Pieniądz, waluta i kursy wymiany @gruby

piszesz o zamówieniu za zaliczką ? To jeszcze nie kredyt, to smarowany kompensacją częściową kontrakt futures.

coś się zbiera na horyzoncie najwyraźniej.

mój też nie. No ale się uparliście że to jakiś kredyt jest. A to pożyczka z niezerowym ryzykiem i dodatnim kawałkiem czasu pomiędzy pożyczeniem i rozliczeniem.
Jest kurs wymiany, jest czas zwrotu, jest marża żeby się pożyczającemu chciało, jest ewentualnie jej zabezpieczenie.

da.

żeby odróżnić pożyczkę od kredytu. Jedno jest halal a drugie haram.

2 Likes

Piszę, że producent włóczni udzieli kredytu towarowego jaśnie panu w zbożnej potrzebie gdy ten chce sponiewierać innego jaśnie pana. A pan zapłaci jak po żniwach.
Ten drugi też, bo w sumie to dlaczego taki dobry interes miałby się skończyć? A niech się dzbany młócą^^
Przecie jak ich nie uzbroję to się nie pobiją. No to muszę obu dzbanów skredytować?

Wreszcie! Już padały podejrzenia o towarzystwo wzajemnej penetracji.

No nie - ja panu na żołd nie pożyczę, ja tylko te włócznie bo je robię.

W zarząd jaśnie pan da wioski i jakoś to sobie wyrównam^^
A może i kopalnie, lasy, może nawet jaką komorę celną^^

Aj waj! Przecz z formali(z)nami! To tylko psiuje intereś!
My sje umówili, tam ziadne haram nie bylo.
A że była drobna dywersyfikacja no to przecież kupiecka rzecz^^
I kreowanie rynku.

1 Like

Sfinansować im bęcki w zamian za udział w łupach. Pożyczasz im włócznie - odbierzesz łupy.

To że zwrot odbędzie się w innym towarze niż pożyczony nie ma nic do rzeczy - wymienicie się wzajemnie na towary/usługi: barter przeciągnięty w czasie za odszkodowaniem.

… na wymianę towaru na towar. Z wkalkulowanym opóźnieniem i zapłatą za to opóźnienie. Dlatego halal.

Ał Łach łaskawie spogląda na wiernych powiększających szeregi wiernych.

2 Likes

Przecież nie po to uzbrajasz obu aby łupili, bo gospodarkę popsują.
Uzbrajasz ich pod dochody z ziem, cła, myta, lasy, rzeki i kopalnie.
Przecież nie będziesz od dzbana wymagał płatności tylko na początek żeby dał prowadzić komory celne, pobierać myta. Uzyskasz przewagę konkurencyjną po obu stronach i rozwiniesz bezkonkurencyjny handel. Później się zadłużą to poprowadzisz im kopalnie. A że już nie masz cła i myta to sam rozumiesz - hutę się zrobi, kuźnice, odlewnie. Znowu prawo do rzeki za darowanie długów weźmiesz - transport gross Twój.
A na sam koniec zaproponujesz, że będziesz w swoich warsztatach Dzbanowi Siódmemu Urodziwemu tę monetę bił, a żeby mu się dobrze na rumaku siedziało jako na posągu dziadka, który ufundował Twój pradziad w szczodrości swojej dla rokującej dynastii to mu jeszcze zorganizujesz bank centralny i będzie mógł się zadłużać do woli^^

A czekaj… to już było. To tak zrobili.

Objaśniam sens kredytu - pan zostaje niewolnikiem i nawet o tym nie wie.
A jak wie to trzeba rozwiązać problem.

Oraz redukujących pogłowie pozostałych.

2 Likes

a to zależy pod skrzydełkiem którego z nich operuje Twoja znienawidzona konkurencja.
Bo jeden z oponentów może dostawać włócznie schodzące z nocnej zmiany, pechowo oczywiście.

joint venture. Ty dostarczasz narzędzi, oni wykonują usługę podbijania ziem a fruktami się podzielicie zgodnie z umową i zainteresowaniami.

never touch a running system.

