Jak to z tym 5G ma być?

a swoja droga.
koncert zyczen,
Wincyj G. 6G

2 Likes

Miliony much nie mogą się mylic^^

1 Like

Nie wiem skąd te dane porównawcze co do sieci 5G vs 6G, ale zastanawia mnie pkt. odnośnie ilości zagęszczenia urządzeń na km2. Jeżeli na 1km2 ma być 1 milion to może masz dane porównawcze o faktycznej sile nadawania tych anten i potencjalnej długości fali…
Nie wiem na ile jest to prawdziwie ale Plus chwali się zasięgiem 5G https://www.plus.pl/mapa-zasiegu w takiej stolicy, a ja nie widzę anten na lataraniach w takiej ilości, żeby to się faktycznie miało taki zasięg… czy te wielkie maszty z antenami lub nadajniki na budynkach mogą mieć większą silę nadawania sygnału czy to tylko marketing ?

2 Likes

Ale interferencji nie policzysz żebyś na głowie stanął. Możesz ją jedynie numerycznie estymować, a i tak będzie to bardzo grube przybliżenie.

Masz limit mocy anteny. Silniejszego sygnału niż nominalnie dopuszczony nie wolno Ci puścić i na to są paragrafy. Nie znaczy, że się nie da, ale po prostu nie wolno bo będziesz innym psuł zabawę.

2 Likes

ilość buzzwordów w tej tabelce właśnie to by sugerowała (Holographic Communication, WOW). Widziałem real life testy, gdzie sygnal wysokiej częstotliwości (5g) siadał nawet kiedy się kartkę papieru wstawiło między nadajnik i odbiornik

1 Like

mylicie wiele rzeczy a zwlaszcza z Polkomtelem.
obecnie nie ma w Europoe za duzo 5G w standardzie SA. To w zasadzie analogia historyczna - ile jest miejsc w PL gdzie macie w LTE Advanced pasmo 2600Mhz? A ile stacji eNodeB pozwala na pelna agregaje 4 pasm ( 4 CA ? ) - Orange na przyklad wylacza pasma pojemnosciowe na noc, Polkomtel obecnie tez wylacza bo oszczedza prad.

Pasma 3,8GHz do 4,2 jeszcze w PL brak. Ale ma byc w tym roku podobno juz przetarg. Pewnie bedzie kasa potrzebna na wybory to bedzie.

To 5G co jest teraz w PL to proteza - kombinowanie z Dynamic Spectrum Sharing aby wyciac troche pasma radiowego na potrzeby protezy 5G. Jako ze mniej ludzi ma smartfony 5G (jeszcze) to im jakos dziala. Ale teraz przeciez Shitomi Realme i inni robia tanie 5G smartfony wiec…

Pelne 5G bedzie w standardzie SA w wyzszych czestotliwosciach. Fizyki nie przeskoczymy. A jak bedzie z samym prolemem adresowania malych femto i pikokomorek? Wszystko sie da…ale jak jest z wdrozeniem standardu IPv6 po stronie operaorskiej i klienckiej? Ile to kosztuje i jak wyglada przesiadka? Bo przeciez kazde urzadzenie bedzie musialo miec adres IPv6…dosyl zasilanie etc. Serwis…

Czy to nie bedzie dosyc droga zabawka i wyspy 5G Standalone na poczatek a potem…to samo z 6G ?

3 Likes

Wiodący telekom w Szwajcarii się na IPv6 wyłożył. Niby wspierają ten protokół ale tylko kiedy weźmiesz prekonfigurowany router DSL w pakiecie z łączem. A jak router jest prekonfigurowany to szanowny kliencie nie wolno Ci zmienić nawet hasła we własnym WLANie, że o jego nazwie nie wspomnę.

Efektem tego Ty płacisz za łącze DSL z routerem bezprzewodowym a Twój operator stawia sobie w Twojej lokalizacji swój własny punkt dostępu na Twój koszt.

Bo jak chcesz własny router podpiąć do łącza na własnych ustawieniach to niestety operator nie zapewni Tobie wsparcia.

czyli trzeba będzie odwracać się ze szpiegofonem względem masztu w taki sposób żeby własny łeb nie blokował transmisji. Wot przodująca tiechnika radziecka.

To je miś na miarę możliwości.

2 Likes

Będzie, tak samo bylo UMTS czy HSDUPA. Tylko wtedy odbiorniki byly na wznoszącej, a teraz gap do offeringu operatorskiego jest zasypywany przed offeringiem^^

Jak z kazdym cargo cultem na poczatku - musisz umić wystrugać se sam.

