Raport z Kopanicy

Forum “technologicznych erotomanów”-gawędziarzy, co trafnie przewidziało wszystkie 11 z ostatnich dwóch kryzysów gospodarczych. Tak sobie siedzimy i wspominamy młodość jak to po nieprzespanej nocy wbiegaliśmy na 10 piętro bez zadyszki. Żodyn się nie spodziewał, żodyn. Że tu się tak trochę iskamy, a trochę nadymamy. No może poza @impeer co czasem coś zrobi na serio i mowi “sprawdzam”. Zabawę psuje:)

W wielkim skrócie to gdzieś około Intel Core procesory nas na poważnie robić w balona i robią zupełnie co innego im przykazano. Stąd te wszystkie wspominane skądinąd bardzo sprytne sztuczki z C z lat '90 nie działają. Owszem jest jeszcze CUDA, embeddings etc. ale bardzo szybko okazuje się, że trudno przeskoczyć przysłowiowe algorytmy z Fortrana wymyślone przez radzieckich naukowców. Biblioteki, obiekty, klasy, generyki, GC etc skleja nam ten świat zgodnie z teorią scalaków (c) @3r3. Z resztą tu też następuje ten sam problem co wszędzie i brakuje ludzi do maintanence i trzeba przycinać rozwój do najpilniejszych gałęzi.

I właśnie kiedyś w ramach uziemienia w domu przeglądałem swój kod lat dziecinnych (w Gw-Basicu:)) z i ładnie tam jak na ślepo powielałem tam scieżkę ewolucyjną w upraszczaniu i generalizacji, co co frontier IT robił dekadę-dwie wczesniej - geniuszem nie jestem, koła nie wymyśliłem, ale wygląda na to, że basic->pascal->c/asm->obiekty->zło to była scieżka linii najmniejszego oporu.

Chętnie - widzę, że coś z tego będzie, bo tu jest komu taki tekst zrozumieć. Tu nie trzeba nikomu tłumaczyć “jak krowie na granicy”. A pisać w obcej mowie mi się nie chce, bo bardziej znam Pi&Sigmę niż Dr Who więc żarty nie będą takie dobre.

PS A pomyśl jak są pokaleczeni ludzie z tej epoki: https://www.destroyallsoftware.com/talks/wat

2 Likes

Od czterdziestu lat na zarzut “za mało” informatycy odpowiadają “to dorzuć więcej”. Czyżby pudełeczko z “więcej” miało jednak dno ? Elektrony się spasły ? Ścieżki schudły ?

Zwiększając odległość oraz ilość iteracji pomiędzy tym co program ma robić, tym co robi w rzeczywistości oraz tym co mu z tego wychodzi. Ale coś za coś: te iteracje spowodowały że na przykład na kontrolę danych na wejściu już nie ma czasu.

3 Likes

Dokładnie o tym wczoraj myślałem i zacząłem nawet guglać coś dla młodego.
Wchodzę to jak w masło (i chemia, i elektronika).

3 Likes

Czyli z opóźnieniem - spróbuj tak sterować lotem rakiety^^

Jesteś niezorientowany^^

Ale fortrana używamy do rzeczy niewyobrażalnych^^

Dlatego akceptujemy że jest do d, bo chociaż jest.

Każdy z nas ją przeszedł i istnieje podejrzenie, że próba wejścia w to z innego winka nie skutkuje później rezultatami.

Kod!

Puszczałem ostatnio młodemu, żeby mu wyjaśnić jakie bajki były kiedy byłem szczylem.

Ja ich rozumiem.
Też mi się zdarza wrzucić cały array do string i chwilę jestem zdziwiony.

A elektronika wymaga programowania i jesteśmy w domu^^

1 Like

Jak już taki z Ciebie wymagający klient to trenuj ze sterowaniem analogowym. :wink:
W świecie sygnałów dyskretnych, mówiłeś o bitach zdaje się, zawsze działamy na sygnałach z opóźnieniem wynikającym z czasu konwersji przetworników przenoszących obraz sygnałów analogowych do świata cyfrowego i odwrotnie.
Strasznie mieszasz, jako klient i zleceniodawca musisz być wyjątkowo upierdliwy :wink:

P.S. A wogóle to na satelitach się sprawdza. :wink:

3 Likes

Ale bez operacji na nich. Wyłącznie czyścimy z szumu. Czyli jednym kanałem idzie raw, a drugim uśrednienie z kilku pomiarów, żeby postproces dał informację czy czujnik nie dostał kota (albo sterowanie).

