Przygotowania do kryzysu

WAGO, natomiast to jest karta do zdalnych wejść/wyjść (można skomunikować po różnych protokołach). Natomiast te konkretne moduły nie są dostępne z katalogu.

2 Likes

Super, dzięki. Będę pamiętał. Na razie w fazie R&D rosliny będą musiały znosić moje paskudztwa. Ale im przekaże, że na horyzoncie upgrade ^^

1 Like

Powodzenia!

Post must be at least 20 characters

1 Like

Prosze o migracje do tematu tematycznego.

Спасибо большое

1 Like

Najpierw filologia klasyczna, potem konspiracja szkolna, potem narzędzia dla rolnictwa, a w końcu silniki do statków i lokomotyw ^^ Czasem jeszcze po drodze coś powstanie.

Z czego to wynika, skoro w naturze wahania są i rośliny żyją?

1 Like

Z napowietrzania wody.
W naturze nie liczysz roślin, które nie przeżyły pierwszego okresu wzrostu - konkurencja przy ziemi jest mordercza.

Ile hydroponika ma z natura wspolnego? Tworzy sie sztuczne ale idealne warunki do rozwoju. Impeer najlepiej wytlumaczy, on ma tu zapewne najwieksza wiedze praktyczna w tym zakresie. Mi srednio wychodzil 40% wiekszy plon z cropu w porownaniu do gleby wiec w tym temacie juz sie nie wypowiadam bo za mientki jak widac jestem. Postoje z boku.

1 Like

Ten idealizm jest wyimaginowany.
To tak jak jakby nasz @MedicusHellveticus chciał idealne warunki zapewnić pacjentowi trując go żeby dożył do końca operacji (aby uznać że się udała).

Hydroponika to próba wytworzenia sztucznego bagna.

Dokładnie. Idealnie byłoby gdyby sie nie psuło. Aby sie nie martwic, mało doglądać i tylko zbierać. Tworząc idealne warunki sami musimy sie ekstra wysilić i poświecić. Na końcu liczy sie efekt i opłacalność. Ja popieram i lubie ten projekt ale tylko dla roślin o krótkiej wegetacji/kwitnieniu. Powyżej miesiąca zaczyna sie zabawa, i wystarczy jeden mały błąd, niedopatrzenie i jest gorzej niz u Medyka ze umiera tylko jeden pacjent.

1 Like

Poczekajmy na wyniki. Tutaj cykl eksperymentu jest długi. Może poszukam jakichś fajnych odmian roślin które turbo szybko rosną. Albo bambusa, on rośnie jak pojebiony i od razu bedzie widać co jest co.

Tutaj tego jeszcze z @3r3 nie konsultowałem, ale mam swoją pewną wizję tego jak moduł trzypiętrowy będzie wyglądał. Może zrobie jakiś model 3d i wrzuce w wątek tematyczny. Przybliży to troche może to, jak sobie wyobrażam kontrole warunków.

1 Like

Tu nie chodzi o rzeżuchę a o rosliny z ponad miesieczna wegetacja. Plus kilka miesiecy kwitnienia. Jak przestawisz rosliny, co z pozrastanymi korzeniami?

Jesli to ma byc np salata itp to super. Daj tylko w keramzyt.

1 Like

Na początek strączkowe, rzodkiew i truskafki.

Jestem świadom tego, że nie każda roślina nadaje się do hydro.

1 Like

Jerzy, nawiązując do tematu, którym się impeer zajął, czyli hydro i aeroponiki- temat wydał mi się ciekawy już dawno temu, ale jak widzę ile R&D trzeba zrobić i sprzętu zaangażować, to to chyba będzie miało sens tylko dla dużych miast, społeczeństw, które rolnika tylko w tv widziały i skali makro. Ja natomiast myślę narazie w skali garażu, przebazowania na wieś lub małej miejscowości. I tak sobie myślę, że w skali mikro ważniejsza będzie możliwość małego przetwórstwa żywności i przechowywania. Patrząc na słynną zeszłoroczną pietruszkę, w sytuacji znacznego niedoboru podaży cena szybko skoczyła 4, 5 krotnie. Myślę, że na taką rozpiętość cen można się szykować w bliskiej przyszłości w wypadku produktów nieprzetworzonych i to bez związku z inflacją jako taką. Znasz może jakieś fajne patenty na przechowywanie warzyw i owoców tak, jak robi się to przemysłowo? Zauważyłem, że pietruchy były przechowywane w 10-20kg workach i wyglądały na myte- zakładam więc, że tak to się przemysłowo składuje pewnie w warunkach zmienionej atmosfery. O ile owoce miękkie/jagody to pewnie tylko krótki okres od zerwania, to zdolność przechowywania warzyw korzeniowych czy twardych owoców w ilościach kilku/kilkudziesięciu ton może okazać się lepszym biznesem niż mała produkcja rolna hi tech. Masz jakieś przemyślenia na ten temat? Ja dopiero zaczynam szukać informacji. Dodam jeszcze, że gdyby zapewnić temu modularność, mobilność i skalowalność to mamy taki trochę zubożały substytut tego nad czym impeer z 3r3 pracują😉

2 Likes

Dla grup zorganizowanych^^

Kontrakt na dostawy^^

W chłodniach. Misza właśnie wymienniki do tych chłodni klepie.

Na bogato, na bogato.
Przecież sam widzisz jaki jest trend z cenami. Więc nie ma się co szczypać.

