Uroszczenia dyzurowo-podyzurowe

Mam jednego w piwnicy 850w zapalowanego oryginalnie be quiet oraz produkt seasonic.

2 Likes

Prawo Moore’a umarło. Doszliśmy do fizycznego krańca możliwości odchudzania ścieżek co spowodowało koniec kręcenia taktowaniem bo nie stać nas na chłodnice potrzebne do odprowadzania ilości powstającego ciepła.

Dead cat bounce odbywa się za pomocą kręcenia ilością jąder procesora ale SMP nie do wszystkiego się nadaje.

biorę. Jeszcze nie wiem którego.

2 Likes

Stać, tylko licz metr kwadratowy lodówki, trzy fazy i wyprowadzenie wentylacji w pole.

Kwestia przemyślenia przed stosunkiem. Jak podzielić dane i zrobić reintegrację w czasie.

1 Like

postulujesz obudowanie budynkiem komputera się w nim znajdującego. Tak robiono komputery ale z 70 lat temu.

2 Likes

Wracamy do korzeni - najwidoczniej pierwszy pomysł był prawidłowy i nie trzeba było poprawiać^^

Zwróć jednak uwagę, że od baaardzo dawna jesteśmy kształceni do programowania w architekturze jednej jednostki logicznej, jednej szyny głównej, jednego cachu, jednego ram i cedowania na podzespoły ewentualnego ogarniania usprawnień w locie.
Tymczasem pod multithreading logika jest nieco inna i albo tracimy wydajność na logice spinającej kolejność w oczekiwaniu (czyli wprost sieciowanie rdzeni, a to wtedy możemy postawić oddzielne maszyny, a nie budować piece żeby je chłodzić) albo logikę implementować sobie we łbach już na poziomie sortowania obciążeń do wątków. No to jest do przeskoczenia, ale liczba skoczków w IT osiągających ten pułap będzie znacząco poniżej oczekiwań^^

Rozdział samej struktury programu na obciążanie rdzeni by uzyskiwać przerób danych w określonym czasie nie jest zadaniem trywialnym, ponieważ takie zagadnienie jak “ile cykli to zeżre” jest znany co najwyżej dinozaurom, które liczba cykli na jednostkę frapowała z przyczyn obecnie archeologicznych.

Dla mnie gardło cpu-ram, cpu-cache, taktowanie sterownika pamięci i przerwy w cyklach są czymś oczywistym. Ale podpytaj młodzież i możesz mieć kłopot w nawiązaniu komunikacji. To są problemy jakimi się od dawna nie zajmowano. Bo ich nie było, bo zostały rozwiązane na bogato. Tak jak paliwa kopalne.

3 Likes

a te to nie jestem pewien. Wiem na pewno że tyczy to nvidia seria 4xxx i AMD 7xxx, AMD 6xxx nie jestem pewien, ale jesli to jest 650W mianowany jako '80%" to i bez wielkich peaków mozesz być na granicy. Karta moze miec chwilowe skoki nawet do tych 260, CPU w takich wypadkach zapewne też coś robi, a procek mocniejszy tez potrafi zeżreć ponad 150W podczas chwilowego turbo (szczególnie Intele), do tergo dyski, mostki PCI, dyski rozumiem ze raid5, wiec działa cały czas, czyli tez ze 20-40W… mało headroomu. Jesli zasilacz jest mianowany jako ‘silver’ to raczej nie z tych najlepszych. Silver to nawet trochę cieżko spotkać w sprzedaży, to taka najniższa półka troche. A jak już parę lat ma i do tego może być np trefniejsza sztuka (jeśli silver to tańszy, wiec badziewie mogli włożyć do środka), to możesz być na granicy. Do tego jeszcze sama sieć - jeśli bez UPSa to też mogą byc chwilowe spadki ze ściany.

Jeśli masz możliwość to oczywiście warto byłoby sprawdzić na innym egzemplarzu, ale i tak warto to wymienić niż jechać na granicy możliwości.

