Wynaturzenia Jerzego

Na dole naklejki wydrukowali napis “najstarszy browar świata”. To efekt fałszerstw w dokumentach poświadczanych przez notariuszy a dokonywanych przez Benedyktynów którzy już od XV wieku żarli się z władcami Bawarii o prawo warzenia piwa. Skończyło się na tym że w XIX wieku browar razem z zakonem przymusowo upaństwowiono z paragrafu “sekularyzacja” i dzisiaj to piwo jest - bez kitu - produktem przedsiębiorstwa państwowego czyli firmy należącej do Wolnego Państwa Bawaria.

Realnie ten browar w tej formie istnieje gdzieś od XVII wieku. Przez te cztery setlecia Benedyktyni dopracowali formułę na warzenie piwa pszenicznego a biurwie po sekularyzacji nie udało się tej formuły zepsuć.

Czterysta lat na dopracowanie jednego procesu produkcyjnego - to czuć w gardle.

8 Likes

chętnie to sprawdzę w dobrze schłodzonej szklance^^

3 Likes

A tutaj Benedyktyni od prawie tysiąca lat nadal piwko warzą… to też czuć w gardełku :wink:
Jeżeli by mi nic nie weszło w kolizję z planami zjazdowymi, to :beers:

2 Likes

Udaję że nie widzę, a nawet jeśli to zwalam winę na autokorektę.

4 Likes

@gruby na reedukację! Za długo zagramanicą jesteś!

1 Like

A kto by liczył, lepiej zważyc…

3 Likes

w oryginale poprawiłem, u Ciebie w moim cytacie zostawiłem. Niech się będzie za co wstydzić.

wyłączona. Za dużo mi zmieniała: słownik mam ustawiony na język biznesu a nie na język forum.

Poprawiłem pierwsze ważenie na warzenie już podczas pisania a drugie ważenie przeoczyłem.

3 Likes

Nie zwykłem czepiać się błędów, ale ten jakoś tak wyjątkowo rzucił się w oczy bo w zasadzie jest merytoryczny a nie ortograficzny.

3 Likes

też mnie zastanowiło że niby od wagi to słowo pochodzi a jednak nie - bo od warki raczej i od warząchwi.

1 Like

Od warzenia (gotowania) najpierw słodu, potem brzeczki.
Piwo się warzy - gotuje. Warka to partia z jednego warzenia.

5 Likes


3 Likes

Taki odpowiednik JDG miast drakkaru.

2 Likes