Uroszczenia dyzurowo-podyzurowe

mi chyba SSD padł przez to że slot jest pod GPU. Jedno i drugie się grzeje, a sam slot blokuje ruch powietrza od ssd, sam odpromiennik to za mało.

2 Likes

Nie sadzę.
SSD z kontrolerem Phision?

To jak z HDD. Serwerowe 3,5 cala maja MTFB na 2 miliony godzin, ale tylko 300.000 cykli start stop. A ile maja cykli parkowania calego parkouru z glowicami?

A do.tego dochodza dwa problemy. Po pierwsze ulot helu z komory dysku i wzrost temperatury oraz wzrost lepkosci osrodka…opory rosna temperatura rosnie.

A wszystkie teraz MAMR i tak dalej sprawy nje ulatwiaja . To ma wytrzymac gwarancje i voila.

A do tego dodajmy metodologie liczenia tychze MTBF i …zlapmy sie za glowe.

Liczne testy killowania ssd przez zapis komorek czesto mowia ze da sie wiecej niz oficjalny TBW.

Ja dyski SSD chlodze wentylatorem noctua ale czy to.cos daje nie wiem.

2 Likes

To nie wałek, to podatek.

Jak długo jeszcze senior wsparty kotkiem będzie do czegokolwiek potrzebować juniora?

2 Likes

żeby SSD padł z powodu zużycia komórek to dotąd nie miałem, padło mi dotąd kilka, wszystkie nagle i bez ostrzeżenia - pada kontroler lub sekcja zasilania kontrolera a nie flash.
Ten akurat był na gwarancji i wymienili bez szemrania

2 Likes

Ha, problem idzie w obie strony. LLMy sa bardzo dobre w kondensacji wiedzy tajemnej ukrytej w dziesiatkach tysiecy stron dokumenacji i w miiardach linii kodu. Czyli moga tez rownie dobrze zastepowac seniorow.

Ale jak juz wiele razu mowilem: w IT de facto likwidujemy swoje miejsca pracy od poczatku: asemblery przeszly w jezyki wysokiego poziomu, pojawily sie debuggery, IDE, UI buildery, framework, biblioteki. Niby taki postep a w robocie caly czas "nie wiem w co rece wlozyc’:slight_smile:

Z mojej perspektywy to jak juz to nie jest matematyk, to czy jest to samiec czy samica to nie ma znaczenia. Zawsze trzeba rozmawiac jak z dzieckiem:)

3 Likes

Broda rośnie mi coraz dłuższa^^

Spoko - zapraszamy z okazaniem lepszych rozwiązań i już pędzimy do garów.

To już mnie będzie nieszczególnie interesowało. Może być nawet potop.

Na DC jak to puścić?

Może przejdzie bokiem?

O! Następna szeroka branża. Wytłumacz to komuś, kto nie jest zmuszony grzebać w architekturze^^

Pogadać sobie można, a później jest kontakt z rzeczywistością i długie cykle czekania na znaczniki wykonań.

Zazdrościsz i chcesz się przyłączyć?^^

To przez nich te tranzystory zdrożały czy staniały?

Bo ileż może być urwał rozkazów w architekturze? Szanujmy się!

Z precyzją danych to się sumować z czujników analogowych nie może^^

Tak było fajnie w grób popatrzeć i się pośmiać z życia, a Ty go uświadamiasz :frowning:

Wtedy chodziło o deokodowanie video, bo intel wtedy zabrnął.

Niezależnie od odpowiedzi decyzja o zrobieniu awantury u samicy jest podjęta jeszcze przed zadawaniem pytań^^

Wyprowadzić macierze dysków do oddzielnego, chłodzonego budynku^^

Klepanie po zadzie?

Celem tej roboty jest nie narobić się. Czyli dobrze robicie. Dlatego wysiadłem z pociągu kiedy krzywa korzyści przestała być dość korzystna per moja capita.

