Zwodzenie młodzieży na manowce kodoklepstwa

Osiemdziesiąt lat i jeden dzień temu, 12 maja 1941 roku Konrad von Zuse uruchomił pierwszą działającą i programowalną maszynę liczącą. Znaną nam dzisiaj pod nazwą “komputer”.

Owa programowalna maszyna licząca nazywała się “Z3”. Jej poprzednik czyli model Z1 z roku 1938 się blokował (=‘zawieszał’) a model Z2 popełniał błędy rachunkowe.

Dopiero model Z3 zaczął wypluwać poprawne wyniki operacji na 16 bitach binarnych danych wejściowych a Konrad von Zuse wpisał się do historii.

12 maja 1941 prototyp Z3 stojący w Berlinie został uruchomiony i rozpoczął wykonywanie poleceń: programy wczytywane były z dziurkowanych kart a do obsługi I/O służył pulpit z mechanicznym wyświetlaczem/przełącznikami.

5 Likes

Dopiero co konferowałem z senior software engineer, poszło o leading white spaces których to spacji jego oprogramowanie nie wycina na wejściu.

Człowiek nie wiedział o co chodzi ale trzeba mu przyznać że coś mu zaczęło świtać kiedy użyłem pojęcia “input validation”. Obiecał że się tym zajmie.

Pracuje na innym kontynencie, w innej firmie. Czy to jest normalne że ‘senior’ tego może nie wiedzieć ?

4 Likes

Zależy, na którym kontynencie.

2 Likes

Heloł maj frendz. Łelkam tu maj tutorjal.
Niech zgadnę, Indie?

3 Likes

powiedzmy że Azja.

3 Likes

Czyli spec od konkretnych klocków lego, a ty go od razu zmacałeś z klocka którego nie dostał w zestawie i zdziwienie Cię ogarnęło. On klocków nie robi jego nauczono tych klocków używać :wink: Ale masz trochę racji , przekładając na budownictwo - majster murarski na co dzień buduje z dużych pustaków ale jak go spytasz czy postawi Ci dom z mniejszego asortymentu np. cegły to zesrać się nie powinien jeśli się szanuje :wink:

3 Likes

Ze szkoły pamiętam jeszcze (czasy turbo pascala na 20286 DX) że te zasady kiedyś obowiązywały w programowaniu bo wklepując pierdoły nauczyciele wywracali programy uczniów w ciągu sekund.

Program autorstwa programistycznego narybku przechodził weryfikację jeśli:

  • odrzucał gówno na wejściu,
  • obsługiwał najczęstsze błędy (typu przechwycony z systemu błąd odczytu napędu dyskietek: brak dyskietki w napędzie, wyświetl przyjazny użytkownikowi komunikat błędu)
  • wyświetlał poprawne wyniki dla zadanej operacji - nauczyciele najczęściej kazali nam coś przeliczyć - wszystko w trybie tekstowym ofc.

Tak było dziesięciolecia temu. Stąd zdziwienie dinozaura.

6 Likes

W dzisiejszych czasach to ludziki mają się dostosowywać do komputerów…
Bo co ja zrobię, jak komputer chce tak a nie inaczej…

Też tak mnie uczyli.

3 Likes

Kiedys musiałem wyjść z prezentacji jakiegos Kafkowego ficzeru na bigdatowej konferencji.
Po dwóch dniach, kiedy co drugą prezentację robił Hindus, nie zdzierżyłem, jak koleś katarynkowym pidżinem wplatał słowo Kafka po 3 razy w każdym zdaniu.

2 Likes

Sztuczny Niemiec!

3 Likes

Ja do dzisiaj tak robię.
Jak nie działa to musi być alternatywa.

2 Likes