Silverstone to OEM robiący dla całego tabuna brandów (niemal na pewno również Thermaltake), ale pod swoim własnym brandem gówna raczej nie wypuszczą. Mam kartę z poborem podobnym (250W max) to wziąłem Silverstone 850W Platinum półpasywny (do 400W nawet nie włącza wentylatorów - cichutko w nocy nawet)

chodzi o fiizyczny switch na samej karcie, wiele nowszych kart producentów trzecich takie coś ma, zazwyczaj oznaczone jako SIlent / OC albo ECO/OC. Są wtedy dwa układy bios na płycie. Nie mialem AMD od jakiegoś czasu, więc nie wiem czy można nadal manipulowac wartościami zegarów z poziomu systemu u nich, bo obie firmy ostatnio zaczęły blokować taką możliwość, na mojej nvidii kiedyś się dało, dzisiaj juz się nie daje pod linuxem, pod windą jest jeszcze jeden program od MSI który na to pozwala ale to na zasadzie wyjątku/hacku. Za to można ustalić power limit na pewno, skutkuje tym samym tylko automatycznie (ustaw powiedzmy 80% limit, zetniesz w ten sposób z 30-40 watów - dla desktopu bez różnicy - i sprawdz czy nadal wywala). Jesli stabilność wróci to masz winnego.

Przyczyna może byc też bardziej prozaiczna, jeśli sprzęt ma kilka lat to nawet takie pierdoły jak wyschnięta pasta termo moga być powodem. Albo wspomniany kurz.

4 Likes

Zgoda. Ale to już się zmienia. Jeden wątek na raz to ograniczenie szerokości szyny u samców homo sapiens. Czyli jest to seksistowska bo narzucona przez samców wizja architektury komputerów.

Teraz idą nowe czasy więc i architektura się zmienia. Zdolność wielowątkowości jest niezaprzeczalną przewagą architektury samic i możliwe jest że za 20-30 lat samiec z jego wąskimi klapami konia nie poradzi sobie z IDE robiącym wszystko na raz.

zgoda. Efektem tego jest żądanie, że zacytuję “logikę implementować sobie we łbach już na poziomie sortowania obciążeń do wątków”.

skoczkiń. Owe damy wprowadzą logikę trzyelementową (“tak”, “nie”, “nie wiem”) i dopiero zacznie się jazda.
Potencjalny dialog z komputerem zaprojektowanym przez kobietę a operującym na rozszerzonym zestawie Boole’a:

  • ile jest dwa razy dwa
  • z vatem czy bez ?
  • z
  • według której stawki ?
  • podstawowej
  • z którego kraju ?
  • z PL
  • sprzed ery Tuska ?
  • nie
  • potrzebujesz do tego dodać szczypty soli do smaku
  • WTF ?
  • co ?
  • jak to k…wa ‘co’ ? Co ma szczypta soli do wyniku mnożenia ?
  • nie toleruję mowy nienawiści. Popraw się albo dostaniesz żółtą kartkę.
  • więc ile jest dwa razy dwa plus szczypta soli ?
  • NaN
  • a bez soli ?
  • nie rozumiem. Najpierw pytasz o arytmetykę a teraz się czepiasz o sól ? Bo zadzwonię na niebieską linię !
  • zapytałem o wynik działania a dostałem poradę z solą w roli głównej. O co Ci chodzi ?
  • General Memory Protection Error. Niebieski ekran. Czy jak to tam się teraz rozwiązuje.
  • hej, pindo ty jedna, jesteś jeszcze tam ?!
  • dzień dobry. W czym mogę pomóc ?
  • ile jest dwa razy dwa, w mordę i nożem. Ile jeszcze razy mam się pytać ?
  • Dopasuj swoje słownictwo.
  • nie chce mi się z tobą gadać.
  • no to na ra. Dzięki za skorzystanie z moich usług. Rachunek prześlę pocztą.
  • jaki k…wa rachunek ? Za co ?
  • czerwona kartka. You have been warned before. Twój czyn został wpisany do Centralnego Rejestru Zbrodni Seksistowskiej. mobilny patrol jest w drodze. Zamknęłam i zablokowałam zamki w Twoim mieszkaniu, nie ruszaj się aż do przyjazdu patrolu.

powiedział jeden dinozaur do drugiego na widok ognistego warkocza na niebie.

