Zakupy PM

suma ceny części które można z niego wyjąć minus koszty wyjęcia.

2 Likes

Cieszmy się wydawać papierki, tak szybko tracą na wartości.

https://www.spa.gov.sa/viewfullstory.php?lang=en&newsid=2378353#2378353

5 Likes

Na Tavexie robią sobie jaja podając cenę sprzedaży, skupu i spread tak jakby z obu cen klient nie mógł sobie wyliczyć ile ten wynosi i nie pokrywa się z deklarowanym^^

2 Likes

Też to zauważyłem. W przypadku Meksykańskiego Peso to tak się przesunęło w lewo w skupie.

3 Likes

o kurde, ale ten wątek ma brodę …

9k € za skrzynkę srebra ?!

Niecałe 13 k € krzyczą u mnie teraz tutaj w górach, wraz z watą 7,7 %

Temat zakupu srebra odgrzewam ze względu na poniższy wykres:

coś mnie znowu papier swędzi a Estonia się skończyła bo oni tam na głowy poupadali (albo miejscowi socjaldemokraci przejęli rząd co na jedno wychodzi).

4 Likes

Mnostwo oddzialow bankow jest obecnie zamykanych. W mojej okolicy ( bliskiej ) zamknieto ich 9, a na dwoch pozostalych wywieszono papier z napisem “oddział bezgotówkowy”.
W bankomatach co pozostały drastycznie ograniczono wyplaty, w jednym do 500 zlotych.

Tavex wydaje sie trzyma poziom i ma jeszcze cos w szufladach, ale są to niewielkie ilosci. Tak małe, ze wydałem połowę z tego co planowałem.
( w katalogu internetowym pełny wybor)

4 Likes

PM świetnie broni przed inflacją mówili.

Nieruchy nigdy nie tracą na wartości mówili.

Niestety nie mam screenshota, ale będziecie musieli uwierzyć na słowo pisane, że powyższy karton w dniu zamknięca granic “na 2 tygodnie” kosztował 150 polskich złotych.

A taka szpula z okazji 1. rocznicy zamknięcia granic na 2 tygodnie miała wycenę 65pln.

@grzegorz
Tak, w sytuacji przenoszenia wszystkiego do chmury i na smartfony, handlarze PM to aktualnie najlepsi bankierzy.

3 Likes

ten argument ma dla mnie prio 3.
Prio 2: PM-ów nie da się nadrukować.
Prio 1: PM przenosi wartość w sobie - cała reszta rynku finansowego to tylko kwity na rzekomą wartość zmagazynowaną gdzie indziej to znaczy poza zasięgiem moich łap.

Dlatego chwilowo rzekomo słaba ochrona przed inflacją zapewniana przez PMy jest relatywizowana najnowszymi wydarzeniami na rynku gazu i węgla.

Otóż: w mojej ocenie wydobycie PMów będzie spadać. Co z kolei zachwieje systemem wyceny PMów poprzez papierowe derywaty na nie. Co z kolei urealni wycenę PMów.

… pod warunkiem że biurwa utrzyma proces przykręcania śruby (=zwiększania kosztów) budującym domy. Tyle że popyt zdusili chwilowo stopami procentowymi i teraz mają problem.

5 Likes

Dla jasności, podzielam opinię.

4 Likes

Uwierz mi na słowo, że gaz w butlach i drut do spawania podrożał czterokrotnie w se.
I dieselek też trochę podrożał.

Ale obniżyli mi cenę na starlinka o ponad 10%.
Znaczy… satelity staniały. jak lokomotywy^^

3 Likes

O, Pan to jest wiarygodny, wierzę; tym bardziej, że mam takie same doświadczenia, no, może poza spawaniem, ale tylko dlatego, że marny ze mnie spawacz i nie konsumuję drutu.

To teraz jeszcze ustalmy, czy zgadzamy się, że PM to będzie ostatnia stacja ?

2 Likes

Nasze opinie nic nie znaczą wobec rzeczywistości.
W momencie kiedy PM wybiją BC będą zmuszone się w nich rozliczyć. Wszak każdy system musi od czasu do czasu mieć resety na utrzymanie ruchu. Wtedy robi się bilansy, podsumowania i określa bankrutów.

Jeśli/kiedy PM wybiją będziemy mieć więc inne zmartwienia. System fiskalny będzie wtedy już fikcją, IOU będą żartem, cały ustrój społeczno-ekonomiczny będzie wyłącznie fasadowy.