Choćby Bóg^^

2 Likes

@gruby
Co na Debianie robisz, że wymaga grafiki? Grać chyba nie grasz. Kopiesz jakieś krypto na skraju mocy? Skoro nie grasz i nie kopiesz, to ewidentnie w idle zasilacz już nie trzyma którejś linii. Wymiana grata i tyle. Na co? Na cokolwiek stabilnego z polecanych firm i niech ma 850W w miarę normalnych nominałach.

Do biosu grafiki można się dobrać minimum na 3 sposoby.

  1. Najprościej jeśli karta ma własny bios i można w niego wejść na starcie kompa jakąś kombinacją klawiszy, ustawić taktowania i napięcia, zapisać.
  2. Odpalić z płyty DVD jakiś Live windows, zrobić ustawienia sterownikami, wyeksportować bios z tymi ustawieniami, wgrać go do karty.
  3. Zapomnieć o taktach i napięciach. Ma chodzić nominalnie, po to jest tak fabrycznie. Wymienić zasilacz na jeden większy lub… dołożyć drugi z tańszych. Z drugiego zasilacza (starczy 500W z mocną linią 12V za grosze) wykorzystać tylko zasilanie z wtyczek 2x8 pin. Do tego z kostki zasilania płyty głównej (24pin) zszeregować 2 piny (zielony i masa), by oba zasilacze razem startowały i gasły. Workaround ale jest tanio, ciepło i stabilnie. Kiedyś tak macierze scsi musiałem podtrzymywać i działało w całości, a wcześniej nie chciało, nawet pomimo opóźnienia w fizycznych startach kolejnych dysków.
2 Likes

naprawde nie ma po co tak kombinować, wystarczy ustawić power limit na 80%. To jest dostępne z poziomu basha, komend nie pamietam bo nie mam AMD wlozonego teraz, ale na 100% Radeony coś takiego obsługują pod linuchem.

A szybsza karta się przydaje - dekompresja video (z kodekami takimi jak av1 to nawet nie próbuj podchodzić z CPU decode, cały system zamuli). Okienka tez ładnie śmigają. Do tego gadżety takie jak Team View (tam leci wszystko jako kompresowane video), programy do konferencji. I nie, zintegrowana grafika nie jest az tak dobra. Widze nawet różnicę miedzy Radeonem 6400 (duzo potezniejszym od integry) a RTX 3070 na desktopie. Przeglądarki tez uzywają akceleracji, i to intensywnie, do renderingu stron

2 Likes

Jesli ktos ma problem ze stawami, koscmi, kregoslupem, itp, to moge zarekomendowac z wlasnego doswiadczenia suplementacje borem. Dlaczego to dziala w nagraniu ponizej. Ogolnie polecam kanał, bo gosc z wielka wiedza, bardzo ciekawie i z pasja opowiada o roznych witaminach, mineralach i suplementach.

Ja majac problem z kolanem podszedlem do tematu dawki dosc konkretnie i moja suplementacja polegala na pol lyzeczki do herbaty (99.99% czystego) boraxu, rozpuszczone w szklance wody i na drugi dzien czulem juz znaczna poprawe, kiedy wczesniej przez kilka miesiecy sie to powoli ciagneło.

https://www.youtube.com/watch?v=kh3ooUAjS-8

Bor to pierwiastek dla zdrowia stawów, kości i zębów. Reguluje on gospodarkę wapniową poprzez wpływ na wydzielanie hormonu PTH przez przytarczyce. Jest ona także ważnym stymulatorem dla hormonów steroidowych takich jak: estrogeny, testosteron i witamina D3. Bor hamuje procesy zapalne i wolnorodnikowe. Bor stabilizuje 2 fundamentalne molekuły długowieczności czyli NAD i SAMe. Dieta bogatoborowa to taka, która zawiera suszone owoce, awokado, orzechy i wino czerwone. Jeśli chcecie się dowiedzieć Ile i jak suplementować bor doglądnijcie ten odcinek. Zapraszam!

Jego playlista z innymi odcinkami:
https://www.youtube.com/watch?v=uksGHDyP-1Q&list=PLqjJsbhiSFSIQQ5Eoh1Qmk2hlDfisuByR&index=71

3 Likes

Wino, orzechy i suszone owoce? Got it. :smiley:

3 Likes

Polecam nie dożywać wieku kiedy zaczyna boleć. Produkt nie był przeznaczony do tak długiego utrzymania w ruchu.
Natomiast wino, kobiety i ruchu owszem.