2 Likes

Do tego służy chłodnia z kontrolowaną atmosferą

1 Like

3r3 z tą kontraktacją to już myślałem kiedyś na przykładzie miodu, żeby go tak na parę lat do przodu od kogoś sobie zapewnić i przyszło mi do głowy, że w takiej skali mikro to gdyby był skok na czymś o 500% to nikt mi nic po dobroci nie sprzeda w starej cenie mimo umowy, a próby legalnego dochodzenia czy siłowe rozwiązania to się zaczynają opłacać nie dla tak małych ilości.
Z tymi chłodniami to wiem, że pewnie większość rynku właśnie tak wygląda że rolnik z dotacji stawia lodówkę wielkości pokoju w cenie mieszkania i w niej trzyma plony. Mi jest potrzebny dużo tańszy sposób i mobilny. Może wykorzystanie używanego AGD odkupionego od upadającej knajpy w jakimś poniemieckim przyziemiu ze średnią temperaturą 10stC, gdzie cały majdan da się przewieźć ciężarówką w nowe miejsce. W takim rozwiązaniu pewnie trzebaby kontrolować poziom tlenu i wentylować, żeby było bezpiecznie. Dopiero zaczynam badać temat. Pewnie poza niską temperaturą stosuje się też wiele innych patentów, żeby spowolnić dojrzewanie/wysychanie.

1 Like

Niet. To korpora w skali Hansy trzyma gigantyczne chłodnie zarządzając podażą i regulując ceny, a do tego jest wpięta w zasilanie z budżetów, ponieważ to strategiczne jest przecież, a tacy durni kolektywiści jak u bmena za strategiczne ostatnie gacie by oddali, szczególnie cudze.
A jest to strategiczne, ponieważ jest kontrolowane.
W ZSRR na wypadek puścili kiedyś na żywioł ogródki i okazało się że problem jest w regulacji.

Cały system kontroli ma bardzo duży koszt wytwarzania deficytów tam gdzie ich nie ma. Właśnie dlatego się chwieje, ponieważ tam gdzie mu braknie mocy, tam tej mocy przeciwsystemowej natychmiast przybywa. Będzie duża reorganizajca-reset. Najpierw zwrot na totalitaryzm, a później odprężenie.

Most łatwiej jest rozwalić zadając mu ujemne obciążenie niż przeciążając.

To bez sensu.
Chłodnia składa się z kompresora i wymienników. Wszystko to musi być na rackach, tak że wypinasz moduł, podpinasz nowy, uzupełniasz medium i przy minimalnej przerwie w pracy utrzymujesz temperaturę. Te chłodnie na częściach przemysłowych utrzymują się w krajach z miękką, nieozonowaną wodą 15 lat do wymiany wymiennika 7 kompresora na jednostce (a są stawiane rzędami jak serwery te jednostki), a w krajach gdzie jest twarda i na złość ozonowana 7 i 5, względnie (najgorsze przypadki - demoludy) gwarancjinieudzielasiem.

Promienniki.

1 Like

Moze 3r3 będzie kuł kosy na [quote=“gruby, post:28, topic:604”]
Bo my raczej nie o kryzysie wiary rozmawiamy, to kryzys instytucji tylko.
[/quote]

Witam, ja tam rolnikiem nie jestem’ widzialem to i owo. Najlepsza chłodnia to wydatek’ sensowne jest wykonanie takiej osobnej piwnicy w ogrodzie. Można nawet takie kupić gotowe żelbetowe i po wykonaniu dziury koparkom wstawić gotowa.


Tak to mnie więcej wygląda. Można większe albo mniejsze. W mojej okolicy rolasy wykupiły hangary po samolotach na dawnym radzieckim lotnisku i tą metodą przechowują tam kartofle. Piwniczka nie wymaga chlodzenia prądem. Łatwo zapewnić wentylacje. Uwaga praktyczna, piwniczki bufujemy tak aby szerokosc drzwi pozwoliła wjechać taczką, ulatwai to transport towarów. Dobrze jest się na wlasne potrzeby obkupić w lodowki i chłodnie. Tak aby całego prosiaka schować. Myślę że nie ma co myśleć o biznesie a najpierw dla siebie się obkupić co zajmuje dużo miejsca’ wcześnjej robiłem na tym poście takie wyliczenia ilościowe towarów, być może błedne ale wychodziły tego spore ilości. Warto myślec o puszkach, słoikach, suszarni slonecznej jak do topienia wosku i suszyc w niej jarzywa i owoce.

SOKOWNIK-11L-LACZNEJ-POJEMNOSCI-ciezki-i-solidny
Tym sokownikiem zrobisz sobie soki z owocow.
Do przechowywania najlepiej myslec o beczkach plastikowych i sklafowac w bich produkty’ od biedy zawsze mozna ją zakopać i po czasie do niej wrocić.

3 Likes


Beczki tego typu w roznych rozmiarach bardzo dobrze nadają siw do przechowywania suchych produktow. Mozna je łatwo zapokać albo normalnie trzymac w piwnicy, są szczelne od wilgoci, mają uszczelke.

3 Likes

Najtaniej jest przechowywac w puszkach a nie chlodni. Policz ile kosztuje chlodnia a teraz policz ile puszek za postawienie chlodni kupisz. Puszka ma 2-3lata waznosci w zaleznpaci od zawartosci.

1 Like