3 Likes

U mnie jest bardzo leciwy corsair, nominalnie 650 W, daje radę od ponad dziesięciu lat. Poprzednia gpu nawet zdążyła się sfajczyć, a zasilacz cały czas w komisjach, żadnych zwieszeń czy resetów. Tylko u mnie jest windows, bo prywatnego peceta to używam już tylko dwa razy na miesiąc i głównie do gier. A kolejna karta też nvidia.

2 Likes

Głupoty opowiadasz. Nawet ludzie do AI (a to jest branża mocno niehardwareowa) o tym wiedzą.
https://www.semianalysis.com/p/nvidiaopenaitritonpytorch

Generalnie kwestia komunikacji międzyprocesowej, asynchroniczności, etc jest cały czas dyskutowana i granice są przesuwane (Ocalm5 ostatnio, wcześniej Rust, plus oczywiście CUDA). Po prostu jak się projektuje strony internetowe w SVG:) to jest to wiedza bezużyteczna.

Wiele wątków jest mainstreamem tak od ostatnich 15 lat lekko licząc. Kobiety-programistki miały swoją złotą erę w latach '50 (wtedy to takie bardziej maszynistki), potem najprawdopodobniej zwroty z ich strategii “nachapania się” jako programista zaczeły być ujemne. Ostatnie 5 lat znowu stały się bardzo modne, ale idą szerokością po stanowiskach juniorskich więc konkurują z chatGPT:)

Całe ML/AI na tym stoi. Na logice “raczej tak, raczej nie” plus “nie wiem na 73%”.

Za bardzo sobie pochlebiacie i spijacie z dziubków:)

Tak trochę nie do końca umarło. Mam dwie karty graficzne Nvidii, różnica wieku to 8 lat. Wydajnościowo praktycznie identyczne. Stara waży 1kg i zużywa 250W, nowa jest malutka i zużywa 50W. Czyli 5x w 8 lat. Cuda (cuda capable 3.5:)). Natomiast w dniu premiery kosztowały podobnie, ale jak się liczy w USD, w przeliczeniu na kostki masła to ostro tanieją:)

3 Likes

jeszcze lepiej jest jak się trochę zetnie zegary z tych proponowanych przez marketing na takie bliższe optimum energetycznego dla danego chipu. Nowe procki ryzen żrą prąd, ale narzucenie ograniczenia np 65watt skutkuje spadkiem wydajności 0-5% (błąd pomiaru), a zużycie energii spada o 20-40%. To dopiero CUDA.

3 Likes

Zawsze myślałem, że to jest “tak,nie, być może, domyśl się”. :wink:

Razem z ostrym zjazdem na BTC&spółce chyba?

2 Likes

No mój starty GeForce Titan Black (bo o nim mowa) jak sie mu dawalo ponad 200W mocy to ciagle sie biesil (ale to jest rzeczywiscie 10 letni staruszek). Teraz sie troche bawilem Quadro T1000 (wiem wiem, inna architektura, inny target, inna epoka) i w zasadzie wbrew oficjalnym statysykom on jest szybszy niz tamten Titan, tyle ze ja ich uzywam do ML-a a nie do grania, wiec pewnie roznice robi to ze stary to jakas archaiczna CUDA capable 3.5 a nowy to chyba 8.0.

Prawo Moore’a to w ogole bylo o liczbie tranzystorow w komponencie, a nie o szybkosci jako takiej. Pamietam jak do epoki Penitum 4 ciagle zwiekszano taktowanie, a potem juz zostalo takie same. I mimo wszystko to procesory sa coraz szybsze. Stosowny wykres z Wiki ciagle pokazuje, ze liczba transystorow rosnie wykladniczo z mniej wiecej tym samym nachyleniem.