Jakiś token do rozliczeń będzie konieczny, a przy decouplingu akcje i obligacje z rynków podażowych, które z jakiegokolwiek powodu zostaną “objęte sankcjami” pozostaną na kontach brokerskich “zamrożone”. No to co wtedy może być tokenem?
Coraz częściej przekonują się w stosunkach z przedsiębiorcami, że zachowanie zdolności podażowej, a do tej konieczna jest zdolność rozliczeniowa. Spora część obrotu wróciła do gotówki - jeśli gotówka będzie dławiona wróci głębiej = do PM.

Nie wiedziałem że to pójdzie tak szybko, nie spodziewałem się, że wszystko co knułem kopnie mnie z taką prędkością. Nie miałem złudzeń że iluzyjna poduszka rozliczeniowa jest cienka, ale nie że jest aż tak źle. Fikcja w jakiej jeszcze staramy się prowadzić rozliczenia jest porażająca. Ssanie popytowe w przemyśle i zignorowanie systemu rozliczeniowego IOU przygniatające.
Ta sytuacja ma wiele zalet, choć to łażenie po składowisku min, gdzie jeszcze są pomiędzy nimi pola do postawienia nogi. Ale dość daleko od siebie i bałkanizacja uderza.

Przedsiębiorstwa już zaczynają zerkać w stronę PM - dla biurwy tych przedsiębiorstw jest to przerażające, dla korpory oznacza to rzeź całych departamentów obracających papierkiem. Dla Kapitana to koniec.
Chyba ostatnia - wszyscy się przed tym bronią, nawet wszczynają o to bezskuteczne wojny.

https://1.bp.blogspot.com/-m_xdB_xJpW8/YFdjelLiI1I/AAAAAAAAJhg/NigM7YLkJFAB5AKPUTxawN8xZr2uXHiIQCLcBGAsYHQ/s642/The-End-is-NOT-Nigh-01.jpg

4 Likes

Tak to wygląda. Cena powrotu do obrotu gospodarczego opartego o PM będzie wysoka: gospodarka oparta o usługi zniknie bo zniknie na nie popyt. Oznacza to zaoranie gospodarek zachodu i dominację dalekiego wschodu ręka pod rękę z właścicielami Syberii.

Wtedy okaże się że w BC nie ma metali - zapasy zostały wynajęte (“securities lending”) spółkom porejestrowanym gdzieś za horyzontem. Zmuszenie BC do wydania metalu w ramach rozliczeń odbędzie się czołgami albo wcale i organizacyjnie wymagać będzie koordynacji porównywalnej do akcji rozpirzenia zakonu templariuszy w której to akcji poszło dokładnie o ten sam problem - o skoordynowany czasowo skok na zawartość ich skarbców.

jakie możliwości taka fikcja otwiera … “porucznik SPAT wraz z zespołem poleca się uwadze Szanownych Państwa. Zlecenia przyjmujemy anonimowo & telefonicznie. Realizacja zleceń w 24 godziny. Gwarancja satysfakcji albo zwrot kosztów”.

już teraz powoli stają się żartem. Ruskim nie wolno IOU do łap dawać, Chińczyk też nosem kręci. Zapad dusi się tym papierem i wychodzi to powoli w cenach.

Już jest. Węgla w PL zabrakło niczym jakiego piachu na Saharze. Brawo my.

koszty weryfikacji brzdęków przy każdej transakcji są mocno niezerowe co udowodniliśmy ostatnio doświadczalnie w Czechach. Pozostają certyfikaty na PMy wystawiane przez magnatów bo nie przez banki przecież. Tak się składa że system obrotu certyfikatami jest “up and running” tylko magnatów z magazynami brzdęków brak. Nikt się na razie nie wychyla …

Wystawianie czeków bez pokrycia to jest niewąsko zyskowne zajęcie. Tak zyskowne że aż zostało zalegalizowane. Z tego można było nieźle żyć g… przy tym robiąc. Nie dziwne że wojny wybuchają o ten styl życia.

4 Likes

@PM

To równoległa rzeczywistość, gdzie zachód posiada pierdyliard papierków a wschód aktywa trwałe. Ci drudzy wbijają klina pomiędzy LBMA oraz Crimex.

3 Likes

Melduję się za pługiem!

