JerzyK

E tam - trzeba na wejściu oznaczać kogo warto ratować, a kto albo umrze albo zbytnio obciąży w perspektywie zisku z niego i do przodu.
A po bombardowaniu to niby jak jest organizowane?

Komuniści z patoekonomi twierdzą, że to już w PRLu spieprzono za Gierka odejsciem od ichnich pryncypiów ideologicznych i próbą skopiowania modelu zachodniego z produkcją samochodów, co zarżnęło ówczesną gospodarkę…
A w praktyce za dużo wydano na uzbrojenie, które się nie zwróciło :person_shrugging:

1 Like

Jakby zostać przy pryncypiach kolektywnych to dopiero byłoby wesoło.

Tym razem cececep nie popełnił tego błędu^^

1 Like

plus Leopardy i Kraby.

Daje to około 2k pojazdów gąsienicowych które z racji rodzaju układu przeniesienia napędu tankowane są w polu.

W ciężkim terenie Leopard 2 pali 800 litrów diesla na 100 km. PT 91 “Twardy” i jego protoplaści zużywają około tysiąc litrów diesla na 100 kilometrów. Abrams zużywa około 1500 litrów na 100 kilometrów. Zaokrąglamy do średniej w wysokości 1200 litrów w ciężkim terenie na 100 kilometrów.

Zadaniem broni pancernej jest stworzenie punktowej przewagi w sile ognia i jej wykorzystanie. Co oznacza dużą mobilność broni pancernej. Co oznacza duże dzienne przebiegi w terenie. Kto staje i gasi silnik ten ginie od ognia artylerii npla.

Załóżmy zatem że pojazdy gąsienicowe pokonują średnio 200 kilometrów dziennie w terenie. 2400 litrów x 2k = 4,8m litrów oleju napędowego. Przy czym problemem nie jest ilość paliwa lecz ilość mobilnych stacji benzynowych które trzeba utrzymywać w ruchu. Bo czołg na stację nie jeździ. Po ewentualnej wizycie czołgu na stacji benzynowej trzeba ją zamknąć i wymienić nawierzchnię. Czasy w których poniemiecka granitowa kostka brukowa wytrzymywała wizytę radzieckich pojazdów gąsienicowych na stacjach benzynowych minęły.

To znaczy … są jeszcze całe cztery stacje benzynowe bezpośrednio na autostradzie A-4 (w Legnicy i we Wrocławiu) których nawierzchnia wykonana jest w technologii kostki brukowej przez ludzi Adolfa. Te cztery stacje wytrzymają wizytę kompanii pancernej. No ale to całe cztery sztuki i nie w tym rejonie co trzeba …

Pojazdy gąsienicowe tankują około tony paliwa z hakiem. Wystarcza im to na pi razy drzwi sto kilometrów w polu czyli na pół dnia.

Załóżmy że na raz (w jednym miejscu) można zatankować cztery pojazdy bo większa koncentracja gąsienic wokół cysterny to gratka dla npla.

Załóżmy że jedna misja kosztuje załogę cysterny pięć godzin czyli cysterna wykonuje dwie misje dziennie.

Zapotrzebowanie na terenowe cysterny wyniesie zatem 2000 sztuk.

Idziemy dalej: czołgi bez piechoty to zaledwie ruchomy cel. A piechota wbrew nazwie nie przemieszcza się na piechotę - dziś piechotę wozi się w BWP. A te BWP to one spalają … no co ?

Jak już w polu przemieszcza się czołg ze stadem BWP (kogut ze stadem kur) to oni potrzebują OPL bo inaczej skończą jak wojska lądowe Saddama Hussajna w starciu z lotnictwem taktycznym US Army. OPL to też czołg tyle że z inną wieżyczką. Ewentualnie wyrzutnia rakiet. Czyli podwozie czołgu albo ciężkiej, terenowej ciężarówki z wyrzutnią rakiet albo działkami przeciwlotniczymi. Do tego dochodzą pojazdy medyków, zwiadu, sztabu, kucharzy, kapelana itd. Do tego dochodzą wozy remontowe czyli warsztaty na kółkach.

A całe to pagonowate towarzycho wciąga ropę tonami dziennie na każdą parę gąsienic z osobna patrząc. Pojazdy kołowe wciągają mniej ale za to nie wszędzie wjadą. Choć jest ich więcej od gąsienicowych bo tańsze.