3 Likes

Operator killuje po MAC. To nie UE. W UE maja biurwe jak nie chcą neutralności technologicznej.

W CH masz prekonfigurowane firmware gdzie nie zobaczysz wielu parametrów

1 Like

miałem całe dwa dni. W pierwszy dzień rozpakowałem, podłączyłem i zacząłem rzucać panienkami.
Na drugi dzień zapakowałem i odniosłem.

Po czym kupiłem sobie hardware sam, zmieniłem operatora (z dużego na małego ale za to rozgarniętego) a później jeszcze kilkukrotnie odbierałem telefony od konsultantów dużego zaczynające się od “co się stało ?”

Jeśli firmę stać na konsultantów ale nie stać jej na techników to ja nie chcę mieć z taką firmą do czynienia. Strata mojego czasu.

3 Likes

Ale jak powszechne - większość “guspodarki” opiera się na kręceniu ozorem.

2 Likes

Ale jak to w gospodarce jest? Tańsze wypiera lepsze?

Klienci chcą nic tanio. W black drodzy kupujesz po GPON 10Gbit/10Gbit za 29,90CHF i dostajesz router Zyxel AX7501-B0 warty w detalu 377.10 CHF który po 24 miesiącach jest Twój.

Zakładając ze oni kupują za 50 procent…

To maja około 8 CHF miesięcznie kosztu routera jesli kosztujenich 50 procent. Szwajcaria jest mała i nienoodejrzewam ze maja go taniej niż 80 procent detalu.

A gdzie koszty dzierżawy linii. Prądu, personelu,peeringu.

Może dlatego jak odpalam sobie speedtest.bellwu.net i na swojego raida zasysam 6 x 1000Gb to mam telefon od operatora ze albo koniec zabawy albo problemy w sądzie …

Salt Suisse czyli dawne Orange Szwajcaria podpina bodajże 64 juserow pod GPON.

Komuś przeszkadza? Jest tanio.

3 Likes

Czy gdzieś ipv6 działa?

2 Likes

Taaa… @gruby próbował się podłączyć do swojej strony przez svenski internet u mnie i naszły go zgryzoty. Więc coś tam poprawił u siebie.
ipv6 powoduje raczej, że pewne rzeczy nie działają^^

2 Likes

Znam trzech dostawców którzy opanowali ipv6 w CH:

  • iway,
  • init7,
  • salt (dla klientów biznesowych).
1 Like

No ok, rozumiem, przykład z podwórka. Strzelam, że SV będzie tu wiodła prym.

Ale taki tech żeby realnie działał musi mieć szeroka implementacje, rozumiem, że to jest konieczność bo 256**4 ma swoje ograniczenia gryzące w dupę.

Ale na dzień dzisiejszy jedyni użytkownicy w PL których znam to ludzie którzy biją mnie wiedza techniczna na łopatki i z ich opowieści wynika, że to masochistyczne hobby at best (tunele ipv6 bodaj, tbh nie robiłem sobie tej krzywdy żeby się z tym kopać)

I tak, nie działa. Brzmi jak problem jajka i kury ale proszę o poprawienie bo się nie znam.

4 Likes

po przetłumaczeniu na język polski: “nie mamy wystarczająco rozgarniętych techników żeby zaoferować IPv6 natywnie”.

1 Like

No bez jaj, pół Polski jest na IPv6 od prawie dekady. Większość ludzi siedzi nawet o tym nie wie. Największe problemu pamietam miało UPC przy przełączaniu, ale to firma gdzie burdel jest wpisany w krwiobieg, to nie dziwota.

3 Likes

wrzucam screenshota z jednego z laptopów. Prezentuje on konfigurację bezprzewodowej karty sieciowej.

Laptop przypięty jest wlan-em do aktualnej generacji szpiegofona produkcji handlarzy jabłkami. Szpiegofon przypięty jest łączem 4G do back-bone’a wiodącego szwajcarskiego dostawcy internetu, obecnego zarówno w sieci mobilnej jak i stacjonarnej.

Kto na tym screenshocie znajdzie IPv6 temu postawię w Czechach piwo.
“scope link” się nie liczy bo to tak jakbym próbował łączyć się z internetem wysyłając pakiety do 127.0.0.1

2 Likes

Jeśli odwołasz się portem do stacji dyskietek i jest to laptop Chucka Norrisa to dostęp do internetu gwarantowany z możliwością edycji bez ograniczeń^^

3 Likes