Kryzys a inwestycje w elektroenergetykę

Siemens i paru innych producentów transformatorów też robi takie dławiki.
Problemem jest, jak zauważył @impeer, politbiurwa… i miejsce do ustawienia takiej kury znoszącej złote jajka…

1 Like

Obecnie już nie. Podpadli i muszą bulić.
Biznes robi brutalny decoupling z polityką (obecną agenturalną) i pompuje swoich nowych.
Nawet w Chinach jest to problem dla władzuchny w ramach frakcji.

Która tej zimy może nie zaspokoić ludu głosującego ze wszystkimi tego konsekwencjami.

1 Like

Z dupy i nie o ropie ale gdzieś chciałem wrzucić bo ciekawe - nie zdawałem sobie sprawy z tego, że jest aż tak źle.

2 Likes

popatrzcie na to…

oj chyba zamelduje sie w BMC…chyba sie zarejestruje tam…Na Downing Street najwidoczniej srogie piguły maja.

3 Likes

Kasa na receptę - ile łapówki?^^

3 Likes

Waszmości, ale to co oni robią to się przecież w pale nie mieści ! Gdzie powaga urzędu? To w imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce…

3 Likes

Może przestało wschodzić i zapanowała ciemnota.

4 Likes

Bezkrólewie jest teraz, ale jak balują, to każdy przynosi swój własny alkohol.
Boris Rules.

3 Likes

Typowe zaniedbanie publicznej infrastruktury przez lata obliczone na prywatyzację w odpowiednim momencie…

1 Like

Bo to trzeba mieć fantazję, żeby na takie pomysły wpaść… przyznam, że mnie zaskoczył i rozbawił ten news :wink:

1 Like

TikToki oglądaj kolego, TikToki są śmieszniejsze od gazet.
Zobacz jak Blue poniża biurwę.^^

Buzzwordy, clickbaity, gra na emocjach, napiszą cokolwiek by przyciągnąć atencje.
Klikalność durni to towar, trzeba sprzedać reklamy i metadane.

2 Likes

https://businessinsider.com.pl/biznes/rekordowe-ceny-pradu-poraza-polskie-firmy-czeka-nas-lawina-spektakularnych-likwidacji/b2syb3b

Aż 81 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że z uwagi na spodziewany wzrost cen energii jesienią będzie musiało podnieść ceny oferowanych produktów o kilkadziesiąt procent.

Natomiast w pełni biznes odczuje podwyżki w 2023 r., kiedy rachunki za prąd mogą wzrosnąć kilkakrotnie.

OK, mamy tu troche ludzi z kasa i fantazja. Wydaje mi sie ze jest okazja spekulacyjna.

Szukamy czegos co

  1. Albo jest kilkukrotnie mniej energochłonne niż to co sie teraz stosuje w produkcji czegoś absolutnie niezbędnego z czego nikt nie zrezygnuje (maszyna do gastro, przemyslu spozywczego, przetworstwa mleka, taki basic shit) a teraz jeszcze inwestycja w wymiane obecnego sprzetu sie nie kalkulowała

  2. Da sie zastockowac na powiedzmy 12mcy, musi byc produkowane lokalnie, tez nikt z tego nie zrezygnuje i jest bardzo energochlonne (ale wyprodukowane po cenach prądu jeszcze z 2022). Nie wiem, papier?

Dobre agregaty? @3r3

Bo moze sie oplacac leciec na ropie? Ile musi kosztowac prad zeby przy dieslu 10pln kosztowalo to tyle samo za agregatu i jakiego? Przyklad?

2 Likes

Wlasnie agregaty minimum 7,5 kW poprosze, diesel i …trojfazowx musi byc.

2 Likes

Robisz cos w tym kierunku? Cos polecasz?

2 Likes

trzeba znaleść klienta^^ który ma moc przyłączeniowa dużo mniejsza od umownej ( w sensie może ja zwiększyć bez problemu…) i jednocześnie ma na 2023 podpisany kontrakt w cenie powiedzmy 400 zł/MWh…^^ wszystko jasne?^^

2 Likes

Mnie się wydaje, że rejony gdzie są elektrownie mogą ogłosić autonomię wobec EU i podetrzeć się oczekiwaniami na wykup limitów CO2.

Mój jest od kilku miesięcy po remoncie.

Od dawna się opłaca lecieć na opałowym.
Wszak generator prądu to instalacja grzewcza. I jesteś na legalu.

Z litra ropy wyjmujesz około 6 z groszami kwh w najbardziej rozpustnym generatorze wojskowym jaki miałem (wszystkei inne są przy nim ekonomiczne).

Na rynku hurtowym płacisz na następny 2pln/kwh. Czyli 1/5 litra, czyli z litry w elektrowni wyjmiesz jakieś 5kwh.

Jak przy fabryce stawiasz 120 czy 600kw to masz jeszcze lepszą ekonomię. Tam z litry wychodzi jakieś 10-12kwh.

Wiem do kogo zadzwonić, ale łun to wdrożył już lata temu po moim artykule^^

A opłaca im (dostawcy) się zerwać kontrakt i zapłacić umowną?

2 Likes

Grzecznościowo zaznaczę, że cały ten interes z generatorami opiera się na tym, że w prundzie jest dużo podatków, w tym opłaty za emisję co2; w dieslu ze stacji jest też dużo podatków; a w opałowym podatków jest mniej i na tym się zasadza cały ten interes od lat.
To już dawno jest oderwano od kosztów zasobowych - opłaty za prund czy diesla zawierają głównie podatki. Sama energia to pikuś w tym zestawieniu.

Problemem jest tu wyłącznie administracja, a nie jakieś tam Putusie i wojny z okolicznymi oligarchami sojuza.

Czy stać nas na żywą biurwę i martwego konia? Czy stać nas odwrotnie?

2 Likes

Jak na razie takich pomysłów nie ma…trzeba korzystać^^

2 Likes

Toyota prius na LPG?

Ponoć w Londynie flota taksówek ma przejśc na full elektryk i bedzie duzo prius w lpg do sprzedania tam, jakby kupic 20…

2 Likes

Ale @3r3 jaki producent agregatuu dla domu. Proton polska?

2 Likes