Pytaj @blachy i @impeera jak bardzo^^
Jeden zmajstrował magnetyczny odczyt, który teraz drugi kombinuje na optyczny, bo maszyna jak się napręży to sama generuje takie pole, że czujnik się gubi z każdym naprężeniem bardziej.

1 Like

Dawno dawno temu, w czasach minionych już raczej, wykonywano takie duże “stoły indukcyjne” pod mapy, do pozycjonowania. Jakoś ten temat ogarnięto, ale nie mam niestety pojęcia jak.

2 Likes

Chyba żeby przywabić jeszcze więcej?

Popłuczyny po popłuczynach. Ten nurt był ciekawy dwieście lat wcześniej.

I co to da w bezsensownej instytucji? Wyższą punktację na sprawdzianach?

A gdzie tak się jeszcze robi? Teraz nawet na mikrokontrolerach rozpychają się języki interpretowane.

Na koniec.

2 Likes

A teraz jaki jest ciekawy?

2 Likes

Słuszny zarzut.

Z faktu że rozpuszczone towarzycho chwilowo (ekhm, jakoś tak już od 25 lat chwilowo …) tak nie robi wcale nie wynika że znajdujemy się w stałym stanie w którym możemy się z zasobami obchodzić niczym Arabowie z piaskiem.

Mamy za sobą ćwierćwiekową orgię w której na zawołanie “więcej, szybciej, taniej” spółki technologiczne w rzeczy samej dostarczały szybsze, pojemniejsze i do tego tańsze elementy. Dochodzimy do ściany wyznaczonej oporem stawianym pojedynczemu elektronowi przez niewiele od niego szerszą ścieżkę po której ma się poruszać. Dochodzi do tego że 10% sprzedanych czipów trzymających parametry finansuje pokrycie kosztów zmielenia 90% odpadu poprodukcyjnego który nie działa i wyrzucenia go do kosza na śmieci.

Granice rozwoju obecnej technologii zostały już dawno osiągnięte - mniej więcej wtedy kiedy pojawiły się ostatnie jednordzeniowe procesory. Od tego czasu ‘rozwój’ to maskowanie pudru syfem czyli rosnącą ilością rdzeni czy zwiększającą się pojemnością oraz ilością poziomów sprzętowo zaimplementowanego cache’u. Przesiadka na RISC utrzyma jeszcze drgawki konia ale nie zmieni sytuacji - to tylko drgawki.

Nie bez powodu mój pierwszy zasilacz w pececie miał eeee… coś koło 150 W a obecny ma ich 650.

3 Likes

I po to mamy sterowniki oraz biblioteki żeby z nich korzystać i nie wymyślać sterowników i biliotek od nowa?

Przecinkowość to konwencja przeca jedynie

Tak

Tak ale jeśli dostajesz tak czy siak taczkę to to czy piasek usypiesz w niej luźno czy ubijesz czy zrobisz z niego piramidę ma gówniane znaczenie bo taczka nadal waży tyle samo i i tak ją pchasz a na koniec wysypuje sie z niej piasek. Taka sytuacja często zachodzi.

Maths inside!

Ja sie wkurwiłem na swój bo amperomierz mu padł nie wiedzieć czemu (a bezpiecznik cały) to zbudowałem dwa amperomierze i moje sie nie psuja.

Obiektowość zwiększa też dopuszczalną ilość promili we krwi do której można zrozumieć co się napisało rok temu. Pamiętaj, że gdzieś tam w każdej zabawce Twojego syna siedzi myśl inżynieryjna imprezowego cygana ze wschodnimi korzeniami ^^ Żeby móc skumać o co chodziło mi z przeszłości muszę już teraz hackować siebie z przyszłości

Podli determiniści!

