EOL dla banknotów CHF ósmej generacji

Sprawdzilem przed momentem, ze w serwisie reuters byla o tym wiadomosc 28 kwietnia o 10 rano.
Reutersa czytam codziennie, ale jakos tej wiadomosci wtedy nie zauwazylem.

Ciekawe czy inne kraje pojda tym sladem, przykladowo uniewazniamy papierowe $ starsze niz 10 lat. Wymiany mozna dokonac w Fed NY ( niezbedna wiza + certyfikat )

2 Likes

Dzięki, @gruby! Udało się wymienić makulaturę z portretami górali na makulaturę z portretami Polan i Litwinów. Radosna nowina o postępie w sztuce figuratywnej nadal nie do wszystkich kantorów dotarła.

A to miał być mały fiat na niewzbudzające przechowanie płynności tam, gdzie cywilizacja barbarzyństwu niechętna. I gdyby nie z.se, to bym na tej płynności popłynął. Nie pływać fiatem, lekcja do zapamiętania.

5 Likes

Frank zwyczajnie zdelistowany jak ordynarny, martwy altcoin ^^
Na bitkojnie taki numer by nie przeszedł.

2 Likes

Jednakowoż wolę specyficznie poukładane protony i neutrony niż zera i jedynki.

3 Likes

Podczas wypadu poza jaskinię cyferki są bardziej poręczne, kufer wszędzie targać trochę ryzykowne. Azjata też za zera i jedynki towar wysyła. Zakupy chyba wypada czasem zrobić? Monety listem wysłać, to chyba nie jest zbyt bystry pomysł?

3 Likes

Ale dlatego, że ufa iż stoi za nimi poukładana materia gdyby łun co zamawiał.

Hawalarem wysyłam - działa.
Dwa boxy w plecak to jego granica wydolności, ale tylko dlatego, że jeszcze nie wynajął do tego ogra.

1 Like

Na więcej nie pozwalają mu przepisy UE - pracownik może przenosić maksymalnie 32 kilogramy.
Powyżej to widlak i palety.

3 Likes

Na szczęście to przedsiębiorca - może więcej^^

3 Likes

Prowincja/Radom/ przyjmuje, każdą ilość serii 8, coś tam słyszały , ale nie mają info od banku, to póki co skupują

3 Likes

“Coś tam słyszały…”
Piękne !!!

2 Likes

Ech, u nas zawsze większość opóźniona… :slight_smile:

2 Likes

W W-wie, niestety nie udało mi się znaleźć kantoru/banku, który by przyjmował 8th gen. Mało tego pani w jednym oddziale Citi (Q22) powiedziała, że obecnie żadnych CHF’ów nie przyjmują bo dostali też info, że jakaś seria z “nowych” też jest wycofana, a oni jeszcze nie wiedzą, która to seria…więc, “dmuchają na zimne” i nie przyjmują w ogóle.

2 Likes

może chodziło jej o banknoty o nominale 500 € ?

2 Likes

może chodziło jej o banknoty o nominale 500 € ?

Nie mam pojęcia. Pani była niedoinformowana i gdyby nie jej kierowniczka możliwe, że udało by mi się wpłacić na konto, te “kilka” ciepłych kartofelków.

2 Likes

Na wstępie witam wszystkich tutejszych Chąśników i śpieszę donieść, że popytałem tu i ówdzie w temacie zbycia przeterminowanej helweckiej makulatury i do tej pory ustaliłem co następuje:

  1. Tavex (odział w Warszawie) skupuje CHFy 8-mej serii w cenie -5% od aktualnego ichniejszego kursu. Istnieje też opcja wysyłki pocztą i przelew na konto, ale to na własne ryzyko.

  2. Sieć kantorów Promes skupuje po aktualnym kursie CHF do 21.05.2021 (bez możliwości negocjacji ceny jak w przypadku makulatury będącej (jeszcze) w obiegu).

W innych kantorach do których dzwoniłem, albo nie przyjmują, albo jeszcze się namyślają co zrobią. :slight_smile:

3 Likes

Taves w tym wypadku ma nieistotne ryzyko. Operują przesyłkami wypchanymi papierem w obie strony. Mają u mnie bardzo dobry sicial score. Choć kuleją na czasie jeśli chodzi o załatwienie coś między oddziałami (potrafi miesiąc zlecieć).

1 Like

Millenium ponoć bierze 1:1

2 Likes

Gwoli uzupełnienia dorzucam garść szczegółów odnośnie wymiany w SNB za pośrednictwem poczty:

  1. Nie ma żadnych limitów kwotowych wymiany (również dla uslanderów).
  2. Ze swojej strony nie kasują za przelew.
  3. Czas oczekiwania na przelew to 4 - 6 tygodni od momentu dostarczenia makulatury.

Jedynym problemem mogą być masochistyczne skłonności posiadacza makulatury objawiające się kompulsywną potrzebą zadeklarowania przesyłki wypełnionej papeterią jako “wartościowa”. Limit wartości takiej przesyłki z PL do CHF to 1000 SDR, więc przy większych kwotach wysyłanie zawiniątek po ~1200 CHF będzie upierdliwe. A do każdej takiej paczuszki dochodzi jeszcze wypełnianie biurwich świstków celnych… Ale jak wspomniałem - jest to opcja dedykowana dla masochistów wpisujących każde znalezione “pisiąt” groszy do PITa. :wink:

2 Likes

Dzwoniłem do Millenium, niestety nie przyjmują.

2 Likes

Czyli plotki. Akurat tą informację dostałem od kantoru “C”, dolnośląskie.

2 Likes