3 Likes
  • Brom brałeś?
  • Nie, dziś jeszcze nie brombrałem :face_with_hand_over_mouth:
4 Likes

Brom byl w herbatce dla szwejow w LWP ( NaBr dodawany) aby byli mniej jurni.

To wszystko to placebo. Moj typ. Jesli brom, bor cokolwiek - tylko z kocia uryna !

Dziala tak samo. Potega umyslu jest wielka.

3 Likes

Potega natury jest wielka i jesli brak jakiegos naturalnego skladnika powoduje problem, to jego suplementacja/uzupełnienie moze go szybko naprawic.

Mozesz sobie to nazywac jak chcesz, mnie interesuje rezultat i efekty.

3 Likes

W coś sobie ludki wierzą . Nie mój biznes. Placebo

4 Likes

Niektóre ludki sobie wierzą, ze cos nie dziala a mnie interesuja jedynie doswiadczalne, szybkie i trwałe rezultaty.

2 Likes

Zalecam glin^^
Tego naturalnego składnika nie ma w naturze^^

Chcesz się poczuć mocniej to polecamy wini mariani nawet bez wina, same liście koki przeżuć i musi być bosko.

3 Likes

No tak, bo szkorbut to były wymysły i witamina C to placebo i sobie ludki wierzą :wink:

2 Likes

A papież Leo XIII po nim Rerum Novarum napisał… :wink:

2 Likes

jest tylko jeden problem. To nie dziala. Ludki musza wierzyc ze dziala. No i git. Dziala jak Vitamina D3/Selen/Antymon/kocia uryna/suszone bobki sarny/koloidalna krzemionka/skrobia kukurydziana/wodoroweglan sodowy. Efekt placebo. Mozg sobie droga plastycznosci neuronalnej wmawia, ze problemu nie ma. A co to jest jest bez znaczenia.

Nie ma prawa dzialac ale dla ludkow dla ktorych przyjecie wiadomosci ze starzenie jest procesem nieodwracalnym (owszem, probuja grzebac i odwrocic to ale telomeraza ma sie dobrze tylko w nowotworach a i mamusia natura pare bezpiecznikow zrobila). Rozumiem.

Co jakas murwa konowalska p…doli, ze ja mam byc stary i niedolezny. Niestety natura przewidziala inny scenariusz.

Scenariusz taki, ze powiezie regeneruja sie do 30 roku zycia samoczynnie, a potem juz trzeba porzadnej gimnastyki. Ale i tak juz jest z gorki. Juz sobie pominmy ze miazdzyca rozwija sie juz w okresie plodowym.

Trzeba w cos wierzyc. Ostatnie studia amerykanskie wieloosrodkowe mowia o przewadze optymistow. Optymisci maja lepsze gojenie blizn po niedokrwieniu miesnia sercowego i mniejsze uszkodzenia po ostrych zespolach wiencowych. Najprawdopodobniej ekspresja pewnych genow w stresie jest zalezna od czynnosci mozgu, ktorych jeszcze nie znamy i tyle. Psychoneuroimmunofarmakologia.

Tak samo jak pacjent ktory poddaje sie po rozpoznaniu choroby nowotworowej potrafi zwinac sie od dobrego stanu ogolnego w tydzien, a inni, z wola walki - wytrzymuja czasami duzo dluzej niz wedle wszelkich klinicznych przeslanek powinni.

Cudow jednak nie ma - starosc robi swoje. Utrata elastycznosci, wody, skracasnie telomerow, wolne rodniki.

Uparcie walczymy z natura - komu proteze stawu, komu zastawke serca, komu rozrusznik, komu bypassy. Kogo wrzucic na rurke (i nie mam na mysli pole dance) a respirator z Bipap…no i dobrze. A co, nie stac nas?

Efekty jednak czasami sa jakby to eufemistycznie powiedziec - malo zachecajace. A zwlaszcza ze 90%chorob jest samoograniczajaca sie.

3 Likes