Dlatego: wysycenie wojsk lądowych pojazdami wymagać będzie stworzenia oraz utrzymania floty (lekko licząc) dwóch tysiący mobilnych cystern. Takich malutkich (na ich masę cargo patrząc), za to przystosowanych do trudnego terenu. O, na przykład czegoś takiego:

Pojemność cysterny na zdjęciu: 10 m³ oleju napędowego czyli wystarczy na cztery abramsy, dwa rosomaki oraz terenówki dowódcy, kapelana i kucharza.

Jak na razie siły lądowe WP posiadają około 100 egzemplarzy takich cystern. Czyli 5% tego co potrzebować będą po wydaniu rozkazu wyruszenia w pole.

To może porozmawiajmy o artylerii OPL krótkiego zasięgu służącej do ochrony wojsk pancernych ? O śmigłowcach szturmowych ? O ilości systemów rakietowych na gąsienicach ? O ciężarówkach dowożących amunicję ?

Bo na razie plany ministerstwa wojny tow. ministra domofona przeoczyły taki szczególik jak apetyt zamówionego złomu na ropę i amunicję w polu a nie w bazie.

Zadanie domowe: ilu standardowych 20 litrowych baniaczków z ropą potrzeba aby nakarmić jednego Abramsa dziennie ? Jaka jest realna ładowność (w baniaczkach) Dacii Sandero (najczęściej spotykana w PL “terenówka”) w warunkach terenowych ? Ile razy taką zarekwirowaną cywilbandzie Dacią Sandero trzeba obrócić pomiędzy Orlenem a Abramsem w polu w ciągu dnia ?

Wniosek: po wyjściu z koszar albo WP odniesie zwycięstwo w pierwszym dniu wojny albo stanie z braku paliwa w polu. Tak jak Rosjanie pod Kijowem w lutym tego roku.

Dlatego, szanowny @JerzyK , podniecanie się cyferkami (ileż to czołgów i haubic jest na stanie) pozostawmy licealistom ze Sztabu Generalnego WP. Bo jak przychodzi rozkaz wymarszu z koszar na Litwę, tak jak latem zeszłego roku dla Rosomaków to ich marsz kończy się osuszaniem pomp na cywilnych Orlenach.

Po czym publika robi okrągłe oczęta “jak to jest możliwe ?”

4 Likes

W DE w moim rejonie szpitale były pozapychane chorymi dziećmi. Zresztą nie tylko w moim rejonie. Problemem zdaje się globalny.

2 Likes

W Polsce składa się zamówienia wytwórcze a nie projektowe.
Więc miejscowi różnicy pomiędzy Lastenheft i Pflichtenheft nie rozumieją. Nie muszą.

2 Likes

No a jaki problem dawać pyralginę czy metamizol i chłodzić?

Co ma tutaj pomoc pediatra/rodzinny/ etc.?

Dostalbys w CH rachunek za dwoje dzieci na 800 CHF i potem nawet nie zawracałbys gitary.

Zespół Waterhausa Friedrichsena jest tak rzadki ze nawet od razu rozpoznany to i 90 procent idzie do mzimu.

3 Likes

No nie przesadzaj, leki pgorączkowe i prysznic z letnią wodą dużo pomaga, coś tam trzeba leczyć, u nas choroby pasozytnicxe u dzieci to ewenement gdziindziej połowa szkoły na życie wewnętrzne i męczą je ciągle biegunki. Po co komu Sparta, część zawsze da się wyleczyć niskim nakładem sił i, środków.

W polu? To po co tyle stacji w Polsce? Widziałes kiedyś czołgi tankujace na Orleanie? Jakoś tak jest ze wymiary stacji pasują pod czołgi i tabkujesz z dystrybutora.

Gruby, ty nie rozumiesz. Bank centralny płaci $$$, sprzęt płynie z całego świata, amunicja też będzie a cysterny cywilne choćby z USA ściągna aby zachować ciągłość dostaw do tej maszyny do bicia, tam nie będzie żadnych braków dostaw, bo teraz cystern jest za mało ale jak się ściągnie cywilne cysterny z całego NATO to starczy i będzie się zgadzać.

Skala skala skala. Armia niemiecka atakując ZSRR miała blisko 800samolotow transportowych robiących most powietrzny, czy USA stać na to aby, zrobić taki most i dozowic amunicję i paliwo bezpośrednio w rejon? Drogo ale możliwe że się da. Nie patrz na cenę to gra o wszystko

2 Likes

Cały ten sprzęt non stop będzie smigal choćby pół, świata miało być zaangażowane i nasi nie muszą się tym martwić bo to kto inny organizuje.