Ergo nie rozliczą się. Czyli wyjdą z systemu gospodarczego na śmietnisko historii.

Skoro nie mają to pozostają Wcale. Co za tym idzie domostwa w nich zadłużone będą Wcalus Familairis^^

Tym razem w skarbcach jest pusto. No ale tłuszcz na stosy może trafić, a tego nie braknie sądząc po sylwetkach decydentów.

Te drzwi już od przynajmniej dekady uchylone - korzystamy od pierwszego objawu.

Jak to w naszych negocjacjach wynikło co prawda obliczaliśmy jeszcze papierem, ale Ty chciałeś białe, a mnie i tak interesowała od razu wymiana papieru na żółte. Papier był tam z przyzwyczajenia.
Czy następnym razem będziemy dyskutować bezpośrednio o swapie białego za żółte z pominięciem papieru? Czy będzie to wtedy możliwe, skoro Ty chcesz się papieru pozbyć, a mi on do niczego niepotrzebny?
Czy po prostu usiądziemy, napijemy się burbona, popatrzymy na stół i przejdziemy do dyskutowania o hobby? O hobby jakim jest przyszły system transakcyjny tymi stosami blaszek zabezpieczony, a który Cię na razie obciąża?

Od chłodu, głodu i wojny wyratuj nas artykule piąty?
Wyznawcy Croma modlą się w kuźni^^

Tym razem odpowiednia narzędzia będą bliżej to będę służyć.
Stan brzdęka po teście też będzie lepszy. A kształt w miarę dowolny.

Jestem ochotnikiem - powoli to ruszy.

Wojna dojrzewa, imperium chyli się ku upadkowi.
Ileż książek w różnych czasach tak się rozpoczyna.

A jaki jest kurs RUB w kantorach Lewantu?

2 Likes

Też mnie to zastanowiło. W sumie okazało się że nie ma chętnego na papier. No to do producenta z tym papierem mam się zgłosić ? A co on ma w zamian czego mi potrzeba ?

Z papieru się ewakuuję i tak jakby się powoli okienko czasowe tej ewakuacji zamyka ?
Skoro Ty papieru już nie potrzebujesz ? Świat się kończy.

Albo produkt jest do de albo sprzedawca matoł. Stawiam na to drugie.

Początek najlepszego studium upadku cesarstwa jakie do tej pory czytałem.
Autor: Jarosław Haszek.

— A to nam zabili Ferdynanda — rzekła posługaczka do pana Szwejka, który opuściwszy przed laty służbę w wojsku, gdy ostatecznie przez lekarską komisję wojskową uznany został za idiotę, utrzymywał się z handlu psami, pokracznymi, nierasowymi kundlami, których rodowody fałszował.

4 Likes

Widzę, że najtańszy osioł, na którym mógłbyś wypisać swoje postulaty wobec wezyra to się od 3kpln zaczyna:
https://www.olx.pl/d/zwierzeta/q-osio%C5%82ek/

No przecież papier chciałeś to Ci wydrukował.

Coś tam jeszcze potrzebuję ale…

Też uciekam i to tak, że narusza to ciągłość chylących się ku upadkowi moich skromnych przeniewierstw. Nie widzę celu w ciągłości, skoro same zdychają i wyrażają wolę zamknięcia.

Tak… coś się kończy.

Klient jeszcze nie dojrzał.
Ale potrzeba zaistnieje po pierwszej burzy braku zaufania na rynku.
Na razie brak jest tak duży, że płaci się z góry, gotówką i pewnym stałym klientom w żadne IOU się nie wierzy, ale oni nie będą w stanie bez tego funkcjonować i konieczność gwaranta dla nich będzie coraz bardziej paląca.

Obróbką klienta zajmuje się administracja Kapitana. Starają się i Ci dogodzą.

2 Likes

Dostaję przelew - wyciągam papier - wymieniam na brzdęki. Minus waciki.

Nie ma opcji żeby zamiast przelewów kasować zapłatę w brzdękach choć tak byłoby prościej.

2 Likes

https://tradingeconomics.com/currencies?base=rub

Można to sobie modyfikować do bazowych, skrzyżowanych, według wycen itp.

3 Likes

Ja w sumie też przeszacowałem ilość czasu, jaka została status quo do jego końca. Żyrafa mi dała znać, że to już się zaczęło, a nie dopiero za 3-5 lat się zacznie… but it could have been a lot worse.

3 Likes