Zeby bylo jeszcze smieszniej, to juz w epoce Pentium bylo wiadomo, ze Penitum 60Mhz lepsze od 486DX 100Mhz. I ze 486 szybsze od 386 a 386 od 286 z tymi samymi zegarami. Wiec to nie jest tak ze wszystko sie popsuło odkad PiS doszedl do wladzy w 2005;)

[edit] maksymalizacja taktowania umarła z Pentium4 bo Intel zarzucil NetBurst na rzecz “cofnięcia się do przodu” czyli do Pentium 3/M i linia Core wywodzi się z tamtych rozwiązań. Za premiera Millera nie było takich bezeceństw:)

I jeszcze dla kontekstu: Apple porzucil Intela na rzecz ARMa. A Apple ma historie o takich przeskokow tam gdzie trawa jest bardziej zielona (68K → PowerPC → Intel → Arm). Juz Windows 8 byl sprzedawany w wersji na Arm (tzn Windows RT), ale nie skonczylo sie happy endem.

Wszystko modelujemy do \mu i \sigma czyli do srodka rozkladu prawdopodobienstwa i jego szerokosci. Jak siec neuronowa ma rozpoznawac 16 kolorow to na samym koncu dostaje sie szesnascie neuronow (one-hot representation) i ich wartosc ma byc jakos proporcjonalna do prawdopodobienstwa ze ten kolor jest wladnie danego typu (ze niby sumuje sie do 1, ale to statystyka wiec na pewno oszukuja)

5 Likes

założyłeś że to był komplement. A teraz załóż że to nie był komplement i przeczytaj jeszcze raz.

3 Likes

dziwny krok imho, taki półśrodek. Mogli wejść od razu w Risc-V, ARM nie jest juz taką młoda architekturą i tez ma bagaż wynikający z kilku dekad błędów i wypaczeń. Mniej niż i486, ale jednak.

Zysk z przejścia na na ARM to jakieś 15-20% w stosunku do 486, trochę mało na taki drastyczny krok. Wygląda to bardziej na ruch polityczny niz inzynierski (odcięcie się od zależności od duopolu AMD/Intel). Cuda pokazywane w testach sa mocno naciągane (aplikacje intensywnie korzystające z konkretnych funkcji zaimplementowanych w krzemie, zawsze ładnie to wygląda).

AMD tez przygotowuje jakąś platformę desktopową na ARM, podobna ilość rdzeni chyba A73 czy coś w ten deseń. Intel po zakupie Risc-V stwiedziłł ze sa ogólnie w ciemnej D i nie maja zasobów aby to rozwijać, stawiają na GPU/AI.

Chińczyki ida w RiscV, to ma jeszcze mniejszy bagaż, clean sheet design

2 Likes

Z doswiadczeń kolegów z Macami M1/M2 to jednak całkowity czas na baterii rośnie istotnie dłużej. Są jakieś dobre opracowania RiscV vs M1/2?

Bo im zablokowano zakup ARMa:)

2 Likes

nie widzialem, ale tak naprawde brakuje nawet mocnych procków risc-v wiec nie za bardzo jest co porównywać, najdalej na zachodzie zaszła ta firma Syfive, która wykupił intel, potem ucichło, oni robią płytki w stylu raspberry, low power. Żeby to było szybkie, to nie obeszłoby się bez implementacji opatentowanych podukładów w takim procku, aby to mialo ręce i nogi. Intel mógł to zrobić, ale konkuencja ze strony AMD tak im dopiekła, że nie maja na to pary. Chińczycy wypuscili opensourcowy projekt swojego procka, ale i realizacji w krzemie nie słyszałem jeszcze, jak to działa. Nie mają już dostępu do TSMC, a u siebie maja eksperymentalnie 7nm (czytałem plotkę, nie wiem czy prawda, podobno ukradziona technologia TSMC), wiec trudno porównywać. Za kilka lat się okaże :wink:

2 Likes

to sie skonczylo jakos kilkanascie lat temu, dla nich tez robia podwykonawcy.