Pętleee maaaas. Szuumyy z drgaań. Induuukcjaaa ze ściannyy. Fotony z reaktora fuzyjnego i faza księżyca. IT to IT a potem fizyka i tak ugryzie w żopu.

zacząłem na c i skończyłem na c na razie bo to chodzi najlepiej na klockach za czydolce. c jak cygan…

(utylitarnie wiadomo że pyta bo pyta robi rzeczy sama i można więcej sie opierdalac niestety na mikroklocki to ta pyta jest troche nie halo i nikt z tym nic za bardzo nie robi chociaz juz esp32 i pewnie następca maja tyle zasobow ze na luzie by mozna poszalec)

Przecież basic i pascal to jest jakiś syf dla oczu. Was to nie razi? Ja paczeć nie moge.

To chinczyk do tego bieda-flira na arrayu mlx90614-ow napisal liba ktory podaje wyniki jako OBIEKT string w formacie CSV xDDDD tnac to po 3 znaki, jak zrobi sie gdzies ponizej zera albo powyzej sto (a jest teorytyczny i praktyczny - po napisaniu wlasnego liba - zakres -70 do 350 czy cos takiego) i to sa oficjalne “sterowniki” producenta xDD

A robiłem tak z półtora roku i jest +40% do brania

Do pierdół, popraw mnie jeśli się myle. Każde sensowne zastosowanie gdzie trzeba użyć wincyj niż 30% zasobów to powrót do c jak cygan

3 Likes

Z pascala to pamiętam tyle że mnie po palcach lali jak nie robiłem wcięć odpowiednio głębokich.
Fakt, lepiej się ten kod z wcięciami czytało.

A trzydzieści lat później jakiś uj złamany wymyślił yamla który się wywraca jak mu się linię rozpocznie tabem albo niepodobającą mu się ilością spacji.

No to żesz kurwa jego mać albo pchamy tekst w kurwa prawo bo tak ma kurwa być rozkazując parserowi aby akceptował taby służące było nie było do kurwa robienia wcięć albo kurwa olewamy wcięcia skoro parser je wybiórczo trawi.

Ale nie kurwa jedno z kurwa drugim: wcięcia obowiązkowe a tabulatory zakazane.

Pomysł żeby o poprawności składni decydowały znaki niewidoczne na monitorze wymyślił …
nie znam dla niego wystarczająco obelżywego określenia.

Ale to i tak jeszcze nic, wszak różne poronione pomysły się ludziom pod kopułkami rodzą.
To że ten pomysł został zaakceptowany każe mi się cieszyć że ostatnie programy pisałem w poprzednim tysiącleciu.

4 Likes

Sensowne zajęcia bez sprawdzianów.

W mikrokontrolerach gdzie liczą wciągnięte ampery i wydzielają je skromnie, a z czasem “dostawca ciepełka” jest coraz chłodniejszy i amperów coraz mniej z roku na rok. Aż w końcu przychodzi MMS przez MRO:
https://mars.nasa.gov/system/resources/detail_files/22339_PIA22929-web.jpg

Veto!
Jakby się dobrali do tego tacy od fiszek to by to powyżej nie zeszło by nawet z matrycy na cyferki o wysłaniu do domu nie wspominając.

Ale nie wszędzie. Ciągle są produkowane procki na grubych ścieżkach, tak na wypadek jakby były potrzebne w miejscu, gdzie dogodnych warunków akurat nie ma i promieniowanie elektronice szkodzi.

Masz jeszcze w kablu zapasu do 5500^^
Potem zadamy grubszy kabel, a inwerter ustawimy zamiast kaloryfera^^

Raczej logika.
Matematyka zaczyna się zawsze od “wyobraźmy sobie”. A tam w środku wszystko jest real i ma niedoskonałości związane z rzeczywistością nas trapiącą.

Rozumiem wozić taczką piasek w workach.
Ale żeby jeszcze te worki ozdabiać literkami i gliterem to już jest ekstrawagancja.

To sobie mogę chyba doraźnie napisać niby bibliotekę, skoro Ty amperomierze strugasz?