2 Likes

Nie po to uzbrajasz obie strony aby któraś wygrała.
Tylko po to aby obie płaciły odsetki^^

1 Like

sprawdzone przez Mayer Amschel …^

1 Like

Z przyjemnością:
ery przemysłowej = pracuj albo zdychaj z głodu, tudzież “dawaj kase albo wpier…”
postprzemysłowej = masz tu kasę i nie strzelaj do policji
W feudalizmie po prostu nie ma żadnych pośredników: sądy, władza, wojsko, siły policyjne, wielki kapitał to jest ten sam jednoosobowy rycerz na koniu.
Z resztą dlatego tyle razy w tekscie podkreślałem rolę “formalny”. Generalnie różnicowanie ustrojów o praktykę nie ma sensu, bo wszystkie wyglądają tak samo, jak mówi Dijkstra: https://youtu.be/XNqTrW5rot0?t=190

a gdzie tu wymiana?

Jakby tak było to by wygrało Ag a nie Au:)

ja wysoki sądzie nie mam żadnej głowy, a co dopiero głowicy!

2 Likes

A wojna iracko irańska? Ten numer jest grany od głębokiej starożytności.
Przemysł wydobywczy musi zapewniać wydobycie dobra z homo rzekomo od momentu kiedy miesza cynę z miedzią.

Dalej nie dostrzegam różnicy. Nie zapłaciłem reketu, kapitan państwo się dowiedział i targa mnie milicja kapitana do oskarżyciela kapitańskiego przed kapitański sąd do kapitańskiego lochu na czas wyznaczony przez kapitana państwo.
Gdzie pośrednicy? Ciągle występuje ten sam ciemiężyciel.

A* mówi Dijkstra^^
Znajdź drogę przez labirynt kapitana.

Wymiana energii potencjalnej wody, której mi się ze szczelin nie będzie chciało wyciągać na energię chemiczną ropy, którą pozyskam w postaci mocy na wale wychodzącym silnika.

Opowiadasz o relacji wielkości fizycznych i przypisujesz je homo sapaczom jako osiągnięcie. A to zagadnienie ścisłe i nie potrzebuję do tego zachowań stadnych. Natura robi tak samo. Możesz sobie nawet gluona na bozona wymienić i jeszcze wyda resztę.

Albo muszelki na plaży?

Kacie! Przeprowadź dowód^^

2 Likes

minus koszty perswazji. Co czyni wymianę nieopłacalną. Na razie.

2 Likes

Tis so beautiful. :smiling_face_with_tear:

1 Like

Cieszy mnie że ktoś zrozumiał żarcik.
Gdyby zrobić ankietę dla publiki to jaki procent populacji by połączył kropki?
Bo Dijkstrę to teraz większość kojarzy z wiedźmaka? A to że Andrzej wziął nazwiska i historie znanych osób zmieniając połączenia to już nie bałdzo?

2 Likes

Na razie populacja nie kojarzy wiosennego embarga na ruski wungiel z jego jesiennym brakiem na składach.

5 Likes

Onuca!

2 Likes

Może u Was.
U nas za embargo odpowiedzialny jest PiS, o czym przypomina codziennie kazda TV poza kapitańską.

sabotowania budowy Ostrołęki przez Greenpeace ze stopniami zasilania za to na pewno nie kojarzy. Lib-media dwoją się i troją aby lud uciśniony kropek nie łączył (albo łączył inaczej).

6 Likes

Pokoloruj drwala?^^

4 Likes

Taka narracja - wczoraj widziałem w Gdańsku, teraz to Putin podnosi nam ceny, to nie UE przestała płacić i zerwała kontrakty na dostawy :wink:

image

6 Likes

aż strach lodówkę otwierać. Może wyskoczyć z niej Putin.

3 Likes

Komisarz od unijnej energetyki Władzio bin Władzio^^

2 Likes