1 Like

niech zgadnę … wystarczy zawierzyć kompanię pancerną Najświętszemu Sercu Pana Jezusa ?
I to On zatroszczy się o olej napędowy dla czołgów w polu ?

2 Likes

A ty nie widzisz ze to planuje ktoś z jakieś mega nadzednej instytucji i nasi nie mają nic do gadania? Podali co kupuje WP, podają co kupuje ten trup finansowy Ukraina więc wiadomo że nas nie stać i ktoś za to płaci i rozlicza w jakiś księżycowy sposób i to sponsor tego burdelu ma policzone że paliwo też dostarczy i cysterny i amunicję i cała resztę aby tylko coś podpalic a potem jak kurz opadnie nowy projekt pomocy dla kraju zniszczonego wojną, nowe kredyty i odbudowa.

2 Likes

Jurek jakie pasożytnicze ?

Co maminnegonzrobic lekarz jesli dajesz dzieciom ibiprofen paracetamol no i ewentualnie metamizol ( czy pochodne pyralginy) oraz je chłodzisz właśnie metodami fizycznymi?

Lekarz nie ma nadprzyrodzonych mocy jakbyś był u mnie to dostalbys pochwale ze robisz wszystko dobrze i kazałbym rejestratorki nie pisać rachunku.

Jak z takimi pierdolami latacie po lekarzach to nie dziwo ze maja dosyć i umierają na udary.

Ale rozumiem bo u mnie przed chwila był 28 latek co sobie od prezerwatywy dostał 2 małych krostek i się boi.

Z siniakiem po tym jak się w nocy uderza o ścianę czy mebel tez przychodzą. Przychodzą wiec są badani i troskliwie leczeni no bo trzeba napisać rachunek.

Ale to jest i tak bez sensu. Wskaż co ma niby zrobić pediatra jak nie przepisać niesteroidowe przeciwzapalne i kazać robić to co zwykle.

Czasami po długiej chorobie warto zrobić labor z opuszki palca i zobaczyć crp i leukocytoze ale to dopiero po tym jak objawowe leczenie jest nieskuteczne. Po 14 dniach na przykład.

Z lekarzem choroba trwa tydzień i dwa dni a bez lekarza 9 dni.

3 Likes

Przypominam chryję jaka powstała u pancerniaków kiedy politycy zgodzili się na przyjęcie Leopardów na stan.
Poszło o to że czołgi to jedno a ich parkowanie pod gołym niebem to co innego.

Poszło również o to że garaże w koszarach pobudowane na radzieckie czołgi są za małe i Leosie się do nich nie mieszczą.

Armia zaczęła zatem kupować na gwałt dmuchane namioty. Tyle że w takim namiocie nie da się do sufitu podczepić suwnicy i goła dupa tradycyjnie już zaczęła prześwitywać armii z namiotu właśnie …

Ech, co za pomyślunek …

Sugerujesz że ktoś domofonowi nakazał zakup tysiąca czołgów jednocześnie zakazując dokupienia dwóch tysięcy cystern umożliwiających tym czołgom operowanie poza koszarami ?

Żarty sobie z czytelników stroisz.

3 Likes

A widzisz 3r3 chodziło o to aby wcale nie leczyć i aby słabi ginęli a mi coś nie poszło tłumaczenie.

U mnie obawiałem się, że zacznie się jakieś zapalenie płuc ale skończyło się na oskrzelach i potrzebowałem receptę na antybiotyk w razie co i tyle.

Chłodzenie wodą plus leki na gorączkę świetnie działają.

Ale lekarzy ubywa. Drugi przykład, kolega ma guza na nerce, skierowanie od onkologa, szybko przyjęli go do pracowni na badania, wyciągu dwóch dni ale co z tego jak radiolog potrzeb uje miesiąc na wykonanie opisu. 10 lat temu nie było takich czasów.

1 Like

Ja nie wiem co oni tam mają w głowach ale mi się wydaje że ściągna ciężki sprzęt i będą ćwiczyć, załogi co obsluza cysternami jakie są. Na same działania zmobilizuja cywilne cysterny jako firmy podwykonawcxe do obsługi z cywilizowanego świata na sam czas działań a na razie tego nie robią aby nie zabierać cystern z czegoś co się nazywa gospodarka narodowa. To tak jak z samochodami cywilnymi. Jak się zaczęła akcja w tłusty czwartek na U to nagle ceny używanych busów i terenowe w Pl polszy do góry bo ukry zaczęły masowo skupowac te auta i inne aby zaopatruwac front i nasycac swój obszar tymi pojazdami. Brali każde padło aby tylko jeździło.