Przeglądałem właśnie kod sprzed dekady i rozumiem.
Nawet rozumiem czego wtedy nie rozumiałem^^

Cyganowi co cygańskie pozostawiam^^
Ja bym to jednak zrobił z delikatnej dwudziestki^^

Podoba mi się każda interpretacja, ale mam pomysł na własną i jest jeszcze głupszy.

Bo te impulsy są zbyt trapeziaste i pofalowane, a miały być prostokątne^^

Młody jesteś. Wszystko przed Tobą^^
http://www.ioccc.org/years.html

Kiedy mieliśmy kilka lat to basic (w ówczesnej wersji, nie w tej co znasz) był jedyną alternatywą dla bezpośredniego walenia się po rejestrach.
Dziś do takich żartów nawet nie siadam.

Kabaret.

TAB/shiftTAB przyjacielem Twym.

Albo #region #endregion?^^

Trzeba to zgłosić do cysorza aby ukaz im zadał że nie lza tak robić.

W ASCII da się bardzo dużo znaków schować jako niewidoczne^^
No ale w yamlu hierarchię ustalasz wcięciami przecież. A gdzie indziej wcięcia robisz dla nawiasów (hierarchizując warunki) więc na jedno… no tylko te TAB to zbrodnia.

2 Likes

Ja stary, więc za czasów ZX Spectrum zraziłem się BASIC’em a Turbo Pascala nawet lubiłem… Teraz jak zmuszę się do C to tylko przeróbki innych pod swoje potrzeby, za słaby jestem, żeby klecić od zera…
Ale jak się człowiek dorwał do AT z 486 SX z 1MB RAMU…
Topiło się na laborkach npla okrętem podwodnym z dyskietki 360 kB.

Wcięcia, tabulatory, spacje itp.,…
Ja z lenistwa wrzuciłem ostatnio do google tłumacza spory plik .srt i z takiego czegoś:
8
00:00:19,509 - - > 00:00:21,542
I bet you do feel nervous.

zrobił mi to:

8
00: 00: 19,509 - > 00: 00: 21,542
Założę się, że czujesz się zdenerwowany.

Naprawdę się zdenerwowałem.
Wstawione dodatkowe spacje w czasówce i nawet “strzałki” spierdzielił… tzn skrócił (strzałki przerobiłem “spacjami”, bo forum wstawia z automatu strzałkę w ASCII, czyli →). :face_with_symbols_over_mouth:
I wierz tu “ułatwiaczom” on-line.

3 Likes

Ja za słaby jestem na przeróbki - kleję od zera^^

Silent Hunter?

3 Likes

Prekursor - SUB.
Na kilku patrolach było ciężko - rozgryzłem SAVE’a i czasami “okrętowałem” sobie parę min, jak nie chcieli mnie wypuścić spod wody…

2 Likes

Mnie od pierwszego urzekło Atari (Spektrum jakoś nie). Basic jest ok, tak samo jak fortran, pascal (do dziś jak coś na szybko z interfejsem zewnętrznym to w pare minut na Lazarusie, można się śmiać), c++ czy inne. Były czasy jak “informatycy” z głową przyjmowali zlecenia w języku którego nawet “aktualnie nie znali” ,bo język to tylko narzędzie liczyła się “ręka”. Ale to se newrati, dziś dla np. ARMów na 30 liczących się pozycji książkowych 26 jest tylko po Chińsku. Pamiętam jeszcze jak od Ojca uczyłem się o kartach perforowanych. Większość Mig-ów była tak programowana, ale to inna wesoła historia. Ech to były czasy :wink:

3 Likes

https://www.youtube.com/watch?v=oMkCboYJ-tw

Forum gerontów^^

2 Likes

Zaróbmizm - Stoją Poile?

Tyle że większość zastosowań na powierzchni planety to pierdoły.

2 Likes

Teraz jest sporo takich wyprysków gdzie wcięcia ot taki pytong - to przechodzi, bo ci IDE reformatuje kod. Z drugiej strony to są oszczędności, każdy dodatkowy znak waży

2 Likes