Tania platyna

Chyba nie rozumiem pytania. O takim metalu mówimy, wolfram aka tungsten, w sensie “W” w układzie okresowym. :slight_smile:

A kontekst pytania jak w temacie platyny, jak widzicie wykres ceny w najbliższej pięciolatce względem innych surowców. No nie wiem, drewna na ten przykład… :smiley:

2 Likes

Ja myślę, że zrobi połowę co najmniej tego co pallad procentowo w ciągu 2-3 lat (ostatnie 2-3 lata palladu, następne 2-3 lata platyny)

A potem nie wiadomo.

2 Likes

Kobalt. A więc i wolfram.

2 Likes

Blackrock już pod to gra, właśnie po cichutku przejmuje prawa do eksploatacji jedynych poważnych złóż w Europie, w słonecznej Iberii.

2 Likes

No, z czegoś trzeba krugerrandy robić.

2 Likes

I podkalibrową amunicję. :wink:

2 Likes

a to iran do tego nie lepszy?

1 Like

A lepszy, bo lepszy, czy lepszy, bo tańszy?

2 Likes

Bo lepszy

Tungsten’s only rival for this kind of application is the radioactive element uranium. Depleted uranium is (almost) as dense as tungsten and has an added advantage - from a military perspective - that it burns at the extreme temperatures generated as you punch your way through steel tank armour.

That will often blow up any explosives in the tank.

“Put it this way, if you are the guy inside the tank, you will not remember what happened,” says Kelley bluntly.

2 Likes

No to lepszy. A w tym drugim sensie, co się taniej i szybciej produkuje, orientujesz się?

2 Likes

To zależy kim/skąd jesteś. Kraje bez programów atomowych zapewneaja dużo trudniejszy dostęp do DU a dla tych które mają łatwiejszy. Tzn handel DU chyna jakoś ograniczony bardzo nie jest ale łatwiej coś z czegoś zrobić jak materiał i tak Ci leży na śmietniku fabryki.

Also przez zla sławę kraje typu Norwegia raczej DU nie wdrożą, zaś imperia które nie muszą się z nikim liczyć (i mają programy atomowe).

To do czego daze to to, że aspekt ekonomiczny moim zdaniem może tu nie być decydujący w kwestii uzycia/nie użycia.

3 Likes

Plus… tu jest fajnie opisane to, że one nie są ze sobą do końca wymienne

https://www.quora.com/Does-a-tungsten-dart-penetrate-armor-better-than-depleted-uranium

3 Likes