Przygotowania do kryzysu

Jak jeszcze sieć radiową 4G daje radę samemu postawić i rozwijać, od piątki w górę nikogo na to nie stać :slight_smile: sprawa że wszędzie to będzie skonsolidowane a ręka po dopłaty zostanie wyciągnięta z pozycji - tylko my robić możemy, jesteśmy jedyni.

1 Like

masz rację, co potwierdza stara prawda: że np. wodociągi “na słowo działały, na słowo przestały” :wink:

4 Likes

Tak patrze sobie w CH aby wynajac dom, zeby moc zrobic sobie grilla na trawniku,

Dom nie w Genewie, Zurychu - Wil to takie Szamotuly, tyle ze…Szamotuly sa wieksze.

5,5 pokoju, 146m2 - miesiecznie 3430 CHF. Coz. No nie da sie. Nie da sie majac 2 dzieci.

Tak sobie licze 4800CHF za przedszkole, 3430 czynsz, ze 100 CHF energia, z 50 internet, ubezpieczenia.

Tak miesieczny koszty zycia w 12000 CHF sie zajmie najmniej. Golopupiec. Kryzys.

Tyle ze kryzys inlandera a usländera jest inny. Jak w PL jest sobie malzenstwo lekarskie bliskie 40 roku zycia - to najczesciej maja wlasna nieruchomosc. Wniosek - zamiast jojczyc i narzekac - powrot do PL.

12 Likes

Czemu sobie czegos nie kupisz?
Nawet przy dzisiejszych hipotekach (3%) zaplacisz 15K rocznie max.
https://www.immoscout24.ch/de/d/reihen-einfamilienhaus-kaufen-niederuzwil/7245201

2 Likes

Bo najzwyczajniej nie wiem jeszcze gdzie bedziemy. Czy w SG czy w innym kantonie
A poza tym wszystko co chcialbym kupic ma dwojke z przodu. Bo chce miec nore przynajmniej jak moj ojciec na polskim zadupiu a taka to tu kosztuje 4 miliony CHF ( nie wspominajac ze nie moge tego miec na dzialce 3,8 hektara jak moj ojciec) bo wtedy …ile tych milionow musialbym miec ?

4 Likes

W okolicach Dublina to ludzie by się bili o takie cudo. Rip off Republic.

https://www.daft.ie/for-rent/house-amberley-ballybetagh-road-glencullen-co-dublin/4619840

https://www.daft.ie/for-rent/house-83-sandyford-village-sandyford-dublin-18/4635860

https://www.daft.ie/for-rent/house-herons-ghyll-cherrywood-road-loughlinstown-co-dublin/4607780

Ja wolę jednak bidować zagranicą, oddychać jako tako, niż użerać się tam w PL + ryzykować zaoranie w długim terminie… …

2 Likes

Tyle ze Dublin to stolica. Mozna pokazac i cos takiego w miescie typu Genewa czy Zurych…

Tyle ze… najzwyczajniej moze sie okazac, ze - nigdy nie bedzie mnie stac na poziom zycia moich rodzicow, co lekarzami nie byli. To se ne vrati.

Na zachodzie czesto doswiadczasz downgrade mieszkaniowego.

4 Likes

O, pierwsze objawy przytomności.

Nie ma z kim się użerać, biurwa bezzębna i do zadawania uciążliwości opisywanych w wątkach helweckich niezdolna.

7 Likes

Nie chwytasz moich zartow. Ja do PL to bym nigdy nie wrocil, za zadne skarby swiata.
Koliduje mi to co przypisuje sie Pilsudskiemu. Pèonad 20 lat zylem, w tym … i wystarczy - bo to nie jest kraj, jak pisal Norwid - Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie - tylko gdzie bulke przez bibulke a ch…ja do geby…

2 Likes

W sensie jedną nową nieruchomość rocznie:) W Polsce takie małżeństwo lekarzy, to jak im zależy na $ to wyciągnie 150-200kCHF/y netto

2 Likes

Typowy , zdrowy objaw u emigranta. Porzucić myśl o powrocie poprzez obrzydzanie sobie kraju pochodzenia. Moja ciotka z Ameryki nawet Lotem nigdy do kraju nie latała bo tak ją obsługa po polsku wk…ła. Od rozkroku wszak bolą jaja. Ani tu ani tam nie jest tak źle ani tak dobrze jak byś chciał. A doktory w Polsce to mają po dwa domy, dwa Lexusy i dzieci na medycynie.