Silverstone to

Enhance Electronics Co., Ltd.

dla Corsair zasilacze robi
Channel Well Technology :: Channel Well Technology Co.,Ltd. :: (cwt.com.tw) albo HIGH POWER ELECTRONIC CO., LTD. (highpower-tech.com) albo Great Wall https://www.greatwall.com.cn/ albo HEC ATX12V ver2.3 Power Supply::HEC COMPUCASE Enterprise Co., Ltd (hec-group.com.tw) albo Sea Sonic Electronics Co., Ltd .

dla XPG robi tez Channel Well Technology

CoolerMaster to w rzeczywistosci Gospower

EVGA moja ulubionato w rzeczywistosci FSP TECHNOLOGY INC. |AC/DC Power Supply Manufacturer (fsp-group.com)

MSI to w rzeczywistosci tez Channel Well Technology

Thermaltake to w rzeczywistosci HIGH POWER ELECTRONIC CO., LTD. (highpower-tech.com)

Moj ulubiony Seasonic to tez skladak od lat innych, przede wszystkim FSP i Flextronics a tak sie chwalili, ze sami robia.

A BeQuiet toi jest tanszy brandowany Seasonic czyli pewnie tansze FSP Group z Flextronics.

Dzisiaj jes to wiele taniej zrobic sobie brand i robic na zamowienie. Tylko jaka mamy pewnosc, ze do zasilacza 1000W za powiedzmy 500 Euro nie wloza najgorszego szmelcu ?

ile w tym wszystkim to marketing? Ty lubisz Silverstone, ja Seasonica i EVGE z przyzwyczajenia, mam tez beQuieta z wyzszej polki i ujdzie. Ale reki bym sobiue nie dal obciac, ze mnie nie robia w glupiego, montujac to wszystko ze szmelcu w Shenzen…

3 Likes

To był raczej żarcik. Bardziej nawiązywałem do modelowania czegokolwiek na bazie sieci neuronowej samicy, gdzie jakieś badziewne 16 kolorów to jest paleta odcieni jednego koloru, których nazw nawet nie potrafię powtórzyć i wcale nie jestem pewien, czy ona jest stała w czasie, czy się nie zmienia w zależności od nastroju.

3 Likes

a to nawet nie wiedziałem… ale w sumie to nie jest az tak istotne, ważne czy to badziewny brand pchający coś na masę, czy jednak ktos pilnuje jakości i dba o markę. Bequiety wcale złe nie sa, mimo że rebrand, zależy co zamówią u producenta. Zapłacą za jakość, dostaną jakość. EVGA może i zleca, ale to spora firma z dość dużą ekipą, jest tam wystarczająco inżynierów aby przypilnować spraw i sprawdzić, co od chińczyka przychodzi.Jak firma nie składa się tylko z marketerów i magazynu to juz dobrze, acz nie zawsze, rok temu była gównoburza z Gigabyte (ogromna firma), i świadomie pchali guano na rynek

https://www.youtube.com/watch?v=aACtT_rzToI

2 Likes

Nie jesteś w stanie wszystkiego wiedzieć .
Seasonic był premium i nadal jest ok. Ale…

Kiedyś robił samemu a dziś zleca innym . Cena pozostała premium… nie zawiódł mnie ale mam wątpliwości .

EVGA jest super i to mój wybór jako wybór świadomy ale… jak popatrzysz na ceny 1000w evga a takiego bequiet …: boli.

Czy muszę mieć evge?

Ale płyty główne do PC - EVGA i Biostar. 2 bardzo niedocenianych producentów .

Asus MSI Gigabyte maja większość a popatrz na rozmieszczenie np. Kondensatorów elektrolitycznych czy slotów M.2 na płytach mainstreamowych producentów czy Biostara albo EVGA….

Zasilacze cóż . Chciałbym dostawać to za co płace a nie mam możliwości kontroli tego w żaden sposób

2 Likes