Zakupy PM

Prawda to że produkcję gazów technicznych jak CO2 z powodu cen gazu wyłączają?

1 Like

Mlekovita ma od srody stanac.

3 Likes

A do butli na spawanie braknie?

2 Likes

tego nie wiem, Ty na pewno masz zapas. A po drugie - pewnie bedzie, pytanie, za ile ?
Ale za wszystko placi klient koncowy…

2 Likes

Właśnie się przenoszę i kazali nie zabierać bo mają…

1 Like

https://www.money.pl/gospodarka/carlsberg-polska-wstrzyma-produkcje-piwa-powodem-brak-dwutlenku-wegla-6805224516102880a.html

Zaledwie dwa dni po tym, jak należąca do PKN Orlen włocławska spółka Anwil podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych, kryzys na rynku odbił się również na browarnikach. Carlsberg Polska wstrzyma produkcję w związku ze wstrzymaniem przez Anwil i Grupę Azoty dostaw dwutlenku węgla, niezbędnego do warzenia piwa.

3 Likes

Czego chcecie?
Ciężko już spotkać ludzi, którzy mają pojęcie gdzie tak naprawdę się produkuje CO2 i do czego tak naprawdę jest używany…
Za moich czasów przy przerobie mięsa nie używało się CO2, bo produkcja była wolna…
Teraz za dwie minuty ma być - więc, żeby się mięcho nie przegrzało od takiego tempa to ładuje się do środka worek suchego lodu…

4 Likes

No jak to? Przecież teraz wszyscy już wiedzą, że CO2 produkuje się wszędzie i tak naprawdę jest używany do zmian klimatu i globalnego ocieplenia ^^

6 Likes

@tadek parowki …wszelakie odpady mielone tymi ostrzami co suchym lodem sa chlodzone zeby masa organiczna sie nie zagotowala…
Wiec ze slowem mieso bym polemizowsl. Tam obok byli mieso

3 Likes

Och, generalizowałem… :wink: Takie tam szczegóły…

6 Likes

Woda, smak w proszku i co2, tak robią piwo?

2 Likes

W uproszczeniu - tak, zwłaszcza te flagowe “piwa”, które schodzą milionami litrów. Łatwiej się taki proces produkcji kontroluje i trzyma to zamierzone parametry “jakości”.

Podobnie w sumie sprawa wygląda z mlekiem. Jakim niby carskim ukazem krowy dają mleko o 2 i 3.2% tłuszczu? Zmowa? Nie, po prostu to co potem dostaje etykietę tzw. “mleka” jest rozkładane na czynniki pierwsze i mieszane na nowo z zamierzonymi parametrami.

Zamiast warzenia i udoju jest w obu przypadkach produkcja.

5 Likes

piwo sklada sie z czego? woda, chmiel i slod jeczmienny oraz drozdze?
a nie syrop glukozowo-fruktozowy, slod kukurydziany etc.
oryginalna bagietka francuska to ponad 48 godzin cyklu produkcyjnego. A podobna zrobisz w kilka minut z koncentratu (od zera do wypieku)

1 Like

plus odrobinka spirytusu.

to teoria. W praktyce przechowujesz i transportujesz koncentraty które możesz potem dowolnie rozpuścić w wodzie w dowolnym reaktorze dowolnej fabryki.

czas jakiś temu przeczytałem na opakowaniu że czekolada “Milka” produkowana jest w Polsce. A jakoś nie widziałem tych pociągów wożących mleko z Bawarii do Polski. To czary jakieś: podobno Milkę robią z alpejskiego mleka a mleka z Alp do fabryki nie wożą.

5 Likes

Mleko sproszkowane…tez nazywa się mleko…^^

2 Likes

zachowajmy powage i popatrzmy na sery. Ser zolty czy tzo gruydere czy appenzeller potrzebuje 10l mleka na kilogram. Z tych 10 litrow mleka da sie jeszcze zrobic pol kilo masla i mamy jeszcze serwatke na sproszkowanie.

patrze na serownie co mam ja 200 metrow od domu. Litr mleka w skupie w hurcie to 1,15CHF . Wychodzi pi razy drzwi ze…bez dotacji pana biurwy tego nie ma a pan biurwa ma na to od @gruby i @MedicusHellveticus . Bo nawet Emmi, przerabiajac emleko tysiacami ton nie daje rady bez dotacji.

Dlatego smieszy mnie mowienie ze dzis wydajemy na zywnosc ponizej 11% swoich dochodow a wczesniej bylo nawet 40%. Really,. a kto i jak to liczy? A czy zywnosc nie podlega inflacji? Zolte sery, z ktorych kiedys robilo sie grzanki topily sie, a niektore dzis wyparowywuja, zostawiajac na grzance zoltego gluta. No tak , olej palmowy…

9 Likes

na emeryturę ?
Bo wygląda na to że się system zaczął się nam składać na serio.

Miejscowy znajomy wrócił z zakupów zaszokowany z niemieckiego sklepu - tamże usłyszał po raz pierwszy w swoim życiu “nie ma”. Dobiłem go przekazem że ten tekst w tym kontekście dobrze znam z czasów mojej młodości w komunizmie. Chyba przeciążyłem mu korelator bo strzelił karpia i trochę to trwało zanim odzyskał kontrolę nad mimiką własnej twarzy.

15 Likes

Na inną produkcję. Tu wyczerpałem możliwość walki z entropią.

Tak. Podoba mi się.
Obserwuję to z bliska i bardzo duża część produkcji podstawowej stanęła dęba, bo nie można się dogadać czy to biurwa ma zarabiać czy wykonawcy.

Po raz pierwszy - oswoi się^^

7 Likes

Dla obywateli polszy to standard (tych nieco starszych co pamiętają dawne czasy i tych co się otarli o niedobory), lecz się zaczyna powoli powyższa fala. Zakupy robiłem w dniu wczorajszym, taki aldi, niczym się nie różni od innych niemieckich chemików, paleta z mlekiem prawie pusta, został jeden karton Łaciate, karteczka że promocja, ale za to pod ceną wytłuszczone - limit 6 szt. Zwinąłem cały, 12 sztuk ponieważ jak płacisz osobno za 6+6 systiema przyjmuje, inaczej nie przepuści.

3 Likes

… i kasa fiskalna nie doniosła na gestapo żeś spekulant ? Błąd w sofcie …

Taki manewr na alledrogo widziałem: w tygodniu gość kupił za sześć stów felgę z oponą po czym uzywając tych samych zdjęć wystawił je od razu za siedem stów ponownie do sprzedaży na weekend.

4 Likes