weksel (że zgadza się go przyjąć) i magazyniera, że to potwierdza.

1 Like

zeszyt to zeszyt a zobowiązania to zobowiązania. Jedno to narzędzie do rozliczeń a drugie to forma rozliczeń. Jedna z wielu.

stan konta wyraża saldo w prywatnym pieniądzu. Próbowałeś podzielić weksel i zapłacić jego dwoma połówkami za dwie dostawy dwóm kontrahentom ? Albo skleić potem te dwie połówki i użyć całego weksla trzymającego się na plastrach ?
Bo u nas takie numery przechodzą bez problemu: dzielimy i łączymy ten dług wedle własnego widzimisię a do tego zużycie plastrów mamy na zerowym poziomie.

zapisy są takim prywatnym pieniądzem jak najbardziej. Bo wymagają dwustronnej a do tego dobrowolnej akceptacji.

Walutę niepodpisaną elektronicznie wymienia się jeszcze łatwiej: logujesz się + przelewasz. Od decyzji “przeleję” do przelewu wykonania (łącznie z zalogowaniem) potrzebuję poniżej minuty.

A po co komu ta wiedza ? Podsłuchowywać się zachciało ? Biznes lubi ciszę, rozliczenia ją kochają.
Transakcja dwóch stron to sprawa dwóch stron transakcji.

1 Like

To się różnych rzeczy nauczyliśmy. Bo ja z tego to ten… egzaminy zaliczałem żeby uprawnienia dostać^^
Bo takie czasem są wymogi, żeby coś tam sobie otworzyć.

Można - nawet nie ma innej możliwości. PŚP do umarzania zobowiązań w Polin jest PLN i jak pójdziesz z wekslem do sądu to jedyne co może Ci sąd orzec to jest umorzenie weksla, i jedynym środkiem jest PLN. Nic więcej sąd w sprawie weksla w Polin nie może.
To się nazywa w danej jurysdykcji uniwersalny środek umarzania zobowiązań^^

Trasa na okaziciela co prawda funkcjonuje jako żarcik i się stosuje, ale to w ramach robienia sobie kpin z lewa.

logujesz się + przelewasz. Od decyzji “przeleję” do przelewu wykonania (łącznie z zalogowaniem) potrzebuję poniżej minuty.

Aaa.-) Bo ja myślałem, że wy chcecie poza systemem. Ale jak w systemie, to ja tylko tak sam ze soba gadam.-)

A po co komu ta wiedza ? Podsłuchowywać się zachciało ?

Jak jesteś w systemie, to jesteś podsłuchiwany, nagrywany, śledzony - wpisz co tam chcesz.

W proponowanym systemie zapis - kto jest obecnie właścielem weksla/weksli jest potwierdzeniem przeniesienia prawa własności i sa tylko dane - skrót do weksla (bo weksel jest u właściciela weksla), podpis tego co wydał weksel, podpis tego co weksel przyjał, podspis strony trzeciej, że była, widziała stan faktyczny taki jest. Historii nie ma. Po umorzeniu weksla, tj zamiana weksla na brzdęki, cała historia znika, bo jest już niepotrzebna, bo weksla nie ma.

Weksel to zobowiązanie, brzdeki to brzdęki, a sistema, to sistema. My tu mylić różnych systemów walutowych nie możemy. Mi to wszystko jedno, bo przeciez mnie nie ma.-) A wy będziecie mieć nic i będziecie szczęśliwi? Czy może zbudojecie sobie własny świat, oparty na brzdękach.-)

1 Like

Z efektywnym wekslem do sądu w Polsce nie chodziłem, no by my tutaj, na wsi, mamy taki sąd koleżeński.-) w zupełności wystarczał, jak na razie.

1 Like

właśnie to robimy. Młyn jest taki że nie wiemy kto komu ile i za co wisi. Czyli standard w rozliczeniach.
A potem człowiek zerka na stan kont i już widzi ile ma, ile winien, ile ma mieć oraz kiedy bo mu to zeszyt policzył, z dokładnością do jednego kwartału. To działa.

1 Like

Nie ogarniasz.

Już zbudowaliśmy.
Chińczyk nie walczy z MFW, Chińczyk zakłada własny.

2 Likes

i dlatego wlasnie trzeba sie od Aszkenazyjskich uczyc - oni maja swoje diaspory.
Swego czasu moja matka byla w SE w latach 90tych jako au pair. No i bawila dzieci u Aszkenazyjskich.

No i potem jej u innych z diaspory zalatwiali. Smieszne raz bylo bo bawila dzieci a na wizyte do aszkenazyjskich przyszla szefowa urzedu migracyjnego w Göteborgu wtedy… No i biurwa widziala ale slowa nie powiedziala.

Jakis miesiac pozniej byla moja matka po przedluzenie wizy i jakas biurwa robi problem. Nagle otwiewraja sie drzwi, wychodzi szefowa, patrzy na pracownicobiurwe i mowi jedno slowo - i problem sie odproblemil.

4 Likes