3 Likes

Z innej beczki. Byłem w miejscu gdzie połowa dzieci miała pasożyty i tu przydaje się lekarz do zbadania kupy i podania tabletki. My mamy takie proste choroby do leczenia ale jak system medyczny przestaje funkcjonować to te proste choroby rozwijają się do ciekawych stadiow nieznanych w Europie.

1 Like

Wiecie ile to jest 28 dywizjonow haubic? A do tego trzeba mnożyć że druga strona będzie miała drugie tyle to daje 28x2=56dywizjonow i co się dzieje jak to wszystko zaczyna łupać? A do tego cała reszta sprzętu idzie w ruch? To są ogromne ilości w Europie nieznane od zimnej wojny.

2 Likes

kto nie zginął w pierwszej godzinie ten przeżył. Po godzinie prowadzenia ognia kończą im się zapasy amunicji na pokładzie, po dniu kończy się diesel w baku. I już jest spokój.

3 Likes

Jureczek od kiedy tonlekarz zajmuje się analiza stolca?

Jak jest owsica czy glistnica to badania robi diagnostyka laboratoryjna. Leki na owsice są bez recepty w każdym cywilizowanym kraju.

Jureczek od kiedy na wirusy stosuje się antybiotyki?

2 Likes

Znaczy zawieźć armatę na pozycję i oddać strzał.

Udało mi się wepchnąć 40 sztuk 25 litrowych baniaczków do mojego, no ale pustych, bo jak wrzucałem pełne to już taki odważny z tym rzucaniem po dach nie byłem - sześcset litry weszło. Szczególnie że ściany mam przeznaczone na narzędziownię ratunkową (taki klimat).

Problem istnienia dzieci?
Mikołaj do nich nie trafił?

Pobłogosławić - typy nie rozumieją różnicy. Przecież wystarczy dzieci trzymać tydzień czy dwa w ciepłym, no ale wtedy ktoś musi zostać z nimi w domu.
Wyruszają więc do kapłana aby dokonał cudu przez nakładanie pieczątki na papierek realizowany w aptece.

A może zimą wypada posiedzieć w ciepłym? A nie włóczyć się po przedszkolach?

Ta teza jest wątpliwa.

Ostatnio coś brak chętnych do szarpania się za drukowane?

Jak padnie sprawdzam to przesunę się w inny rejon.

Serio nie masz innych zastosowań dla energii niż pożytkować ją na szarpanie się z dźwiedziem? Te terytoria i ludność to wytwarzają coś na tyle istotnego by się szarpać?

Ale do płacenia owszem.

Podpowiem, że najpierw trzeba pozbyć się generatora kurzu.

Ale tego oczekują od szamana i ma odprawić rytuał!
Ty sobie roisz, że to jest jakaś cywilizowana ludność?
To są małpy dzikie!

Tłumacz to ludziom, którzy uważają że 1/3 to mniej niż 1/4^^

Takie coś to robię sam od ręki w weekend moim małym, podręcznym warsztacikiem.
Suwnicę przyczepiamy do gruntu.
Ale po obejrzeniu stawek jakie armia łaskawie oferuje uznałem, że najwidoczniej ich nie stać na rozwiązanie mną jakiegokolwiek problemu mimo, że @JerzyK coś tam pitoli o $$$.

Zwyczajnie cystern nie kazali kupić.

To dokładnie tłumaczy @MedicusHellveticus - leczenie przez lekarza niczym tu nie skutkuje pond to co robisz sam.

W bani siedzieć, nie wyłazić. Koki pneumatyczne w takich temperaturach nie dają rady.
Zwracam uwagę, że wszelkiemu stworzeniu dość ciężko jest stworzyć takie warunki, żeby na nas napadło, no ale się staramy?

To było kształcić więcej radiologów? Z youtuberów ich zrobisz?

A to gdzieś jest taki zasób ukryty utrzymywany dla fasonu?

Bez gospodarki to w zasadzie czego bronić? Jak zabierają zabawki to trzeba wiać.
Co mi za różnica czy zabiorą mi jedni czy drudzy? Jak zabiera to wróg!

Bo i tak większość jeździła tylko raz.

Strasznie dużo materiału, z którego można było urządzić coś sensownego.

Od kiedy na wirusy można zastosować cokolwiek?
Wszelkie antyretro działają na magistralę procedującą kod czyli gnębią cierpiącego.

2 Likes