9 Likes

Dzieci na medycynie? - po co? Zwlaszcza w Polsce.

Po pierwsze medycyna no powiedzmy to ujdzie jeszcze,ale nie w Polsce. Zeby studiowac medycyne w PL to plany trzeba miec raczej na zostanie w PL.

Po drugie sa lepsze kierunki niz medycyna i nawet uwaga - jeszcze w Polsce.

3 Likes

W temacie przygotowania do kryzysu…

Eureka! Mam lekarstwo na obcięcie porcji mięsnej, wprowadzenie robaków do diety, zadowolenie wszystkich z LPG+ włącznie oraz oczekiwany przez waadzę socjalizm na półkach.

Dokonałem w kaftanie niemożliwego skoku myślowego, czyli połączyłem śledzie i chipsy w jednym. Rezultat to świerszcze w occie. Ocet z półek, resztę w wolnym czasie trzeba sobie nałapać. Następnej nocy z Jerzykiem zaplanujemy wznowienie produkcji szklanek po musztardzie, by w nich w laboratorium na parapecie krzyżować pasikonika z cebuli z tulipanowym holenderskim. To będzie dopiero hell kiczem i barwne kompozycje wokół talerza…

4 Likes

długie słowo w języku szwedzkim:
Nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlägeningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussioninläggförberedelsearbeten,
czyli “prace przygotowawcze do udziału w dyskusji nad systemem utrzymania wsparcia materialnego symulatora nadzoru z powietrza dla północno-wschodniej części artylerii nadbrzeżnej Bałtyku”
:slight_smile:

3 Likes

wyjaśnij z czego się bierze ta praktyka oznaczania ilości pokoi z użyciem 0,5 na końcu liczby oznaczającej liczbę pokoi…

Ma to jakieś głębsze sensowne uzasadnienie czy to taki uzus tylko…?

2 Likes

rację miał szeregowiec Kroll: "cyfra hamuje! :wink:

2 Likes

i jeszcze jakie ego.
a tak sobie porozmawialme wlasnie z malzonka. Doszlismy do wniosku, ze lekarz w Szwajcarii to taki lepszy robol. Z racji podazy - jest nas za duzo na rynku a wtedy jak sie cos nie podoba to…

W roku 2013 pensja przecietnego specjalisty anestezjologa wynosila 250.000CHF. Obecnie wynosi okolo 110.000CHF rocznie brutto. Nie podoba sie - to nie ma problemu. Znajdziemy takich, ktorym sie podoba.

A co do LOT to nie rozumiem. Ani to dobra linia ani zla. O co jej chodzi?

W PL problemem sa Polacy. Ten kraj sie zmienil od lat kiedy go znam na gorsze. Kiedys mozna bylo sprawy finansowo zalatwic, dzis nicniedasie i mnozenie problemow.

Mam eksperiencje - kupowac kwas hialuronowy do injekcji dostawowych - bez regonu polskiego PWZ NIPu numeru umowy z NFZ nie da sie. Bo to takie kurde polskie - robic problem dla samego problemu.

Kupilem w DE. Jakie Pan sobie zyczy i ile.

3 Likes

Od czego masz pacjentów?
Chcą żyć?

Chyba Ty^^

Syn ordynatora będzie ordynatorem. Pułkownikiem nie może, bo tamten też ma syna.

Kierunki na lotniskach^^

Masz - podzieliłem Ci, będzie łatwiej.

Licząc pogłówne wiesz, że mieszka tam półgłówek.

Kolejni okupanci się starali, ale nie za wiele wskórali.
Najwyżej wydestylowali koncentrat^^

Dalej da się.

3 Likes

Rozkład szwajcarskich mieszkań znacznie różni się od polskich. Zazwyczaj w takim mieszkaniu centralnym miejscem jest salon – bardzo duży pokój, często przechodni (liczony jako półtora, stąd w ofertach można się natknąć na mieszkania posiadające na przykład trzy i pół pokoju – to po prostu dwa mniejsze pokoje i salon

4 Likes

oki, zrozumiałem

2 Likes